Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κηνησεις περπατηματος!!!


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες!!! εχω ενα αγορακι 3 μηνων.και τις τελευταιες 2 εβδομαδες καθεται μονοστου χωρις να πεφτει στο πλαι,τον εχουμε ανασκελα,γυρναει μπρουμητα,γυρναει το κεφαλακι του,αλλα αυτο που μου εκανε περισσοτερο εντυπωση ειναι οτι τρελενεται να βαζει δυναμη στα ποδια του ωστε να τα τεντωνει πολυ,και θελει να βαζουμε τα χερια μας κατω απο τις μασχαμες του και να τον κραταμε η να πιανει 2 δαχτυλα δικα μας με τα χερακια του και αυτος να κανει κανονικα βηματα δεξι ποδι-αριστερο μετα παλι δεξι μπροστα:confused: εχω τρεις αποριες σχετικα με αυτο 1) υπαρχει πιθανοτητα να περπατησει νωριτερα??? 2) δεν ειναι λιγο νωρις για ολα αυτα??? και 3) μερικοι λενε οτι δεν ειναι καλο για τη μεση του κ τα ποδια του απο τωρα να κανει κινησεις να περπαταει ενω αλλοι λενε να του δινουμε ερεθισματα εφοσομ εχει τη δυναμη να τα λανει....εσεις τι λετε???

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όλα τα μωρά μέχρι μια ηλικία έχουν το αντανακλαστικό της βάδισης, το οποίο μετά χάνεται. Δεν είναι "περπάτημα" δλδ συνειδητό αυτό που κάνει, απλά όταν τα στήνεις όρθια κάνουν αυτή την κίνηση με τα ποδαράκια. Μην περιμένεις να περπατήσει σύντομα ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι που σου εξηγησε η κοπελα πιο πανω.Ολα τα μωρα τα εχουν αυτα τα αντανακλαστικα.Απλα μην τον βαζεις να καθεται πολυ μονο του και στα ποδια καθολου δεν κανει.Μπορεις να τον κρατας ορθιο να κλοτσαει με τα ποδαρακια αλλα να μην παιρνει το βαρος του σωματος του ισα ισα απλα να ακουμπαει τα ποδαρακια.Απο 5-6 μηνων και μετα κανει να το βαζεις στα ποδαρακια.

Και Βασω αλλαξε κανα τικερακι τρεις μηνες περασαν!!! :)

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιος μου από 2 μηνών γύριζε μόνος του από ανάσκελα μπρούμυτα. 5 μηνών σηκωνόταν μόνος του όρθιος στο πάρκο κι έκανε και βηματάκια. με τίποτα δεν μπορούσες να τον κρατήσεις κάτω, φοβερά επίμονο και πεισματάρικο παιδί. η γιατρός μου είχε πει να τον αφήνω μόνο του να κάνει ό,τι θέλει και μπορεί να καταφέρει χωρίς να τον πιέζω εγώ να το κάνει. τελικά, 9 μηνών περπάτησε μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Καλα είπε η γιατρός σου. Είναι σαν να έμαθε ποδήλατο και να θέλεις να του βάλεις βοηθητικές! Μπράβο στον μικρο σου απο 5 μηνών όρθιος, απίστευτο!

 

Vaso αν το παιδι κάθεται απο μόνο του μπορεις να το βάζεις να κάθεται, δεν υπάρχει λόγος να του πας πίσω την ανάπτυξη. Αν δυσφορισει θα γκρινιάζει.

Στα πόδια είναι καλο να μην το στηριζεις για να αποφύγεις την υπερτονια των κάτω άκρων. Κατα τ΄ αλλα δεν παθαίνουν τίποτα τα πόδια του!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-Nana οταν καθεται δεν ποναει η μεσουλα τους??Βασικα απο ποσο μηνων και μετα μπορεις να τα βαζεις στον πωπο τους να καθονται?Και η δικη μου σχεδον 3 ειναι
aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια επιτρέπεται μωρά σε αυτήν την ηλικία να τα βάζουμε να κάθονται? Εγώ μέχρι τώρα ήξερα οτι δεν πρέπει να κάθονται γιατί επιβαρύνεται η μέση τους και η σπονδυλική τους στήλη.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

