Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μπορεί κάποια να μου πει τι σαμπουαν, αφρόλουτρο και σαπούνι πλυντηρίου χρησιμοποιούμε σε ένα νεογέννητο; Χρειάζεται και ειδικό σαπούνι προσώπου; Το πρόσωπο με τι το πλένουμε; Επίσης, χρησιμοποιούμε στα νεογέννητα λοσιον και κρέμες και για ποιον λόγο; Στο πλυντήριο βάζουμε και μαλακτικό και αν ναι ποιό; Θα ήθελα να μου πείτε που τα πουλάνε όλα αυτά, σε βρεφικά καταστήματα ή στα φαρμακεία;Συγνώμη που σας κουράζω αλλά θέλω να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Την ημέρα που φεύγουμε αποό το μαιευτήριο είναι το μωρό καθαρό ή είναι απαραίτητο να του κάνουμε μπάνιο όταν φτάσουμε σπίτι και μετά να το βάλουμε να το βάλουμε να ξαπλώσει. Εσείς τι κάνατε;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και κάτι ακόμα: Όταν λέει η κουβέρτα να την βάλουμε στο πλυντήριο χωρίς στίψιμο εννοεί χωρίς καθόλου στίψιμο δηλ να στάζει ή να την βάλουμε στο πρόγραμμα που παίρνει τις λιγότερες στροφές;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΠΗΡΑ ΤΟ PENANTEN ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ.ΛΕΓΟΤΑΝ PENATEN BABY BATH.EINAI ENA ΜΠΛΕ ΜΕ ΑΣΠΡΟ ΚΑΠΑΚΙ.ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΠΛΗΜΕΝΟ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ.ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ.ΚΑΙ ΚΡΕΜΟΥΛΑ SUDOCREAM ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΑΜΑ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΠΛΕΝΑ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΙΖΑ ΚΑΙ ΚΡΕΜΟΥΛΑ.ΠΟΤΕ ΚΡΕΜΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΟ.23578ax43ej9eiy.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή την κρέμα συγκάματος θα την βάζω κάθε φορά για προληπτικούς λόγους ή να περιμένω να συγκαει πρώτα κ μετά να την αρχίσω μέχρι να της περάσει; Ακόμα όταν το μωρό ξυπνάει και του πλένουμε μόνο το πρόσωπο του το πλένουμε με το σαόύνι που χρησιμοποιούμε στο μπάνιο ή μόνο νεράκι; Και όσον αφορά τα απορρυπαντικά πλυντηρίου και το μαλακτικό;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΛΕΝΩ ΑΠΟ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΤΣΙΣΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΣΥΓΚΑΜΑ.ΜΕ ΑΠΛΟ ΝΕΡΑΚΙ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΒΑΖΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΣΕ ΓΑΖΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ Η' ΒΑΜΒΑΚΙ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΖΑ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.ΕΓΩ ΕΒΑΖΑ PRODERM ΣΕ ΥΓΡΟ.ΟΧΙ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ.ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΚΑΔΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ.23578ax43ej9eiy.gif

Link to comment
Share on other sites

Στυλιανή για την sudocream είχα διαβάσει απο μια άλλη κοπέλα εδώ στο φόρουμ οτι είναι καλύτερα να μην βάζεις προληπτικά γιατί είναι πολύ ισχυρή.Δεν ξέρω απο δικη μου εμπειρία γιατι δεν έχω γεννήσει ακόμα.Μήπως να το συζητούσες πρώτα με τον παιδίατρο του μωρού?

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας σύστησε προληπτική εφαρμογή της κρέμας σε κάθε άλλαγμα και αφού το εφαρμοσαμε ευλαβικά για μερικές εβδομάδες, αποφασίσαμε ότι είναι άχρηστο και περιορίσαμε την χρήση μόνο στις περιπτώσεις που υπήρχε πρόβλημα. Με συχνές αλλαγές και καλό πλύσιμο, στέγνωμα και μηδέν μωρομάντηλα, γενικά δεν είδαμε σύγκαμα, μέχρι που αρχίσαμε τις στερεές τροφές ... Βοήθησε και ο θηλασμός σε αυτό ...

 

Στο πρόσωπο του μωρού δεν χρειάζεται να βάζεις σαπούνι. Κάποιοι γιατροί συστήνουν σκούπισμα των ματιών με αποστειρωμένη γάζα που έχεις βυθίσει σε βρασμένο νερό, άλλοι δεν το θεωρούν απαραίτητο.

