Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπληρωματικές Παροχές Μητρότητας ΟΑΕΔ - Επίδομα


Recommended Posts

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

 

 

 

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

 

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

 

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

 

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

• Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

 

• Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

• Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

 

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2. Βεβαίωση του εργοδότη.

3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχει 2 μηνες που γεννησα και πληρωθηκα αμεσως απο το Ι.Κ.Α. Αντιθετα απο τον Ο.Α.Ε.Δ. περιμενω ακομα να παρω τη συμπληρωματικη παροχη μητροτητας.....Πηρα τηλ. ρωτησα και δε μου εδωσαν καμια σημασια...Πηγε ο συζυγος απο κει και του ειπαν λογω φορτου εργασιας...Τι γινεται?Που μπορω να απευθυνθω , να το καταγγειλω ? Ρωτανε αν εχω αναγκη?Αν εχει το μωρο μου πανες ?Ξαδερφη μου απο αλλη πολη τα πηρε σε 3 μερες...Πειτε μου εσεις σε ποσο καιρο πληρωθηκατε?

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

Εχει 2 μηνες που γεννησα και πληρωθηκα αμεσως απο το Ι.Κ.Α. Αντιθετα απο τον Ο.Α.Ε.Δ. περιμενω ακομα να παρω τη συμπληρωματικη παροχη μητροτητας.....Πηρα τηλ. ρωτησα και δε μου εδωσαν καμια σημασια...Πηγε ο συζυγος απο κει και του ειπαν λογω φορτου εργασιας...Τι γινεται?Που μπορω να απευθυνθω , να το καταγγειλω ? Ρωτανε αν εχω αναγκη?Αν εχει το μωρο μου πανες ?Ξαδερφη μου απο αλλη πολη τα πηρε σε 3 μερες...Πειτε μου εσεις σε ποσο καιρο πληρωθηκατε?

 

 

 

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω από προσωπική πείρα, αυτό όμως που μπορώ να σου πω είναι να επικοινωνήσεις με τα κεντρικά γραφεία του ΟΑΕΔ στην Αθήνα Ο.Α.Ε.Δ. και να ζητήσεις να μιλήσεις με το τμήμα παραπόνων.

 

 

Εθν. Αντιστάσεως 8, 17456 ΑΛΙΜΟΣ

Τηλ. Κέντρο: 210-9989000

FAX Διοίκησης: 210-9989500

Ταχ. Θυρίδα: 77117 / 17510 Π.ΦΑΛΗΡΟ

 

 

Επίσης στην ιστοσελίδα http://www.oaed.gr/Pages/SN_10.pg έχει κατάλογο με όλα τα τηλέφωνα του ΟΑΕΔ και ίσως να πρέπει να βρεις το τμήμα που αφορά την Καβάλα για παράπονα.

 

 

Επίσης να θυμάσαι ότι όταν έχεις οποιαδήποτε διαφόρα με το δημόσιο και εξυπηρέτηση σε αυτό μπορείς να απευθυνθείς στο συνήγορο του πολίτη και ναι όντως ασχολούνται, τουλάχιστον από προσωπική πείρα. http://www.synigoros.gr/

Link to comment
Share on other sites

Από πρόσφατη εμπειρία:

 

Κατ' αρχάς θα πρέπει να μάθεις σε ποιο γραφείο του ΟΑΕΔ ανήκεις και να πάς εκεί και συγκεκριμένα στις παροχές μητρότητας.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι τα εξής:

 

- Βεβαίωση απ' το ΙΚΑ με το συνολικό ποσό που έλαβες απο εκεί. Τη βεβαίωση πρέπει να στην έδωσαν στο ΙΚΑ όταν πήρες το τελευταίο επίδομα (λοχείας).

 

- Βεβαίωση εργοδότη που αναγράφει τις αποδοχές σου και πότε σταμάτησες την εργασία σου. Λογικά ξέρει το λογιστήριο του εργοδότη σου. Αν τυχόν δεν ξέρουν, αυτό το έντυπο στο δίνουν στον ΟΑΕΔ και το πας στον Εργοδότη να το συμπληρώσει και να το σφραγίσει.

 

- Ασφαλιστικό βιβλιάριο του ΙΚΑ (υγείας)

 

- Καταστάσεις ενσήμων απ' το ΙΚΑ για τα 2 τελευταία χρόνια 2008-2009

 

- Στον ΟΑΕΔ σου δίνουν μία επιπλέον δήλωση να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου και να υπογράψεις.

