Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγγλοφωνος παιδικός σταθμός;υπέρ η κατα;


Recommended Posts

Καλησπέρα, σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να στείλουμε τον γιο μας (14 μηνών τώρα) σε αμιγώς ξένογλώσσο παιδικό σταθμό με το σκεπτικό οτι θα μάθει εύκολα και από νωρίς μια δεύτερη ξένη γλώσσα. Υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει; Μήπως αυτό δημιουργήσει πρόβλημα στο παιδί επειδή στην αρχή θα βρεθεί σε ένα περιβάλλον που δε θα καταλαβαίνει τίποτα; Και ποια είναι η πιο κατάλληλη ηλικία;1,5 η 2,5 που θα μιλάει σαφώς καλύτερα τα ελληνικά; Να σημειώσω οτι δεν είναι ξένος ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα, σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να στείλουμε τον γιο μας (14 μηνών τώρα) σε αμιγώς ξένογλώσσο παιδικό σταθμό με το σκεπτικό οτι θα μάθει εύκολα και από νωρίς μια δεύτερη ξένη γλώσσα. Υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει; Μήπως αυτό δημιουργήσει πρόβλημα στο παιδί επειδή στην αρχή θα βρεθεί σε ένα περιβάλλον που δε θα καταλαβαίνει τίποτα; Και ποια είναι η πιο κατάλληλη ηλικία;1,5 η 2,5 που θα μιλάει σαφώς καλύτερα τα ελληνικά; Να σημειώσω οτι δεν είναι ξένος ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

 

 

καλησπέρα!

είχαμε και εμείς το ίδιο δίλημμα ακριβώς. εμείς ξεκινήσαμε αλλά νομίζω ο μικρός σοκαρίστηκε λίγο. Όχι ότι δεν θα το συνηθίσει αλλά νομίζω του έκανε την προσαρμογή ακόμη πιο δύσκολη. Σε αυτή τη φάση προβληματιζόμαστε αν θα συνεχίσουμε τον Σεπτέμβριο. Το κάνει έτσι κ αλλιώς στη φάση της καλοκαιρινής προσαρμογής.

Εσείς τελικά τι κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο προσωπικη εμπειρια απο την στιγμη που δεν ειστε διγλωσσοι στο σπιτι θα ελεγα μαλλον οχι.

Εμενα με ειχαν στειλει σε αγγλοφωνο προνηπιο και νηπιαγωγειο και καταμπερδευτηκα! Καταλαβαινα σε γενικες γραμμες αλλα εμπλεξα τα ελληνικα με τα αγγλικα και στην πρωτη δημοτικου ειχα προβλημα με τα γραμματα (πχ το ηττα ηταν για μενα το αγγλικο νι -n- και τετοια). Οσο για τα Αγγλικα, δεν εμαθα να τα μιλαω, καταλαβαινα τι λεγανε και ειχα παντα μια κλιση και καλη προφορα στα Αγγλικα αλλα εννοειται πηγα φροντιστηριο και εμαθα οπως ολοι.

Βεβαια εγω πηγα καπου στα 4 και μιλαγα ηδη καλα ελληνικα, ο μικρος σας φανταζομαι θα μαθει κατι παραπανω αλλα νομιζω το καλυτερο θα ηταν να συνεχιζετε στο σπιτι την διγλωσσια αλλιως δεν ξερω ποσο οφελος θα εχετε μονο απο το σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα θεμα με τους αγγλοφωνους παιδικους ειναι και οι φιλοι του παιδιου.

Αν το παιδι διασχιζει με λεωφορειο την μιση Αττικη για να παει σε ενα σχολειο με παιδια αγγλοφωνων γονεων που ανα πασα στιγμη μπορει να φυγουν απο την Ελλαδα κτλ αυτο κανει δυσκολο να αναπτυχθουν φιλιες,να υπαρχουν επισκεψεις στο σπιτι κ.ο.κ.

Κι εμεις σκεφτομασταν για αγγλοφωνο,τελικα επιλεξαμε ελληνοφωνο και της γειτονιας.Μαλιστα απο εναν παιδικο σταθμο μου ειχαν πει (αν και δεν τους συνεφερε) να προτιμησω καλυτερα καποιον της γειτονιας, για πολλους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...