Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Να πω και γω τη γνωμη μου γιατι και μονο που διαβασα το θεμα στρεσαριστηκα..

 

Δεν καταλαβαινω γιατι κολλαμε σε συγκεκριμενες ωρες υπνου-ξυπνιου, κλπ...εγω μεσα στη μερα τα αφηνα παντα να κοιμηθουν ΟΠΟΤΕ νυσταξουν...τι νοημα εχει να καθομαι διπλα στην κουνια τους και να ΠΕΡΙΜΕΝΩ να κοιμηθει ενα μωρο? Αυτο μονο εκενευρισμο μπορει να προκαλεσει και στους 2! Προταση ΝΟ1: Αφηνουμε τα μωρα να νυσταξουν οποτε νυσταξουν!

 

Επισης, δεν μπορει ενα παιδι 1 ετους να κοιμαται οσο κοιμοταν πριν μηνες...οπως επισης δεν προκειται να κοιμηθει χωρις να μας κουρασει εαν καθομαστε να παιζουμε μαζι του στις 3 τα χαραματα!

Προταση ΝΟ2: Ενος ετους τα μωρα εχουν αρκετη πονηρια ωστε να μας χορευουν στο ταψι...δε χαθηκε ο κοσμος να κλαψουρισουν και λιγο...ουτε να καταλαβουν οτι δεν ειμαστε διαθεσιμοι...

 

Προταση ΝΟ3 ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ και ευχαριστηθειτε τα μωρακια σας...ας κοιμηθουν και αργοτερα ,ας κοιμηθουν και νωριτερα...ας φανε και αργοτερα ας φανε και νωριτερα, ας κοιμηθουν στο ιδιο η σε αλλο δωματιο, στο Κρεβατι ΣΑς η στην κουνια τους...;););)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ήθελα να προσθέσω ότι τίποτα δεν γίνεται αυτόματα και χωρις κόπο σε οποιαδήποτε ηλικία κι αν είναι το παιδι.

Εγώ προσπαθώ να διαβάζω μεθόδους και όχι μόνο απόψεις για να αποφασίσω αυτό που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου και να το ακολουθήσω χωρίς τύψεις.

Το να κοιμάται το παιδί μόνο του, κάνει καλό πρωτα από όλα στον εαυτό του... δεν το κάνουμε για εμάς...

 

...συμφωνω...πολυ σωστα τοποθετηθηκες.

Ειναι γνωστη βεβαια και η 100% συμφωνια μου με τις αποψεις της Deena.

 

Δεν καταλαβαινω γιατι κολλαμε σε συγκεκριμενες ωρες υπνου-ξυπνιου, κλπ...εγω μεσα στη μερα τα αφηνα παντα να κοιμηθουν ΟΠΟΤΕ νυσταξουν...τι νοημα εχει να καθομαι διπλα στην κουνια τους και να ΠΕΡΙΜΕΝΩ να κοιμηθει ενα μωρο? Αυτο μονο εκενευρισμο μπορει να προκαλεσει και στους 2! Προταση ΝΟ1: Αφηνουμε τα μωρα να νυσταξουν οποτε νυσταξουν!

 

Εδω διαφωνω. Τα παιδια θελουν προγραμμα. Θελουν ορια. Θελουν τη συνηθεια γιατι ετσι αισθανονται ασφαλεια. Ειναι η "δουλεια" μας να τους τα μαθουμε ολα αυτα. Δεν μπορεις να αφησεις ενα μωρο/νηπιο να αποφασισει ποτε, που και αν θα κοιμηθει. Προσπαθεις να του φτιαξεις ενα προγραμμα μεσα στην ημερα του βαση των αναγκων του καθε παιδιου και κινεισαι μεσα σε αυτα τα πλαισια. Αλλιως...το χαος!

Επεξεργάστηκαν by smak
διορθωση
veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

...συμφωνω...πολυ σωστα τοποθετηθηκες.

Ειναι γνωστη βεβαια και η 100% συμφωνια μου με τις αποψεις της Deena.

 

 

 

Εδω διαφωνω. Τα παιδια θελουν προγραμμα. Θελουν ορια. Θελουν τη συνηθεια γιατι ετσι αισθανονται ασφαλεια. Ειναι η "δουλεια" μας να τους τα μαθουμε ολα αυτα. Δεν μπορεις να αφησεις ενα μωρο/νηπιο να αποφασισει ποτε, που και αν θα κοιμηθει. Προσπαθεις να του φτιαξεις ενα προγραμμα μεσα στην ημερα του βαση των αναγκων του καθε παιδιου και κινεισαι μεσα σε αυτα τα πλαισια. Αλλιως...το χαος!