 

- Αν τυχόν είχες πάρει άδεια ασθενείας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου και είχες περάσει επιτροπή, χρειάζεται επιπλέον 1 φωτοτυπία απ' το ασφαλιστικό βιβλιάριο, τη σελίδα με τις σφραγίδες της επιτροπής.

 

Προσοχή!!!

 

1. Να βιαστείς γιατί η συγκεκριμένη παροχή παύει να ισχύει εάν περάσουν 3 μήνες απ΄τη μέρα που εξοφλήθηκες απ' το ΙΚΑ το τελευταίο επίδομα.

 

2. Πολύ σωστά λες πως στον ΟΑΕΔ κάνουν τους "Γερμανούς" και δεν εξυπηρετούν. Σκέψου την οικονομική κατάσταση και τι γραμμή έχουν πάρει άνωθεν. Κυνηγησέ το.... Μην τους χαρίζουμε τίποτα!!!

 

3. Το επίδομα που θα πάρεις δεν είναι στάνταρντ. Εξαρτάται απ' το μισθό σου και την αντίστοιχη ασφαλιστική κλάση στην οποία ανήκεις.

 

4. Αν πάει νόμιμος εκπρόσωπος σου (προοσωπική εμπειρία) με εξουσιοδότηση από αστυνομικό τμήμα ή ΚΕΠ, και η επιταγή υπερβαίνει τα 1000 ευρώ, δεν πρόκειται να του τη δώσουν που να γίνει τι.... Γενικά επειδή και κάτω από 1000 να είναι, θα του κάνουν τη ζωή δύσκολη, καλύτερα να πας η ίδια!

 

Ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, απ. τη μέρα που καταθέσαμε τα χαρτιά και την αίτηση, την επιταγή την πήραμε περίπου μία εβδομάδα μετά. Μας έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία για το πότε να περάσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Πάνω-κάτω θα τα υπολογίσεις ως εξής:

κανονικά πρέπει να πάρεις για τους 4 μήνες κυοφορίας και λοχείας τα μικτά που θα έπαιρνες εαν δούλευες. Έστω, λοιπόν, ότι έπαιρνες 800 καθαρά αλλά 1000 μικτά, για τους 4 μήνες πρέπει να πάρεις 4 * 1000 = 4000 ευρώ.

Πες ότι πήρες από το ΙΚΑ επίδομα κυοφορίας 1000, επίδομα λοχείας 1200 (το επόδομα τοκετού δεν προσμετράται) και από τον εργοδότη σου 800 ευρώ. Άρα, συνολικά έχεις πάρει 1000+1200+800=3000 ευρώ. Μέχρι τις 4000 έχεις ένα υπόλοιπο 1000 ευρώ. Αυτά είναι τα λεφτά που τουλάχιστον υποτίθεται ότι πρέπει να πάρεις από τον ΟΑΕΔ

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Πάνω-κάτω θα τα υπολογίσεις ως εξής:

κανονικά πρέπει να πάρεις για τους 4 μήνες κυοφορίας και λοχείας τα μικτά που θα έπαιρνες εαν δούλευες. Έστω, λοιπόν, ότι έπαιρνες 800 καθαρά αλλά 1000 μικτά, για τους 4 μήνες πρέπει να πάρεις 4 * 1000 = 4000 ευρώ.

Πες ότι πήρες από το ΙΚΑ επίδομα κυοφορίας 1000, επίδομα λοχείας 1200 (το επόδομα τοκετού δεν προσμετράται) και από τον εργοδότη σου 800 ευρώ. Άρα, συνολικά έχεις πάρει 1000+1200+800=3000 ευρώ. Μέχρι τις 4000 έχεις ένα υπόλοιπο 1000 ευρώ. Αυτά είναι τα λεφτά που τουλάχιστον υποτίθεται ότι πρέπει να πάρεις από τον ΟΑΕΔ

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΟΑΕΔ: Νωρίτερα η καταβολή του δώρου Χριστουγέννων

 

 

 

 

Ξεκινά από τις 14 Δεκεμβρίου η καταβολή του δώρου Χριστουγέννων από τον ΟΑΕΔ στους ανέργους, ενώ θα καταβληθούν νωρίτερα και τα επιδόματα ανεργίας, που επρόκειτο να καταβληθούν από τις 14 Δεκεμβρίου 2010 μέχρι και τις 2 Ιανουαρίου 2011.

 

Την ίδια ημέρα θα ξεκινήσει η προπληρωμή των επιδομάτων μακροχρονίως ανέργων που θα καταβάλλονται κανονικά μέχρι και 02 Ιανουαρίου 2011 ενώ καταβάλλονται και τα δώρα Χριστουγέννων των δικαιούχων της ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας.

