Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ειναι τοσο κακο?


beboulix

Recommended Posts

ειπαμε να βαπτισει την μπεμπα ενς φιλος του αντρα μου ο οποιος εκτος του οτι μενει εκτος Αθηνων,ειναι κ πενηνταρης

μετα απο συζητηση με τον αντρα ειπαμε να βαλουμε για νονα κ την αδερφη μου.οταν του το ειπαμε σαν ιδεα αρχισε να λεει-δεν ειμαστε καλα,ενας ειναι ο νονος,δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα-

δεν μπορειτε να φανταστητε ποσο ξενερωσα.δεν το βρισκω πια κ τοσο τραγικο.ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι καθαρά θέμα ανθρώπου, πιστεύω. Υπάρχουν κάποιοι που δεν θέλουν να μοιράζονται τις κουμπαριές. Υπάρχουν άλλοι που δεν έχουν πρόβλημα... Στη δική μου περίπτωση πάντως έχουμε 4!!! Από δύο το κάθε παιδί!

.png
Link to comment
Share on other sites

κοίτα χωρίς να παρεξηγηθώ νομιζω οτι έπρεπε να είχατε σκεφτεί λίγο νωρίτερα οτι θα θέλατε 2 νονούς και οτι ο πρώτος νονός είναι 50άρης και μένει και μακριά κτλ

Αν ήμουν στη θέση του κι εγώ θα ξενέρωνα........αλλά βέβαια εξαρτάται και πως του το ανακοινώσατε..

Πάντως επειδή ο νονός είναι πολύ σημαντική υπόθεση να κάνετε αυτο που εσείς νομίζετε καλύτερο για το μωράκι σας :)

Link to comment
Share on other sites

μπορει να αποφασισει αυτος τί θελω?οσους θελω μπορω να κανω κ δεν του πεφτει κ ιδιαιτερος λογος.

δεν τα βαζω μαζι σου ρενατα αλλα με αυτον που μας βαζει να διαλεξουμε.μας πηρε χθες τηλ.κ ειπε ή εγω αλλιως φευγω.

το κακο ειναι οτι ο αντρας μου προτιμαει να τσακωθει με εμενα παρα να του πει οτι θελουμε δυο.

και στην τελικη κ αυτος να μεινει στο τελος εχω τσαντιστει τοσο πολυ που θα τον δω στην βαπτιση κ θα ειμαι πολυ ψυχρη μαζι του.

μονιμως εχουμε ενα θεμα.μια το ονομα γιατι αν δεν βγει της μανας του η ιδια θα στενοχωρηθει,ενω ο αντρας μου,μου ειχε υποσχεθει να παρει οτι ονομα θελω.

ετσι μου ερχεται να ακυρωσω την βαπτιση κ δεν θελω κ πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Beboulix μου νομιζω οτι κανεις λαθος , ο νονος ή η νουνα ειναι απο τα σημαντικοτερα προσωπα στη ζωη των παιδιων μας , υποτιθεται οτι τους διαλεγουμε επειδη τους αγαπαμε και τους σεβομαστε και οτι θελουμε να ειναι πνευματικοι γονεις στα παιδια μας , και τους πεφτει μεγαλος λογος στα της βαφτισης . Εντα3ει σαφως δικαωμα σας ειναι να διαλεξετε να εχετε 2 νουνους αλλα προσωπικα και εμενα αμα μου προτεινανε να γινω νουνα καποιου παιδιου και μετα μου λεγανε οτι θα εχω και παρεα θα αρνιομουνα να βαφτησω , αποψη ειναι αυτη και εσυ καλα κανεις που θελεις και την αδελφη σου αλλα μιας και δεν τον πολυσεβεσαι και δεν τον πολυγουσταρεις τον πενηνταρι δεν κανεις μονο την αδελφη σου ??? για να εχει και το παιδακι σου μια νουνα που θα τη γουσταρετε και θα ερχεται και θα το βλεπει ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κακώς παρεξηγήθηκε. Επειδή θα υπάρχουν 2 νονοι σημαίνει ότι αυτός θα είναι λιγότερο κουμπάρος? Δηλαδή η κουμπαριά είναι μετρήσιμο είδος και όταν είναι δύο κουμπάροι διαιρείται δια δύο και έτσι αναλογεί στον καθένα λιγ'οτερη κουμπαριά? Δε το καταλαβαίνω ρε παιδια :shock:

