Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα-δώρα σε babysitter


Recommended Posts

Καλημέρα. Εχουμε μια κυρία από τον Μάρτιο που προσέχει τις μικρές μου. Γενικά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Της δίνουμε 450 για 35ώρες/βδομάδα και εννοείται όταν την χρειάζομαι παραπάνω πληρώνεται εξτρά. Το Πάσχα της δώσαμε κανονικά το επίδομα. Η απορία μου είναι τί πρέπει να της δώσω τώρα το καλοκαίρι. Συγκεκριμένα δεν θα την χρειαστώ για 1 βδομάδα τον Ιούλιο και άλλες 2 τον Αυγουστο. Πρέπει να την πληρώσω κανονικά για την περίοδο που δεν θα δουλεύει και επιπλεον το επίδομα αδείας της?

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, κανονικά θα έπρεπε να τα είχατε συμφωνήσει από την αρχή αυτά γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.... εγώ π.χ θεωρώ ότι έκανα πολύ χαζό διακανονισμό αλλά τώρα ντρέπομαι να αλλάξω κάτι....

εμένα κρατάει τον μικρό 45 ώρες την εβδομάδα και της δίνω 600 ευρώ... Χριστούγεννα και Πάσχα κανονικά το επίδομα.... τον Αύγουστο τον είχε ζητήσει όλο να μην δουλεύει και το δέχτηκα, πληρώνεται κανονικά αλλά χωρίς επίδομα. Μέγα λάθος γιατί εγώ παίρνω 3 εβδομάδες άδεια και 1 εβδομάδα έχω σοβαρό πρόβλημα, με αποτέλεσμα να βάζουμε έτσι τις άδειες με τον άντρα μου που να τον κρατάει αυτος ή εγώ και να μειώνονται οι κοινές μέρες :( Ας όψονται όμως τα "αγαπημένα" μου πεθερικά που κόπτονταν ότι θα τον κρατήσουν όταν θα γυρνούσα στην δουλειά (εγώ δεν το πίστευα και ομηρικοί καυγάδες με τον σύζυγο γι' αυτό) και 10 ημέρες πριν γυρίσω στην δουλειά μου έσκασαν αυτό που περίμενα ότι να δεν μπορούν τελικά... οπότε όπως καταλαβαίνεις όταν βρήκα την νταντά που ήθελα δεν ήμουν σε θέση να έχω και πολλές απαιτήσεις.... είπα και τον πόνο μου πρωί πρωί :)

Για την δική σου περίπτωση θεωρώ:

1ον: Να συζητήσετε με τον άντρα σου τι οικονομικές δυνατότητες έχετε ως προς τις παροχές

20ν: Να συζητήσετε με την κυρία το όλο θέμα: δηλ. εμείς χρειαζόμαστε τόσες ώρες να έρχεσαι / τόσες ημέρες άδεια / αυτά μπορούμε να πληρώσουμε ως επιδόματα... και το συζητάτε ... εάν η κυρία είναι συνεργάσιμη και καλή δεν νομίζω να τα χαλάσετε στα οικονομικά...

μπορείς να προτείνεις πολλά πράγματα.. π.χ. λες ότι πληρώνεται εξτρά όταν κρατάει το παιδί... με την ώρα? εάν δεν θέλεις να της δώσεις επιδόματα μπορείς να αυξήσεις τα χρήματα στις ώρες που τον κρατάει.. εάν θέλεις να δώσεις επιδόματα μπορείς να της πεις να σου μειώσει τα χρήματα στις έξτρα ώρες.... βάλε ένα πλάνο με τον άντρα σου σε ετήσια βάση πόσα μπορείτε να πληρώνετε π.χ. 5000 ευρώ και μοιράστε τα έτσι ώστε να είναι δικαιο για όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...