Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρόποι Ενθάρρυνσης Βαδίσματος


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω μια κορούλα 13 μηνών και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, ενω μπουσουλάει κανονικά σαν σίφουνας και περπατάει στηριζόμενη στα έπιπλα, όταν προσπαθώ να την κάνω να περπατήσει πιάνοντάς την από τις μασχαλίτσες, πάντα μαζέυει τα πόδια, δεν πατάει κάτω και τσιρίζει μέχρι να την αφήσω κάτω. Έχετε καμιά ιδέα για το πως θα την ενθαρρύνω να κάνουμε μαζι μικρά βηματάκια???Φοβάμαι οτι έχει βολευτεί πολύ καιρό-σχεδόν 2 μήνες-στην κατάσταση μπουσούλημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ισως δεν ειναι ετοιμη ακομη να περπατησει μονη της ή να νιωθει ανασφαλεια

μην την βαζεις με το ζορι να περπαταει.

μπορεις να της παρεις μια στρατα απο αυτες που σπρωχνουν τα μωρα για να την σπρωχνει και να περπαταει ταυτοχρονα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανυσηχεις καθολου.και εμενα τα ιδια μου εκανε.δεν ηθελε να την βασταω.ωσπου μια μερα,προφανως οταν ενιωσε η ιδια ασφαλεια,εκανε τα πρωτα της βηματα ολομοναχη.3βηματακια στην αρχη,5βηματακια,7 κτλ.ηθελε ομως μονη της.

Link to comment
Share on other sites

εμεις σημερα περπατησαμε επιτελους:D...περπατησε αρκετη ωρα πεφτοντας κ σηκωνοταν μονη της κ συνεχιζε......ΟΜΩΣ επεσε αποτομα με τον πωπω 2 φορες κ τρομαξε κ εκλαψε κ τωρα συμπεριφερεται λες κ δε περπατησε ποτε...στηριζεται ομως κτλ.....κ τωρα οταν την πιανω απο τις μασχαλες, μαζευει τα ποδια της κ κλαιει .....μεχρι ομως να περπατησει μονη της, περπατουσε στην αρχη κατωντας της τα 2 χερακια (παλαμες) κ μετα με το 1....μπουσουλαει απο 12 μηνων κ τωρα ειμαστε σχεδον 17....οποτε 5 μηνες μπουσουλημα κ θα το συνεχισουμε γτ δε βλεπω διαθεση να περπατησει παλι ακομα......καναμε την αρχη νομιζω κ δε θα την πιεσω αλλο.....μην την πιεζεις, ή τουλαχιστον προσπαθησε να τη περπατας κρατωντας την απο τις παλαμες της κ αμα δεν θελει αστην.....

Link to comment
Share on other sites

Mimika σαν να περιγραφεις το γιο μου. Εχουμε και την στρατα που ειπε η taz και ενω με αυτη τρεχει, μονος του δεν θελει με τιποτα.Λυγιζει τα ποδια με το που τον βαζεις ορθιο.Μονο οταν βαζω τα ποδαρακια του πανω στα δικα μου περπαταει πιο σιγουρα(στα δυο βηματα εχει φυγει απο πανω μου) :)

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ κορίτσια, είναι πολύ ενθαρρυντικά τα μηνύματά σας! Άργησα να απαντήσω, γιατί μόνο στην δουλειά έχω pc...

Πάντως το Σαββατοκύριακο δεν είχαμε καμια πρόοδο, παρόλο που την πίεσα...Άρα, ούτε η πίεση πιάνει...Αφήστε που ήταν συνεχώς εκνευρισμένη και κουραστήκαμε κι εμείς...Nikx ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό το κολπάκι σου!!!Κι ας το έχω κάνει απειρες φορές σαν παιδι!Θα το δοκιμάσω σήμερα και θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να της φορεσεις παντοφλακια?ίσως με τις καλτουλες να μην νιωθει ασφαλεια στα βηματακια της.Εμενα ειναι 12 κανει βηματακια απλα τον κραταω απο τα 2 χερακια και οχι απο τις μασχαλες,για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα παντοφλάκια μας το είπαν και στον σταθμό...

Αρχικά ήμασταν αρνητικοί γιατί μας φαινόταν οτι θα περιορίζεται, δεν θα ειναι ελευθερη και χαλαρή, αλλά τώρα το σκεφτόμαστε...

Πως είναι αυτά τα παντοφλάκια???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...