Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΑΔΕΡΦΑΚΙ. ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑΘΜΟ?


Recommended Posts

Η κορούλα μου είναι 3 ετών και πηγαίνει παιδικό σταθμό από 18 μηνών. Της αρέσει πάρα πολύ καθώς είναι αρκετά ανεξάρτητο παιδάκι. Πριν 3 μήνες γέννησα το δεύτερο παιδάκι μού και την σταμάτησα. Τώρα όμως σκέφτομαι από Σεπτέμβρη να την ξαναγράψω καθώς έχει γίνει θηρίο στο κλουβί. Μου το ζητάει κιόλας. όμως φοβάμαι ότι θα μου κολλάει το μωρό ιώσεις, μύξες, βήχα. Τί να κάνω? Όσες αντιμετωπίσατε ανάλογη κατάσταση βοηθήστε με. :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σίγουρα θα κολλάει το μωράκι αυτό να το ξέρεις αλλά απ την άλλη εγώ τουλάχιστον σκέφτηκα ότι όπου και αν πήγαινε ο πρώτος μου όταν ήταν να κολλήσει κολλούσε ακόμα και από τον παιδότοπο ή από τα παιδιά φίλων κ.α. Βέβαια περάσαμε δύσκολα αλλά το μωρό δεν το κόλλησε πολλές φορές το πρόσεχα λίγο παραπάνω όταν ο μεγάλος ήταν άρρωστος και τη γλίτωνε σχεδόν πάντα βέβαια πρέπει να ξέρεις είναι ρίσκο ειδικά αν δεν το θηλάζεις τι να πω δύσκολη απόφαση. Εμένα ο μεγάλος ήταν 2,5 χρ. όταν ήρθε το μωράκι και λόγο δουλειάς έπρεπε να τον βάλω γιατί δεν είχα κάποιον να τα κρατάει και τα δύο. Αν μπορείς καλύτερα κράτα την σπίτι και να πηγαίνει να παίζει σε παιδικές χαρές, παιδότοπους, φιλικά σπίτια με παιδιά να ξεδίνει και σε παππούδες γενικά να μην μένει πολύ μέσα γιατί βαριούνται και αγριεύονται. Μετά τον 6ο μήνα που το μωρό μπορεί να πάρει κάτι αν χρειαστεί το ξαναβλέπεις. Δεν σε φώτισα και πολύ ε? φιλια

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

συζήτησε με το γιατρό σου να κάνεις και στα δύο το μεβόλιο της γρίππης.

Δεν σε προφυλάσσει από τις ιώσεις αλλά από την γρίππη που είναι επικίνδυνη στα βρέφη.

 

Τις ιώσεις δεν τις αποφεύγεις. Απλά διαχώρισέ τα ενόσο είναι άρρωστα.

Δύσκολη κατάσταση, καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να τη στείλεις, μια και είναι κάτι που στο ζητάει. Ετσι θα έχεις και το χρόνο να ασχοληθείς με το μωρό όταν λείπει και άρα όταν γυρνάει λίγο περισσότερο με εκείνη Με πολύ προσοχή στην υγειηνή μια φίλη μου τα κατάφερε σχετικά καλά. Βεβαια εκείνο το μωρό ήταν 6 μηνών είναι η αλήθεια.

Ο παιδίατρος τι λέει???

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος λέει αυτό που πρέπει να πεί γι ανα μην του ζητηθούν ευθύνες, δηλαδή ότι είναι ρίσκο και να την κρατήσω σπίτι. Ωστόσο μου είπε πως το μητρικό γάλα θα την προστατεύσει από πολλά δεινά, καθώς και να πλένει η μεγάλη τα χέρια της συνεχώς και να της αλλάζω ρούχα μόλις επιστρέφει. Πράγματα δηλαδή που θα κάνω ούτως ή άλλως. ελπίζω να καταφέρω να την θηλάσω μέχρι την άνοιξη τουλάχιστον, θα την βοηθήσει αρκετά. Σας ευχαριστώ όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Καλημέρα σας,

 

Ηθελα να μου πείτε την άποψη σας και την εμπειρία σας γιατι έχω μπερδευτεί και λίγω αγχωθεί.