 

Στα bold προφανως και συμφωνουμε. Εννοειται πως τα παιδια θελουν ορια, να μας ακουνε και να μπορουν να πειθαρχησουν. Εννοειται πως θελουν τη συνηθεια, δηλ. να κατσουμε μαζι τους, να τους κανουμε το μπανακι τους, να συζητησουμε (αργοτερα), να παμε τη βολτα μας. Αυτα, ναι ειναι προγραμμα...αλλα ο υπνος με το "στανιο" δεν ερχεται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι κολλαμε σε συγκεκριμενες ωρες υπνου-ξυπνιου, κλπ...εγω μεσα στη μερα τα αφηνα παντα να κοιμηθουν ΟΠΟΤΕ νυσταξουν...τι νοημα εχει να καθομαι διπλα στην κουνια τους και να ΠΕΡΙΜΕΝΩ να κοιμηθει ενα μωρο? Αυτο μονο εκενευρισμο μπορει να προκαλεσει και στους 2! Προταση ΝΟ1: Αφηνουμε τα μωρα να νυσταξουν οποτε νυσταξουν!

Γιατί έτσι είναι πιο εύκολο για όλους, γονείς και παιδιά. Γιατί τα περισσότερα παιδιά αν τα αφήσεις να κοιμηθούν όποτε νυστάξουν, θα μείνουν ξύπνια μέχρι την πιο ακατάλληλη ώρα και θα κοιμηθούν όταν ακριβώς δεν πρέπει. Γιατί παιδί χωρίς πρόγραμμα είναι σαν ενήλικα χωρίς ρολόι: δεν έχει ιδέα τι κάνει και πότε το κάνει. Γιατί το βιολογικό μας ρολόι πάει συνέχεια μπροστά, με αποτέλεσμα αν αφεθούμε χωρίς πρόγραμμα να κοιμόμαστε όλο και αργότερα - και αυτό δεν μας βοηθά στη ζωή μας αφού οι υποχρεώσεις μας είναι ρυθμισμένες με βάση το 24ωρο ρολόι. Οπότε όταν κοιμάσαι με βάση το βιολογικό σου ρολόι και μόνο, αυτό που επιτυγχάνεις είναι ή να είσαι ξύπνιος τις πιο άκυρες ώρες και να κοιμάσαι όταν πρέπει να κάνεις πράγματα (να πας σχολείο ή βόλτα, να φας πρωινό κλπ) ή να κοιμάσαι λιγότερο από όσο χρειάζεσαι.

 

Φτάνουν αυτοί οι λόγοι ή να πω κι άλλους? :P

 

Αν έχεις παιδιά που κοιμούνται όταν νυστάξουν μπορείς να είσαι πιο χαλαρή στο θέμα του προγράμματος ύπνου. Αλλά τα περισσότερα παιδιά όταν νυστάξουν απλά συνεχίζουν να παίζουν - με μεγαλύτερη ένταση και περισσότερη γκρίνια - μέχρι να καταρρεύσουν.

 

Αν δεν ξέρεις σε ποια κατηγορία ανήκει το παιδί σου είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με πρόγραμμα και μετά να το χαλαρώσεις, παρά να πας χαλαρά και να προσπαθήσεις να εισάγεις πρόγραμμα κατόπιν εορτής.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 3μιση και κοιμαται στην κουνια της αλλα στο δωματιο μας,της κανω κακο?

Γιατί να της κάνεις κακό? Αν δεν έχεις άλλο χώρο για το παιδί, πού θα το βάλεις να κοιμηθεί? Στο διάδρομο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί έτσι είναι πιο εύκολο για όλους, γονείς και παιδιά.

Εγω εδω θα ελεγα οτι ειναι πιο ευκολο μονο για τους γονεις! Γιατι τα παιδια τον υπνο που χρειαζονται θα τον κανουν...εμεις ξεβολευομαστε. Παραδειγμα¨ΕΜΕΝΑ τα 2 μικρα στις διακοπες δεν κοιμοταν με τιποτε ολη μερα...αποτελεσμα να τα παιρνει ο υπνος νωρις το βραδυ...αποτελεσμα να ξυπνουν νωρις το πρωι...με αποτελεσμα εμεις να νευριαζουμε γιατι ειχαμε κοιμηθει αργα και θελαμε περισσοτερο υπνο! Τι θελω να πω: τα παιδια μου μια χαρα κοιμηθηκαν, μια χαρα ξεκουραστηκαν! Απο την αλλη, δεν το βρισκω σωστο να ειναι νηπια κι εγω με το ζορι να τα πιεσω να κοιμηθουν πχ το μεσημερι ενω αυτα βρισκονται στο peak της ενεργειας τους.....αρα...τελικα με ολο αυτο ξεβολευτηκα εγω. Με λιγα λογια το βρισκω λιγο "ψευτικο" να λεμε κανει καλο στα παιδια να κοιμηθουν οταν θελουμε...ας παραδεχτουμε πως ναι θελω να κοιμηθουν για να: κανω τις δουλειες μου, χαλαρωσω, περασω καλα με τον αντρα μου κλπ κλπ!!!;)

