Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποίες είναι οι 12 τροφές με το υψηλότερο ποσοστό φυτοφαρμάκων και ποιες με το χαμηλότ


DALIA

Recommended Posts

Το Environmental Working Group ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός υπέρμαχος πολιτικών που προστατεύουν την υγεία σε ατομικό και γενικό επίπεδο εκδίδει έναν οδηγό σχετικά με την χρήση φυτοφαρμάκων στις τροφές και βασίζεται σε 43.000 τεστ.

Τα βιολογικά φρούτα και λαχανικά εξ ορισμού καλλιεργούνται χωρίς τη χρήση φυτοφαρμάκων. Ορισμένοι όμως βρίσκουν το έξοδο της αγοράς βιολογικών τροφών απαγορευτική.

Από 43 διαφορετικές κατηγορίες φρούτων και λαχανικών τα ακόλουθα 12 προϊόντα συμβατικής καλλιέργειας είχαν τα χαμηλότερα επίπεδα φυτοφαρμάκων:

  • Μπρόκολο
  • Μελιτζάνα
  • Βλίτα
  • Μπανάνα
  • Kiwi
  • Σπαράγγια
  • Μπιζέλια (κατεψυγμένα)
  • Μάνγκο
  • Ανανάς
  • Γλυκό καλαμπόκι (κατεψυγμένο)
  • Αβοκάντο
  • Κρεμμύδι

Η 12 τροφές με την μεγαλύτερη επιβάρυνση, στις οποίες ανευρεθήκαν μεγαλύτερος αριθμός φυτοφαρμάκων ήταν οι ακόλουθες:

  • Ροδάκινα
  • Μήλα
  • Πιπεριές
  • Σέλινο
  • Νεκταρίνια
  • Φράουλες
  • Κεράσια
  • Μαρούλι
  • Σταφύλια (εισαγωγής)
  • Αχλάδια
  • Σπανάκι
  • Πατάτες

Η μεγαλύτερη μελέτη που έχει γίνει ποτέ σχετικά με τις βιολογικές τροφές – ένα 4ετές πρόγραμμα χρηματοδοτημένο από την Ε.Ε. ονομάζεται: Ποιοτική Χαμηλού Συντελεστή Παραγωγής Τροφή. (QLIF project) – βρήκε ότι οι βιολογικές τροφές είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ πιο θρεπτικές από αυτές της συμβατικής καλλιέργειας.

Για παράδειγμα αυτή η μελέτη βρήκε ότι τα βιολογικά τρόφιμα:

· Περιέχουν μέχρι και 40% περισσότερα αντιοξειδωτικά

· Περιέχουν υψηλότερα επίπεδα ωφέλιμων μεταλλικών στοιχείων όπως ο σίδηρος και ο ψευδάργυρος

· Το βιολογικό γάλα περιέχει 90% περισσότερα αντιοξειδωτικά.

Τρόφιμα που καλλιεργούνται σε υγιή εδάφη, με φυσικά λιπάσματα και χωρίς χημικά, είναι απλά πιο θρεπτικά. Πρόκειται για κοινή γνώση, παρόλο που είναι μια γνώση η οποία έχει καταπιεστεί κατά τα προηγούμενα χρόνια. Η επιστήμη όμως ανακτά το χαμένο έδαφος και έτσι η καταπίεση αυτών των στοιχείων είναι πια πολύ δύσκολο να υποστηριχθεί.

Μια ουσιαστική προσέγγιση του θέματος είναι το Detoxification Program . Πρόκειται για τη μόνη μέθοδο που μπορεί να μειώσει το ανθρώπινο τοξικό φορτίο ικανό να προκαλέσει νόσο. Όσο ενωρίτερα λάβει χώρα η φυσική αποτοξίνωση του οργανισμού τόσο μειώνουμε τη βλάβη που προκαλούν η τοξίνες παραμένοντας στο σώμα.

