Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωριζει καποια;;;;;;;;;;;;;(αποριες για 6μηνο)


hazompampas

Recommended Posts

Είμαι ήδη πατέρας μια κόρης και σκέφτομαι να πάω για το δεύτερο.

Αλλά δεν έχω μια.

Εγώ δουλεύω σε μια από τις γνωστές εταιρίες που πουλάνε internet και τηλεφωνία ενώ η γυναίκα μου εργάζεται στο ταμείο ενός γνωστού supermarket (ως εξάωρη).

Είμαστε και οι 2 ασφαλισμένοι στο IKA.

 

Μένουμε στο Γαλάτσι.

 

Η γέννα της κόρης μου κόστισε (από την μέρα που ενημερωθήκαμε πως η γυναίκα μου είναι έγκυος και μέχρι που γέννησε στο ΙΑΣΩ περίπου 4000 € (έξοδα γιατρού και νοσοκομείου))

 

Τότε είχα τα λεφτά, τώρα δεν έχω.

 

Σκέφτομαι (λεω σκέφτομαι διότι η γυναίκα μου δεν θέλει να αλλάξει γιατρό) να προσεγγίσουμε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Τι μας προτείνετε σε περίπτωση που καταφέρουμε το δεύτερο παιδί;

 

Η γυναίκα μου θα δικαιούται να μην εργάζεται μέχρι και 8 μήνες μετά τη γέννα; Ο εργοδότης της μπορεί να έχει αντιρρήσεις;

 

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν

 

http://www.hazompampas.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλο να ερθει και το δευτερο παιδακι αφου το θελετε τόσο πολύ .

Εγω σε Ιδιωτικο γεννησα . Για τα δημοσια νοσοκομεια γνωριζω ότι μου εχουν πει φιλες που εχουν γεννησει.

 

Δεν νομιζω οτι μπορει οποιοσδηποτε γιατρος να ξεγεννησει σε δημοσιο νοσοκομειο , πρεπει να ειναι του δημοσιου .

επίσης 3 φιλες μου εδωσαν στον γιατρο 2000 ευρω επειδη τοσα τους ζητησε ενω αυτο απαγορευεται :twisted:

 

στο δημοσιο νοσοκομειο εχεις το μωρακι συνεχεια διπλα σου ενω στο Ιδιωτικο το περνουνε , το αλλαζουνε και στο φερνουνε καθε 3-4 ωρες , απλα στο αναφερω για να το γνωριζεις .

 

Η ταπεινη μου γνωνη ειναι οτι προτειμω να γεννησω σε δημοσιο και να κρατησω τα λεφτα για το παιδακι μου με την προυποθεση ομως οτι δεν θα παρει φακελαρα ο γιατρος ... σπανια περιπτωση

 

Για το 6μηνο τωρα , απο αυτα που γνωριζω επειδη εργαζομαι σε γραφειο προσωπικου εταιριας , βεβαιως και θα το παρει η γυναικα σου και αν της πουν τιποτα στην επιθεωρηση εργασιας

 

θα καθησει 119 μερες και θα πληρωθει απο το Ικα , το 6μηνο μετα θα παρει λεφτα απο τον Οαεδ γυρω στα 680 απ τα οποια θα πληρωσει τις εισφορες της στο ικα .

 

Εφαπαξ επιδομα για την γεννα απο το Ικα πήγε στα 910 ευρω .

 

τι αλλο να σου πω ... ρωτα με

 

αντε και με το καλο και ευχομα να βοηθας την γυναικα σου :wink:

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΧΟΣ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ Κ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ.ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ Κ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚ. ΝΑ ΣΑΝ ΠΟΥΜΕ.ΤΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ.Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΙΝΟΥΝ Κ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΘΥΛΑΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 3 ΜΗΝΕΣ.ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΟΙ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΟΡΙΣΤΟΥ Κ ΟΧΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ. :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα εγω γεννησα στο νοσοκομειο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ το οποιο εκτος απο καθαρο το προσωπικο ειναι συνεχεια κοντα σου. Ο γιατρος για την γεννα μου πηρε 1330 ευρω και μαζι με κατι εξετασεις που επρεπε να κανω οχι τιποτα σπουδαιο απλα γιατι βαριομουνα να κλεισω ραντεβου στο ικα πηγαινα σε ιδιωτικο ζητημα ηταν να ξεπερασαμε τις 2000 ευρω χωρις υπερβολες. τα οποια τα πηρα σχεδων αμεσως πισω απο το ικα. Τωρα ειμαι παλι εγκυος και περιμενω δυδιμακια η γεννα θα μου παει 1150 μαζι με τον ανεσθισιολογο.

