Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

καλημερα,miriki μπορεις σε παρακαλω να με βοηθησεις?που μπορω να βρω γραμμενα αυτα που λες για το ποσο που δινει καθε δημος στα νηπιαγωγεια και το οτι οι δασκαλες απαγορευεται να διαχειριζονται τα χρηματα?

στο μερος που μενω εχουμε 2 νηπιαγωγεια,στο ενα μας ζητησαν 40ευρω το παιδι και στο αλλο τιποτα,στο δευτερο εξηγησαν στους γονεις οτι τους καλυπτει ο δημος τα αναλωσιμα,αυτο δλδ που εγραψες και τους ειπαν απλα αν θελουν καποια στιγμη να αγορασουν ενα βιβλιο ή ενα επιτραπεζιο.

σε εμας οταν ανεφεραν το ποσο τολμισε να μιλησει μια μανα οτι ειναι πολλα και μαλιστα εν μεσω κρισης και της ειπαν "οχι οχι μια χαρα ειναι".φυσικα δεν γνωριζαμε τι εγινε στο αλλο νηπιαγωγειο κα τωρα που το μαθαμε ψαχνουμε να δουμε τι θα κανουμε.

α η κοπελα εγραψε 2000 εννοωντας απ'οτι καταλαβα το συνολο που μαζευεται γιατι και σε εμας βγαινουν 1750 ευρω απ'ολα τα παιδακια.

 

Τα ποσά που δίνει ο κάθε δήμος δεν βασίζονται κάπου από όσο ξέρω. Μάλιστα είναι διαφορετικά. Πριν από 10 χρόνια ήταν γύρω στις 12.000 το χρόνο και κάλυπταν υποτίθεται από πετρέλαιο μέχρι οτι μπορεί να φανταστεί κανείς. Κάθε χρόνο είναι και λιγότερα και ενα νηπιαγωγείο δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς τα υλικά του.

 

Προσωπικά, παντα προτιμούσα να ζητάω υλικά και ποτέ χρήματα. Έτσι, οι γονείς ψωνιζα από όπου ήθελαν και δεν εμπλεκα και εγώ σε πιθανές διενέξεις για τη διαχείρηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα οικονομικά των σχολείων εδώ http://edu.klimaka.gr/nomothesia/symvulia-epitropes/1114-scholikh-epitroph.html

 

Πουθενά δεν αναφέρεται ότι οι νηπιαγωγοί δικαιούνται να ζητούν χρήματα ή υλικό. Όπως βέβαια δεν αναφέρεται και στο δημοτικό το να ζητούν οι δάσκαλοι τετράδια και φακέλους. Τα χρήματα ή τα υλικά που ζητούν κατά καιρούς οι νηπιαγωγοί αφορούν τα αναλώσιμα του νηπιαγωγείου.

 

Σήμερα ας πουμε διαπίστωσα ότι στο σχολείο δεν υπάρχει ούτε ένα παζλ ολόκληρο. Πρέπει να αγοραστούν καινούρια. Με ποια λεφτά; Στην τάξη μου δεν έχω ούτε μία πλαστελίνη. Βρήκα ένα κουτί που πρέπει να είχαν αγοραστεί πριν πολλά χρόνια και ήταν όλες ξερές. Χρησιμοποίησα νερομπογιές περσινές (σκασίλα μου δεν με νοιάζει το καινούριο ντιζάιν της πράντα σε νερομπογιές) μισοτελειωμένες. Φτάνουν άντε για άλλη μια φορά ακόμη......Ντρέπομαι πάρα πολύ που το λέω, αλλά πια έχω αρχίσει να λέω στους γονείς να ξεσηκωθούν. Ανοιχτά πια και με κίνδυνο να χάσω τη δουλειά μου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλώς να διευκρινήσω κάτι.

Η δασκάλα απλώς έφτιαξε μια λίστα η οποία τελικά δεν μοιράστηκε. Έλεγε τα υπερ του να μην πάει ο καθένας μόνος του να ψωνίσει, αλλά να πάρουμε προσφορές και να δοθεί μια συγκεντρωτική παραγγελία ώστε να πετύχουμε καλύτερη τιμή. Λογικόν! Ε, μετά ήρθε η ταρίφα. Πριν δηλαδή πάρουμε οποιαδήποτε προσφορά, 45 ευρώ ο καθένας για όλη τη χρονιά, γιατί τόσο περίπου θα βγει... Μα είναι δυνατόν; Θα μου πείτε γιατί δεν επέμεινα να δω τη λίστα, ή να πάω να πάρω προσφορές ή να το κάνω θέμα... Ε, όταν όλες το έβρισκαν καταπληκτική ιδέα πως να αντιμετωπίσω μόνη μου τον όχλο; Και έλεγε και η δασκάλα ότι οι γονείς παίρνουν μάρκες μ' εκαψες για να είναι πιο φθηνά και δεν είναι ποιοτικά τα προιόντα και όλοι συμφωνούσαν...