Γιατί τα περισσότερα παιδιά αν τα αφήσεις να κοιμηθούν όποτε νυστάξουν, θα μείνουν ξύπνια μέχρι την πιο ακατάλληλη ώρα και θα κοιμηθούν όταν ακριβώς δεν πρέπει.

Εννοεις οταν δε μας βολευει εμας...:rolleyes:

 

Γιατί παιδί χωρίς πρόγραμμα είναι σαν ενήλικα χωρίς ρολόι: δεν έχει ιδέα τι κάνει και πότε το κάνει.

Δεν ειπα χωρις προγραμμα...μια χαρα προγραμμα κανει και ξυπνιο...δε νομιζω να εχει τοση σημασια αν θα παιξει η αν θ α φαει λιγο αργοτερα η νωριτερα...νομιζεις οτι θα καταλαβει το νηπιο πως αθετησε τοπρογραμμα του?! Το προγραμμα του νηπιου ειναι πχ παιχνιδι, βολτα . φαγητο, χαλαρωση...γιατι θα νιωσει οτι δεν εχει προγραμμα αν τη μια μερα τα κανει αυτα στις 2 και την αλλη στις 3.30?!

Γιατί το βιολογικό μας ρολόι πάει συνέχεια μπροστά, με αποτέλεσμα αν αφεθούμε χωρίς πρόγραμμα να κοιμόμαστε όλο και αργότερα - και αυτό δεν μας βοηθά στη ζωή μας αφού οι υποχρεώσεις μας είναι ρυθμισμένες με βάση το 24ωρο ρολόι. Οπότε όταν κοιμάσαι με βάση το βιολογικό σου ρολόι και μόνο, αυτό που επιτυγχάνεις είναι ή να είσαι ξύπνιος τις πιο άκυρες ώρες και να κοιμάσαι όταν πρέπει να κάνεις πράγματα (να πας σχολείο ή βόλτα, να φας πρωινό κλπ) ή να κοιμάσαι λιγότερο από όσο χρειάζεσαι.

Αυτο ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ σου τι υπογραφω πως δεν αποτελει κανονα;)

 

Φτάνουν αυτοί οι λόγοι ή να πω κι άλλους? :P

Εμενα δε μου εφτασαν:rolleyes:

 

Αν έχεις παιδιά που κοιμούνται όταν νυστάξουν μπορείς να είσαι πιο χαλαρή στο θέμα του προγράμματος ύπνου. Αλλά τα περισσότερα παιδιά όταν νυστάξουν απλά συνεχίζουν να παίζουν - με μεγαλύτερη ένταση και περισσότερη γκρίνια - μέχρι να καταρρεύσουν.

 

Αν δεν ξέρεις σε ποια κατηγορία ανήκει το παιδί σου είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με πρόγραμμα και μετά να το χαλαρώσεις, παρά να πας χαλαρά και να προσπαθήσεις να εισάγεις πρόγραμμα κατόπιν εορτής.

ΧΑ! Εδω συμφωνω!

 

Ειπα να προσθεσω λιγο ροζ στη ζωη μας;)

Link to comment
Share on other sites

Little monkey thumbs up!!

 

love4 δεν καταλαβαινω γιατι προσπαθεις να μας πεισεις οτι τα παιδια μας μας ειναι προβλημα οταν δεν κοιμουνται? Οταν λεμε εχω προγραμμα στο παιδι εννοουμε στα παντα μας βολευει δεν μας βολευει. Εχω να σου πω πολλα παραδειγματα απο τον κυκλο μου παιδιων που δεν εχουν προγραμα κ ειναι συνεχεια στη γκρινια κ την υπερενταση. Αυπνα κ κακοφαγαμην τυχον κ τα καταπιεσουμε...αυτο δε μ'αρεσει. Αλλα εχω ξαναπει. Καθε οικογενεια κανει αυτο που εξυπηρετει ΟΛΑ τα μελη της...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και χρονια πολλα,

Επανερχομαι με νεα καλα και κακα.