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=218598&cid=4

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Μήπως ξέρετε για το επίδομα του ΟΑΕΔ αν χρειάζεται η σύμβαση εργασίας να είναι μέχρι την ΠΗΤ ή μέχρι να σταματήσεις τη δουλεια, 56 μέρες πριν την ΠΗΤ;

 

Επίσης, σε περίπτωση ημιαπασχόλησης, αλλάζει κάτι για το επίδομα του ΟΑΕΔ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πάνω-κάτω θα τα υπολογίσεις ως εξής:

κανονικά πρέπει να πάρεις για τους 4 μήνες κυοφορίας και λοχείας τα μικτά που θα έπαιρνες εαν δούλευες. Έστω, λοιπόν, ότι έπαιρνες 800 καθαρά αλλά 1000 μικτά, για τους 4 μήνες πρέπει να πάρεις 4 * 1000 = 4000 ευρώ.

Πες ότι πήρες από το ΙΚΑ επίδομα κυοφορίας 1000, επίδομα λοχείας 1200 (το επόδομα τοκετού δεν προσμετράται) και από τον εργοδότη σου 800 ευρώ. Άρα, συνολικά έχεις πάρει 1000+1200+800=3000 ευρώ. Μέχρι τις 4000 έχεις ένα υπόλοιπο 1000 ευρώ. Αυτά είναι τα λεφτά που τουλάχιστον υποτίθεται ότι πρέπει να πάρεις από τον ΟΑΕΔ

 

Να ρωτήσω κάτι?Όμως αυτά τα 1000Ε που είναι υπολειπόμενα θα τα πάρουμε πχ όλα?Δεν θα υπάρχουν κρατήσεις σε αυτό το ποσό?Μπορώ να κάνω μία εξουσιοδότηση στον άνδρα μου ή σε κάποιον άλλο να πάει να καταθέσει εκείνος τα χαρτιά?Και σε ποιο τμήμα του ΟΑΕΔ πρέπει να πάει?:confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?Όμως αυτά τα 1000Ε που είναι υπολειπόμενα θα τα πάρουμε πχ όλα?Δεν θα υπάρχουν κρατήσεις σε αυτό το ποσό?Μπορώ να κάνω μία εξουσιοδότηση στον άνδρα μου ή σε κάποιον άλλο να πάει να καταθέσει εκείνος τα χαρτιά?Και σε ποιο τμήμα του ΟΑΕΔ πρέπει να πάει?:confused::confused:

 

δυστυχως υπαρχουν και κρατησεις....εγω ημουν μειων περιπου 400 ευρω απο αυτα που υπολογιζα

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχως υπαρχουν και κρατησεις....εγω ημουν μειων περιπου 400 ευρω απο αυτα που υπολογιζα

 

Τόσα πολλά??:shock::shock:Και σε πόσο καιρό παίρνεις τα χρήματα από την ημέρα που κάνεις τα χαρτιά?Σου τα καταθέτουν σε λογαριασμό ή σου δίνουν επιταγή για να τα εισπράξεις?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

η Στελλαμ τα λεει πολυ σωστα.

Εγω λοιπον και στα 2 παιδια με τον ιδιο τροπο τα πηρα σε επιταγη ημερας

επι τοπου στο ικα. 2 χρονια δεν εχουν κλεισει απο τοτε. Τωρα ομως ξερω οτι το ικα δεν τα πληρωνει επι τοπου αλλα σε εθνικη τραπεζα με 2 πληρωμες τον μηνα 1 και 15. Εχω δε και ξαδερφη που σαραντησε τωρα και δεν τα εχει παρει ακομα. Οσο για τον Οαεδ πρεπει να το κανετε αμεσως μολις παρετε τις 63 μερες γιατι αργει. Μπορει και 3 μηνες.

Εγω πηρα τα λεφτα του οαεδ οταν μπηκα στο 6μηνο του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκανα τα χαρτιά για το συμπληρωματικό στις 7/12 και μου είπανε σε κανενα μήνα να υπολογίζω αλλά ακόμη τίποτα.Τι να κάνω?Να τους τηλεφωνήσω??