Άρα μαζεύουν 45 ευρώ από κάθε γονιό + ότι έχει διαθέσει το υπουργείο. Δεν είναι υπερβολικό το ποσό για γραφική ύλη; Και μάλιστα βάζουν ταρίφα πριν καν πάρουν προσφορές. Τα λεφτά που θα περισσέψουν τι θα τα κάνουν; Θα τα ξοδέψουν προφανώς και αυτά. Για το σχολείο; για το σπίτι τους (οι γονείς που θα πάρουν τις προσφορες). Δεν ξέρω...

 

Miriki, γιατί δεν λες στους γονείς να φέρουν παιχνίδια από το σπίτι (παζλ); Ό,τι δεν χρησιμοποιεί ο καθένας;

Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι και για το σπίτι τους βρε Εκάβη έλεος. Ας μην το ρίξουμε το επίπεδο. Δεν πάει ο νους σου τι ανάγκες έχει το σχολείο γιαυτό το λες. Με αυτά τα χρήματα δεν παίρνουμε μόνο αναλώσιμα όπως χαρτιά και χαρτόνια και ματάκια και χάντρες.

 

Το παιδαγωγικό υλικό είναι πολύ ακριβό (π.χ. γωνιές όπως μπακάλικο, κουζίνα κλπ) το βλέπετε και από τα παιδιά σας. Έτσι τη μια χρονιά αγοράζεις ψυχοκινητικό υλικό, την επόμενη μαγνήτες και μεγεθυντικούς φακούς, μετά βιβλία για τη βιβλιοθήκη, μετά πλαστικοποιητή, μελάνια, τόνερ. Τα πράγματα καταστρέφονται από χρόνο σε χρόνο δηλ τα προπέρσινα τουβλάκια είναι πολύ πιθανό να είναι σπασμένα φέτος.

 

Μαζί σου ότι δεν πρέπει να τα πληρώνουν οι γονείς και να τα παρέχει το κράτος. Του χρόνου για το δημοτικό πόσα λεφτά θα δώσεις σε τετράδια κλπ όλη τη χρονιά τα έχεις μετρήσει;

 

Όντως οι γονείς παίρνουν μάρκες μ' έκαψες και όντως δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε. Π.χ. το οντουλέ χαρτόνι του τζάμπο διαλύεται και μόνο που το κοιτάς όχι να το χρησιμοποιήσεις κιόλας....

 

Αν θεωρείτε ότι δεν είναι σωστό να τα αγοράζετε εσείς αυτά, κινητοποιηθείτε να παίρνουν χρηματοδότηση τα σχολεία επαρκή. Χάρη θα κάνετε και στα παιδιά και στις νηπιαγωγούς. Αντί να στραφείς ενάντια στη δασκάλα, να στραφείς ενάντια στο σύστημα που την έχει ζητιάνα. Για να μην πω πόσα λεφτά βάζουμε από την τσέπη μας κάθε χρόνο στα ρημαδοσχολεία και τ' ακούμε κι απο πάνω ότι παίρνουμε τα χαρτιά υγείας σπίτι μας....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

E, αυτό θα κάνω. Στο δικό μας σχολείο έχουν φτιάξει σύλλογο κι έχουν αποφασίσει να μαζέψουν λεφτά, παρότι τους είπαμε την αλήθεια για τη χρηματοδότηση. Έχουν αποφασίσει φέτος να παλεψουν το ζήτημα της καθαρίστριας- όλο - το ωράριο, το άλλο μεγάλο αγκάθι. Γιατί η σύμβαση της καθαρίστριας λέει να έρχεται στο τέλος της βάρδιας και να καθαρίζει όχι στα μισά... οπότε 70 παιδιά έξι τουαλέτες οχτώ ώρες πόσα μικρόβια; Όποιος το λύσει κερδίζει δώρο μια ηπατίτιδα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλώς να διευκρινήσω κάτι.

 

 

Miriki, γιατί δεν λες στους γονείς να φέρουν παιχνίδια από το σπίτι (παζλ); Ό,τι δεν χρησιμοποιεί ο καθένας;

 

Να σου πω γιατί δεν το εκανα εγώ; Γιατί μια χρονιά που το έκανα μου έφεραν λειψα παζλ, με σκιασμένα κουτιά και παιχνίδια που μπορεί κάποιος να τα θεωρεί παιδαγωγικά, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι ή αν θες δεν κάνουν για το νηπιαγωγείο. Ομοίως και με τα βιβλία.

 

Όσο για αλλά υλικά, αυτά που όλοι θεωρούν άχρηστα, στο νηπιαγωγείο είναι καλοδεχουμενα. Πχ καπάκια απο μπουκάλια, τάπες, κουτιά κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπαν ότι τα περσινά υλικά τους φτάνουν για τον πρώτο καιρό... περιμένουμε κάποια μικρή λίστα μέσα Οκτώβρη.....την προηγούμενη φορά ήταν αξίας περίπου 20 ευρώ. Κάποιες μαμάδες βρέθηκαν να κάνουν φασαρία, γιατί τα αγοράζουμε, ποιος θα τα αγοράσει κλπ.....Μην πέσετε να με φάτε αλλά θα πω κάτι παιδιά. Δεν μπορώ να το διανοηθώ ότι υπάρχουν γονείς που δε θέλουν να δώσουν χρήματα για τα υλικά των παιδιών τους. Και στον παιδικό τα ίδια είχαμε. Προσοχή, δε μιλάω για τρελά ποσά, μιλάω για την περίπτωσή μου, που για ούτε 20 ευρώ κάθησαν και έκαναν ολόκληρο καβγά. Για 2 ευρώ το μήνα.....