Τα καλα ειναι οτι το βραδυ την κοιμιζει ο μπαμπας της στο κρεβατι της με παραμυθι, επισης εχει μειωσει τα ξυπνηματα σε 1-2 φορες μες στη νυχτα.

Ενω ομως την κοιμιζει το βραδυ ο μπαμπας στα ξυπνηματα φωναζει μαμα γαλα. Οποτε παω και τη θηλαζω.

Επισης κοιμαται γρηγορα και χωρις τρελες. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι κοιμαται πολυ λιγοτερες ωρες. Πριν κανενα μηνα κοιμοταν 11-12 ωρες ( με ξυπνηματα παντα) τη νυχτα και 2 την ημερα.

Τωρα στις 9 ωρες υπνου( 1-2 ξυπνηματα ενδιαμεσα) κλαιει και με φωναζει παω και γινεται το εξης: θηλαζει λιγο, γυρναει πλατη, κλαιει ξαναθηλαζει κοκ . Αυτο κραταει καμια ωρα οπου τελικα ξυπναει οριστικα! Τι κουφο ειναι αυτο παλι βρε κοριτσια;

Να πω οτι τον υπνο με το μπαμπα τον καθιερωσε μονη της!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Little monkey thumbs up!!

 

love4 δεν καταλαβαινω γιατι προσπαθεις να μας πεισεις οτι τα παιδια μας μας ειναι προβλημα οταν δεν κοιμουνται? Οταν λεμε εχω προγραμμα στο παιδι εννοουμε στα παντα μας βολευει δεν μας βολευει. Εχω να σου πω πολλα παραδειγματα απο τον κυκλο μου παιδιων που δεν εχουν προγραμα κ ειναι συνεχεια στη γκρινια κ την υπερενταση. Αυπνα κ κακοφαγαμην τυχον κ τα καταπιεσουμε...αυτο δε μ'αρεσει. Αλλα εχω ξαναπει. Καθε οικογενεια κανει αυτο που εξυπηρετει ΟΛΑ τα μελη της...

 

Mα αυτο δε λεει το θεμα? "Προβληματα με τον υπνο"?!

 

Αυτο που ηθελα να συμπληρωσω, και οχι να πεισω καποιον, ηταν πως αυτη η εμμονη μας να κοιμησουμε τα παιδια, αλλα και το αγχος μας, μην το αφησω να κλαψει κλπ, μας δημιουργει μεγαλη ενταση και ειναι κριμα γιατι ετσι δεν χαιρομαστε τα παιδακια μας, ζωντας στο αγχος. Δηλ. να ξυπνησω το πρωι και να σκεφτομαι τι θα γινει το βραδυ, πως θα το κοιμησω, μου φαινεται αγχωτικο χωρις λογο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτο δε λεει το θεμα? "Προβληματα με τον υπνο"?!

 

Αυτο που ηθελα να συμπληρωσω, και οχι να πεισω καποιον, ηταν πως αυτη η εμμονη μας να κοιμησουμε τα παιδια, αλλα και το αγχος μας, μην το αφησω να κλαψει κλπ, μας δημιουργει μεγαλη ενταση και ειναι κριμα γιατι ετσι δεν χαιρομαστε τα παιδακια μας, ζωντας στο αγχος. Δηλ. να ξυπνησω το πρωι και να σκεφτομαι τι θα γινει το βραδυ, πως θα το κοιμησω, μου φαινεται αγχωτικο χωρις λογο:rolleyes:

 

Ακριβως αυτο ειναι το θεμα, ο κακος υπνος των παιδιων. Οχι ομως οτι τα ιδια μας τα παιδια μας αποτελουν προβλημα οταν δεν κοιμουνται γιατι μας ξεβολευουν...αυτο εννοω... Κ στην τελικη για μια μαμα που δεν εχει καμια βοηθεια απο γιαγιαδες μπαμπαδες κλπ, ναι, ειναι πολυ σημαντικο να κοιμαται το παιδι της τις ωρες που πρεπει για την ηλικια του. Δεν εννοουμε να υποχρεωσεις π.χ. ενα 5χρονο να κοιμηθει μεσημερι, αλλα το 2χρονο πρεπει να κοιμαται μεσημερι βραδυ συνολο 12 ωρες ας πουμε. Κ το πρεπει 12 ωρες οχι κατα κανονα αλλα φυσικα κ με βαση τις αναγκες του καθε παιδιου.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως αυτο ειναι το θεμα, ο κακος υπνος των παιδιων. Οχι ομως οτι τα ιδια μας τα παιδια μας αποτελουν προβλημα οταν δεν κοιμουνται γιατι μας ξεβολευουν...αυτο εννοω... Κ στην τελικη για μια μαμα που δεν εχει καμια βοηθεια απο γιαγιαδες μπαμπαδες κλπ, ναι, ειναι πολυ σημαντικο να κοιμαται το παιδι της τις ωρες που πρεπει για την ηλικια του. Δεν εννοουμε να υποχρεωσεις π.χ. ενα 5χρονο να κοιμηθει μεσημερι, αλλα το 2χρονο πρεπει να κοιμαται μεσημερι βραδυ συνολο 12 ωρες ας πουμε. Κ το πρεπει 12 ωρες οχι κατα κανονα αλλα φυσικα κ με βαση τις αναγκες του καθε παιδιου.

