Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑΞΙΔΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ


GREG78

Recommended Posts

joela μου σου εύχομαι μέσα απο την ψυχή μου να καταφέρεις να ταξιδέψεις σε όλα αυτά τα μέρη!!:D

 

Εμένα δεν μου ευχεσαι;;;;; :( :(

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα δεν μου ευχεσαι;;;;; :( :(

εννοείται βρε...είδα εκείνη την στιγμή το μυν της joela και της απάντησα!!εννοείται εύχομαι και σε σένα!!!!!!:P;)δεν θέλω να βλεπω λυπημένα προσωπάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται βρε...είδα εκείνη την στιγμή το μυν της joela και της απάντησα!!εννοείται εύχομαι και σε σένα!!!!!!:P;)

 

:D:D:D: ευχαριστω!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ υγεία να έχουμε κι εμεις κ τα παιδιά μας.

Νινα μου εγω αποφασισμένο το εχω,η κρίση δεν λέει να το αποφασίσει χαχαχαχα δεν πειράζει έχει ο Θεός εγω θα τα κάνω αυτά τα ταξίδια κάποτε,το ξέρω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Joela μια απόφαση ειναι. Αν το σκεφτείς σε κάποια μέρη πχ Αφρική η διαμονή και το φαγητο ειναι πιο φτηνά απο το να είσαι σπίτι και να καις πετρέλαιο, βενζίνη, ρεύμα. Μόνο τα αεροπορικά ειναι έξοδο. Στο Βιετνάμ τρωγαμε με 3 ευρω το άτομο σε φανταστικά εστιατόρια πολυ φαγητο με φυσικους χυμούς κτλ!!!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Joela μια απόφαση ειναι. Αν το σκεφτείς σε κάποια μέρη πχ Αφρική η διαμονή και το φαγητο ειναι πιο φτηνά απο το να είσαι σπίτι και να καις πετρέλαιο, βενζίνη, ρεύμα. Μόνο τα αεροπορικά ειναι έξοδο. Στο Βιετνάμ τρωγαμε με 3 ευρω το άτομο σε φανταστικά εστιατόρια πολυ φαγητο με φυσικους χυμούς κτλ!!!!!!

τέλειος προορισμός!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά πέσ τα στον άντρα μου μπάς και με πιστέψει...κ το σούπερ κλαίει κάθε φορά που πάμε.Και να φανταστείς ποτέ δεν ήταν έτσι...όταν δεν είμασταν τόσο στΡιμωχτά όπου γάμος κ χαρά η Βασίλω πρώτη!!! Αϊ στο καλό μιζέρια..μας έχουν κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά πέσ τα στον άντρα μου μπάς και με πιστέψει...κ το σούπερ κλαίει κάθε φορά που πάμε.Και να φανταστείς ποτέ δεν ήταν έτσι...όταν δεν είμασταν τόσο στΡιμωχτά όπου γάμος κ χαρά η Βασίλω πρώτη!!! Αϊ στο καλό μιζέρια..μας έχουν κάνει...

 

Αχ μεγάλη συζήτηση αυτη και θα βγούμε οφ! :D

Μακάρι να πάτε όταν μπορέσετε! ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά πέσ τα στον άντρα μου μπάς και με πιστέψει...κ το σούπερ κλαίει κάθε φορά που πάμε.Και να φανταστείς ποτέ δεν ήταν έτσι...όταν δεν είμασταν τόσο στΡιμωχτά όπου γάμος κ χαρά η Βασίλω πρώτη!!! Αϊ στο καλό μιζέρια..μας έχουν κάνει...

εχεις πολύ δίκιο!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο ήδη βγήκαμε οφ....όπως και να 'χει greg να περάσεις υπέροχα,και νινα θα σε έχω στα υπ'οψιν...Βιετνάμ έ? η καλύτερη εκπομπή του Top gear που είδα ήταν στο Βιετνάμ(πάλι οφ χιχιχι)

Link to comment
Share on other sites

Greg δεν διάβασα όλα τα μηνύματα των κοριτσιών οπότε θα σου πω την δική μου εμπειρία από Βαρκελώνη. Είχαμε πάει ένα Πάσχα πριν μερικά χρόνια μέσα προς τέλη Απριλίου και περάσαμε πολύ ωραία!!! Ο καιρός ήταν τέλειος και αυτό έπαιξε πολύ ρόλο νομίζω...της πάει ο ήλιος της Βαρκελώνης οπότε σου προτείνω να πας προς τέλη Απριλίου καλύτερα αν μπορείς!