Πηγές:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειναι ομως εμπιστοσυνης και τα βιολογικα?Δεν ξερω τωρα τελευταια ξεφυτρωνουν παντου νεα καταστηματα!Ακουσα οτι ελεγχονται τυπικα και οχι ουσιαστικα,δηλαδη στα 10 τελαρα ελεγχεται μονο το ενα!Παντως και το να τρεφεται μια τετραμελης οικογενεια αποκλειστικα με βιολογικα ειναι δυσβασταχτο οικονομικα!

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Δυσβάσταχτο οικονομικά δεν είναι τόσο αν φροντίζει να μην πετάει τίποτα, δηλαδή με καλό προγραμματισμό. Και φυσικά μπορεί να ξεκινήσει κανείς με τις τροφές ψηλά στην διατροφική αλυσίδα (αυγά, κρέας, γάλα), με τις λίστες παραπάνω και να τρώει εκείνος συμβατικά αλλά να δίνει στα τέκνα του βιολογικά.

Τέλος η ολιγοφαγία έχει πολλά οφέλη ειδικά για εμάς τους ενήλικες.

 

Άλλο ένα παρόμοιο με το 1ο ποστ:

http://wakeup-world.com/2011/10/06/7-foods-experts-wont-eat/

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

η ποσότητα φυτοφαρμάκων που έχει ένα λαχανικό/φρούτο, εξαρτάται πάρα πολύ από το πότε συλλέγεται σε σχέση με το πότε ραντίζεται.

 

 

Ακριβώς αυτό. Εκεί είναι το πρόβλημα, υπάρχουν επιτήδειοι που ραντίζουν, την άλλη μέρα μαζεύουν και διοχετεύουν στην αγορά. Και ειδικά με την πατάτα, γνωρίζω ότι το κάνουν συστηματικά.:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
  • 1 month later...

Σχετικά με τα βιολογικά... Πριν πολλά χρόνια ήξερα μια αγροτική οικογένεια η οποία έχασε μάλιστα κι ένα μέλος της εξαιτίας της αλόγιστης χρήσης φυτοφαρμάκων στις καλλιέργιες τους. Θα σας πω μόνον ότι δεν έτρωγα τις δικές τους ντομάτες και προτιμούσα να παίρνω απ το σούπερ μόνο και μόνο επειδή είχα διαβάσει σε συσκευασία φυτοφαρμάκου ότι απαγορεύεται η βρώση τροφής πριν το πέρας 15νθήμερου. Και ψέκαζαν πολύ συχνά ενώ καθημερινά έκοβαν και πουλούσαν.

Εχουμε χαθεί πια. Πέρισυ το καλοκαίρι είδα έκπληκτη στο σούπερ μάρκετ άλφα βήτα συσκευασία από το κτήμα τους στα βιολογικά προϊόντα. Και ρωτάω: Αυτά που ακριβοπληρώνουμε για να δώσουμε στα μωρά μας κάτι ποιοτικά καλύτερο, προέρχεται από που; από φάρμες που ψέκαζαν επι δεκαετίες αλόγιστα; Σε τι έδαφος; με τι νερά ποτίζονται; οι γεωτρήσεις στα μέρη αυτά είναι δηλητήριο... Ποιος τα ελέγχει πραγματικά; Εγώ σταμάτησα πάντως να παίρνω βιολογικά από τότε...

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω τα εμπιστευομαι ιδιως σε μια χωρα σαν τη δικη μας που υπαρχει ενας νομος και δεκα παραθυρα, δεν εμπιστευομαι κανεναν οποτε δεν τα αγοραζω για να μην ξοδευομαι

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα βιολογικά... Πριν πολλά χρόνια ήξερα μια αγροτική οικογένεια η οποία έχασε μάλιστα κι ένα μέλος της εξαιτίας της αλόγιστης χρήσης φυτοφαρμάκων στις καλλιέργιες τους. Θα σας πω μόνον ότι δεν έτρωγα τις δικές τους ντομάτες και προτιμούσα να παίρνω απ το σούπερ μόνο και μόνο επειδή είχα διαβάσει σε συσκευασία φυτοφαρμάκου ότι απαγορεύεται η βρώση τροφής πριν το πέρας 15νθήμερου. Και ψέκαζαν πολύ συχνά ενώ καθημερινά έκοβαν και πουλούσαν.

