Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΙ ΩΡΑΡΙΟ


Recommended Posts

Κορίτσια μ' έχει πιάσει ένας πανικός. Τουχρόνου πρέπει να πάει νηπιαγωγείο η κόρη μου και μέχρι τώρα ήμουν ήσυχη γιατί θα πήγαινε στο νήπιαγωγείο που προσφέρει η δουλειά μου (συνέχεια από τον παιδικό σταθμό και το προνήπειο που πάει τώρα). Όμως τώρα μου έστειλαν ένα γράμμα ότι έχουν μαζευτεί πολλά παιδιά για νηπιαγωγείο και βάσει νόμου πρέπει να κληρώσουν κάποια για να αποχωρήσουν. Οπότε τώρα τρέχω και δε φτάνω ... πρέπει να δω τι παίζει με τα νηπιαγωγεία και είμαι άσχετη. καταρχάς 2 ερωτήσεις:

 

-Τι ωράριο έχουν τα νηπιαγωγεία και αν υπάρχουν ολοήμερα.

 

-Υπάρχουν καλά και φτηνά ιδιωτικά? Αξίζει? Έχει ακούσει κανείς για την ελληνογαλλική στην Αγία Παρασκευή?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ωράριο ποικίλει αλλά το νόμιμο είναι 7πμ-6μμ

Το ποσό για τα ιδιωτικά γύρω στα 420€ (το φούλ ωράριο με φαγητό δικό τους και σχολικό)

Για τα δημόσια ολοήμερα έχει εισοδηματικά κριτήρια, οπότε αν δουλεύετε κι οι δύο και δεν έχεις γνωστό να σπρώξει την δουλεια, αστο...

Link to comment
Share on other sites

τα ολοημερα ειναι εως τις 4 παρα τεταρτο. εχεις δικαιωμα αν εργαζεσαι να γραψεις το παιδι στο κοντινοτερο σε σενα ολοημερο...ηθελα να ξερα ποιος τους ειπε πως οι ανθρωποι σχολανε πριν τις 4-5 ωστε να μπορουν να παρουν το παιδι τους οι ιδιοι και να μη πληρωνουνε ντανταδες η να μην υποχρεωνουν τις γιαγιαδες που ναι και μεγαλες γυναικες....εγω να δεις πως τα χω παρει!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Το ωράριο ποικίλει αλλά το νόμιμο είναι 7πμ-6μμ

Το ποσό για τα ιδιωτικά γύρω στα 420? (το φούλ ωράριο με φαγητό δικό τους και σχολικό)

Για τα δημόσια ολοήμερα έχει εισοδηματικά κριτήρια, οπότε αν δουλεύετε κι οι δύο και δεν έχεις γνωστό να σπρώξει την δουλεια, αστο...

 

ΛΑΘΟΣ το ΔΗΜΟΣΙΟ νηπιαγωγειο δεν εχει εισοδηματικα κριτηρια γιατι πανε ολοι υποχρεωτικα.αυτο ισχυει για τους παιδικους σταθμους! απλα για να μπεις σε ολοημερο ζητανε χαρτι απο την εργασια με το ωραριο. περσι μου ζητησαν κ εμενα ... αποδειξη πως περσι μας δεχτηκαν σε προνηπιο με κληρωση, ολοημερο. Επισης που λειτουργει ολοημερο ως τις 6? μηπως λες μονο για τα ιδιωτικα?

 

επισης εχω ακουσει πως ως τισ 8.15 πρεπει να εχεις παει το παιδι αλλιως η πορτα κλεινει και δε το δεχονται μετα. δε το χω εξακριβωσει γιατι λογω αυτου και αλλων, απορριψαμε τη θεση στο προνηπιο και θα παμε νηπιο φετος εκει.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ το ΔΗΜΟΣΙΟ νηπιαγωγειο δεν εχει εισοδηματικα κριτηρια γιατι πανε ολοι υποχρεωτικα.αυτο ισχυει για τους παιδικους σταθμους! απλα για να μπεις σε ολοημερο ζητανε χαρτι απο την εργασια με το ωραριο. περσι μου ζητησαν κ εμενα ... αποδειξη πως περσι μας δεχτηκαν σε προνηπιο με κληρωση, ολοημερο. Επισης που λειτουργει ολοημερο ως τις 6? μηπως λες μονο για τα ιδιωτικα?