Εμείς σήμερα και αύριο μαζεύουμε στο δημοτικό μας σχολικά για τα παιδάκια που είναι στα νοσοκομεία......

Link to comment
Share on other sites

LATIVA η προσεγγιση σου δεν ειναι λαθος, αλλα ξερεις ποσα παιδακια πια, δεν εχουν να πιουν ενα ποτηρι γαλα??για αυτους τους γονεις λοιπον,τα 20 ευρω που σε εμας φαινονται ενα μηδαμινο ποσο (ακομα) ειναι κατι το οποιο δεν εχουν ή αν εχουν, προτιμουν να το διαθεσουν για να αγορασουν το γευμα της ημερας για την οικογενεια τους...και οχι σχολικα ειδη για τα οποια, οφειλει το κρατος να εχεις μεριμνησει...γιατι δωσε απο δω,παρε απο εκει, υπαρχει μια κατασταση που κραταει και κραταει και συνεχιζει να υπαρχει...αν ξεσηκωθει το συνολο των γονεων στα σχολεια και βοηθησουν και οι εκπαιδευτικοι, ισως τοτε καταφερουμε κατι καλυτερο για τα παιδια μας...δεν ξερω, λεω...ισως...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δε ζητάς τίποτε από ανθρώπους που δεν έχουν. Δεν το συζητάμε....

 

Πρέπει να τελειώσει το θέμα της ζητιανιάς πάντως είναι πολύ απαξιωτικό και αποκαρδιωτικό για όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω γιατί δεν το εκανα εγώ; Γιατί μια χρονιά που το έκανα μου έφεραν λειψα παζλ, με σκιασμένα κουτιά και παιχνίδια που μπορεί κάποιος να τα θεωρεί παιδαγωγικά, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι ή αν θες δεν κάνουν για το νηπιαγωγείο. Ομοίως και με τα βιβλία.

 

Όσο για αλλά υλικά, αυτά που όλοι θεωρούν άχρηστα, στο νηπιαγωγείο είναι καλοδεχουμενα. Πχ καπάκια απο μπουκάλια, τάπες, κουτιά κλπ κλπ

 

Ε, τότε διευκρινίζεις ότι θέλεις παζλ και παιχνίδια σε καλή κατάσταση και χωρίς να λείπουν κομμάτια και αν παρόλαυτά κάποιος σου φέρει τέτοια, τα δίνεις πίσω...

 

Ε, όχι και για το σπίτι τους βρε Εκάβη έλεος. Ας μην το ρίξουμε το επίπεδο. Δεν πάει ο νους σου τι ανάγκες έχει το σχολείο γιαυτό το λες. Με αυτά τα χρήματα δεν παίρνουμε μόνο αναλώσιμα όπως χαρτιά και χαρτόνια και ματάκια και χάντρες.

 

Το παιδαγωγικό υλικό είναι πολύ ακριβό (π.χ. γωνιές όπως μπακάλικο, κουζίνα κλπ) το βλέπετε και από τα παιδιά σας. Έτσι τη μια χρονιά αγοράζεις ψυχοκινητικό υλικό, την επόμενη μαγνήτες και μεγεθυντικούς φακούς, μετά βιβλία για τη βιβλιοθήκη, μετά πλαστικοποιητή, μελάνια, τόνερ. Τα πράγματα καταστρέφονται από χρόνο σε χρόνο δηλ τα προπέρσινα τουβλάκια είναι πολύ πιθανό να είναι σπασμένα φέτος.

..

 

Μα τώρα μου μιλάς για άλλου είδους προμήθειες. Η λίστα υποτίθεται είχε γραφική ύλη και μόνο. 45 ευρώ λοιπόν για γραφική ύλη ανά παιδί + ότι υπήρχε στον προυπολογισμό δεν είναι τρελό ποσό; Άσε που στην ουσία μετακυλείται αυτό το κόστος στους γονείς και παγιώνεται μια κατάσταση. Ξέρεις ποιος είναι τρόπος πίεσης; Να αρνούνται οι γονείς να δώσουν οτιδήποτε. Να αρνούνται οι εκπαιδευτικοί να βάλουν από την τσέπη τους... Αλλιώς για ποια πίεση στα υπουργεία μιλάμε; Αφού μια χαρά δουλεύουν τα νηπιαγωγεία επιβαρύνοντας νηπιαγωγούς και γονείς...

Επίσης αυτό που δεν μου άρεσε στην όλη ιστορία είναι ότι βγήκε ταρίφα πριν καν δοθούν προσφορές. Τόσο περίπου βγαίνει, άρα τόσα να δώσετε προκαταβολικά και ότι περισσέψει θα το διαθέσουμε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

E, αυτό θα κάνω. Στο δικό μας σχολείο έχουν φτιάξει σύλλογο κι έχουν αποφασίσει να μαζέψουν λεφτά, παρότι τους είπαμε την αλήθεια για τη χρηματοδότηση. Έχουν αποφασίσει φέτος να παλεψουν το ζήτημα της καθαρίστριας- όλο - το ωράριο, το άλλο μεγάλο αγκάθι. Γιατί η σύμβαση της καθαρίστριας λέει να έρχεται στο τέλος της βάρδιας και να καθαρίζει όχι στα μισά... οπότε 70 παιδιά έξι τουαλέτες οχτώ ώρες πόσα μικρόβια; Όποιος το λύσει κερδίζει δώρο μια ηπατίτιδα....