Και συν ολα αυτα θα ερχετε η μητερα πιο κοντα με το μωρακι της και ειναι και πιο ξεκουραστη γιατι κανονιζει εκεινη το προγραμμα του παιδιου και οχι οι αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα !!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας , υπεβαλα στις 14-11 τα χαρτια μου για το επιδομα του ΟΑΕΔ (6μηνο) .

α. Γνωριζετε ποτε θα τα καταβαλουν?

β. Θα με ειδοποιησουν οτι τα εβαλαν στην τραπεζα?

γ. Δωρο Χριστουγεννων θα παρω απο τον εργοδοτη μου Η απο τον ΟΑΕΔ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα !!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας , υπεβαλα στις 14-11 τα χαρτια μου για το επιδομα του ΟΑΕΔ (6μηνο) .

α. Γνωριζετε ποτε θα τα καταβαλουν?

β. Θα με ειδοποιησουν οτι τα εβαλαν στην τραπεζα?

γ. Δωρο Χριστουγεννων θα παρω απο τον εργοδοτη μου Η απο τον ΟΑΕΔ?

 

 

Καλημερα!! Τα χρηματα θα μπουν στο λογαριασμο σου περιπου σε 1 με

1,5 μηνα.

Κανονικα ο ΟΑΕΔ μολις παραλαβει τισ καταστασεις με τα ονοματα που

εχουν πιστωθει τα χρηματα τους ,ειδοποιουν τους ενδιαφερομενους(για να παρουν και τα ενσημα τους πισω,εαν εχουν κρατηθει ).Επειδη ομως στον ΟΑΕΔ γινεται μονιμα ενας χαμος καλο θα ηταν μετα απο ενα μηνα περιπου

να ρωτησεις τηλεφωνικα

Δωρο χριστουγεννων εαν δεν κανω λαθος παιρνεις και αποτον εργοδοτη και απο τον οαεδ(ισως οχι ολοκληρο αλλα αναλογια).Η επιθεωρηση εργασιας θα σε βοηθησει τουλαχιστον σχετικα με τον εργοδοτη. :roll:

matina

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετε και καλως σας βρηκα

 

Λοιπον εχω μπερδευτει λιγο εγω εργαζομαι κανονικα σε ενα γραφειο .

Στο site του οαεδ εχει δυο επιδοματα

Ειδική Παροχή Προστασίας Μητρότητας και

Συμπληρωματικές Παροχές Μητρότητας για πιο απο τα δυο πρεπει να κανω αιτηση μηπως ξερει κανεις?

 

(αν αναφερεται καπου αλλου δωστε λιινκ γιατι με το ενα χερι στο καροτσι γραφω )

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούσαι και τα δύο. Πήγαινε στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και θα σου πουν τι ακριβώς χρειάζεται να τους προσκομίσεις. Μετά το καλοκαίρι κοίταξε και το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ. Επίσης πληροφορίες μπορείς να πάρεις και από τα ΚΕΠ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούσαι και τα δύο. Πήγαινε στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και θα σου πουν τι ακριβώς χρειάζεται να τους προσκομίσεις. Μετά το καλοκαίρι κοίταξε και το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ. Επίσης πληροφορίες μπορείς να πάρεις και από τα ΚΕΠ.

 

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΤΟ ΕΠΙΔΩΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ 63 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ.ΤΟΥ 6ΜΗΝΟΥ 645 ΚΑΘΑΡΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.ΤΗΛ ΓΙΑ ΟΔΗΓΙΕΣ 210-9989053

Link to comment
Share on other sites

Η ειδική προστασία μητρότητας είναι το 6μηνο που δίνει ο ΟΑΕΔ. Κάθεσαι δηλαδή από την δουλειά σου και πληρώνεσαι μόνο από τον ΟΑΕΔ,

 

Η Συμπληρωματική παροχή είναι το χρηματικό ποσό που δίνει ο ΟΑΕΔ σε κάθε μητέρα, και είναι η διαφορά που προκύπτει από τα επιδόματα που σου έδωσε το ΙΚΑ με το μισθό που έπαιρνες όταν εργαζόσουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις

 

θα μαζεψω τα χαρτια μου και θα παω

 

σημειωση

 

για την συμπληρωματικη παροχη μητροτητας την βεβαιωση εργοδοτη την παιρνεις μονο απο τον οαεδ