 

επισης εχω ακουσει πως ως τισ 8.15 πρεπει να εχεις παει το παιδι αλλιως η πορτα κλεινει και δε το δεχονται μετα. δε το χω εξακριβωσει γιατι λογω αυτου και αλλων, απορριψαμε τη θεση στο προνηπιο και θα παμε νηπιο φετος εκει.

 

 

Μάλιστα ... αν σου τύχει κάτι δλδ μία ημέρα και αργήσεις την έβαψες!!!!! Μάλιστα .... και τι γίνεται?? Παίρνει απουσία το παιδί ή δεν έχει απουσίες στο νηπιαγωγείο.

 

Ουφ ... θα ήθελα να έχω την ηρεμία μου να το ψάξω κι όχι να τρέχω σαν την τρελλή. Επίσης σκεφτόμουν και τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία αλλά αν είναι γύρω στα 4000το χρόνο ... όχι παραπάνω. Τα ολοήμερα τα νηπιαγωγεία τι λένε γενικά? Τους κάνουν κάτι ή απλά κάθονται και περιμένουν να περάσει η ώρα και τους βάζουν DVD?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ωράριο ποικίλει αλλά το νόμιμο είναι 7πμ-6μμ

Το ποσό για τα ιδιωτικά γύρω στα 420? (το φούλ ωράριο με φαγητό δικό τους και σχολικό)

Για τα δημόσια ολοήμερα έχει εισοδηματικά κριτήρια, οπότε αν δουλεύετε κι οι δύο και δεν έχεις γνωστό να σπρώξει την δουλεια, αστο...

 

Νομίζω ότι είναι υποχρεωμένοι να με πάρουν σε κάποιο δημόσιο νηπιαγωγείο ... μάλλον σε αυτό που υπάγομαι αφού είναι υποχρεωτικό ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι υποχρεωμένοι να με πάρουν σε κάποιο δημόσιο νηπιαγωγείο ... μάλλον σε αυτό που υπάγομαι αφού είναι υποχρεωτικό ...

 

Βέβαια και είναι υποχρεωμένοι, να κάνεις όμως από νωρίς τα χαρτιά σου για να σε πάρουν στο πλησιέστερο, αλλιώς θα πας πιο μακρυά. Πάντως ότι είναι υποχρεωμένοι να σε πάρουν στο δημόσιο, αυτό είναι γεγονός!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πόσο νωρίς κάνεις τα χαρτιά σου για το νηπιαγωγείο?? Από τώρα?? Δεν είναι συγκεκριμένες οι ημερομηνίες!

 

Εμένα μου είχαν πει από Ιούνιο, αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου, καλυτερα να ρωτήσεις κατευθείαν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

μισο τα εψαξα....

 

δες εδω http://dipe.ira.sch.gr/portal/images/stories/Documents/arxeio/nomo8esia/ypourgikes_apofaseis/FEK_1420-2007.pdf

 

επισης εχουν προγραμμα απ το υπουργειο τωρα στο νηπιο τα παιδια μαθαινουν να γραφουν κ εχουν υλη!!!!! .οι εγγραφες ειναι ιουνιο...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλα για να μπεις σε ολοημερο ζητανε χαρτι απο την εργασια με το ωραριο. περσι μου ζητησαν κ εμενα ... αποδειξη πως περσι μας δεχτηκαν σε προνηπιο με κληρωση, ολοημερο. Επισης που λειτουργει ολοημερο ως τις 6? μηπως λες μονο για τα ιδιωτικα?

 

επισης εχω ακουσει πως ως τισ 8.15 πρεπει να εχεις παει το παιδι αλλιως η πορτα κλεινει και δε το δεχονται μετα. δε το χω εξακριβωσει γιατι λογω αυτου και αλλων, απορριψαμε τη θεση στο προνηπιο και θα παμε νηπιο φετος εκει.

 

Αυτό δεν ισχύει. Εμένα δεν μου ζήτησαν κανένα απολύτως χαρτί, ούτε και σε καμμία άλλη μαμά για το ολοήμερο.

Ωράριο λειτουργίας είναι 8 μέ 8:15 προσέλευση, 3:45 με 4:00 αναχώρηση.

Η πόρτα μετά τις 8:15 κλείνει και καλά κάνει, βέβαια, αν υπάρχει ανάγκη ή κάτι έκτακτο (μου έχει τύχει να πάω το ένα παιδί και το άλλο στο γιατρό) παίρνεις τηλέφωνο και σου ανοιγουν να πάρουν το παιδί.

