Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τον αυγουστο που αφήνουμε τα παιδιά?


Recommended Posts

Γεια σας,

 

έχω μια κόρη 15 μηνών. Εχω την εξής απορία, τον Αύγουστο που κλείνουν οι παιδικοί, που αφήνετε τα παιδιά?; φαντάζομαι κάποιες μέρες περνάνε στις διακοπές, αλλά οι υπόλοιπες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οεο?? εμεις αναγκαστικα επειδη δεν υπαρχει βοηθεια απο καποιον, παιρνουμε αδεια εναλαξ με τον αντρα μου ολο τον αυγουστο...και οτι μεινει,το κραταμε για το χρονικο διαστημα απο σεπτεμβρη εως δεκεμβρη...φυλαμε τις ημερες κανονικης μας αδειας σαν να ειναι απο χρυσο...η αληθεια ειναι οτι το εθεσα θεμα προς κουβεντα στον παιδικο σταθμο,αλλα δυστυχως ο αυγουστος εχει καθιερωθει ως μηνας διακοπων και τα παντα νεκρωνουν...δεν γινεται βρε κοριτσια ομως,ισως πιο παλια να μπορουσε καποιος να πληρωσει γυναικα για το χρονικο αυτο διαστημα,με τα δεδομενα ομως οπως εχουν διαμορφωθει,μηπως πρεπει να αναθεωρησουν λιγο και οι παιδικοι σταθμοι?? γιατι οχι να χωριζουν τις αδειες τους τους τρεις μηνες του καλοκαιριου οπως ολοι οι υπολοιποι??ισως τον αυγουστο να μην εχουν παρα πολλα παιδακια,αλλα ενα μεγαλο συνολο παιδιων θα υπαρχει...οι παιδικοι που λειτουργουν τον αυγουστο,γεμιζουν απο παιδια ολων των ηλικιων,προκειμενου να δωσουν μια λυση οι εργαζομενοι γονεις...ουφ και παλι ουφ με αυτο το θεμα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Έλα `ντε και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω εδώ και χρόνια. πρώτα με τον γιο μου και τώρα με την κόρη. Έχεις δίκιο magdoulini , δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δίνουν άδειες εκ παραδρομής όπως κάνουν όλες οι επιχειρήσεις, και να κλείνει μόνο για 1 εβδομάδα - το 15 αυγουστο - που πραγματικά τα πάντα είναι κλειστά....

Στον δικό μας π.σ., να φανταστείς κλείνουν 31-07 ότι μέρα και να είναι, με την λογική ότι από 01-08 όλοι ¨κάθονται¨.

Το καταλαβαίνω από την μία γιατί ο π.σ. είναι μικρός κ έχει μόλις 2 κοπέλες, αλλά δώσε στην μια 10 μέρες τον Ιούλιο, κάπως μοίρασε τα!

Θα κερδίσεις και παραπάνω λεφτά αφού θα πληρώσω και 1 μήνα παραπάνω.

Μάλλον δεν έχουν κρίση οι π.σ. όπως λέμε σε ένα άλλο topic.

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις δυστυχως θα μοιρασουμε την αδεια μας ανα 15νθημερο... και θα κρατησουμε την μικρη... ενταξη και οι υπαλληλοι θα θελουν να ξεκουραστουν και να κανουν τις διακοπες τους.....

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια...

 

Ως εργαζόμενη μαμά, και χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια κατανοώ απόλυτα το θέμα σας...

 

Από την άλλη πλευρά προσπαθώ να κατανοήσω και τι σημαίνει για το παιδάκι μου και τον Αύγουστο παιδικό σταθμό... ο μεγάλος μου είναι 3,5 και πάει σταθμό από 2 χρονών... και είναι ένα ιδιαίτερα καλόβολο και συνεργάσιμο παιδί... μέχρι σήμερα το πρωί που μου είπε... μαμά, δεν αντέχω πόσο ακόμα θα πηγαίνω σχολείο;;;

 

Και εκεί με διάλυσε... γιατί μπορεί ο σταθμός να είναι λύση αλλά προφανώς το παιδί έχει κουραστεί και θέλει κάτι άλλο...

 

Ο δικός μας σταθμός πέρισυ λειτούργησε πειραματικά και ήταν ανοιχτός τις πρώτες 10 μέρες τον Αύγουστου... και φέτος θα κάνει το ίδιο... εγώ όμως το σκέφτομαι αν θα πρέπει το παιδί να παραμείνει εκεί ή αν πρέπει να βρεθεί άλλη λύση... ακόμα και αν αυτή είναι να χωρίσουμε τις άδειες με τον σύζυγο... αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση είμαι όλη αυτιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...