 

Κακώς! Αντί να πάνε όπως είπες να πιέσουν το Υπουργείο, μαζεύουν λεφτά να λύσουν εκείνοι το πρόβλημα...

Έτσι διαιωνίζεται η κατάσταση. Όπως με τη ζητιανιά (το λέω γιατί κάπου το ανέφερες). Όσο δίνεις στους επαγγελματίες ζητιάνους, τόσο διαιωνίζεις την κατάσταση και εσύ νιώθεις και φιλάνθρωπος... Μπορεί να έχουν καλές προθέσεις αλλά κάνουν περισσότερο κακό.

 

Αυτά τα λέω εγώ που δίνω ότι μου ζητήσουν... Αλλά δεν ξέρω, δεν πάει άλλο. Κακό κάνουμε. Δεν βοηθάμε επί της ουσίας σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε διευκρινίζεις ότι θέλεις παζλ και παιχνίδια σε καλή κατάσταση και χωρίς να λείπουν κομμάτια και αν παρόλαυτά κάποιος σου φέρει τέτοια, τα δίνεις πίσω...

 

 

 

Μα τώρα μου μιλάς για άλλου είδους προμήθειες. Η λίστα υποτίθεται είχε γραφική ύλη και μόνο. 45 ευρώ λοιπόν για γραφική ύλη ανά παιδί + ότι υπήρχε στον προυπολογισμό δεν είναι τρελό ποσό; Άσε που στην ουσία μετακυλείται αυτό το κόστος στους γονείς και παγιώνεται μια κατάσταση. Ξέρεις ποιος είναι τρόπος πίεσης; Να αρνούνται οι γονείς να δώσουν οτιδήποτε. Να αρνούνται οι εκπαιδευτικοί να βάλουν από την τσέπη τους... Αλλιώς για ποια πίεση στα υπουργεία μιλάμε; Αφού μια χαρά δουλεύουν τα νηπιαγωγεία επιβαρύνοντας νηπιαγωγούς και γονείς...

Επίσης αυτό που δεν μου άρεσε στην όλη ιστορία είναι ότι βγήκε ταρίφα πριν καν δοθούν προσφορές. Τόσο περίπου βγαίνει, άρα τόσα να δώσετε προκαταβολικά και ότι περισσέψει θα το διαθέσουμε αλλού.

 

Με αυτά που έκανα bold συμφωνώ απόλυτα. Αν όμως δε βάλω από την τσέπη μου τίποτα μα τίποτα δε θα γίνει. ίσα ίσα που θα μου την πουν οι γονείς. Γιατί ποτέ δεν είδα κανέναν να κινητοποιείται να γίνει κάτι για το θέμα αυτό. Φέτος είναι η πρώτη χρονιά που σε ένα κοντινό μου νηπιαγωγείο ξεσηκώθηκαν οι γονείς και προσπαθούν να βγάλουν άκρη. Όχι εμπλέκοντας τις νηπιαγωγούς αλλά διερευνώντας τι γίνεται με τη χρηματοδότηση στα σχολεία. Δυο πρσφερθηκαν να το ψάξουν. Παρόλα αυτά θα μαζέψουν λεφτά και για υλικό και για την καθαρίστρια.

 

Αν ξεκουνηθούν οι γονείς να δράσουν, αντί να θάβουν τις νηπιαγωγούς στις κούνιες, πολλά θα γίνουν. Όμως κανείς μα κανείς δεν ξεκουνιέται.

 

Όσο για την ταρίφα, περίπου κάθε χρόνο οι ίδιες τιμές είναι. Κατά τη γνώμη μου δεν το χειρίστηκαν καλά οι νηπιαγωγοί. Λειτουργούν με το όπως τα ξέραμε, ενώ πρέπει να δουν τι πρέπει να αλλάξει.... Στο δικό μου σχολείο φτιάξαν σύλλογο. Παραχωρήσαμε το σχολείο για να συνεδριάσονυ, αλλά δεν ξέρουμε τι έχουν συμφωνήσει. Ό,τι μας δώσουν αν μας δώσουν θα το αξιοποιήσουμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

LATIVA η προσεγγιση σου δεν ειναι λαθος, αλλα ξερεις ποσα παιδακια πια, δεν εχουν να πιουν ενα ποτηρι γαλα??για αυτους τους γονεις λοιπον,τα 20 ευρω που σε εμας φαινονται ενα μηδαμινο ποσο (ακομα) ειναι κατι το οποιο δεν εχουν ή αν εχουν, προτιμουν να το διαθεσουν για να αγορασουν το γευμα της ημερας για την οικογενεια τους...και οχι σχολικα ειδη για τα οποια, οφειλει το κρατος να εχεις μεριμνησει...γιατι δωσε απο δω,παρε απο εκει, υπαρχει μια κατασταση που κραταει και κραταει και συνεχιζει να υπαρχει...αν ξεσηκωθει το συνολο των γονεων στα σχολεια και βοηθησουν και οι εκπαιδευτικοι, ισως τοτε καταφερουμε κατι καλυτερο για τα παιδια μας...δεν ξερω, λεω...ισως...