Οπως επίσης μου έχει τύχει να λείπει η μία δασκάλα και να μας ενημερώσουν να πάμε να τα πάρουμε στις 12:00, αλλά επειδή δεν μπορούσα λόγω δουλειάς έκατσε η δασκάλα και με περίμενε μέχρι τις 1:30.

 

Μάλιστα ... αν σου τύχει κάτι δλδ μία ημέρα και αργήσεις την έβαψες!!!!! Μάλιστα .... και τι γίνεται?? Παίρνει απουσία το παιδί ή δεν έχει απουσίες στο νηπιαγωγείο.

 

Ουφ ... θα ήθελα να έχω την ηρεμία μου να το ψάξω κι όχι να τρέχω σαν την τρελλή. Επίσης σκεφτόμουν και τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία αλλά αν είναι γύρω στα 4000το χρόνο ... όχι παραπάνω. Τα ολοήμερα τα νηπιαγωγεία τι λένε γενικά? Τους κάνουν κάτι ή απλά κάθονται και περιμένουν να περάσει η ώρα και τους βάζουν DVD?

 

Δεν βλέπουν τηλεόραση, δεν βλέπουν dvd έχουν κανονικό πρόγραμμα το οποίο παρακολουθούν όλα μαζί, νήπια και προνήπια.

Ξέρετε πόσο νωρίς κάνεις τα χαρτιά σου για το νηπιαγωγείο?? Από τώρα?? Δεν είναι συγκεκριμένες οι ημερομηνίες!

 

Δεν μπορείς να κάνεις τα χαρτιά όποτε θέλεις.

Χαρτιά γίνονται από μέσα Ιουνίου περίπου που τελειώνει το σχολείο μέχρι τέλος του μήνα. Μία βόλτα από το νηπιαγωγείο της περιοχής σου και θα σε ενημερώσουν.

Προσωπικά με θεωρώ τυχερή με το δημόσιο νηπιαγωγείο της περιοχής μου.

Κλάσεις καλύτερο από τον ιδιωτικό παιδικό που τις έστελνα πέρισυ. Για τις δε δασκάλες, ότι και να πώ λίγο θα είναι...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το δημόσιο νηπιαγωγείο παίρνει υποχρεωτικά όλα τα 5χρονα και αν μετά απομείνουν θέσεις και τα 4χρονα. Φέτος πηγαίνουν υποχρεωτικά τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2007 και αν υπάρχουν θέσεις και αυτά που γεννήθηκαν το 2008.

Για το ολοήμερο δεν είναι προϋπόθεση το να εργάζονται οι γονείς, αλλά σε κάποια νηπιαγωγεία, όταν υπάρχει μεγάλη ζήτηση για ολοήμερο και δεν επαρκούν οι θέσεις κάποιοι συνάδελφοι ζητούν βεβαιώσεις εργασίας.

Δεν είστε υποχρεωμένοι να το αποδεχτείτε αυτό, αλλά πρέπει να ξέρετε οτι αν το νηπιαγωγείο στο οποίο ανήκετε δε μπορεί να καλύψει όλες τις αιτήσεις, κάποια παιδιά μπορεί να πανε σε όμορο (γειτονικό.)

Το ωράριο είναι 8 - 15.45 υποχρεωτικά για όλα τα παιδιά. Υπάρχει προαιρετική πρωινή ζώνη 7-8 με την προϋπόθεση ότι τουλάχιστον 5 γονείς εκδηλώσουν ενδιαφέρον.

Στο νηπιαγωγείο υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα του υπουργείου παιδείας, με projects να οργανώνονται και διαθεματική προσέγγιση της γνώσης.

Οι εγγραφές γίνονατι την ίδια περίοδο σε όλη την Ελλάδα και μέχρι και πέρισυ οι ημερομηνίες ήταν 1 - 21 Ιουνίου και φαντάζομαι το ίδιο θα γίνει και φέτος. Απλά είναι νωρίς ακόμη για να έρθει σχετική εγκύκλιος.

Link to comment
Share on other sites

rkt εμενα περσι μου ζητησαν χαρτι απο την εργασια και εμενα και του συζυγου που να γραφει και το ωραριο... ισως επειδη θα ηταν για προνηπιο κι ηθελαν να ξερουν ποσα προνηπιακες αιτησεις θα χουν για ολοημερο. Παντως σιγουρα μου ζητησαν!