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Beboulix να σου πω την αληθεια κι εγω θα "στραβωνα" αν στην πορεια εβγαινε και δευτερο προσωπο με το οποιο θα επρεπε να μοιραστω την κουμπαρια. Δικαιωμα σου ειναι να εχεις οσους νονους θελεις,αλλα ειναι και δικαιωμα του να πει οχι. Αλλο αν ηταν ζευγαρι,αλλα αφου δεν εχουν καποια ιδιαιτερη σχεση, γιατι να μοιραστουν την κουμπαρια?

Αφου ομως εσυ απο οτι καταλαβα "ξενερωσες" με το ολο σκηνικο μαζι του,καλυτερα να μην τον κανεις κουμπαρο. Συν το οτι ειναι 50αρης και μενει και μακρια...

Κι εμενα οι νονοι μου ηταν μεγαλοι και εμεναν Παρισι. Τους υπερ-αγαπουσα,αλλα τους ειχα δει 20-25 φορες στην ζωη μου. Την νονα μου την εχασα οταν ημουν 12 και τον νονο μου περυσι. Καλυτερα κανε οποιον νομιζεις οτι θα σταθει περισσοτερο στο παιδι σου. Φυσικα και να μην ακυρωσεις την βαφτιση,το παιδι τι φταιει??

Βεβαια αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη, χωρις να σημαινει οτι ειναι σωστη!

Link to comment
Share on other sites

Κακώς παρεξηγήθηκε. Επειδή θα υπάρχουν 2 νονοι σημαίνει ότι αυτός θα είναι λιγότερο κουμπάρος? Δηλαδή η κουμπαριά είναι μετρήσιμο είδος και όταν είναι δύο κουμπάροι διαιρείται δια δύο και έτσι αναλογεί στον καθένα λιγ'οτερη κουμπαριά? Δε το καταλαβαίνω ρε παιδια :shock:

Συμφωνω,αλλα ειναι αλλιως να το λες απο την αρχη και αλλιως να βγαινει στην πορεια (κι εγω σε αυτο θα στραβωνα). Δηλαδη τι? Ξαφνικα δεν ηταν αρκετος? Προφανως καταλαβε οτι κατι στραβωσε και σου λεει τι αλλαξε? Και ναι ειναι μερικοι,συνηθως οι πιο παλιοι που λενε οτι κουμπαρος ειναι ενας και τετοια. Κι εμεις θελουμε να κανουμε ζευγαρι κουμπαρους και καποιοι συγγενεις μας ειπαν οτι δεν γινεται, οτι ενας βαφτιζει και τετοια κουλα!

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη δεν υπάρχει πρόβλημα για τους 2 νοννούς αλλα οτι αυτό προέκυψε μετά κατα τη γνώμη μου

Πάντως beboulix πιστεύω (και το λέω απο προσωπική εμπειρία γιατι την πάτησα)καλύτερα κάνε νονό αυτόν που πραγματικά θέλεις εσύ και ο άνδρας σου βέβαια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Beboulix μου νομιζω οτι κανεις λαθος , ο νονος ή η νουνα ειναι απο τα σημαντικοτερα προσωπα στη ζωη των παιδιων μας , υποτιθεται οτι τους διαλεγουμε επειδη τους αγαπαμε και τους σεβομαστε και οτι θελουμε να ειναι πνευματικοι γονεις στα παιδια μας , και τους πεφτει μεγαλος λογος στα της βαφτισης . Εντα3ει σαφως δικαωμα σας ειναι να διαλεξετε να εχετε 2 νουνους αλλα προσωπικα και εμενα αμα μου προτεινανε να γινω νουνα καποιου παιδιου και μετα μου λεγανε οτι θα εχω και παρεα θα αρνιομουνα να βαφτησω , αποψη ειναι αυτη και εσυ καλα κανεις που θελεις και την αδελφη σου αλλα μιας και δεν τον πολυσεβεσαι και δεν τον πολυγουσταρεις τον πενηνταρι δεν κανεις μονο την αδελφη σου ??? για να εχει και το παιδακι σου μια νουνα που θα τη γουσταρετε και θα ερχεται και θα το βλεπει ???