 

Εχω ένα αγοράκι 3 χρονών και θα πάει παιδικό για πρώτη φορά στις 7 Σεπτεμβρίου, το πρόβλημα μου είναι πως περιμένω να γεννήσω εως τις 4 Νοεμβρίου το δευτερο παιδάκι μου και σκέφτομαι τι θα κάνω με τις ιώσεις και το νεογέννητο.

Μήμπως να μην τον έστελνα τελικά παιδικό??? :rolleyes::rolleyes:

 

Είχε κάμμια το ίδιο πρόβλημα?

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

gia mena kalo 8a itan oso mporeis na ton kratiseis konta sou, kanto. 3erw pws 8a einai polu duskolo me ena neogennito sto spiti alla ti na kanoume, autos einai o rolos tis mamas. me oles autes tis iwseis einai polu epikinduno...me to kalo to neo mwraki sas!!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησα το δεύτερο παιδί μου, είχα ήδη ξεκινήσει τον μεγάλο μου παιδικό σταθμό 2 περίπου μήνες πριν γεννήσω. Στην αρχή ο μεγάλος κολλούσε ιώσεις κάθε 3 εβδομάδες. Ο μικρός δεν κολλούσε ιωσεις πλην μίας. Πιστεύω ότι βοήθησε ο αποκλειστικός θηλασμός. Νομίζω ότι μετά τον πρώτο καιρό τα παιδιά που πηγαίνουν παιδικό και είναι μεγαλύτερα των 3 ετών δεν αρρωσταίνουν τόσο συχνά όσο τα μικρότερα. Παντώς ο παιδικός σταθμός στον οποίο πήγαινα το μεγάλο για 3 περίπου ώρες κάθε μέρα με βοήθησε στο να έχω χρόνο αποκλειστικά για το νεογέννητο χωρίς παρεμβολές και ζήλιες από τον μεγάλο. Επίσης είναι καλό, αν τελικά αποφασίσεις να τον στείλεις, να πάει πριν γεννηθεί ο μικρός ώστε να συνηθίσει και να μην συνδυάσει την "έξωσή" του από το σπίτι με την άφιξη του μικρού. Με το καλό το νέο μέλος ότι και αν αποφασίσεις.

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Ηθελα να μου πείτε την άποψη σας και την εμπειρία σας γιατι έχω μπερδευτεί και λίγω αγχωθεί.

 

Εχω ένα αγοράκι 3 χρονών και θα πάει παιδικό για πρώτη φορά στις 7 Σεπτεμβρίου, το πρόβλημα μου είναι πως περιμένω να γεννήσω εως τις 4 Νοεμβρίου το δευτερο παιδάκι μου και σκέφτομαι τι θα κάνω με τις ιώσεις και το νεογέννητο.

Μήμπως να μην τον έστελνα τελικά παιδικό??? :rolleyes::rolleyes:

 

Είχε κάμμια το ίδιο πρόβλημα?

Μάλλον δεν είναι και πολύ καλή ιδέα εφόσον το παιδάκι δεν έχει ξαναπάει γιατί είναι σίγουρο πως θα αρρωστήσει..κι αν δεν έχεις βοήθεια με ποιον θα ασχολείσαι με το άρρωστο τρίχρονο ή με το νεογέννητο?

Εμένα ο γιος μου όταν γέννησα τον απρίλιο αναγκαστικά πήγαινε σχολείο γιατί ήταν νηπιαγωγείο..έτυχε εκείνη την εποχή και είχε έναν τρομερό βήχα..Και ναι μεν το μωρό δεν κόλλησε αλλά με φαντάζεσαι τα βράδυα που το νεογέννητο ξυπνούσε κάθε δύο ώρες για να φάει και ο μεγάλος πνιγόταν απο το βήχα..δεν ήξερα σε ποιο παιδί να πρωτοτρέξω..

Αφού ειλικρινά τώρα και εν όψει της νέας γρίππης παρακαλάω να μην ανοίξουν τα δημοτικά μήπως και γλιτώσω για τους πρώτους μήνες την ταλαιπωρία..που είμαι αναγκασμένη να την περάσω..εσύ γιατί να πας γυρεύοντας???

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις ευχές και τις απαντήσεις σας.