 

Δεν μιλάω σε καμιά περίπτωση για τέτοιες περιπτώσεις........στην περιοχή που μένω, δεν έχουμε ακόμα τέτοια κρούσματα. Αντιθέτως, έρχονται με τις τζιπάρες τους στο νηπιαγωγείο, με τα τάδε ρούχα και παπούτσια, με το μαλλί κομμωτηρίου κάθε πρωί, όλες οι συζητήσεις είναι για beaute , σπα και γυμναστήρια, το νύχι αψεγάδιαστο, φαίνεται ρε παιδί μου, ο κόσμος δεν είναι χαζός....και ειδικά αυτές που "τα φυσάνε" είναι αυτές που για τα δέκα ευρώ θα κάνουνε φασαρία. Και ο φτωχόκοσμος θα κάνει το παν να μη λείψει του παιδιού του τίποτα. Εγώ αυτό βλέπω τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκουνηθούν οι γονείς να δράσουν, αντί να θάβουν τις νηπιαγωγούς στις κούνιες, πολλά θα γίνουν. Όμως κανείς μα κανείς δεν ξεκουνιέται.

 

 

Μιρίκι εμάς απ την πρώτη μέρα μας είπαν πως ο δήμος τους έχει υποσχεθεί να καλύψει τα υλικά (ήδη καλύπτει τη θέρμανση και έκανε μια υπέροχη παιδική χαρά στην αυλή μας) και επειδή είχαμε αλλαγή δημάρχου άργησαν και περιμένουν τα υλικά. Θέλω να πω, μας έδωσαν να καταλάβουμε πως οι ίδιες έχουν τα πάρε δώσε με το δήμο και όχι οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αυτά που έκανα bold συμφωνώ απόλυτα. Αν όμως δε βάλω από την τσέπη μου τίποτα μα τίποτα δε θα γίνει. ίσα ίσα που θα μου την πουν οι γονείς. Γιατί ποτέ δεν είδα κανέναν να κινητοποιείται να γίνει κάτι για το θέμα αυτό. Φέτος είναι η πρώτη χρονιά που σε ένα κοντινό μου νηπιαγωγείο ξεσηκώθηκαν οι γονείς και προσπαθούν να βγάλουν άκρη. Όχι εμπλέκοντας τις νηπιαγωγούς αλλά διερευνώντας τι γίνεται με τη χρηματοδότηση στα σχολεία. Δυο πρσφερθηκαν να το ψάξουν. Παρόλα αυτά θα μαζέψουν λεφτά και για υλικό και για την καθαρίστρια.

 

Αν ξεκουνηθούν οι γονείς να δράσουν, αντί να θάβουν τις νηπιαγωγούς στις κούνιες, πολλά θα γίνουν. Όμως κανείς μα κανείς δεν ξεκουνιέται.

 

Όσο για την ταρίφα, περίπου κάθε χρόνο οι ίδιες τιμές είναι. Κατά τη γνώμη μου δεν το χειρίστηκαν καλά οι νηπιαγωγοί. Λειτουργούν με το όπως τα ξέραμε, ενώ πρέπει να δουν τι πρέπει να αλλάξει.... Στο δικό μου σχολείο φτιάξαν σύλλογο. Παραχωρήσαμε το σχολείο για να συνεδριάσονυ, αλλά δεν ξέρουμε τι έχουν συμφωνήσει. Ό,τι μας δώσουν αν μας δώσουν θα το αξιοποιήσουμε.

 

Συμφωνώ. Μα και εγώ τα γράφω εδώ. Εκεί δεν είπα τίποτα (κακώς ίσως), γιατί το θεωρούσαν όλοι τόσο φυσικό, κάνανε και αστειάκια, είπαν ότι θα κάνουν και ευκολίες πληρωμής σε όσους δεν έχουν να πληρώσουν (να τα δώσουν δηλαδή σε δόσεις...), δεν μπήκαν καν στον κόπο να ψάξουν για καλύτερες τιμές (έστω σε επώνυμα προιόντα)... τίποτα. Οπότε ένιωσα ότι είμαι εντελώς εκτός κλίματος.

Εσείς από την πλευρά σας οι νηπιαγωγοί, τι κινήσεις κάνετε σχετικά με την χρηματοδότηση; πχ κάνετε κάποια έρευνα για τους προμηθευτές σας; Κάνετε κάποιον μειοδοτικό διαγωνισμό; Πιέζετε τους ανωτέρω; Εάν δεν αποδείξετε ότι έχετε ελλείψεις (αλλά τα αγοράζουν όλα οι γονείς ή βάζετε και εσείς από την τσέπη σας), δεν υπάρχει καμία περίπτωση να σας δώσουν κάποια ενίσχυση πιστώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Τι κινήσεις καλέ. Παρακαλάμε από την πρώτη μέρα που μπαίνουμεμ έχρι τη μέρα που φεύγουμε, για να δώσουν τις χρωστούμενες δόσεις, για να φτιάξουν τα πλακάκια που έχουν σηκωθεί από τον τοίχο μην σκοτώσουν κανένα παιδί, για να φτιάξουν τα ρημαδοκαζανάκια. Στέλνουμε έγγραφα και παρακαλάμε.... γιαυτά που είναι θεσμοθετημένα. για τη υπόλοια ε, τι να πω....