 

συμφωνω απολυτα με αυτο. Φαντασου ο νονος ειναι τοσο ιερος που η μαμα φιλαει το χερι του νονου για να της δωσει το παιδι.

Ισως και εκεινος να μην θελει επισης μετα απο αυτο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα λεω γιατι δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.

προσωπικα δεν θα με πειραζε γι'αυτο θεωρω κ υπερβολικη την αντιδραση του.δεν του στερουμε την χαρα,ουτε την τιμη αλλα μου φινεται πολυ εγωιστικο το μονο εγω κ κανενας αλλος.

εχουμε μπει σε μια διαδικασια με τον αντρα μου για το ποιος θα κανει περισσοτερες υποχωρησεις λες κ εχουμε να μοιρασουμε κληρονομικα.

-οχι θα γινει αυτος νονος,αλλα το ονομα δικο μου

-οχι θα βαλουμε κ την αδερφη μου ,αλλα το ονομα δικο σου

ενα απο τα πιο ωραια μυστηρια κ τα εχουμε κανει μουτι

για αυτο σκεφτομαι να ακυρωσω την βαπτιση αμα δεν βρουμε λυση

εχω κ την μανα μου που με μπριζωνει συνεχεια

διορθωνετε η κατασταση ή δυσκολο?

Link to comment
Share on other sites

Ολα διορθώνονται αρκει να τα ξεκαθαρίσεις και να κάνεις οτι θέλεις πραγματικά και μην κάνεις σκόντο στο θέμα του νονού νομίζω οτι το κλίμα πρέπει να ψιλοχάλασε απλά μίλα με τον άντρα σου και μαζί αποφασίστε λίγο θα υποχωρήσεις εσύ λίγο αυτός διαφορετικά δεν γίνεται

Για μενα ένας νονός όποιον γουστάρεις περισσότερο και ένα όνομα που πρέπει να συμφωνήσετε με τον άντρα σου και να βρείτε άκρη

Αυτά, φιλικά και με το καλό να γίνει χριστιανή η μπεμπούλα σου

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το θεμα των δυο νονων πρεπει να τιθεται απο την αρχη κι οχι στην συνεχεια.........αλλο ειναι να ξερει απο την πρωτη στγμη πως θα μοιραστει το ρολο κι αλλα να το μαθαινει αργοτερα........γινεται μια χαλαστρα.....

 

Κι εμενα νομιζω θα με πειραζε να βγει δευτερος νονος στα καλα καθουμενα...θα μου περνουσαν σκεψεις οτι δεν με θελουν, πως δε με θεωρουν αρκετα καλη , υπαρχει παρασκηνιο, ειναι απληστοι κλπ......αν το ηξερα πο την αρχη ομως δεν θα ειχα κανενα προβλημα......

 

 

Μαλιστα καποιοι (οπως ο δικο σας που ειναι καποιας ηλικιας) ειναι παλιομοδιτες και εχουν στο μυαλο τους ενα νονο......μπορεις να το ριξεις πως το θελει παρα πολυ η αδερφη σου κι επιμενει η οικογενεια.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε να βαπτισει την μπεμπα ενς φιλος του αντρα μου ο οποιος εκτος του οτι μενει εκτος Αθηνων,ειναι κ πενηνταρης

μετα απο συζητηση με τον αντρα ειπαμε να βαλουμε για νονα κ την αδερφη μου.οταν του το ειπαμε σαν ιδεα αρχισε να λεει-δεν ειμαστε καλα,ενας ειναι ο νονος,δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα-

δεν μπορειτε να φανταστητε ποσο ξενερωσα.δεν το βρισκω πια κ τοσο τραγικο.ειναι?