Δεν έχω κατασταλάξει πάντως ακόμα και ότι μου λέτε με βοηθάει να σκεφτώ καλύτερα....περιμένω λοιπόν.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θα γεννησω τελη Νοεμβρη και παρολο που ο δικος μου εχει παει ηδη 2 χρονες στο σταθμο φετος δεν θα τον παω.. Αλλωστε και το παιδι δεν τρελενεται να παει.. Και περυσι πηγαινε μονο τις μερες που δεν ειχα αλλη επιλογη. Φετος εφοσον θα καθομαι δεν το ρισκαρω με τιποτα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.Ο πρωτος μου γιος θα πρεπει να ξεκινησει προνηπιο στις αρχες Σεπτεμβρη,ο δευτερος ειναι 19 μηνων και εγω θα γεννησω στα τελη του Νοεμβρη.Τρεμω στην ιδεα οτι μπορει να εχω στο σπιτι 3 μωρα αρρωστα....!!!Τι να κανω????

Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΛΕΞΗ...."ΜΑΜΑ"!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mama2 να σου ζήσουν οι γυοί σου και με το καλό το μωράκι σου ..(αγόρι και αυτό?) .

Πέριμένω μπάς και γράψει καμμία μανούλα που είχε το ίδιο θέμα και τελικά πήγε το παιδί σταθμό να μας πεί τι έγινε........

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Mama2 να σου ζήσουν οι γυοί σου και με το καλό το μωράκι σου ..(αγόρι και αυτό?) .

Πέριμένω μπάς και γράψει καμμία μανούλα που είχε το ίδιο θέμα και τελικά πήγε το παιδί σταθμό να μας πεί τι έγινε........

 

Καλησπερα Ελενη!Μεχρι πριν λιγες μερες γνωριζαμε (απ το γιατρο)οτι το νεο μωρο ειναι κ αυτο αγορακι,τελικα ομως στην τελευταια επισκεψη στο Ιασω,το αγορακι μας εγινε κοριτσακι!!!!!!!!!!Φιλια.

Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΛΕΞΗ...."ΜΑΜΑ"!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μιά τέτοια μαμά. Η μεγάλη τριών όταν γεννήθηκε το μωρό πήγαινε παιδικό από 20 μηνων. Το μωρό γεννήθηκε Ιούνιο και η μεγάλη πήγε παιδικό Σεπτέμβριο καθώς εγω μέσα στο χειμώνα θα πήγαινα για δουλειά. Η μεγάλη αρρώστησε μόνο μία φορά και το μωρό άρρωστο συνεχεια. Μετέφερε λεέι τα μικρόβια χωρίς η ίδια να αρρωσταίνει. Βέβαια και φέτος το καλοκαίρι που έκλεισε ο σταθμός το μωρό πάλο αρρώστησε. Ο γιατρός μου είπε ότι έχει μία ευαισθησία στους ιούς, θα αναπτύξει αντισώματα και θα σταματήσει αυτό το κακό. Και τώρα να φανταστείς άρρωστο το έχω με δέκατα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου πρότεινα να μην τον στέιλεις καθόλου στον παιδικό. δεν πειράζει θα πάει του χρόνου. όχι μόνο για τις ιώσεις, αλλά γιατί πρέπει να μείνει κοντά στο μωρό, να αισθανθεί μέλος της οικογένειας, να μη σκέφτεται "αααα με στείλανε σχολείο να με ξεφορτωθούνε". κρατησέ τον φέτος να συνηθίσει το ένα το άλλο, να μεγαλώσουν μαζί.

πιστεύω θα στα πει και ο παιδίατρος αλλά και η νηπιαγωγός και η ψυχολόγος του σχολείου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω παιδακι 3,5 και ειμαι εγκυος θα στειλω την μικρη μου παιδικο. Εγω θα γεννησω με τη νεα χρονια βεβαια αλλα ειμαι της αποψης οτι δεν μπορει να στερηθει το μεγαλο για να προστατευτει το μικρο. ΑΚι τι θα κανει το τριχρονο στο σπιτι? Πως θα ξεδινει? Εσυ θα εχεις ενα νεογεννητο και δεν θα μπορεις να πηγαινεις βολτες, κουνιες και αλλα. Θα κλειστει το μεγαλο σπιτι και θα κουραζεστε ολοι.

Εγω πιστευω οτι πρεπει να το στειλεις και αν παραγινει το κακο με τις ιωσεις τοτε να το σταματησεις.