 

εντιτ: να βλεπω πως αυτο για το χαρτι εργασιας το λεει και η mastixa απο πανω!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

rkt εμενα περσι μου ζητησαν χαρτι απο την εργασια και εμενα και του συζυγου που να γραφει και το ωραριο... ισως επειδη θα ηταν για προνηπιο κι ηθελαν να ξερουν ποσα προνηπιακες αιτησεις θα χουν για ολοημερο. Παντως σιγουρα μου ζητησαν!

 

εντιτ: να βλεπω πως αυτο για το χαρτι εργασιας το λεει και η mastixa απο πανω!

 

 

Πέρυσι είχε έρεθει στην αρχή των εγγραφών εγκύκλιος που έλεγε ότι πρέπει να υπάρχει βεβαίωση εργασίας και των 2 γονέων για να εγγραφεί ένα παιδί στο ολοήμερο.

Αργότερα, και υποθέτω γιατί το ολοήμερο δεν είναι για να εξυπηρετεί μόνο τους γονείς αλλά για να παρέχει εκπαίδευση στα παιδιά, την εγκύκλιο αυτή την πήραν πίσω.

 

Γίνονται υποχρεωτικά δεκτά παιδιά που μέχρι τις 31/12 κλέινουν 5 χρόνια (νήπια) και αν περισσέψουν θέσεις παιδιά που μέχρι 31/12 κλέινουν τα 4 τους χρόνια.

Το ωράριο είναι συγκεκριμένο και τηρείται αυστηρά (ΟΚ αν υπάρχει σοβαρός λόγος μπορεί η μητέρα να πάρει πιο νωρίς το παιδί ή να το πάει πιο αργά, αλλά δεν μπορεί αυτό να γίνεται συνέχεια) γιατί υπάρχει εκπαιδευτικό π΄ρογραμμα που δεν μπορεί να διακόπτεται. Η τηλεόραση και το DVD επιτρέπεται ΜΟΝΟ για εκπαιδυετικούς σκοπούς (π.χ. ένα ντικιμαντερ ή μια ταινία στα πλαίσια κάποιου project) και όχι για να απασχοληθούν τα παιδιά, γενικά και αόριστα.

Δεν υπάρχουν ειδοσηματικά κριτήρια.

Οι εγγραφές γίνονται κάθε χρόνο από 1 Ιουνίου και τελειώνουν (ανάλογα με την αγκύκλιο είτε 15 είτε 21 Ιουνίου

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η αδερφή μου που δουλεύει σε δημοτικό μου είπε ότι άλλαξε ο νόμος για τα ολοήμερα καο τώρα τα παιδιά τα παίρνεις ό,τι ώρα θέλεις. Δλδ αν έχεις δηλώσει ολοήμερο και μπορείς να το πάρει το παιδί σου πιο νωρίς μία μέρα πας και το παίρνεις. Αφού μου λέει ότι κάθε ένα τέταρτο στο ολοήμερο πλέον διακόπτουν γιατί φεύγει και άλλο παιδάκι. Λέτε να έχει γίνει και στο νηπιαγωγείο αυτό? (Εγώ πχ έχω μία γιαγιά ημιδιαθέσιμη ... μία μπορεί μία δε μπορεί ...)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κριτήριο της εργασίας των γονέων ισχύει από πέρυσι μόνο για το ολοήμερο του δημοτικού σχολείου και ξεσήκωσε πολλές αντιδράσεις. Για το νηπιαγωγείο δεν ισχύει και δεν ήρθε ποτέ τέτοια εγκύκλιος emmaki. Το ξέρω σίγουρα μιας και είμαι προϊσταμένη στο σχολείο μου.

 

Ο λόγος που κάποιες φορές κάποιοι συνάδελφοι ζητούν τέτοιο χαρτί είναι αυτός που προανέφερα. Δεν υποχρεούνται όμως οι γονείς των νηπίων να το προσκομίσουν και το αν εργάζονται ή όχι δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής των παιδιών (νηπίων = 5χρονων).

 

Το ωράριο στο νηπιαγωγείο ΔΕΝ είναι ελαστικό και καλώς κατά τη γνώμη μου, γιατί διαφορετικά δε μπορεί να επιτελέσει τον παιδαγωγικό του ρόλο και γίνεται απλά παιδοφυλακτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Το ωράριο στο νηπιαγωγείο ΔΕΝ είναι ελαστικό και καλώς κατά τη γνώμη μου, γιατί διαφορετικά δε μπορεί να επιτελέσει τον παιδαγωγικό του ρόλο και γίνεται απλά παιδοφυλακτήριο.