 

Xα! Αυτο ειπα...και αυτο λες κι εσυ...δηλαδη μια μαμα που ειναι μονη της ολη μερα με το μωρο, χωρις βοηθεια θελει να κοιμαται το μωρο της για να κανει τις δουλειες της. Αααααν ειχε βοηθεια δηλ δε θα πειραζε να μην κοιμαται το μωρο της?!

 

Περα απο αυτα εγω εννοειται πως τα καταλαβαινω ολα αυτα, απλα προτεινω να μιλαμε ξεκαθαρα, οχι δηλ να κοιμηθει στις 5 το παιδι γιατι του κανει καλο, αλλα απλουστατα γιατι εχω και δουλειες να κανω:rolleyes:

 

Αα! Προσωπικα απειρες φορες εχω ευχηθει να κοιμηθουν τα παιδια για να κανω κατι;););)

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτα εγω εννοειται πως τα καταλαβαινω ολα αυτα, απλα προτεινω να μιλαμε ξεκαθαρα, οχι δηλ να κοιμηθει στις 5 το παιδι γιατι του κανει καλο, αλλα απλουστατα γιατι εχω και δουλειες να κανω:rolleyes:

 

Ομως επιμενεις... το τερπνον μετα του ωφελιμου λοιπον...εστω...!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να προσθεσω λιγο ροζ στη ζωη μας;)

Ωραίο το ροζ (το έχουμε και μεγάλη ανάγκη στη ζωή μας) δυστυχώς δεν μπορώ να σου κάνω quote!!

 

Σχετικά με αυτό που λες, ότι όταν έχουμε πρόγραμμα στον ύπνο βολευόμαστε εμείς και όχι τα παιδιά, έχω να πω ότι διαφωνώ. Πρόγραμμα στον ύπνο δεν σημαίνει ότι βάζω το παιδί να κοιμηθεί όποτε θέλω εγώ. Για κάποια παιδιά ο μεσημεριανός ύπνος είναι αναγκαίος, για κάποια άλλα όχι. Το πρόγραμμα σαφώς θα ακολουθήσει τις ανάγκες του παιδιού, αλλά θα πρέπει να είναι πρόγραμμα, όχι κοιμήσου όποτε θέλεις - σήμερα στις 3, αύριο στις 5, μεθαύριο καθόλου. Εκτός αν το παιδί μπορεί από μόνο του να βάλει πρόγραμμα στον ύπνο.

 

Επειδή έχω ακολουθήσει και τις δύο τακτικές με το δικό μου παιδί (που δεν μπορεί να βάλει μόνο του πρόγραμμα στον ύπνο) το να έχεις πρόγραμμα είναι πιο δεσμευτικό για τους γονείς. Δεν μπορείς να πας έξω μεσημέρι γιατί είναι η ώρα να κοιμηθεί το παιδί. Φεύγεις από τα γλέντια νωρίς γιατί είναι η ώρα να κοιμηθεί το παιδί. Ταξιδεύεις ντάλα μεσημέρι ή βράδυ για να μην χαλάσεις τη ρουτίνα ύπνου του παιδιού. Δεν είναι καθόλου βολικό για τους γονείς να έχει το παιδί ρουτίνα ύπνου.

 

Τρία χρόνια ακολουθούσαμε τη ρουτίνα ύπνου του παιδιού και είχαμε ένα παιδί χαρούμενο, βολικό, χωρίς γκρίνιες. Χάσαμε άπειρες μεσημεριανές και βραδυνές εξόδους, αλλά χαλάλι. Μετά αφήσαμε τη ρουτίνα στην άκρη. Το αποτέλεσμα? Το παιδί κοιμάται λιγότερες ώρες από όσες χρειάζεται, κοιμάται άκυρες ώρες (να, τώρα είναι σχεδόν 9 και δεν έχει ακόμα ξυπνήσει από τον μεσημεριανό ύπνο....), δείχνει κουρασμένο και είναι πολύ πιο γκρινιάρικο απ' ό,τι είχαμε συνηθίσει. Για μένα είναι πολύ πιο βολική η νέα κατάσταση γιατί σημαίνει πως δεν έχω περιορισμούς στο πότε πρέπει να είμαι σπίτι και πόσο μπορώ να αργήσω το βράδυ. Αλλά για το παιδί?