η αμα τους παρακαλεσεις μπορει να το στειλουν και με φαξ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια να κανω μια ερωτηση αν γνωριζει καποια φρεσκια μανουλα.Στην πρωτη εγκυμοσυνη ημουνα απο τις πρωτες που με επιασε το 6 μηνο κ κατεθεσα τα χαρτια εντος 60 ημερων απο τοτε που βγηκε η αποφαση.Τωρα στην δευτερη πρεπει να περασει το 2 μηνο τησ λοχειας κ να τα καταθεσω η μπορω να παω κ νωριτερα πχ 10 μερες μςτα που γεννησα???Αν οχι ,ο εργοδοτης εαν μου φτιαξει το χαρτι μαζι με το χαρτι για το επιδομα που σου δινει ο οαεδ θα πειραζει να εχει ημερομηνια 2 μηνες πριν κ να το καταθεσω μετα απο δυο μηνες?η θα μου πουνε οτι ειναι ακυρο?Εχω προβλημα με το λογιστηριο της δουλειας μου κ οταν ζηταω κατι με αργουν παρα πολυ γι αυτο θα ηθελα να ξεμπερδευω κ με το χαρτι του 6 μηνου απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τηλεφωνάκι στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου. Ένα άτομο ασχολείται με αυτά σίγουρα, και θα σου πεί αν το δέχεται. Βλακεία πάντως που πρέπει κανείς να τα καταθέσει αφού τελειώσουν οι άδειες! Δηλαδή αν δεν εγκριθεί, λέμε τώρα, τί γίνεται; Αλλά από την άλλη τυπικό είναι το θέμα της έγκρισης αν καλύπτεις τα κριτήρια.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κριτηρια τα καλυπτω αλλα για να μην με καθυστερησουν κ με την πληρωμη ηθελα να τα καταθεσω πιο νωρις.Οσο για το τηλ επαιρνα οταν ηθελα να ρωτησω για το δωρο χριστουγενων του 1 6 μηνου κ καλουσε κ δεν το σηκωνε κανεις.Κ οταν πηγα απο εκει εγκυος 8 μηνων κ με παιδι στην αγκαλια 6 μηνων μου λενε παρτε τηλ στο νουμερο που τους επαιρνα τοσο καιρο κ οταν πηρα επιτοπου μπροστα τους καλουσε στην γραμμη αλλα ειχαν κλειση τον ηχο για να μην τους ενοχλει :evil::evil::evil::evil::evil: ελεος κ τωρα το ιδιο γινεται αλλα τωρα δεν μπορω να αφησω καπου τον μικρο κ τον μεγαλο κ μου ειναι δυσκολο.

Για να μην γινει μπερδεμα εχω γεννησει αλλα δεν προλαβα να αλλαξω το ticker μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη που ανοιγω θέμα που μπορεί ήδη να υπάρχει.Παραπεμψετε με αν χρειαστει όπου πρέπει. Εργάζομαι από τον Απρίλη του 2008 και η σύμβασή μου λήγει τον Ιούνιο του 2009. Πιθανή ημερομηνία τοκετού είναι 15/09/09. Δικαι ούμαι το εξάμηνο επίδομα;; Από το ικα τι χρήματα δικαιούμαι; Κάποια που έχει γεννήσει πρόσφατα μπορεί να με διφωτίσεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

για τα επιδόματα πρέπει να έχεις ενεργή εργασιακή σχέση!! άρα αν δεν σου αναννεωθεί η σύμβαση δεν το δικαιούσαι! εμένα ο εργοδότης μου την αναννέωσε και τώρα περιμένω να δω αν μου την ξανααναννεώσει για να πάρω το εξάμηνο αλλιώς ταμείο ανεργίας μετά. Να τσεκάρεις και τα ένσημα σου να δεις... πήγαινε στο site του ΙΚΑ τα γράφει όλα αναλητικά :-D