 

Στα σαμπουάν και αφρόλουτρα που θα πάρεις, πρόσεξε να μην έχει στα συστατικά ενώσεις paraben και άλλα βλαβερά χημικά (για πιο πολλές λεπτομέρειες ως προς το τι είναι καλό να αποφεύγεται:

http://perischristou.blogspot.com/2007/06/blog-post_315.html)

Σε επιλεγμένα φαρμακεία και καταστήματα με βιολογικά προϊόντα θα βρεις καλά προϊόντα χωρίς όλη αυτή τη χημικούρα.

Προσωπικά, δεν βρίσκω απαραίτητο να πλένεται ολόκληρο το μωρό κάθε μέρα και ούτε με σαπούνια κάθε μέρα. Εξαρτάται και από το αν βγάζει γουλίτσες κτλ.

 

Στο πλυντήριο χρησιμοποιήσαμε κάποιο από τα συμβατικά προϊόντα που γράφουν ότι είναι ειδικά για βρεφικά ρουχαλάκια αλλά τελικά δεν νομίζω ότι χρειάζονται, εκτός αν το μωρό εμφανίσει κάποιο δερματικό πρόβλημα. Ενδείκνυνται τα υγρά απορρυπαντικά, γιατί ξεπλένονται καλύτερα, ώστε να αφήνουν όσο το δυνατόν λιγότερα υπολείμματα. Μια καλή ιδέα είναι στη θήκη του μαλακτικού να βάζεις λευκό ξύδι, αντί για μαλακτικό, γιατί εχει την ιδιότητα να διώχνει τα υπολείμματα των απορρυπαντικών.

Για την επιστροφή στο σπίτι, έτσι κι αλλιώς μάλλον θα το έχεις ντύσει με κάτι πιο ζεστό, οπότε σίγουρα θα του αλλάξεις ρούχα. Αν νιώθεις άνετα, μπορείς να το μπανιαρίσεις (ανάλογα με το τι θα πει ο γιατρός σχετικά με τον αφαλό, τοπικό πλύσιμο ή κανονικά μπάνιο - οι απόψεις διιστανται) ή να το αφήσεις για την επόμενη μέρα, δεν χάθηκε ο κόσμος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

emeis gia to sugkama den bazoume tipota proliptika. Otan xreiazete bazoume thn thaumatourgi melani! ginete mvb to mvro kai ta xeria mou gia meres alla kanei thaumata. Ti protes meres einai duskolo na pleneis sunexeia to moro giati tha to allazeis kai kathe misi vra! idika an thilazeis. Ego kseplena ta moromantila me nero kai thn kathariza kai tora pleon thn pleno kathe fora pou allazoume

Link to comment
Share on other sites

εγώ επίσης θέλω να προτείνω τα προιόντα weleda που είναι 100% φυσικά χωρίς χημικά χωρίς σηντηριτικά(parabens) χωρίς παραγωγα πετρελάιου που φράζουν τους πόρους και δεν αφήνουν το δέρμα τα αναπνέει.

 

1)Για το μωρό το νεογέννητο (των πρώτων ημερών) θα πρότεινα το Βρεφικό κρεμόλουτρο ή το βρεφικό βοτανόλουτρο που το βάζεις και σε ένα βρεγμένο πανάκι και περνάς το μωρό τις πρώτες μέρες που δεν κάνει να μπεί στο μπανιεράκι για να μην βραχεί ο αφαλός που δεν έχει πέσει. Και καθαρίζει το δερματάκι και δεν χρείαζεται ξέβγαλμα και θρέφει και το δέρμα. Μετά που θα κάνει μπάνιο κανόνικα (μέχρι και βουτιές) του βάζεις μια μεζούρα (κουταλιά της σούπας) μέσα στο νερό. (δεν κάνει αφρό)

Μπορεί επίσης να διαλύσεις μερικές σταγόνες σε νερό και να βρέξεις πάνακια και να φτιάξεις αυτοσχέδια οικολογικά μωρομάντηλα χωρίς συστστικά που βλάπτουν το δερματάκι του

 

2)Παράλληλα και το αφρόλουτρο και σαμπουάν για το μωρό που κάνει αφρό και ξεπλένει τέλεια. Μετά τους 3 μήνες είναι το καλύτερο για το μπάνιο. Θα έχει και μαλλάκια και θα είναι ότι πρέπει.