 

Φυσικά αν το παιδί μπορεί να συντηρήσει από μόνο του ένα πρόγραμμα στον ύπνο, όλα καλά. Αλλά για τα περισσότερα παιδιά θεωρώ πως η ρουτίνα ύπνου είναι μεγάλη βοήθεια, και όσο πιο αυστηρά την τηρείς τόσο το καλύτερο για το παιδί και φυσικά για τους γονείς αφού δεν έχουν να αντιμετωπίσουν τη γκρίνια της κούρασης και της αϋπνίας.

 

Σχετικά με το βιολογικό ρολόι, ότι προχωρά μέρα με τη μέρα, αυτά δεν τα λέει η εμπειρία μου, τα λέει η επιστήμη, αυτά μας δίδασκαν στο πανεπιστήμιο. Λες να έχουν αλλάξει; Έχουν περάσει και χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

απλα προτεινω να μιλαμε ξεκαθαρα, οχι δηλ να κοιμηθει στις 5 το παιδι γιατι του κανει καλο, αλλα απλουστατα γιατι εχω και δουλειες να κανω:rolleyes:

 

Σορυ αλλα εγω μιλάω πολύ ξεκάθαρα οταν λέω ότι οταν δεν κοιμηθεί συγκεκριμένη ώρα ο δικός μου και για 14 ώρες την ημέρα γίνεται αγροικος και μέχρι χτυπάει και τον αδερφό του που γενικώς ποτε δεν το κανει!! Οποτε δεν το κάνω καθόλου για μένα!!

Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλα εγω μιλάω πολύ ξεκάθαρα οταν λέω ότι οταν δεν κοιμηθεί συγκεκριμένη ώρα ο δικός μου και για 14 ώρες την ημέρα γίνεται αγροικος και μέχρι χτυπάει και τον αδερφό του που γενικώς ποτε δεν το κανει!! Οποτε δεν το κάνω καθόλου για μένα!!

 

Aχα!!!!! Τωρα καταλαβα γιατι τα δικα μου τσακωνονται συνεχεια...τους λειπει υπνοςςςςςςςςςς:mrgreen::mrgreen:

 

Αλλα και παλι δεν ειναι καθολου κακο να κανουμε πραγματα για εμας...δεν παιζουμε κανενα παιχνιδι που να κερδιζει αυτος που εκανε τις περισσοτερες θυσιες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aχα!!!!! Τωρα καταλαβα γιατι τα δικα μου τσακωνονται συνεχεια...τους λειπει υπνοςςςςςςςςςς:mrgreen::mrgreen:

 

Αλλα και παλι δεν ειναι καθολου κακο να κανουμε πραγματα για εμας...δεν παιζουμε κανενα παιχνιδι που να κερδιζει αυτος που εκανε τις περισσοτερες θυσιες...

 

Οχι δεν ειναι κακο αλοιμονο.. Και απολαμβάνω όντως το γεγονός ότι κοιμάται ενα δυωρο το μεσημέρι και εγω ειμαι chilled στο parents! :wink:

 

Απλα σαν γενική εικόνα τη ρουτίνα την ακολουθούμε για όλους μας για να μην εχουμε severe tantrums σαν αποτελεσμα καθυστέρησης ύπνου που στην δικιά μας περίπτωση ειναι ποοοοολλλλλααααα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Aχα!!!!! Τωρα καταλαβα γιατι τα δικα μου τσακωνονται συνεχεια...τους λειπει υπνοςςςςςςςςςς:mrgreen::mrgreen:

Μην το γελάς, δεν είναι διόλου απίθανο. Τα μικρά παιδιά δεν μπορούν να διαχειριστούν την κούρασή τους.

 

Αλλα και παλι δεν ειναι καθολου κακο να κανουμε πραγματα για εμας...δεν παιζουμε κανενα παιχνιδι που να κερδιζει αυτος που εκανε τις περισσοτερες θυσιες...

Δεν σημαίνει πως επειδή τα παιδιά έχουν ρουτίνα ύπνου δεν μπορούμε να κάνουμε πράγματα για μας. Αν το παιδί πρέπει να κοιμηθεί, μπορείς να αφήσεις κάποιον άλλο μαζί του στο σπίτι και να μην στερηθείς τη βόλτα. Άσε που η ρουτίνα μπορεί να είναι και εξυπηρετική για τους γονείς π.χ. έχουν τα βράδυα ή τα μεσημέρια τους ελεύθερα.