7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

Και εγώ πιστέυω πως θα είναι χειρότερα να το έχω στο σπίτι.

Ο παιδικός ξεκινάει 7 σεπτέμβρη και εγώ γεννάω εως 4 νοεμβρίου οπότε θα έχει προλάβει να προσαρμοστεί κιόλας.Αν τελικά μου φέρνει όλο αρρώστιες....??

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω αυτά που γράφουν οι άλλες μανούλες, αλλά θα σου πω τη δική μου εμπειρία και συμβουλή αφού πέρυσι ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση.

Πέρυσι το Σεπτέμβρη ο μεγάλος μου ήταν 3,5 ετών και το μωρό νεογέννητο 3 μηνών όταν έστειλα το πρώτο μου παιδάκι στο σχολείο.

Το μεγάλο μου αρρώσταινε αρκετά συχνά αλλά το αντιμετώπιζα. Το μωρό δε, κολλούσε ΟΛΕΣ τις ιώσεις σε βαριά μορφή με αποτέλεσμα να γίνει πολύ ευαίσθητο στο αναπνευστικό και να είμαστε όλο το χειμώνα με εισπνοές αερολίν και φλίξοταιντ. Μας φύλαξε ο Θεός και δεν νοσηλεύτηκε. Μέχρι αρχές Αυγούστου μου αρωσταίνανε, ειδικά το μικρούλι. Η συμβουλή μου είναι να τον κρατήσεις (αν μπορείς) άλλον ένα χρόνο και να τον στείλεις του χρόνου. Έτσι το μωράκι δεν θα είναι πια νεογέννητο και θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις καλύτερα ενδεχόμενες ιώσεις.

Άσε που και ψυχολογικά το να πάει το παιδί πρώτη φορά παιδικό ταυτόχρονα με τη γέννηση του δεύτερου, ίσως επιβαρύνει το μεγαλύτερο παιδί.

Υγεία, υγεία στα παιδάκια μας, αυτό εύχομαι πάντα μετά από τον εφιαλτικό χρόνο που πέρασα.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα (προς καλησπέρα, θα έλεγα :D )...

 

Έχω πάααααρ πολύ καιρό να γράψω αν και παρακολουθώ το φόρουμ....

 

Λοιπον... είμαι ακριβώς στην ίδια θέση και με τις ιδιες σκέψεις. Εχω μια κόρη που τέλη Οκτωβρίου θα κλείσει τα 3 και εγώ γεννάω, με το καλό, μέχρι τις 8 Δεκεμβρη. Εμείς ξεκινήσαμε τον παιδικό μέσα Μαρτίου γιατί είχε o πεθερός μου προβλήματα υγείας και δεν γινόνταν διαφορετικά. Να πω μόνο πως κάθε 10 μέρες είμασταν στον παιδίατρο (όχι για πολύ σοβαρές αρρώστιες αλλά όλο και κάτι κουβαλούσε: συνάχι, βήχα, γαστρεντερίτιδα, ωτίτιδα και ευτυχώς σπάνια είχε πυρετό). Και να σκεφτείς πως δεν ήταν και σε περίοδο με ιώσεις στο φουλ. Και μιλάμε για παιδί που πριν πάει παιδικό σταθμό δεν είχε αρρωστήσει σχεδόν καθόλου.

Μέχρι πριν λίγους μήνες ήμουν απόλυτη πως η μικρή θα πήγαινε κανονικά στον παιδικό και αυτό κυρίως γιατί δεν ξέρω πόση βοήθεια θα μπορώ να έχω από την πεθερά μου και ο παιδικός θα μου έλυνε αρκετά τα χέρια. Ειδικά τον πρώτο καιρό με το νεογέννητο που θα έχω ανάγκη από τον περισσότρο χρόνο μαζί του αλλά και επειδή εγώ δεν θα μπορώ να πάω ούτε μια βόλτα τη Μαρία. Κάτι που ίσως να της ενισχύει τη ζήλεια απέναντι στο μωρό. Μάλιστα έχω ήδη κάνει εγγραφή από τον Ιούλιο. Πριν λίγες μέρες όμως μίλησα με τον παιδίατρό μας, και όταν έμαθε πως γεννάω σε λίγους μήνες με συμβούλευσε να μην στείλω καθόλου παιδικό τη Μαρία.