 

3) προστατευτική κρέμα για την αλλαγή της πάνας οπωσδήποτε (τα έχουμε ξαναπεί) Είναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιήσεις μια κρέμα που δεν επιβαρύνει την επιδερμίδα και προλάμβάνει τους ερεθισμούς

 

4)βρεφικό λαδάκι ή βρεφική κρέμα καλέντουλας για μετά το μπάνιο για μασαζάκι που θρέφει το δέρμα και το κάνει για φίλημα και επίσης το σωζει από συγκαματα στο λαιμουδάκι ή στις μασχαλίτσες που μπορεί από τις βρεφικές "δίπλες" να κρατήσουν υγρασία.

 

Επίσης όλα αυτά τα παραπάνω θα σε βγάλουν για 2-2,5 μήνες με καθημερινή χρήση.

 

και για σένα επίσης:

Αν θηλάσεις υπάρχει το τσάι θηλασμού που βοηθάει περιέχει τριγωνέλα και μάραθο που είναι γαλακτογόνα. και, ναι, έχει ωραία γεύση!

 

Τώρα για το πλύσιμο το ρούχων και εγώ ψηφίζω Αρκάδι

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ σκοπεύω να χρησιμοποιώ το αφρόλουτρο-σαμπουάν από την αρχή (αυτό αγόρασα) με προσοχή γιατί δεν θα κάνουμε κανονικό μπάνιο. Κατά τα άλλα έχω προμηθευτεί κρεμούλα για το σύγκαμα, κρεμούλα για μετά το μπάνιο και λαδάκι, αλλά προβλέπω περιορισμένη χρήση...

Ελπίζω να βολευτούμε έτσι

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι για το μπανιο του μωρου?Εχω δει διαφορα προιοντα οσον αφορα τις λεκανιτσες που το κανουμε μπανιο.Απο λεκανιτσες απλες μεχρι λεκανιτσες που συγκρατουν το μωρο... Τι μου προτεινετε να αγορασω για ευκολια?Επισης τις πρωτες του μερες(μεχρι να πεσει ο αφαλος του)το κανουμε μπανιο?Και ποσες περιπου μερες χρειαζονται για να πεσει?

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το μπανακι τησ φισερ πραισ το οποιο ειναι φανταστικο και πιστευω οτι θα με βολεψει πολυ.στη μια εβδομαδα νομιζω οτι πεφτει ο αφαλοσ αν δε κανω λαθοσ

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι για το μπανιο του μωρου?Εχω δει διαφορα προιοντα οσον αφορα τις λεκανιτσες που το κανουμε μπανιο.Απο λεκανιτσες απλες μεχρι λεκανιτσες που συγκρατουν το μωρο... Τι μου προτεινετε να αγορασω για ευκολια?Επισης τις πρωτες του μερες(μεχρι να πεσει ο αφαλος του)το κανουμε μπανιο?Και ποσες περιπου μερες χρειαζονται για να πεσει?

 

Τις πρώτες μέρες το κρατάς στο χέρι ούτως η αλλως...μέχρι να πέσει ο αφαλός.

 

Μετά μια απλή ανατομική λεκανίτσα είναι υπεραρκετή και βολική, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο! :wink:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πηρα το μπανακι τησ φισερ πραισ το οποιο ειναι φανταστικο και πιστευω οτι θα με βολεψει πολυ.στη μια εβδομαδα νομιζω οτι πεφτει ο αφαλοσ αν δε κανω λαθοσ

 

Ναι πίστεψέ με...είναι απίστευτα βολικό !!!

Στην αρχή έχει ένα ειδκό πανάκι με πιάστρες, όπου το μωράκι ξαπλώνει άνετα άνετα, χωρίς τον κίνδυνο να γλιστρήσει, και εσύ με την ησυχία σου το πλένεις !!!

Αυτό το χρησιμοποίησα από τη στιγμή που έπεσε ο αφαλός, μέχρι την ηλικία των 4-5 μηνών.

Αφού η κόρη μου μπορούσε να κάθεται κανονικά στον πωπό της, βγάλαμε το συγκεκριμένο εξάρτημα και έγινε μια πλύ ωραία μπανιερούλα.

Την χρησιμοποιώ μέχρι τώρα...και απ' ότι φαίνεται και για αρκετό καιρό ακόμα !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αντί για ΄χημικές κρέμες για το σύγκαμα μπορείτε να χρησιμοποιείτε και απλό ροδακινέλαιο που το παίρνετε και χύμα από το φαρμακείο.Εγώ όταν με το καλό γεννήσω σίγουρα αυτό θα χρησιμοποιώ. Της φίλης μου της το σύστησε ο παιδίατρός της που είναι γενικά κατά των φαρμάκων και της είπε μαλιστα ότι έχουν ενοχοποιηθεί ακόμη και για στειρότητα στα αγοράκια!!Το παιδάκι της φίλης μου είναι 18 μηνών και ποτέ δεν εμφάνισε ούτε μία κοκκινίλα.Και φυσικα μπορείτε να το χρησιμοποιείτε και για μασαζάκι.