 

Από εκεί και πέρα... σαφώς το να διατηρήσεις ρουτίνα ύπνου προϋποθέτει κάποιες θυσίες, αλλά δε νομίζω ότι η πρώτη ή η μοναδική ή η πιο μεγάλη θυσία που καλείται να κάνει μια μάνα είναι οι περιορισμοί στις ώρες εξόδου ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να της κάνεις κακό? Αν δεν έχεις άλλο χώρο για το παιδί, πού θα το βάλεις να κοιμηθεί? Στο διάδρομο?

εχω χωρο και μαλιστα εχει ενα υπεροχο δωματιο μονο για παιχνιδι ομως......

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Deena

Κατα λάθος πάτησα υποβολή.( Άμα είσαι κ λίγο άσχετος με αυτά δεν θέλει κ πολύ).

Λοιπόν έχω ξεκινήσει την ρουτίνα, μέχρι στιγμής παρ' όλο που το μωρό είναι άρρωστο ( βήχα, φλέγματα, μπουκωμένος) έχω καταφέρει να κοιμάται στις 10:30 το πολύ αντί για 00:00, είναι αρκετές ώρες στο στήθος όμως γενικά όλη τη μέρα οχι μόνο αυτές τις ώρες που προσπαθώ να τον κοιμίζω . Απλά προτείνεις να τον κάνω μπάνιο κατά τις 7 κ είναι λίγο νωρίς νομίζω, γιατί πόση ώρα να κρατήσει το μπάνιο 10' ? Ο δικός μου μετά το μπάνιο ωρύεται απο την πείνα, οπότε μπάνιο 8 παρά, 8 ύπνο αυτό κάνω. Ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς προσαρμόζω τα γεύματα στους ύπνους.Πόσες ώρες πρέπει να κοιμάται τη μέρα? Τους 2 πρώτους κοιμόταν απο 1 μισή έως 2ώρες,ο τρίτος 45'( τον ξύπνησα)καλά είναι?

Deena όσο για το κλάμα κυρίως το δεύτερο μακάρι να το άντεχα κ μετά ιδεολογικά.

Δεν σου κρύβω ότι μου φαίνεται βουνό αυτο που πάω να κάνω κ το δύσκολο θα είναι ΄με την αποσύνδεση στήθος κ ύπνος.

 

Γεια σου Ιωάννα!

 

Ζητώ συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά βάφτισα την μικρή μου το Σ/Κ και είχαμε αρκετά τρεξίματα τις προηγούμενες μέρες με πληρωμές, αλλαγές κλπ.

 

Πώς τα πάτε? Συνήλθε ο μικρός?

 

Οι ώρες των ημερήσιων ύπνων που μου περιγράφεις είναι πολύ καλές! Προσαρμογή γευμάτων στους ύπνους σημαίνει ότι ταϊζεις αναλόγως με το πότε πρέπει να κοιμηθεί το παιδί και όχι το αντίστροφο. Για παράδειγμα, αν το παιδί ξυπνήσει στις 9.00 το πρωί και κατά τις 11.00 νυστάζει, δεν θα το κρατήσεις ξύπνιο για να φάει π.χ. στις 12.00 την φρουτόκρεμα, θα φροντίσεις να αρχίσεις να δίνεις την φρουτόκρεμα είτε νωρίτερα είτε αφού ξυπνήσει. Συνήθως όλες κάνουμε το αντίθετο και αυτό μπορεί να αποβεί εις βάρος του ύπνου του παιδιού γιατί όταν είναι πολύ κουρασμένο αφενός κοιμάται πιο δύσκολα, αφετέρου κοιμάται λιγότερο.

 

Η ώρα του μπάνιου που είπα προφανώς είναι ενδεικτική, εσύ ξέρεις το πρόγραμμά σας καλύτερα, η λογική πάντως είναι να μην φτάνει το παιδί να είναι εξαντλημένο πριν τον βραδυνό ύπνο. Η δικιά μου π.χ. ξέρω ότι είναι έτοιμη για ύπνο κατά τις 20.00, εγώ ξεκινάω την βραδυνή ρουτίνα ύπνου νωρίτερα πριν νυστάξει πολύ, κατά τις 19.00-19.15. Αν καθυστερήσω, το πιθανότερο είναι ότι θα κάνει μπάνιο μέσα στην γκρίνια, δεν θα φάει αρκετά και θα κάνει περισσότερη ώρα να κοιμηθεί.