 

Εφόσον είναι αδερφή σου και όχι κάποια άσχετη (εννοώ ότι έτσι κι αλλιώς έχει στενή σχέση με το παιδί), δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό για επιχείρημα. Μεταξύ μας, κακώς βάζετε για νονο άτομο με μεγάλη διαφορά ηλικίας από το παιδί. Έπρεπε όμως να έχετε καταλήξει οριστικά στο τι θέλετε να κάνετε πριν του το προτείνετε. Ή μήπως το πρότεινε εκείνος?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειπαμε να βαπτισει την μπεμπα ενς φιλος του αντρα μου ο οποιος εκτος του οτι μενει εκτος Αθηνων,ειναι κ πενηνταρης

μετα απο συζητηση με τον αντρα ειπαμε να βαλουμε για νονα κ την αδερφη μου.οταν του το ειπαμε σαν ιδεα αρχισε να λεει-δεν ειμαστε καλα,ενας ειναι ο νονος,δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα-

δεν μπορειτε να φανταστητε ποσο ξενερωσα.δεν το βρισκω πια κ τοσο τραγικο.ειναι?

 

Εφόσον είναι αδερφή σου και όχι κάποια άσχετη (εννοώ ότι έτσι κι αλλιώς έχει στενή σχέση με το παιδί), δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό για επιχείρημα. Μεταξύ μας, κακώς βάζετε για νονο άτομο με μεγάλη διαφορά ηλικίας από το παιδί. Έπρεπε όμως να έχετε καταλήξει οριστικά στο τι θέλετε να κάνετε πριν του το προτείνετε. Ή μήπως το πρότεινε εκείνος?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

οταν λες εκεινος εννοεις τον αντρα μου?

γιατι μολις αρχισαμε να λεμε για την εγκυμοσυνη μου,τον πηρε τηλ. να του πει χωρις να το συζητησουμε ιδιαιτερα. ο λογος που τον επιασε τετοια κωλοπιλαλα?

επειδη εγω εκανε κουμπαρο στο γαμο μας ενα παιδικο μου φιλο που τελικα αποδειχθηκε μακακας.

μα κ εγω για αυτο επειμενω επειδη ειναι αδερφη μου.

αν κ σημερα εχει να γινει ο τριτος παγκοσμιος πολεμος μολις του ανακοινωσω οτι το παιδι δεν θα παρει το ονομα της μανας του

Link to comment
Share on other sites

οταν λες εκεινος εννοεις τον αντρα μου?

γιατι μολις αρχισαμε να λεμε για την εγκυμοσυνη μου,τον πηρε τηλ. να του πει χωρις να το συζητησουμε ιδιαιτερα. ο λογος που τον επιασε τετοια κωλοπιλαλα?

επειδη εγω εκανα κουμπαρο στο γαμο μας ενα παιδικο μου φιλο που τελικα αποδειχθηκε μακακας.

μα κ εγω για αυτο επειμενω επειδη ειναι αδερφη μου.

αν κ σημερα εχει να γινει ο τριτος παγκοσμιος πολεμος μολις του ανακοινωσω οτι το παιδι δεν θα παρει το ονομα της μανας του

Link to comment
Share on other sites

Δηληδη ακομα δεν εχετε συζητησει τι ονομα θα παρει η μικρη ??? ωχχχχχ αντε και καλες αντοχες για σημερα , προσεχε μην πληρωσει η μικρη σας ομως τις πολεμικες αποζημειωσεις του 3ου παγκοσμιου , εννοω μην γινει κανας πανικος και ακουσει καυγαδες

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πάσει θυσία να αποφύγεις καυγά. Γι αυτό η γνώμη μου είναι αν τελικά γίνει νονά η αδελφή σου (1-0 υπέρ σού), υποχώρησε στο θέμα του ονόματος.

