Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6μηνο ΟΑΕΔ ( Ειδική Παροχή Προστασίας Μητρότητας ) φορολογείται?


fluky

Recommended Posts

Γειά σας,

 

ετοιμάζω τη φορολογική μας δήλωση, ειχαμε γέννηση παιδιού στο 2008,

τα γνωστά επιδόματα/άδειες απο ΙΚΑ, για τοκετό, λοχεία, κλπ.

 

επίσης ενα μέρος της νέας 6 μηνης άδειας για μητέρες (6μηνο ΟΑΕΔ , Ειδική Παροχή Προστασίας Μητρότητας ), οι 3 μήνες, ήταν μεσα στο 2008.

.

 

Αυτή την παροχή του ΟΑΕΔ (ισο με το βασικο μισθο, καπου 700, το μήνα), θα την προσθέσω στα εισοδήματα απο μισθωτές υπηρεσίες,

να την αθροίσω στα οσα πήραμε απο τον εργοδότη (τους μηνες προ του τοκετου που δουλευαμε), ?

ή δεν φορολογείται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας,

 

ετοιμάζω τη φορολογική μας δήλωση, ειχαμε γέννηση παιδιού στο 2008,

τα γνωστά επιδόματα/άδειες απο ΙΚΑ, για τοκετό, λοχεία, κλπ.

 

επίσης ενα μέρος της νέας 6 μηνης άδειας για μητέρες (6μηνο ΟΑΕΔ , Ειδική Παροχή Προστασίας Μητρότητας ), οι 3 μήνες, ήταν μεσα στο 2008.

.

 

Αυτή την παροχή του ΟΑΕΔ (ισο με το βασικο μισθο, καπου 700, το μήνα), θα την προσθέσω στα εισοδήματα απο μισθωτές υπηρεσίες,

να την αθροίσω στα οσα πήραμε απο τον εργοδότη (τους μηνες προ του τοκετου που δουλευαμε), ?

ή δεν φορολογείται?

 

Eχω ακριβώς την ίδια απορία. Εγώ πήρα 3 μήνες Σεπτ - Δεκ 2008. Αλλά φορολογούνται ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα πιστευω πως ναι. Αντι να πας στη δουλεια καθεσαι σπιτι και αντι για το αφεντικο σε πληρωνει ο ΟΑΕΔ. Αν δουλευες δεν θα τα δηλωνες? Ρωτα ομως τον λογιστη σου καλυτερα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τον Οαεδ σημερα. Υπάρχει μία βεβαίωση για τις αποδοχές αυτες, την οποια παιρνεις αφού κάνεις αίτηση πρώτα. ( Οχι αυθημερόν μου τόνισαν- μη κουραστούν κιόλας). Το εισόδημα αυτό φορολογείται κανονικά. Οι κρατησεις που αναφέρονται στο χαρτί του Οαεδ ειναι για το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Καλημέρα σε όλες!

Δεν ξέρω αν έχω ανοίξει το θέμα στο σωστό σημείο:

Ετοιμάζω τη φορολογική μας δήλωση και ήθελα να μάθω αν θα πρέπει

να δηλώσω σαν εισόδημα τα επιδόματα κυοφορίας-λοχείας , τοκετού και τα χρήματα από τη συμπληρωματική παροχή μητρότητας ΟΑΕΔ καθώς και τα χρήματα του 6μήνου...

Και αν ναι , ποιός μου δίνει βεβαίωση???

Για βοηθήστε βρε κορίτσια...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...