Εκτός από τα κλασικά αξιοθέατα που θα τα βρεις σε πολλούς οδηγούς, εγώ σου προτείνω να μείνετε στη περιοχή Εl Born..εκεί είχαμε μείνει και ήταν τέλεια! Μέσα στο κέντρο και είναι μια γειτονιά με πολλά ωραία μαγαζάκια, πεζόδρομους, εστιατόρια κλπ! Επίσης έχει στάση μετρό και γενικά πας και στα περισσότερα μέρη με τα πόδια αν θέλεις! Eμείς είχαμε μείνει σε αυτό το μικρό ξενοδοχείο http://hotelbanysorientals.com/en/index.html

Σε ότι αφορά τη vueling είναι σε στυλ easyjet. Μια χαρά δηλαδή!!!

Αχχ εύχομαι να καταφέρετε να πάτε τελικά και να περάσετε τέλεια!!!

Θέλω και εγώ ένα ταξιδάκι.... :cool::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Greg δεν διάβασα όλα τα μηνύματα των κοριτσιών οπότε θα σου πω την δική μου εμπειρία από Βαρκελώνη. Είχαμε πάει ένα Πάσχα πριν μερικά χρόνια μέσα προς τέλη Απριλίου και περάσαμε πολύ ωραία!!! Ο καιρός ήταν τέλειος και αυτό έπαιξε πολύ ρόλο νομίζω...της πάει ο ήλιος της Βαρκελώνης οπότε σου προτείνω να πας προς τέλη Απριλίου καλύτερα αν μπορείς!

Εκτός από τα κλασικά αξιοθέατα που θα τα βρεις σε πολλούς οδηγούς, εγώ σου προτείνω να μείνετε στη περιοχή Εl Born..εκεί είχαμε μείνει και ήταν τέλεια! Μέσα στο κέντρο και είναι μια γειτονιά με πολλά ωραία μαγαζάκια, πεζόδρομους, εστιατόρια κλπ! Επίσης έχει στάση μετρό και γενικά πας και στα περισσότερα μέρη με τα πόδια αν θέλεις! Eμείς είχαμε μείνει σε αυτό το μικρό ξενοδοχείο http://hotelbanysorientals.com/en/index.html

Σε ότι αφορά τη vueling είναι σε στυλ easyjet. Μια χαρά δηλαδή!!!

Αχχ εύχομαι να καταφέρετε να πάτε τελικά και να περάσετε τέλεια!!!

Θέλω και εγώ ένα ταξιδάκι.... :cool::rolleyes:

Σε ευχαριστώ πολύ εάν και καθυστερημένα για την απάντησή σου..ελπίζω να πάμε το κοιτάω ακόμη και ψάχνομαι...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Μαμάδες καλησπέρα! Τι λέει η Βαρκελώνη τον Νοέμβριο? Εχουμε την ευκαιρεία να κάνουμε γύρω στα μέσα Νοέμβρη το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό με τον 33 μηνών γιο μας. Αν κι εμείς ήμασταν αρκετά ταξιδιάρηδες προ παιδιού, τώρα σκέφτομαι πού να τον πάμε και να μην πεθάνουμε στην κούραση και να ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα για απρόοπτα. Σκεφτόμουν λοιπόν για Βαρκελώνη, ή για Πράγα. Μόνο που στην Πράγα το Νοέμβριο θα κάνει ψοφόκρυο και δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα... Οπότε όποιος έχει παέι Βαρκελώνη το Νοέμβριο τι γνώμη έχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μαμάδες καλησπέρα! Τι λέει η Βαρκελώνη τον Νοέμβριο? Εχουμε την ευκαιρεία να κάνουμε γύρω στα μέσα Νοέμβρη το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό με τον 33 μηνών γιο μας. Αν κι εμείς ήμασταν αρκετά ταξιδιάρηδες προ παιδιού, τώρα σκέφτομαι πού να τον πάμε και να μην πεθάνουμε στην κούραση και να ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα για απρόοπτα. Σκεφτόμουν λοιπόν για Βαρκελώνη, ή για Πράγα. Μόνο που στην Πράγα το Νοέμβριο θα κάνει ψοφόκρυο και δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα... Οπότε όποιος έχει παέι Βαρκελώνη το Νοέμβριο τι γνώμη έχει?