.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το μπανακι τησ φισερ πραισ το οποιο ειναι φανταστικο και πιστευω οτι θα με βολεψει πολυ.στη μια εβδομαδα νομιζω οτι πεφτει ο αφαλοσ αν δε κανω λαθοσ

 

Ναι πίστεψέ με...είναι απίστευτα βολικό !!!

Στην αρχή έχει ένα ειδκό πανάκι με πιάστρες, όπου το μωράκι ξαπλώνει άνετα άνετα, χωρίς τον κίνδυνο να γλιστρήσει, και εσύ με την ησυχία σου το πλένεις !!!

Αυτό το χρησιμοποίησα από τη στιγμή που έπεσε ο αφαλός, μέχρι την ηλικία των 4-5 μηνών.

Αφού η κόρη μου μπορούσε να κάθεται κανονικά στον πωπό της, βγάλαμε το συγκεκριμένο εξάρτημα και έγινε μια πλύ ωραία μπανιερούλα.

Την χρησιμοποιώ μέχρι τώρα...και απ' ότι φαίνεται και για αρκετό καιρό ακόμα !!!

 

Εμείς λέγαμε να πάρουμε μπανάκι - αλλαξιέρα...Έχω την εντύπωση ότι είναι πιο βολικό...όχι;;;Είδα το μπανάκι της fisher price.Πολύ ωραίο αλλά δεν κοψομεσιάζεστε για να πλύνετε το μωρό;;;

Βασικά με απασχολεί γιατί το μπανάκι-αλλαξιέρα δε χωράει να μείνει μόνιμα μέσα στο μπάνιο...Θα πρέπει να το έχουμε στο δωμάτιό της μικρής και να το πηγαινοφέρνουμε....Δώστε μου τα φώτα σας....Ευχαριστώ :D:D

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω αλλά εγώ αυτό το βρίσκω πολύ άσκοπη αγορά αν όντως δεν έχεις πολύ χώρο στο σπίτι σου...

και εμείς δεν έχουμε χώρο και έτσι θα πάρουμε μπανακι που κάθεται πάνω στην μπανιέρα μας (σαν λεκανιτσα) για να γλιτώσουμε χωρο...ετσι και αλλιώς η μπανιερα μας είναι μικρή και δεν θα χωρούσε μεσα της λεκανιτσα...

για αλλαξιέρα θα έχουμε μια συρταριέρα αλλαξιέρα να αποκτήσουμε και συρτάρια για τα ρουχαλάκια του...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Mariantinos ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ!!!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!Αυτο το φοβερο σκουφακι στην φωτο απο που το πηρες να το αγορασουμε κι εμεις για το νινι μας?Εχω παθει πλακα!! :) Τελεια η ιδεα σου για το εξτρα μπανακι!!Θα το εφαρμοσουμε κι εμεις!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πήρα το μπανιεράκι που εφαρμόζει πάνω στη μπανιέρα μας λόγω στενότητας χώρου. Βόλεψε αρκετά αλλά είχα πρόβλημα στο να κρατάω το μωρό όταν ήμουν μόνη μου, κι έτσι μου είπαν για ένα καθισματάκι που εφαρμόζει μέσα και κάθεται το μωρό πάνω χωρίς κίνδυνο να γλυστρίσει και σώθηκα πραγματικα. Μου έλυσε τα χέρια και είναι και οικονομικό.

kreousa

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πήρα το μπανιεράκι που εφαρμόζει πάνω στη μπανιέρα μας λόγω στενότητας χώρου. Βόλεψε αρκετά αλλά είχα πρόβλημα στο να κρατάω το μωρό όταν ήμουν μόνη μου, κι έτσι μου είπαν για ένα καθισματάκι που εφαρμόζει μέσα και κάθεται το μωρό πάνω χωρίς κίνδυνο να γλυστρίσει και σώθηκα πραγματικα. Μου έλυσε τα χέρια και είναι και οικονομικό.

 

Ποιό από όλα πήρες και από που? γιατί έχω δει πολλές τέτοιες μπανιέρες και δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη...ή είναι όλα τα ίδια όσον αφορά την ασφάλεια και την στήριξη τους πάνω στην μπανιέρα?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...