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το συμπληρωματικό επίδομα, το δικαιούνται οι καθηγήτριες στα φροντηστίρια ξένων γλωσσών; Ξέρει κανείς;

Γιατί το ποσό του έλαβα από το ΙΚΑ (μετά από απίστευτη ταλαιπωρία) υπολογίστηκε βάσει κατώτερου ημερομισθίου, αλλά πάλι ξεπερνά τα λεφτά που θα έπαιρνα αν δούλευα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .. knesa εαν εισαι στο ικα δικαιουσαι..εγω τα χαρτια στον οαεδ τα εκανα στις 22/12 και τα πηρα 13/1 μαλλον ειμαι απο τις τυχερες γιατι εμενα κανενα επιδομα δεν μου αργησε...οσο για το ποσο απο το οαεδ οσο περισσοτερο υψηλο μισθο εχει τοσα περισσοτερα παιρνεις μου ειχε πει μια κοπελα στον οαεδ οπως και εγινε και στην δικη μου περιπτωση.

εαν θες να σου πω τα χαρτια που χρειαζεσαι στειλε μου μνμ

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους ! ειναι το πρωτο μου μνμ και δεν ξερω πωσ ακριβως λειτουργει το φορουμ ελπιζω να το βρω στην πορεια!Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το δωρο πασχα αν ξερει καποια.Λοιπον εγω βγαινω σε αδεια κυησης 11 μαρτιου και εχω ΠΗΤ 6 ΜΑΙΟΥ το παιρνω το δωρο απο το ικα μαζι με το επιδομα κυησης ετσι δεν ειναι?η μηπως το δινει ο εργοδοτης? Επισης giasof νομιζω οτι το συμπληρωματικο επιδομα απο το οαεδ το παιρνεις οταν τα λεφτα του ικα δεν συμπληρωνουν τον μισθο που θα επαιρνες αν δουλευες,ενω η ksena λεει οτι τα ξεπερναει ελπιζω να μην κανω λαθος σ αυτο!

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους ! ειναι το πρωτο μου μνμ και δεν ξερω πωσ ακριβως λειτουργει το φορουμ ελπιζω να το βρω στην πορεια!Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το δωρο πασχα αν ξερει καποια.Λοιπον εγω βγαινω σε αδεια κυησης 11 μαρτιου και εχω ΠΗΤ 6 ΜΑΙΟΥ το παιρνω το δωρο απο το ικα μαζι με το επιδομα κυησης ετσι δεν ειναι?η μηπως το δινει ο εργοδοτης? Επισης giasof νομιζω οτι το συμπληρωματικο επιδομα απο το οαεδ το παιρνεις οταν τα λεφτα του ικα δεν συμπληρωνουν τον μισθο που θα επαιρνες αν δουλευες,ενω η ksena λεει οτι τα ξεπερναει ελπιζω να μην κανω λαθος σ αυτο!

 

ναι εχεις δικιο δεν το ειδα ευχαριστω..εγω που ειχα πητ 23/11/2011

πηρα δωρο χριστουγεννων μονο απο την δουλεια μου δεν ξερω εαν σε βοηθησα.

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι με τον ιδιο τροπο θα πληρωθω κι εγω!Τι να πω ρε παιδι μου καθε μερα κοβουν και κατι μεχρι να γεννησω ποιος ζει ποιος πεθαινει που λενε! Εχω αγχωθει απιστευτα με αυτα τα διαδικαστικα!Να σου ζησει το μπεμπακι σου και ευχαριστω για τον χρονο σου!

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .. knesa εαν εισαι στο ικα δικαιουσαι..εγω τα χαρτια στον οαεδ τα εκανα στις 22/12 και τα πηρα 13/1 μαλλον ειμαι απο τις τυχερες γιατι εμενα κανενα επιδομα δεν μου αργησε...οσο για το ποσο απο το οαεδ οσο περισσοτερο υψηλο μισθο εχει τοσα περισσοτερα παιρνεις μου ειχε πει μια κοπελα στον οαεδ οπως και εγινε και στην δικη μου περιπτωση.

εαν θες να σου πω τα χαρτια που χρειαζεσαι στειλε μου μνμ

 

 

αυτό είναι το θέμα - είμαι ωρομίσθια και βγάζω το μήνα περίπου 300 ευρώ όταν δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο δεν το ειδα ευχαριστω..εγω που ειχα πητ 23/11/2011

πηρα δωρο χριστουγεννων μονο απο την δουλεια μου δεν ξερω εαν σε βοηθησα.

 

Εγω εχω ΠΗΤ 6/06/2012 και απο τον οκτωβρη παιρνω αναρρωτικες τον δεκεμβρη(για δωρο χριστουγεννων) πληρωθηκα και απο το ικα και απο τον εργοδοτη μου.Αρα το ιδιο πρεπει να ισχυει λογικα και για το δωρο του πασχα σε σενα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...