 

Η αλήθεια είναι ότι το κλάμα δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πώς μπορεί να αποφευχθεί τελείως. Το pick up/put down πάντως που σου πρότεινα, αν και θέλει πολλή υπομονή, δεν θεωρείται μέθοδος κλάματος, ακριβώς γιατί με το που κλαίει το παιδί σπεύδεις να το ηρεμήσεις.

 

Για την αποσύνδεση του στήθους από τον ύπνο πάντως, συχνά βοηθάει να βάλεις τον μπαμπά στο παιχνίδι. Υπάρχει μια κοπέλα στο φόρουμ, η Pandoritsa, που τελικά έτσι τα κατάφερε, σε κάθε ξύπνημα του παιδιού, έστελνε τον μπαμπά του να τον ηρεμήσει, το πήρε απόφαση ο μικρός ότι στήθος το βράδυ δεν έχει και έπαψε να ξυπνάει. Η ιστορία της Pandoritsa είναι ενδιαφέρουσα και πολύ αισιόδοξη γιατί η κοπέλα προσπάθησε πάρα πολύ και τα κατάφερε να κοιμάται το παιδί μονορούφι, εκεί που ξυπνούσε κάθε μισή ώρα το βράδυ για στήθος. Η ιστορία της είναι στο θέμα "Ξυπνάει το βράδυ ανά 20'" εδώ στην ενότητα του ύπνου, αξίζει να την διαβάσεις σιγά-σιγά, έχουμε γράψει πολλές κοπέλες πολλές συμβουλές, τρικ, τακτικές κ.λπ.

 

Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Deena,

Να σας ζήσει η μικρή και να την καμαρώσετε όπως επιθυμείτε.

Με το μωρό το παλεύουμε, μετά απο 3 μέρες αφού ξεκίνησα την ρουτίνα ο μικρός μου άλλαξε τελείως τα ωράρια. Ξυπνάει απο τις 5 ή 6 κ κατά τη διάρκεια της ημέρας παρόλο που κάνω ακριβώς ότι μου είπες για τις συνθήκες ύπνου κοιμάται το πολύ 30'.Βλέπω οτι τον ενοχλούν τα δόντια γκρινιάζει αρκετά κ έχει σάλια, στο στήθος είναι ανά 1ώρα ίσως για αυτό κ το μισάωρο, ελπίζω ότι θα ηρεμήσει κ θα τους φτιάξουμε τους ημερήσιους ύπνους. Σήμερα ξύπνησε 7:30 έφαγε κ κοιμάται εδώ κ 40', 2 μισή ώρες χωρίς να θηλάσω :) . Η ρουτίνα συνεχίζει απλά εχθές τον έκανα μπάνιο στις 22:00 κ 22:50 κοιμόταν,τη νύχτα ξυπνάει ανά 2ώρες πλέον κ τον πήγα στο δωμάτιό του. Αυτό που με ζορίζει μόνο είναι όταν δεν θέλει άλλο το στήθος ή δεν ξέρω κ εγώ τι, το πιάνει το αφήνει γκρινιάζει κ ξανά απο την αρχή για 45' αυτό το πράγμα ( 2μισή ώρες όταν τον κοίμιζα πιο νωρίς).Όταν γκρινιάζει πραγματικά ντρέπομαι που το λέω αλλά δεν έχω ιδέα πως να τον ηρεμήσω.

Έχω διαβάσει την ιστορία τις Pandoritsa τώρα θυμήθηκα, θα τα ξαναδιαβάσω.

Σ'ευχαριστώ κ πάλι !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια θυμαστε αυτο?

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2754761&postcount=1499

 

Αφου κρατησε το βιολακι γυρω στις 15 ημερες, χτες (1 μηνα περιπου μετα) ειχα το ιδιο αλλα σε πιο τραγικο. Ξυπνησε 2:20 και ξανακοιμηθηκε 6:30!!!!!!

Ουτε ο μπαμπας επιασε, ουτε τιποτα!

Λετε να αρχισε παλι τα ιδια? Μου κανει τρομερη εντυπωση. Ιδια φαση σε τοσο συντομο διαστημα????

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

2 μερες μετα παλι τα ιδια. Εγερτηριο 02:15 υπνος γυρω στις 6 παρα...

Με φωναξε 2 φορες μονο και οοοοολη την υπολοιπη ωρα επαιζε με το σκυλακι της fischer που εχει για νανουρισμα... Τι μου διαφευγει?

Δεν παιζει να μην ηταν κουρασμενη...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...