Απλά πράγματα :D

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω 2 νονεσ θα βαπτησουν την μπεμπα μου 3 μαιου

ηθελα και τριτη αλα ι 2 νονεσ δεν ηθελαν και ετσι πιγα πασω

τη να κανουμε;

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες εκεινος εννοεις τον αντρα μου?

γιατι μολις αρχισαμε να λεμε για την εγκυμοσυνη μου,τον πηρε τηλ. να του πει χωρις να το συζητησουμε ιδιαιτερα. ο λογος που τον επιασε τετοια κωλοπιλαλα?

επειδη εγω εκανε κουμπαρο στο γαμο μας ενα παιδικο μου φιλο που τελικα αποδειχθηκε μακακας.

μα κ εγω για αυτο επειμενω επειδη ειναι αδερφη μου.

αν κ σημερα εχει να γινει ο τριτος παγκοσμιος πολεμος μολις του ανακοινωσω οτι το παιδι δεν θα παρει το ονομα της μανας του

 

Τον νονό εννούσα... Καθήστε και συζητήστε ακριβώς τι θέλετε και μετά ανακοινώστε τις αποφάσεις σας σε τρίτους είτε τους αρέσει είτε όχι. Και άλλη φορά να μην αφήνεις να σε φέρνει προ τετελεσμένου. Δεν θα αφήνεις να λέει τίποτα σε τρίτους αν πρώτα δεν υπάρχει κοινή συναίνεση. Αλλιώς θα είναι εκείνος υπεύθυνος για τα όποια μπερδέματα προκαλεί. Τί έγινε τελικά με το όνομα?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα κατ την γνωμη μου καλα εκανε και νευριασε, επιλογη τιυ ειναι αν θελει μηση κουμπαρια!

εγω εχω παντρεψει την φιλη μου μαζι με ενα φιλο του αντρα της, το αποτελεσμα ηταν αποτυχια.... ειχαμε συναντηθει στο αρραβωνα και συναντηθηκαμε ξανα στο γαμο... οπου επελεξε να αποφασισει για το στολισμο μιας και ειχε την αδελφη του και εγω για ολα τα υπολοιπα....

το αποτελεσμα να μου πει οτι ο στολισμος εκανε 900 ευρω στο συνολο καιηταν λιγος και χαλια... τελικα εκανε 450 ρωτησα αυτον που τα εστηνε .... ! ειπα να μηντο κανω θεμα και χαλασω την βραδια της φιλης μου αλλα οταν εφτασ η ωρα να πληρωσουμε στην εκκλησια τον παρατησα μονο του και οταν τολμισε να μου πει οτι εδωσε 200 ευρω απλα τον αγνοησα λεγοντας του οτι ειναι τα υπολοιπα απο το στολισμο..... το καταλαβε και φυσικα δεν εχουμε ξαναμιλησει απο τοτε! ευτυχως την κορη τους την βαφτισε ο αντρας μου(μαλλον κατι ηξερε η φιλη μου)

25/4 βαφτιζουμε με την φιλη μου το γιο της αλλης φιλης μας αλλα ηταν συμφωνιμενο απο την αρχη!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

απο χθες ξεκινησε η συζητηση κ το ενα σκελος μαλλον τελειωσε σημερα.το ονομα δεν θα ειναι των μαναδων μας.

μενει να ξεκαθαρισουμε κ τον νονο.

αλλα ειχαμε πολυ ''χαριτωμενες'' κουβεντες χθες.(το μωρο κοιμοταν)

δηλ.τωρα που υποχωρησε στο ονομα πρεπει να δεχτω τον νονο?

δεν ειναι οτι τα θελω ολα αλλα με ολα αυτα με τι χαρα θα παραδωσω το μωρο στα χερια του?θα πρεπει να του τα φιλησω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...