Εχουμε χαθεί πια. Πέρισυ το καλοκαίρι είδα έκπληκτη στο σούπερ μάρκετ άλφα βήτα συσκευασία από το κτήμα τους στα βιολογικά προϊόντα. Και ρωτάω: Αυτά που ακριβοπληρώνουμε για να δώσουμε στα μωρά μας κάτι ποιοτικά καλύτερο, προέρχεται από που; από φάρμες που ψέκαζαν επι δεκαετίες αλόγιστα; Σε τι έδαφος; με τι νερά ποτίζονται; οι γεωτρήσεις στα μέρη αυτά είναι δηλητήριο... Ποιος τα ελέγχει πραγματικά; Εγώ σταμάτησα πάντως να παίρνω βιολογικά από τότε...

Αγοράζω κάποια προιόντα βιολογικά ή ελεγχόμενης παραγωγής, δεν πιστεύω σε θαύματα, πάντα αναρωτιέμαι... αλλά το μήνυμά σου με σόκαρε! Είναι δυνατόν??:shock: Και ποιοί δίνουν τις σχετικές πιστοποιήσεις?:?

 

Μήπως όμως έχουν περάσει τόσα πολλά χρόνια που είναι ικανά για την μεταστροφή της σοδειάς, από συμβατική σε βιολογική?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο αδελφός μου που καλλιεργεί φρούτα και λαχανικα μου έχει πει οπωσδήποτε αγγούρια και καρότα να παίρνω βιολογικά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλος η ολιγοφαγία έχει πολλά οφέλη ειδικά για εμάς τους ενήλικες.

 

Και εγώ το πιστεύω το παραπάνω και έχω τρανταχτό παράδειγμα τον γιο μου..Από 18 μηνών σταμάτησε να τρώει τα πάντα παρά μόνο συγκεκριμένες τροφές, ουδέποτε έχει αρρωστήσει ούτε καν την πρώτη του χρονιά στον παιδικό...Τώρα θα μου πεις μπορει να είναι και τυχαίο..

Όσο αναφορά τα βιολογικά είχα μία γνωστή που δούλευε σε εταιρεία πιστοποιήσεων...τα προιοντα πρέπει να έχουν 2 πιστοποιήσεις, μία κρατική και μία ιδιωτική...αν έχουν μία υπάρχει θέμα...

Τα βιολογικά είναι με κλίμακες ανάλογα με το που βρίσκεται το χωράφι και διαμορφώνονται οι τιμές...Όλα ψεκάζονται αλλά παίζει ρόλο με τι ψεκάζονται...τα βιολογικά οργανικά φυτοφαρμακα είναι πανάκριβα...

Επίσης δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεται κάποιος να βαφτίσει το προιον του βιολογικό...

Προσωπικά γνωρίζω παραγωγό αχλαδιών που δεν δίνει στα παιδιά του από τα αχλάδια του αλλά πέρνει βιολογικά.

Από κει και πέρα καλό είναι να μην αφορίζουμε χωρίς να γνωρίζουμε 100% μία κατάσταση...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τέλος η ολιγοφαγία έχει πολλά οφέλη ειδικά για εμάς τους ενήλικες.

 

Και εγώ το πιστεύω το παραπάνω και έχω τρανταχτό παράδειγμα τον γιο μου..Από 18 μηνών σταμάτησε να τρώει τα πάντα παρά μόνο συγκεκριμένες τροφές, ουδέποτε έχει αρρωστήσει ούτε καν την πρώτη του χρονιά στον παιδικό...Τώρα θα μου πεις μπορει να είναι και τυχαίο..

Δεν είμαι σίγουρη τι εννοούμε με το "ολιγοφαγία"... Εμένα πάντως - ως παιδί - δεν με βοήθησε, ήμουν ασθενική.

Link to comment
Share on other sites

η ολιγοφαγία δεν έχει σχέση με την ποικιλία, αλλά με την ποσότητα, άρα το παράδειγμα του γιου της Dalia δεν έχει σχέση με αυτό που εννοεί ο mesastoura

 

όντως έχεις δίκιο...τώρα που το ξαναδιαβάζω αυτό που λες εννοεί;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...