Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Υπάρχει καμία εγκυούλα που να κάνει ή να έκανε ομοιοπαθητική κατά την εγκυμοσύνη της? Εγώ έκανα πρίν μείνω έγκυος και με είχε βοηθήσει πραγματικά, και σκέφτομαι τώρα να αρχίσω ξανά γιατί εχω πονοκεφάλους καθημερινά. Μέγα μαρτύριο! Η γυναικολόγος μου δεν το κατέχει καθόλου το θέμα! Παρολα αυτά πολλοί γυναικολόγοι συμφωνούν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο παιδί. Θα μου πείτε γνώμες???? :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με ναυτίες, οι οποίες χειροτέρεψαν μόλις μπήκα στον 3ο. Επειδή τα βράδια μου είναι μια ταλαιπωρία, ο γιατρός μου μου σύστησε να πάω σε μια ομοιοπαθητική γιατρό στη Γλυφάδα με την οποία συνεργάζεται. Δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί πονηρά σκεπτόμενη, άμα με βοηθήσει με τις ναυτίες, θα με ανακουφίσει αλλά θα ξεκινήσω να τρώω μετά και ίσως ανεξέλεγκτα, που δεν το θέλω καθόλου. Θα το παλέψω μόνη μου για λίγο ακόμα και βλέπουμε. Πάντως η ομοιοπαθητική στην εγκυμοσύνη επιτρέπεται, αν και οι πονοκέφαλοι μπορεί να έχουν συγκεκριμένη αιτία στην περίπτωση αυτή, πχ. αυξομειώσεις ζαχάρου. Δες το κι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρεις πώς ξεπέρασα τις ναυτίες και τους αιμετούς? Με χυμό λεμόνι (φυσικό)! Στύψε 1 λεμονάκι, βάλε πάγο και νεράκι και πίες το. Και είναι πολύ καλό για το μωρό γιατί έχει πολλές βιταμίνες. Τώρα μου μπήκα στον 4ο και σταμάτησαν οι ναυτίες, έχω κάτι λιγούρες.... Δεν ξέρω τελικά τί είναι καλύτερο, οι ναυτίες ή οι λιγούρες...???

Link to comment
Share on other sites

Εγω κάνω ομοιοπαθητική εδω και αρκετό καιρό και ξέρω πως μπορείς να συνεχίσεις σαφώς και στην εγκυμοσύνη απλά δεν σου δίνουν συγκεκριμένης δυναμοποίησης φάρμακα.

 

Και σκέφτομαι ότι αν πάνε όλα καλά με το καλό θα κάνω και στο παιδάκι μου :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εγκυούλα που να κάνει ή να έκανε ομοιοπαθητική κατά την εγκυμοσύνη της? Εγώ έκανα πρίν μείνω έγκυος και με είχε βοηθήσει πραγματικά, και σκέφτομαι τώρα να αρχίσω ξανά γιατί εχω πονοκεφάλους καθημερινά. Μέγα μαρτύριο! Η γυναικολόγος μου δεν το κατέχει καθόλου το θέμα! Παρολα αυτά πολλοί γυναικολόγοι συμφωνούν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο παιδί. Θα μου πείτε γνώμες???? :):)

 

και σε βοήθησε για τους πονοκεφάλους; Τί είδους πονοκεφάλους έχεις;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανέκαθεν ήμουν ημικρανιακό άτομο. Τώρα εκτός απο ημικρανίες (σπάνια), έχω πονοκεφάλους ήπιους μεν, αλλά μπορεί να κρατάνε μέρες και νύχτες! Η γυναικολόγος μου αλλά και ο αιματολόγος μου (γιατί έχω θρομβοφιλία) μου λένε να μην ανησυχώ, αλλά αυτό δεν αρκεί για να μην πονάω...

 

Η αλήθεια είναι οτι παλιότερα με είχε βοηθήσει πάρα πολύ και με τις ημικρανίες μου, και με τους πόνους της περιόδου και με πολλά άλλα....

Link to comment
Share on other sites

Σε ρώτησα επειδή κι εγώ έχω ημικρανίες και υπέφερα πάρα πολύ στην εγκυμοσύνη κι υποφέρω ακόλη.

Μιλάω για διάρκεια 2-3 ημέρες και νύχτες και να είμαι επί 24ώρου βάσεως με κουβά στο χέρι και να κάνω εμμετό.

Έχω κάνει στην Γερμανία μία θεραπεία με φυτικά χάπια και θα την ξανακάνω όταν με το καλό γεννήσω και τελειώσω και τον θηλασμό.