 

Αυτό πάντως συνέβαινε πάντα. Οι δήμοι (και το κράτος) ποτέ δε δίνανε λεφτά για τα σχολεία, πόσο μάλλον για τα νηπιαγωγεία. Μια απο τι γιαγιάδες της ευρύτερης οικογένειας ήταν νηπιαγωγός και μας έλεγε πώς όλα τα παιδιά έπρεπε να φέρνουν κι ένα ξύλο στο σχολείο για τη σόμπα. Και πού να δείτε στ δεκαετία 80 αλλά και 90 που τη διαχείριση την είχε ο διευθυντής του πλησιέστερου δημοτικού. Με κάποιο μαγικό τρόπο ποτέ δεν περίσσευε κάτι αξιόλογ για εμάς.

 

Πέρσι το σχολείο μου ήταν σε ένα από τους καλούς(= φροντίζω για σχολεία) δήμους. Παρόλα αυτά ανάβαμε το καλοριφέρ δυο ώρες την ημέρα( ολοήμερο έτσι; ) και δεν έγινε απολύμανση οπότε κυνηγούσαμε τις κατσαρίδες να μην μπουν στο φαγητό των παιδιών. Πώς να τα πεις αυτά στους γονείς όμως; Χωρις να εκτεθείς και να εκθέσεις;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εγω μπερδευτικα. Για τι υλικο συζητατε οτι θα εδινε ο δημος? γιατι υλικο ειναι και ο μαρκαδορος και ο ηλεκτρονικος υπολογιστης...

Δεν νομιζω οτι ποτε το κρατος αγοαζε τα μολυβια και τα τετραδια για τους μαθητες. Απλα φανατζομαι οτι για πολλους απο εμας τους γονεις ο μαρκαδορος φαινεται πιο απαραιτητος απο τα συνεργα για τις χειροτεχνιες. ισως γιατι οταν πηγαιναμε σχολειο δεν τα χρησιμοποιουσαμε

Link to comment
Share on other sites

Και οι χειροτεχνίες μάθημα είναι. Χθες ας πούμε έγραψα εγώ με μαύρο μαρκαδόρο πάνω σε άσπρο χαρτί το όνομά τους (δουλεύουμε το θέμα ο εαυτός μου) και τους το έδωσα να το στολίσουν με χρωματιστούς μαρκαδόρους. Μετά τους έβαλα να διαλέξουν από ένα χρωματιστό Α4 χαρτόνι, αφού τους μάζεψα και τους ζήτησα να μου περιγράψουν τι να κάνω για να μην ξεχάσω τι χρώμα θέλει ο καθένας (ήθελα να μου πουν να το γράψω σε χαρτί, αλλά κατέληξαν σε άλλη λύση). Μοιράσαμε τα χαρτόνια όπως καθόντουσαν και μετά ψάχναμε να βρούμε ποιο χρώμα διάλεξαν οι περισσότεροι (αυτό εντάσσεται στη στατιστική). Οπότε πρώτα κάθισαν μαζί ανά χρώμα (ομαδοποίηση) και μετά μετρήθηκαν πόσοι ήταν σε κάθε χρώμα. Σήμερα αυτό θα το κάνουμε γράφημα (με χρωματιστές πινέζες) σε πίνακα ανακοινώσεων.

 

 

Αν δεν είχα μαρκαδόρους, χαρτόνια, πινέζες, πίνακα ανακοινώσεων πώς; Το καθετί στο νηπιαγωγείο είναι μάθημα και εντάσσεται και σε επιστήμες που δε φαντάζεστε. Ειδικά η χειροτεχνία πέραν της αισθητικής που είναι σημαντική, όπως και η επαφή με την τέχνη, έχει ένα τεράστιο κομμάτι επίλυσης προβλήματος. Το ότι ο περισσότερος κόσμος νομίζει ότι πεταλώνουμε τζιτζίκια (μέχρι και ο πρώην υφηπουργός μας) δε σημαίνει ότι αυτό κάνουμε.

 

Άρα χρειαζόμαστε υλικό για να προσφέρουμε μαθησιακές εμπειρίες, όχι για να στολίσουμε το σπίτι μας ή να το εξοπλίσουμε με χαρτιά υγείας και καθαριστικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εγω μπερδευτικα. Για τι υλικο συζητατε οτι θα εδινε ο δημος? γιατι υλικο ειναι και ο μαρκαδορος και ο ηλεκτρονικος υπολογιστης...