 

Καλησπέρα! Αν και δεν είμαι μητέρα και στην Βαρκελώνη πήγαμε τα δυό μας με τον αντρούλη μου πιστεύω πως δεν θα πήγαινα με παιδί. Μέναμε πολύ κεντρικά και παρόλα αυτά χρειάστηκε να πάρουμε πολλές φορές το μετρό το οποίο ήταν παλιό και βρώμικο. Πήγαμε Ιούλιο είχε πολύ ζέστη και ο εξαερισμός δεν δούλευε καλά σε κανένα από τα τρένα που πήραμε. Αν μείνετε κεντρικά (αλλά και που αλλού να μείνετε) θα μπορούσατε να πάτε χωρίς μετρό βόλτα στη λαράμπλας η οποία όμως για μένα δεν λέει και τίποτα. Αυτό που αξίζει στο κέντρο και μπορείς να πας χωρίς μετρό είναι η γοτθικη γειτονιά η οποία είναι πολύ ιδιαίτερη και αξίζει την βόλτα. Επίσης μια ωραία βόλτα είναι στην ευθεία περίπου με την λαράμπλας και πάνω από την πλατεία καταλόνια να περπατήσετε τον δρόμο passeig de Gracia όπου θα συναντήσετε 2 πολύ σπουδαία κτίρια του γκαοντί.

Γενικότερα τα έργα του Γκαοντί είναι σπουδαία κα αξίζει να τα επισκευτείς όμως έχουν πολύ ώρα αναμονής. Στον καθεδρικό ναό Sagrada Familia κάναμε 1μιση ώρα στημένοι στην ουρά για να πάρουμε τελικά μόνο τα εισιτήρια και ενω η είσοδος ήταν μπροστά μας ...:shock: Έτσι είναι η διαδικασία... σου δίνουν το εισιτήριο και περιμένεις να περάσει ο χρόνος που γράφει το εισιτήριο, εμείς περιμέναμε άλλα 40 λεπτά ακόμα:shock:

Σύνολο: 2ώρες και 10 λεπτά για να μπούμε και φαντάσου πως κάναμε και ζαβολιά :oops: Όπως ήταν η πρώτη ουρά πήγαμε και χωθήκαμε φαντάσου πολύ πάνω από τη μέση σε μια παρέα με κινέζους:cool: Ελληνάρεςςςς μην ξεχνιόμαστε:cool:Ο άντρας μου ο οποίος σπούδασε στην αγγλία λεέι πως οι κινέζοι είναι τόσο χαμηλών τόνων που δεν θα λέγανε τίποτα αν τους παίρναμε ακόμα και την σειρά. Είμασταν απαράδεκτοι το ξέρω αλλά μιλάμε για καύσωνα εκέινη την ημέρα..Ξέρω δεν δικαιολογούμε:oops:Τέλος παν άξιζεε όμως και τα λεφτά του και την ταλαιπωρία. Ααα επίσης να υπολογίζεις 15 ευρώ το άτομο για κάθε κτίριο του Γκαοντι.

Έχούν τα τέλεια τάπας και παέγια τα οποία όμως πρέπει να προσέξεις που θα τα φας...

Αυτά από εμένα από μία πρόσφατη βόλτα στην Βαρκελώνη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την εκτενη απαντηση! Ναυποθεσω οτι δεν σας πολυαρεσε ομως η Βαρκελωνη? Κι αν ναι, γιατι?

 

Γενικότερα δεν ήμουν και στην καλύτερη διάθεση σε αυτό το ταξίδι, ίσως άθελα μου το με τον τρόπο μου γράφω να φαίνετε πως δεν πέρασα καλά και δεν μου άρεσε. Για αυτό καλύτερα να σου γράψω τι μου άρεσε και τι όχι.

Θα έλεγα να αρχίσω με αυτά που δεν μου άρεσαν...