Ακόμα δεν έχω καταλήξει στο τι ακριβώ θα κάνω αλλά διαβάζοντας διάφορα και παίρνοντας υπόψη (κατά πολύ βεβαίως) και την άποψη του γιατρού σκέφτομαι τα εξής:

 

α. Κρατάει η πεθερά μου τη Μαρία μέχρι μέσα Οκτωβρίου που παίρνω άδεια. Μετά ψάχνω και για μια κοπέλα για 3-4 ώρες να ασχολείται με τη Μαρία, να την πηγαίνει βόλτες για όταν εγώ δεν θα μπορώ. Έτσι θα έχω και το χρόνο να γνωρίσω και την ξένη κοπέλα αφού θα είμαι και εγώ στο σπίτι, η Μαρία θα κάνει τις βόλτες της, θα είναι και στο σπίτι της μαζί μας και μπορεί αν θέλει να πηγαίνει και στη γιαγιά. Η κοπέλα βέβαια θα μου βγει λίγο ακριβά σε σχέση με τον παιδικό αλλά νομίζω πως όταν γεννήσω θα έχω ανάγκη από λίγες έστω ώρες μόνη με το νέο μωρό και δυστυχω΄ς δεν μπορώ να βασιστώ στη βοήθεια της πεθεράς μου, όπως έγραψα. Η ίδια θέλει πολύ να με βοηθήσει αλλά ο πεθερός μου είναι φιλάσθενος.

 

β. Στέλνω την Μαρία κανονικά παιδικό για 2 μήνες, για να μην επιβαρύνω και την πεθερά μου. Τη σταματάω τέλη Οκτώβρη. Έτσι και αυτή θα ξεδώσει λίγο γιατί ηδη στη γιαγιά έχει αρχίσει και βαριέται. Στο μεταξύ από Νοέμβρη ψάχνω για κοπέλα.... (η συνέχεια όπως η α επιλογή).

 

Το δίλημμά μου είναι το εξής: Αν μείνει με την πεθερά μου σίγουρα γλιτώνουμε τις ιώσεις αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να προκύψει με τα προβλήματα υγείας του πεθερού μου και πόσο θα χρειάζεται κατά καιρούς να λείπω για να προσέχω εγώ τη Μαρία.

Αν πάει παιδικό για δυο μήνες, δεν ξέρω πόσο καλό είναι για τη Μαρία να τη σταματήσω μετά, δεν ξέρω αν ούτως ή άλλως χάνω πάλι δουλειά γιατί όλο και κάτι θα κολλήσει και θα αρρωστήσει...

 

Μάλλον κλίνω στην πρώτη επιλογή.... :roll:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την πρώτη επιλογή, μόνο που θα ήθελα να σε συμβουλέψω κάτι από προσωπική πείρα: όταν γεννηθεί το μωρό να περνάς πιο πολύ χρόνο με τη Μαρία και όχι με το μωρό. Όταν η Μαρία θα νιώσει ασφαλής ότι δεν "έχασε τη θέση της" θα μπορείς να ασχοληθείς άφοβα με το μωρό. Γνώμη μου είναι να κρατάει το μωρό κάποιος και να βγαίνεις εσύ βόλτες με τη Μαρία. Έκανα το ίδιο και μου βγήκε σε πάρα πολύ καλό. Η ζήλια που έδειξε το μεγάλο στην αρχή περιορίστηκε στο ελάχιστο ήδη από την πρώτη εβδομάδα. Το μεγάλο παθαίνει το σοκ με τη γέννηση του δεύτερου. Το δεύτερο μπαίνει σε ήδη έτοιμο περιβάλλον.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Iride, καταρχάς σε ευχαριστώ για την απαντηση... :P

 