 

Στα δημοτικά όμως πώς γίνεται και είναι (στο ολοήμερο εννοώ...)?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ υποψιαζομαι πως ισως γινεται λιγο παρατυπα για να εχουν λιγοτερα παιδια στο κεφαλι τους οι ηδη λιγοι δασκαλοι του ολοημερου, αν μπορουν δηλ οι γονεις καποιες μερες να τα παρουν πριν το τελος του υποχρεωτικου ωραριου, καλο γιαυτους ειναι γιατι εχουν λιγοτερα να "προσεχουν". Ποτε δεν εφευγες απο το δημοτικο οτι ωρα ηθελες. πρωτα απολα ηταν κλειδωμενες οι πορτες δεν ειναι το σχολειο ξεφραγο αμπελι!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Στο δημοτικό υπάρχουν ειδικότητες και δομείται διαφορετικά το πρόγραμμα. Αλλά κι εκεί δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε.... Υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες πιθανής αποχώρησης και οι γονείς τις δηλώνουν εξαρχής. Τώρα, αν παράτυπα κάπου εφαρμόζεται κάτι άλλο.... δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποχρεούνται όμως οι γονείς των νηπίων να το προσκομίσουν και το αν εργάζονται ή όχι δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής των παιδιών (νηπίων = 5χρονων).

 

Νομιζω πως αν το ζητανε καλο ειναι να το πας αν πραγματικα σε ενδιαφερει το ολοημερο γιατι πχ εργαζεσαι ως αργα. Αν δεν το πας ενω αλλοι το πανε και αποδειξουν πως ειναι αναγκη το ολοημερο (και οχι πολυτελεια δικη τους), και τελικα συμπληρωθει τμημα ολοημερου*, κι εσυ παρολο που το δηλωσες δε πας χαρτι, ισως θεωρουν πως δε το πας το χαρτι γιατι δεν εχεις αυτο το ωραριο και βαλουν το παιδι σου σε τμημα κλασικου , ε και εν τελει βαρας το κεφαλι σου... Γιατι να μη το πας αν τα πραγματα εχουν ετσι? Κρυφο ειναι:confused:

 

*ετσι δε παει? ενα τμημα ολοημερο και ενα κλασικο?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η αδερφή μου που δουλεύει σε δημοτικό μου είπε ότι άλλαξε ο νόμος για τα ολοήμερα καο τώρα τα παιδιά τα παίρνεις ό,τι ώρα θέλεις. Δλδ αν έχεις δηλώσει ολοήμερο και μπορείς να το πάρει το παιδί σου πιο νωρίς μία μέρα πας και το παίρνεις. Αφού μου λέει ότι κάθε ένα τέταρτο στο ολοήμερο πλέον διακόπτουν γιατί φεύγει και άλλο παιδάκι. Λέτε να έχει γίνει και στο νηπιαγωγείο αυτό? (Εγώ πχ έχω μία γιαγιά ημιδιαθέσιμη ... μία μπορεί μία δε μπορεί ...)

 

προς το παρον απαγορευεται να φυγουν στο ολοημερο νηπιαγωγειο νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον απαγορευεται να φυγουν στο ολοημερο νηπιαγωγειο νωριτερα

ναι περσι μου το χαν πει κι εμενα οταν πηγα για την αιτηση πως η 12μισι η 3μισι ενδιαμεσα η πορτα κλειδωνει.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας το λέω επειδή η αδερφή μου είναι σε δημοτικό και το ξέρω σίγουρα ότι άλλαξε ο νόμος. Δε γίνεται παράτυπα! Στο ολοήμερο δημοτικό μπορούν οι γονείς να παίρνουν τα παιδιά τους ό,τι ώρα θέλουν πια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα θα με βόλευε να μπορώ να πάρω τα παιδιά κατά τις 2, αλλά, δεν γίνετε.

Στο νηπιαγωγείο τουλάχιστον.

Τι να κάνουμε? Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το κριτήριο της εργασίας των γονέων ισχύει από πέρυσι μόνο για το ολοήμερο του δημοτικού σχολείου και ξεσήκωσε πολλές αντιδράσεις. Για το νηπιαγωγείο δεν ισχύει και δεν ήρθε ποτέ τέτοια εγκύκλιος emmaki. Το ξέρω σίγουρα μιας και είμαι προϊσταμένη στο σχολείο μου.

 

 

Στο δικό μου νομό είχε έρθει εγκύκλιος...

 

Βέβαια, μπορεί να την έστειλε και ο προϊστάμενος, δεν θυμάμαι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...