Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λογω ασθενειας κ εξαμηνου θα δικαιουμαι Ανεργιας?


Recommended Posts

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κι εγω καποια πραγματακια αν ξερετε να μου πειτε

 

Πηρα ασθενειας σε ολη την εγκυμοσυνη λογω διδυμης κυησης απο 3-11-08 εως 17/05/09

Πηρα τα νομιμα τοκετου Λοχειας απο 18/05 και 13/09τελειωνει η αδεια

Μετα θα παρω τις 25 μερες απο τον εγοδοτη και θα ζητησω το εξαμηνο κι εχω σκοπο να ζητησω να παρω σε αδεια και τις καθημερινες μειωμενες ωρες. Πως βγαινει σε μηνες αυτο ξερετε?

 

Γεννησα 22-06-09 κι αν ολα πανε οπως τα υπολογιζω θα γυρισω στην δουλεια τον Ιουνιο του 2010. Μαλλον θα με απολυσει γιατι υπαρχει αντικαταστατης και ξερω οτι μπορει να το κανει μετα απο ενα χρονο απο την γεννα

 

Δικαιουμε ταμειο ανεργιας ? Θα εχω τα ενσημα? Ξερει καμια. Δυστυχως δεν μπορω να μην παρω το 6μηνο γιατι δεν εχω καποιον να αφησω τα παιδια

 

Και τελος λογω Καισαρικης ρωτησε ο συζυγος στο Ικα αν δικαιουμε κατι επιπλεον και του ειπαν οχι. Εγω ομως εδω διαβασα οτι καποιες πηραν χρηματα. Πως να παω να τα ζητησω να κανω καποια ενσταση? Περνας απο επιτροπη?Υπαρχει καθορισμενο χρονικο οριο απο την ημερομηνια γεννας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικα πηγα στον Οαεδ και ρωτησα. Για οσες ενδιαφερονται εχει λιγες μερες που ψηφιστηκε νομος και δικαιουμαστε ταμειο ανεργιας πλεον μετα απο το εξαμηνο και την αδεια κι ας εχουμε ολη την εγκυμοσυνη με ασθενειας. Πριν απο αυτο εμενες χωρις δουλεια και με το παιδι αγκαλια.

Link to comment
Share on other sites

α, πολύ ενθαρρυντικό αυτό γιατι κι εμεν εμενα με απολύουν 6/10/09, ενα χρονο μετα την γεννα, εγω δεν ειχα παρει αναρρωτική, κανονικα καθησα 56 πριν και 63 μερες μετα, και μετα το εξαμηνο και γυρισα στη δουλεια στις 1/7/2009 και δεν ηξερα αν δικαιουμαι ταμειο. Στον συγκεκριμενο εργοδοτη ειμαι απο τον Ιουνιο 2007. Ετσι που τα λες μαλλον δικαιουμαι αλλα θα παω να ρωτησω κι εγω

Link to comment
Share on other sites

α, πολύ ενθαρρυντικό αυτό γιατι κι εμεν εμενα με απολύουν 6/10/09, ενα χρονο μετα την γεννα, εγω δεν ειχα παρει αναρρωτική, κανονικα καθησα 56 πριν και 63 μερες μετα, και μετα το εξαμηνο και γυρισα στη δουλεια στις 1/7/2009 και δεν ηξερα αν δικαιουμαι ταμειο. Στον συγκεκριμενο εργοδοτη ειμαι απο τον Ιουνιο 2007. Ετσι που τα λες μαλλον δικαιουμαι αλλα θα παω να ρωτησω κι εγω

 

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ εχεις τα ενσημα αλλα πανε ρωτα καλου κακου. Γιατι σε διωχνει εχει καλυψει κι εσενα την θεση σου αλλη?

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ εχεις τα ενσημα αλλα πανε ρωτα καλου κακου. Γιατι σε διωχνει εχει καλυψει κι εσενα την θεση σου αλλη?

 

 

οχι δεν εχει βρει καποιο αλλο ατομο αλλα λογω του οτι δεν εχει δουλεια, ετσι μου ειπαν. Εν τω μεταξυ μονο εγω υπάρχω στο πόστο μου , μου ειπε βεβαια οτι μολις ανοιξει η δουλεια εσενα θα παρω τηλέφωνο πρωτα και τετοιες βλακειες!anyway, καλα να ειμαστε και κατι θα βρεθει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

γνωριζετε αν οι ημερες λοχειας και τοκετου μετρανε κανονικα για το ταμειο ανεργιας?κλεινω τωρα χρονο απο τοτε που γεννησα και με απολύουν . Το εξαμηνο μαλλον δεν μετραει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα . οι ημέρες τοκετού και λοχείας δεν νομίζω αλλα δεν ξέρω αν μετράνε αλλά σίγουρα για το 6μηνο ο οαεδ σε ασφαλίζει κανονικά !!! και αποδίδει εισφορές στο ικα ... αν ζητήσεις εκτύπωση ενσήμων του τελευταίου έτους απο το ικα θα δεις ενσημα απο τον οαεδ . αρα σίγουρα αναγνωρίζονται για το επίδομα ανεργίας . ελπίζω να πάνε όλα καλά .

Δώρα , μανούλα Μάριου !!!!

Σε λατρεύω μικρό μου μπισκοτάκι !!!

Link to comment
Share on other sites

CHRYSA.PS μου συγνωμη αλλα σε παραπληροφόρησα εχθές . όντως το χάνεις το επίδομα ανεργίας διότι δεν μετράει το εξάμηνο . Σήμερα το έψαξα στον οαεδ . Δυστυχώς . Το τελευταίο 14μήνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίες ,χωρίς να υπολογίζονται οι δυο τελευταίοι μήνες . συγνώμη....

Δώρα , μανούλα Μάριου !!!!

Σε λατρεύω μικρό μου μπισκοτάκι !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? τι γινεται με τα 200 ενσημα? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

mamax4

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ελπιδα2 ο νομος που ψηφιστηκε μηπως γνωριζεις τη διαταξητι ακριβως μονο για το εξαμηνο αναφερει ?δηλαδη το διαστημα που καθομασταν λογω λοχειας μετρουνται οι μερες για το επιδομα ανεργιας..γιατι πηρα τηλ στο ικα θεσ/νικη και μου ειπε οτι ειναι μονο συνταξιμα.εγω γεννησα 31/7 δυστυχως ειχα ενδομητριο θανατο και εχασα τα μωρακια μου 2ηταν.τωρα θα μ απολυσουν και θελω να ξερω για ταμειο ανεργιας ποσους μηνες δικαιουμαι,γιατι το τελ 14 μηνο δε εχω πολλα ενσημα ειχα και επαπειλουμενη εγκυμοσυνη μονο τυπος 08 μετριουνται τα ενσημα...αν γνωριζετε για το ταμειο ανεργιας?αν τη τελευταια 2ετια εχεις 300 δικαιουσε 8 μηνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...