Σε αυτό που λες δεν έχεις και μεγάλο άδικο. Ειδικά αν λάβουμε υπόψιν πως η Μαρία είναι πολύ κολλημένη πάνω μου (τι πρωτότυπο !!!! :lol::lol: ). Απλά, για το πρώτο δίμηνο τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα ήταν καλό να αφήνω το μωρό, έστω και για 1-2 ώρες με μια ξένη. Ξέρω βέβαια πως ένα μωρό λογικά θα κοιμάται, δεν θα θέλει και τίποτε άλλο για όσο θα λείπω (άλλωστε στο χέρι μου είναι να φροντίζω γιαυτό) αλλά η ιδέα και μόνο πως εγώ θα είμαι εκτός σπιτιού και να προσέχει άλλος το μωρό ... με τρελαίνει... (καλά, θα μου πεις με βρίσκεις υπερβολική αλλά να που από όσο θυμάμαι με τη Μαρία, όταν ήταν μωρό, τον πρώτο μήνα ειδικά μετά βίας άλλαζα δωμάτιο, που να βγω και έξω). Άλλωστε θα τηρήσω και τις σαράντα μέρες τις λοχείας. Μέχρι στιγμής ξέρω πως η Μαρία αν της πεις πως θα πάμε βόλτα ή κάποιος κάνει καραγκιοζιλίκια διάφορα για να την ψυχαγωγήσει.... θα πάει αμέσως μαζί του και ας είναι και ο πρώτος τυχόντας.... :lol::lol: Και σε αυτό βασίζομαι κιόλας, πως αν η κοπέλα την πηγαίνει σε κανένα πάρκο (αρκεί να βοηθάει και ο καιρός) και παίζει μαζί της στο σπίτι ίσως και να μην ενοχληθεί τόσο από την παρουσία του μικρού αδελφού και την δικιά μου ενασχόληση μαζί του....

Πάντως, εγώ θα έχω οπωσδήποτε και την άποψή σου στο νου. Και ελπίζω να τα καταφέρουμε.... :-D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Lia, καλημέρα!

Ξέχασα να αναφέρω ότι εγώ το νεογέννητο το άφηνα στη μαμά μου γι' αυτό ήμουν σίγουρη και έβγαινα άφοβα με το μεγαλύτερο γιο μου. Όντως δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήταν να αφήνω το μικρό μου σε ξένη γυναίκα. Δεν ξέρω αν έχεις την επιλογή της μαμάς σου ή της πεθεράς σου, αλλά αν είναι να το αφήνεις στη νταντά ίσως θα πρέπει να μοιράσεις το χρόνο ανάμεσα στα δύο.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσε η μαμά μου (είχε πάθει εγκεφαλικό όταν ήμουν έγκυος στη Μαρία και ναι μεν έχει συνέλθει αλλά δεν είναι σε θέση να μείνει μόνη με μωρό ή μικρό παιδί) και η πεθερά μου δύσκολα θα μείνει τόση ώρα σπίτι μου. Ελπίζω να λειτουργήσει καλά το σύστημα Μαρία - νταντά - πάρκο για κανένα 2ωρο τη μέρα έτσι ώστε και το παιδί να ξεφεύγει λίγο από τους 4 τοίχους και να μην νιώθει πως εξαιτίας του μωρού μένει μέσα ή δεν έχει με τι να παίξει (ξέρεις τι παραπονιάρα είναι αν θέλει;;; :D ). Πιο πολύ με ενδιαφέρει να απασχολείται δημιουργικά η Μαρία έτσι ώστε να μη νιώθει παραμελημένη.

Ιδανικό θα ήταν αυτή η κοπελα να μπορούσε να είναι κάποια φίλη που να έχω εμπιστοσύνη αλλά να που δεν έχω και αναγκάζομαι να καταφύγω σε ξένο άτομο. Για να δούμε....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ και γω μία από τα ίδια, γεννάω τέλη Σεπτεμβρίου και η κόρη μου είναι 4 και ξεκινάει προνήπιο χωρίς να έχει ξαναπάει ποτέ σχολείο και φυσικά δεν έχω την επιλογή να την κρατήσω σπίτι, μέχρι πόσο πια? Εχει αρχίσει πλέον να βαριέται σπίτι. Πόσο φοβάμαι για το μωρό με τις ιώσεις που θα κουβαλάει η μεγάλη δεν φαντάζεστε αλλά τί μπορώ να κάνω? Το μόνο ότι έχω τη μαμά μου κοντά και σκέφτομαι να την φροντίζει όσο μπορεί και να την κρατάει μακρυά από το μωρό όταν αρρωσταίνει μέχρι να πάει τουλάχιστον αυτό 3 μηνών. Αλλά και πάλι να σκέφτομαι ότι το παιδί μου είναι άρρωστο και εγώ δεν είμαι δίπλα του? Μεγάλο πρόβλημα, πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...