Δεν νομιζω οτι ποτε το κρατος αγοαζε τα μολυβια και τα τετραδια για τους μαθητες. Απλα φανατζομαι οτι για πολλους απο εμας τους γονεις ο μαρκαδορος φαινεται πιο απαραιτητος απο τα συνεργα για τις χειροτεχνιες. ισως γιατι οταν πηγαιναμε σχολειο δεν τα χρησιμοποιουσαμε

 

Mας είπαν περιχαρείς πως ο δήμος έχει καλύψει τα έξοδα θέρμανσης, κομπιούτερ έχουμε δύο και στο ολοήμερο και στο κλασικό, η αυλή έγινε παιδότοπος με κούνιες κλπ από το δήμο και μας είπαν ότι περιμένουν και υλικό για τα παιδιά. Τώρα τί υλικό, δεν ξέρω......

Το να φανταστεί κάποιος πάντως ότι το χαρτί υγείας θα το πάρει η νηπιαγωγός σπίτι της , ή κάτι άλλο από κει μέσα, είναι επιστημονική φαντασία (για μένα)....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια sos

Ειμαι σε πολύ δυσκολη θέση και θελω τη γνωμη σας .

Ειδικα της miriki αλλα και οποιας αλλης κοπελα ειναι νηπιαγωγος.

Παιρνω τη μικρη στης 2 λογω προωρης αποχωρησης.

Εκεινη την ωρα ειναι συνηθως στην αυλη . Σημερα μπηκα να την παρω και δεν με πηρε ειδηση η δασκαλα.

Προσπαθουσε να τα μαζεψει για να τα βαλει στην αιθουσα και ενα παιδακι εξακολοθουσε να παιζει .Εκεινη πηγε προς το μερος του και του φωναξε "Γιατι συνεχιζεις το παιχνιδι ? Μπαινουμε ειπαμε ! " Παράλληλα με τα λογια το τραβηξε απο το χερι για να φυγει απο εκει που επαιζε και με το αλλο της χερι εκανε την κινηση να του ριξει μια στον πωπό. το χερι της περασε ξυστα απο τον πωπο του παιδιου .

Τωρα τι κάνουμε ? Δεν ξερω αν πρεπει να μιλησω στην ιδια η στον προισταμενο της ,Δεν ξερω τι αντικτυπο θα εχει αυτο στο δικο μου το παιδι και πως θα του συμπεριφερεται υστερα . Να πω επισης πως η συγκεκριμενη μου ειχε δωσει την εντυπωση της γλυκομιλητης και η μικρη την προτιμα περισσοτερο απο την αλλη νηπιαγωγο ας πουμε .Δεν θελω να πιστευω πως χτυπαει τα παιδια. Η κινηση της αυτη μου φανηκε σαν μια στιγμη αδυναμιας να διαχειριστει μια κατασταση αλλα και παλι ειναι αντιδεοντολογικο με το επαγγελμα της δεν είναι?

Τι με συμβουλευετε να κανω ? Οποια μπορει ας μου πει την γνωμη της σας παρακαλω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μενα και καλή σχολική χρονια σε παιδια, δασκάλους και γονεις!

 

Θα ηθελα κι εγω να μιλήσω για το θεμα των ελλειψεων στα νηπιαγωγεια μια που ηρθα κι εγω φετος σε επαφη με αυτο το χωρο. Μενουμε σε επαρχια κι οταν οι νηπιαγωγοι ζήτησαν να εκπροσωπηθουν οι γονεις στη Σχολικη Επιτροπη απο εναν γονεα ολοι οι γονεις σφύριζαν αδιαφορα και κοιτουσαν αλλού. Τελικά προσφέρθηκα εγω και απο εκεινη τη στιγμη οι υπολοιποι γονεις ανακάλυψαν τα προβληματα του σχολειου τα οποία πρεπει να λύσει μονο ο εκπροσωπος τους! Καποια προβλήματα λύνονται και επισκευες γινονται με εθελοντικη προσφορα γονεων - αναλογα με την ειδικοτητα του καθενος- αλλά μεχρι εκει. Συμφωνω με τις προλαλλησασσες οτι πρεπει κι εμεις οι γονεις να κινηθουμε ομαδικά πλέον ώστε να πιεσουμε προς τις σωστες κατευθυνσεις για να αλλάξει αυτη η κατάσταση προς το καλύτερο. Όσο τη συντηρουμε τοσο περισσοτερο θαρρος παιρνουν πιστευω.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια sos

Ειμαι σε πολύ δυσκολη θέση και θελω τη γνωμη σας .

Ειδικα της miriki αλλα και οποιας αλλης κοπελα ειναι νηπιαγωγος.

Παιρνω τη μικρη στης 2 λογω προωρης αποχωρησης.

Εκεινη την ωρα ειναι συνηθως στην αυλη . Σημερα μπηκα να την παρω και δεν με πηρε ειδηση η δασκαλα.

Προσπαθουσε να τα μαζεψει για να τα βαλει στην αιθουσα και ενα παιδακι εξακολοθουσε να παιζει .Εκεινη πηγε προς το μερος του και του φωναξε "Γιατι συνεχιζεις το παιχνιδι ? Μπαινουμε ειπαμε ! " Παράλληλα με τα λογια το τραβηξε απο το χερι για να φυγει απο εκει που επαιζε και με το αλλο της χερι εκανε την κινηση να του ριξει μια στον πωπό. το χερι της περασε ξυστα απο τον πωπο του παιδιου .