όσο για τα χρήματα είναι ανάλογα με το μισθό που παίρνεις εγώ με 800ευρώ πήρα συνολικά 2200ευρώ αν θυμάμαι καλά για τους 4 μήνες και μετά μην ξεχάσεις μόλις πληρωθείς από το ΙΚΑ έχεις 2 μήνες προθεσμία από την ημερομηνία πληρωμής και της λοχείας να πας στον ΟΑΕΔ να κάνεις αίτηση για το συμπληρωματικό επίδομα που είναι η διαφορά ΙΚΑ - εργοδότη και να ξέρεις ότι το πρώτο μήνα της άδειας εγκυμοσύνης το υπόλοιπο του μισθού που δεν έχει πληρώσει το ΙΚΑ το πληρώνει ο εργοδότης! και νομίζω το επίδομα γέννας είναι 900ευρώ... :) στο site του ΟΑΕΔ έχει για τις παροχές ενημερώσου από τώρα να είσαι έτοιμη γιατί έχει λίγο τρέξιμο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο χαρτι που μου εδωσαν απο τον Οαεδ για το εξαμηνο που γραφει αναλυτικα την μισθοδοσια εχει 7 μηνες καταβολης χρηματων και οχι 6.Γνωριζει καμια σας γιατι ειναι 7 και οχι 6.Επισης το δωρο Χριστουγεννων το παιρνουμε στο τελος του εξαμηνου;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα παρουμε και Δωρο Χριστουγεννων απο τον ΟΑΕΔ?Επιδομα αδειας?Εμενα το εξαμηνο αρχισε στις 21/4/2009 και τελειωνει στις 21/10/2009.Εκτος απο τους εξι μηνες δηλαδη 690*6=4140 ευρω δικαιουμαι κι αλλα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθεια σας αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Βρίσκομαι στο δεύτερο μήνα εγκυμοσύνης(είναι πολύ νωρίς αλλά έχω αγχωθεί με όλα!),έχω ΠΗΤ 6/11 και εργάζομαι με σύμβαση στο δήμο η οποία λήγει στις 31/7.Μετά τη λήξη της σύμβασης μου θα προσληφθώ απο κάποιον γνωστο μου για να μπορέσω να πάρω το επίδομα του οαεδ.Η πρώτη ερώτηση μου είναι ποιός χρεώνεται τα ένσημα , το διαστημα που θα είμαι σε άδεια τοκετού και λοχείας, ο εργοδότης ή το ικα; Δεύτερον αν μετά τη λήξη της άδειας λοχείας μπορώ να πάρω την άδεια μητρότητας του οαεδ;(για το 2010 έχω ένσημα απο 25/1).Και τέλος αν μετά τη λήξη της άδειας μπορώ να βγώ σε ταμείο. Ευχαριστώ προκταβολικα :confused::?::oops:

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

Τα ενσημα τα ''χρεωνεται'' ο ΟΑΕΔ για τους 2 μηνες πριν τον τοκετο και τους 2 μηνες μετα.Για να παρεις την αδεια μητροτητας απο τον Οαεδ πρεπει να παρεις το επιδομα Κυοφοριας απο το ΙΚΑ .Για να παρεις το επιδομα απο το ΙΚΑ χρειαζεται να εχεις 200 ενσημα και απο οτι ακουω τελυταια λενε 200 αλλα θελουνε και λιγα ακομη...πχ 220

 

Με το καλο το μωρακι σου..

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα καλώς όρισες στο forum. Για να σου απαντήσω σε όσα ξέρω:

1. Κατά την άδεια τοκετού και λοχείας έχω την εντύπωση ότι δεν σου κολλάει κανένας από τους δύο ένσημα - ούτε ΙΚΑ ούτε εργοδότης. Μπορεί όμως η saxpa να έχει δίκιο για τον ΟΑΕΔ...

2. Αν εννοείς την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ ξέρω ότι προϋπόθεση είναι να υπάρχει ενεργή εργασιακή σχέση, δλδ να είσαι ακόμα υπάλληλος ή να μην έχει πχ κλείσει η εταιρία που δουλεύεις. Για τον αριθμό ενσήμων δεν είμαι σίγουρη αν αποτελεί προϋπόθεση, νομίζω όχι. Για το ΙΚΑ και τα επιδόματα έχουν σημασία τα ένσημα από αυτό που γνωρίζω (πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια από την ΠΗΤ - ίσως να τα αύξησαν ατα 220). Επίσης έχε υπόψη σου ότι κατά την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ έχεις ένσημα από τον ΟΑΕΔ, τα οποία όμως είναι ασφαλιστικά και όχι υγειονομικά.

3. ΑΝ εννοείς ταμείο ανεργίας σίγουρα θα μπορείς, αρκεί ο εργοδότης να σε αποζημιώσει νομίζω σα να δουλευες για τα επόμενα 2 χρόνια. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά γνωρίζω ότι είναι απίστευτα ασύμφορο για έναν εργοδότη να απολύσει μία εγγύο ή μία γυναίκα που μόλις γέννησε. Από την άλλη ίσως θα ήταν μία λύση να πάρεις το μειωμένο ωράριο σαν άδεια 3,5 μηνών (πριν το 6μηνο του ΟΑΕΔ) με ένσημα από τον εργοδότη για αυτούς τους 3,5 μήνες, οπότε μετά και από την άδεια του ΟΑΕΔ ίσως να μπορεί να σε απολυσει χωρίς την τεράστια αποζημίωση που θα δικαιούσουν.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν πας πάντως μία βόλτα από τον ΟΑΕΔ θα σου λύσουν κάθε απορία σχετική με αυτούς και θα είσαι και σίγουρη.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...