Με την λαράμπλας απογοητεύτικα..περίμενα κάτι άλλο. Είναι ένας δρόμος με μαγαζιά δεξια αριστερα καρατουρίστικα φάση τα πιο τουριστικά της πλάκας με αλλοδαπους να προσπαθούν να σε πασάρουν το ''οτιδήποτε'' από μπύρα μέχρι...Τα στενά κατεβαίνοντας αριστερά της Λαράμπλας στο ίδιο μοτίβο τα περισσότερα. Στα στενά κατεβαίνοντας δεξιά μην πάτε καθόλου θεωρούνται υποχθόνια στο λονλι πλανετ. Επίσης δεν μου άρεσε η μπίχλα του μετρό, το ότι ρίξαμε αρκετό ποδαρόδρομο, το ότι έπρεπε να πάρουμε λεωφορείο από το αεροδρόμια και την παραλία μπαρτσελονέτα, την περίμενα πιο μαιάμι φάση. Χάλια παραλία χάλια θάλασσα, τα μαγαζιά μικρά σαν μπουγατσατζίδικα και ο ένας πάνω στον άλλο.

Μου άρεσε ο γκαοντί όλα όσα είδα, μου άρεσε η γοτθική γειτονιά, τα κτίρια της περιοχής Example όπου μέναμε, τα ταπας, τα κρουασάν, το κρασί τους και η παέγια. Πήγαμε και στα συντριβάνια όπου ok εντάξει δεν δικαιολογούσε την λαοθαλασσα με ρωσσους να τραβάνε βιντεο...Το παιδάκι σου όμως θα ενθουσιαστεί, να ξέρεις όμως πως από την στάση του μετρό έχει ποδαρόδρομο ανηφόρα, επίσης τον χειμώνα δεν λειτουργούν καθημερινά θα πρέπει να ρωτήσετε.

Επίσης να ξέρεις πως αν πατε με ραιαν ερ από το αεροδρόμιο θα πρέπει να πάρετε λεωφορείο περίπου για μιάμιση ώρα. Αν το αποφασίσετε μπορώ να σου πω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Μαμάδες καλησπέρα! Τι λέει η Βαρκελώνη τον Νοέμβριο? Εχουμε την ευκαιρεία να κάνουμε γύρω στα μέσα Νοέμβρη το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό με τον 33 μηνών γιο μας. Αν κι εμείς ήμασταν αρκετά ταξιδιάρηδες προ παιδιού, τώρα σκέφτομαι πού να τον πάμε και να μην πεθάνουμε στην κούραση και να ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα για απρόοπτα. Σκεφτόμουν λοιπόν για Βαρκελώνη, ή για Πράγα. Μόνο που στην Πράγα το Νοέμβριο θα κάνει ψοφόκρυο και δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα... Οπότε όποιος έχει παέι Βαρκελώνη το Νοέμβριο τι γνώμη έχει?

 

λοιπον εγω ειχα παει μηνα φεβρουαριο που δεν ηταν high season που λενε οπως το καλοκαιρι,χριστουγεννα,πασχα.φυσικα η βαρκελωνη ειναι απο τους πιο τουριστικους προορισμους οποτε εχει ολον τον χρονο πολυ κοσμο να ξερεις.εγω την ειχα υποτιμησει γενικα μεχρι που πηγαμε και αλλαξα γνωμη.εμενα μου αρεσε αρκετα.αλλα ειχα παει πριν γεννησω με τον αντρα μου.τωρα με μωρο ή πολυ μικρο παιδι δεν θα πηγαινα αν ειχα εναλλακτικη για καπου αλλου.γενικα θελει περπατημα.ενταξει φυσικα μπορεις να παρεις το μετρο μιας και εχει παντου στασεις σε ολα τα μερη που θα θες να επισκεφτεις.αλλα θα ηταν κριμα αν εχει ωραιο καιρο να μην την περπατησεις.εχει ωραια μερη γενικα να πας.επειδη ρωτας για νοεμβρη με τον καιρο γενικα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη.σιγουρα δεν θα ειναι οπως στν πραγα αλλα για πραγα δεν το σκεφτεσαι καθολου λογω του κρυου?οτι θες μπορεις να μας ρωτησεις και να σου πουμε πιο ειδικα.εχεις και καποιους αλλους προορισμους στο μυαλο σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...