Παρότι τα χάπια είναι φυτικά και δεν περιέχουν καθόλου χημικά δεν μου επιτρέπεται να την κάνω τώρα την θεραπεία!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αχ, σε καταλαβαίνω... Πάντως η ομοιοπαθητική βοηθάει. Τί να πω είναι η τελευταία μας λύση. Ευχομαι να σου περάσουν γιατί είναι πράγματι πολύ ενοχλητικό...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μπορώ να πω πως μέχρι τον τέταρτο μήνα υπέφερα πολύ από ημικρανίες...μετά γίνανε πιο ήπιες τουλάχιστον δεν είχα τον εμμετό. Αλλά ο πονοκέφαλος δεν με έχει εγκαταλείψει...πονάω ακόμη. Κρίμα...και είχα μία ελπίδα πως στην εγκυμοσύνη θα ηρεμήσω από αυτό (πολλοί μου το λέγανε). Εγώ χωρίς τα χάπια μου δεν μπορώ να ζήσω...μόνο εκείνα με βοηθούσαν...μόλις ένιωθα τον πρώτο πόνο το έπαιρνα για να μην συνεχιστεί, γιατι δεν ειχα καμία όρεξη να βρεθώ πάλι νοσοκομείο με ορό (όποτε δεν έπαιρνα το χάπι μου στο νοσοκομείο κατέληγα). Εννοείται πως τωρα στην εγκυμοσύνη δεν τα παίρνω...απαγορεύεται αυστηρώς.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλά που αναφερθήκατε στην ομοιοπαθητική και θυμήθηκα να πάρω τον γιατρό μου να μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι με τις ανακατωσούρες....και φυσικά μπορώ :)

Ελπίζω να είναι αποτελεσματική η θεραπειούλα.....μου είπε όμως ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα για το ότι πρέπει να τρώω κάθε 2-3 ώρες...και δεν πρέπει κίολας :((

Δεν με βλέπω καλά με τα κιλά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά που αναφερθήκατε στην ομοιοπαθητική και θυμήθηκα να πάρω τον γιατρό μου να μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι με τις ανακατωσούρες....και φυσικά μπορώ :)

Ελπίζω να είναι αποτελεσματική η θεραπειούλα.....μου είπε όμως ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα για το ότι πρέπει να τρώω κάθε 2-3 ώρες...και δεν πρέπει κίολας :((

Δεν με βλέπω καλά με τα κιλά....

 

Κι εγώ στην εβδομάδα που είσαι είχα πάρει σχεδόν 2 κιλά, μετά όμως τα έχασα (και τώρα ανεβαίνω πάλι). Είναι πρόβλημα τα κιλά, ειδικά αν έχεις ξεκινήσει με πολλά, καλή ώρα σαν κι εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Για τις ναυτίες, θα σε βοηθήσει σίγουρα η ομοιοπαθητική. Αν πάντως σου αρέσει το λεμονάκι, προσπάθησε να το πιείς (φυσικά με νεράκι, και χωρίς ζάχαρες). Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ το 1ο τρίμηνο που ήμουν χάλια! Οσο για τη μασαμπούκα... άσε... δε βοηθάει τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
και σε βοήθησε για τους πονοκεφάλους; Τί είδους πονοκεφάλους έχεις;;;

καλημερα σασ εγω κανω ομοιοπαθητικη για τισ ναυτιεσ προλυπτικα και προς το παρων.τωρα μπαινω στην 6η εβδομαδα και δεν εχω κανενα προβλημα εκτοσ απο λιγη ζαλαδα. γυναικολογος και αλλα και ο ομοιοπαθητικοσ μου μου ειπαν οτι ειναι οτι καλυτερο για την εγκυμοσινη και καθολου βλαβερο γιατι ειναι ολα φυτικα .μου υποσχεθηκε οτι δεν θα καταλαβω την ασχιμη πλευρα τησ εγκυμοσινης για να δοθμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες/όλους,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που είναι ή ήταν έγκυος και έχει λάβει ομοιοπαθητική αγωγή. Υπήρχαν παρενέργειες; Το μωρό ήταν υγειές;

Προσωπικά είχα ξεκινήσει να κάνω ομοιοπαθητική λόγω μίας χρόνιας κυστίτιδας που με ταλαιπωρεί αλλά με την έναρξη της εγκυμοσύνης τη σταμάτησα καθώς ο γιατρός μου δεν είναι βέβαιος για την επίδραση που έχουν στο έμβρυο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2022 at 1:04 ΜΜ, Ski123 είπε:

Καλησπέρα σε όλες/όλους,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που είναι ή ήταν έγκυος και έχει λάβει ομοιοπαθητική αγωγή. Υπήρχαν παρενέργειες; Το μωρό ήταν υγειές;

Προσωπικά είχα ξεκινήσει να κάνω ομοιοπαθητική λόγω μίας χρόνιας κυστίτιδας που με ταλαιπωρεί αλλά με την έναρξη της εγκυμοσύνης τη σταμάτησα καθώς ο γιατρός μου δεν είναι βέβαιος για την επίδραση που έχουν στο έμβρυο.

 

Η ομοιοπαθητική δεν έχει καμία παρενέργεια. Οι γιατροί είναι δύσπιστοι . Εμπιστευτείτε τον ομοιοπαθητικό σας. Εγώ δν κάμω στον εαυτό μου όμως κάνω στο παιδί μου που κοντεύει τα τρία ,από 6.5 μηνών 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...