Τωρα τι κάνουμε ? Δεν ξερω αν πρεπει να μιλησω στην ιδια η στον προισταμενο της ,Δεν ξερω τι αντικτυπο θα εχει αυτο στο δικο μου το παιδι και πως θα του συμπεριφερεται υστερα . Να πω επισης πως η συγκεκριμενη μου ειχε δωσει την εντυπωση της γλυκομιλητης και η μικρη την προτιμα περισσοτερο απο την αλλη νηπιαγωγο ας πουμε .Δεν θελω να πιστευω πως χτυπαει τα παιδια. Η κινηση της αυτη μου φανηκε σαν μια στιγμη αδυναμιας να διαχειριστει μια κατασταση αλλα και παλι ειναι αντιδεοντολογικο με το επαγγελμα της δεν είναι?

Τι με συμβουλευετε να κανω ? Οποια μπορει ας μου πει την γνωμη της σας παρακαλω .

 

Χωρίς ίχνος ειρωνίας ή κακίας, αλλά δυστυχώς επειδή φοβόμαστε το αντίκτυπο στο δικό μας παιδί, κλείνουμε τα μάτια...Στεναχωριέμαι κ μόνο στην σκέψη πως αυτο το παιδάκι κ το κάθε παιδάκι δεν θα το υπερασπιστεί κανείς. Ξέρω πως για να είσαι νηπιαγωγός χρειάζεται ατσάλινη υπομονή, άλλωστε κ μεις σαν γονείς ξεφεύγουμε πολλές φορές. Αλλά δεν δέχομαι από κανέναν , ούτε από τον ίδιο μου τον εαυτό να σηκώσει χέρι, να χειρονομήσει ΚΑΝΕΙΣ απέναντι στο παιδί μου ή σε κάποιο άλλο.

Εγώ θα μίλαγα στην ίδια εκείνη την στιγμή, πολύ απλά γιατί δεν θα μπορούσα να κρατηθώ. γιατί στην θέση εκείνου του παιδιού θα μπορούσε να ναι το δικό μου. Τελικά το bulling μπορεί να προέρχεται κ από τους ίδιους τους παιδαγωγούς.

Link to comment
Share on other sites

2411kommar θα σου πρότεινα να μιλήσεις στη δασκάλα. Για δυο λόγους. Ο ένας είναι για να ξέρει ότι το είδες και ότι δε σου άρεσε και ότι της δίνεις ευκαιρία (γιατί αυτό θα κάνεις). Ο δεύτερος είναι γιατί μπορεί να το έκανε ασυναίσθητα (όπως θα το έκανε στο δικό της παιδί π.χ. αν είναι αυτής της λογικής) και πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι οφείλει να έχει πλήρη συνείδηση του τι κάνει.

 

Υπάρχει και ένας τρίτος λόγος που τον βρίσκω λιγότερο πιθανό, αλλά ας το πούμε κι αυτό. Μπορεί να παρεξήγησες κάτι, οπότε χρήσιμο θα ήταν να λυθεί η παρεξήγηση.

 

Από όλα αυτά πάντως εμένα χειρότερο μου κάνει το ότι μπήκες στο σχολείο χωρίς να σε πάρει χαμπάρι. Δηλαδή πόσο ασφαλές είναι αυτό το σχολείο και πώς μπορεί κάποιος (ποιος; ενήλικας; παιδί; ) να μπει και να βγει. Οπότε με την ευκαιρία συζήτα το κι αυτό...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki σε ευχαριστω πολύ.Αυτο θα κανω και ελπίζω να μη με βγάλει τρελή .Αλλα και τρελη να με βγάλει Θα το εχει παρει το μήνυμα πιστευω .

Ειλικρινα εχω στεναχωρεθει που δεν μιλησα εκεινη τη στιγμή , σάστισα και δεν πιστευα καλα καλά αυτό που έβλεπα , αλλα οπως περιγραφω δεν το χτυπησε , το χερι περασε ξυστά απο τον πωπο του παιδιου .Το τραβηγμα όμως καθως και η φωνη είναι γεγονός .

Όσων αφορά το οτι δεν με είδε το δικαιολογώ γιατι ηταν εξω στην αυλη , την οποια μοιραζονται με το βρεφονηπιακο και η πορτα ειναι σε διαδρομο με δεξια και αριστερά δέντρα οποτε θα έπρεπε να κοιτούσε συνεχως την πόρτα για να με αντιληφθεί.

Το προβλημα είναι πως εχω αναλάβει και καποιες δραστηριότητες στο νήπιο οπότε θα εχουμε μια πιο στενή επαφή και δεν ξερω αν θα επηρεαστεί η καλή συνεργασία μας μετα απο αυτη τη συζητηση .

Εννοειται πως ολα τα παιδακια εχουν ανάγκη την υποστήριξη μας και πως πρεπει να κινητοποιούμαστε οταν χρειάζεται ακομα κι αν δεν προκειται για το δικο μας παιδί , γι αυτο άλλωστε και εκανα την ερωτηση . Ζητω συγνωμη που η ερωτηση δεν ειχε να κανει τοσο με πρωτοκολλα και διαδικαστικά και σας ευχαριστω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...