τα μωρά επιτρέπεται να τα "βάζουμε" να κάθονται μετά τους 6 μήνες. ο δικός μου γιος, από 5 μηνών, από ανάσκελα σηκωνόταν μόνος του, γυρίζοντας στο πλάι, και καθόταν και μετά πιανόταν από όπου μπορούσε για να σηκωθεί όρθιος. με τίποτα δεν μπορούσες να τον κρατήσεις ξάπλα. όταν τα κάνουν από μόνα τους σημαίνει ότι έχουν και τη δυνατότητα να το υποστηρίξουν. το θέμα είναι να μην τα βάζουμε εμείς να κάνουν κάτι που δεν είναι έτοιμα να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Η μέση και η σπονδυλική επιβαρύνεται όταν το μωρο δεν ειναι έτοιμο.

 

Το καλύτερο angel ειναι να το βάζεις μπρουμητα. Συνέχεια! Δυναμώνει η πλάτη και κάνουν ραχιαιους. Η παιδιατρος μας μου το έλεγε συνέχεια:μπρουμητα!!!

Δεν έχει κανένα νόημα να το βάζεις να κάθεται στον ποπο γιατι δεν μπορει ακόμα να στηριχτεί. Μόλις δυναμώσει η πλάτη(με το μπρουμητα, μην περιμενεις απο μονη της) θα το βάλεις στον ποπο του κι αυτο απλα θα κάθεται μόνο του κι εσυ δεν θα το πιστεύεις οτι δε χρειάζεται στήριξη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η μέση και η σπονδυλική επιβαρύνεται όταν το μωρο δεν ειναι έτοιμο.QUOTE]

 

Μπορεί όμως ένα μωρό 2,5 μηνών να είναι έτοιμο για κάτι τέτοιο?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ο πρώτος μου είχε την ίδια πορεία με το πιτσιρίκι της sofi@p . Έξι μηνών σηκωνότανε και κατέβαζε ότι υπήρχε στα πρώτα ράφια και εννιά περπάτησε κανονικότατα... βέβαια στραβώσανε τα ποδαράκια και έπεφτε συνέχεια. Τον είδαν παιδοορθοπαιδικοί στο παίδων και μου είπαν ότι συμβαίνει σε παιδάκια που περπατάνε νωρις, ότι φτιάχνει απο μόνο του (και όντως έφτιαξε) και ότι δεν μπορείς να αναγκάσεις το παιδι να μην περπατήσει.

Όταν είχα ρωτήσει το γιατρό για το αν μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στην σπονδυλική του μωρου μου είχε πει ότι για να δημιουργήσεις πρόβλημα στο μωρό πρέπει να το αναγκάσεις να κάθεται ή να στηρίζεται στα πόδια του ενώ αυτό διαμαρτύρεται. Αν κατάλαβα καλα το μωρό πονάει όταν κάτι επιβαρύνει την σπονδυλική του στήλη.

Ελπίζω να μην λέω ασυναρτησίες... θα ξαναρωτήσω και θα το ψάξω λίγο παραπάνω.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο πρώτος μου είχε την ίδια πορεία με το πιτσιρίκι της sofi@p . Έξι μηνών σηκωνότανε και κατέβαζε ότι υπήρχε στα πρώτα ράφια και εννιά περπάτησε κανονικότατα... βέβαια στραβώσανε τα ποδαράκια και έπεφτε συνέχεια. Τον είδαν παιδοορθοπαιδικοί στο παίδων και μου είπαν ότι συμβαίνει σε παιδάκια που περπατάνε νωρις, ότι φτιάχνει απο μόνο του (και όντως έφτιαξε) και ότι δεν μπορείς να αναγκάσεις το παιδι να μην περπατήσει.

Όταν είχα ρωτήσει το γιατρό για το αν μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στην σπονδυλική του μωρου μου είχε πει ότι για να δημιουργήσεις πρόβλημα στο μωρό πρέπει να το αναγκάσεις να κάθεται ή να στηρίζεται στα πόδια του ενώ αυτό διαμαρτύρεται. Αν κατάλαβα καλα το μωρό πονάει όταν κάτι επιβαρύνει την σπονδυλική του στήλη.

Ελπίζω να μην λέω ασυναρτησίες... θα ξαναρωτήσω και θα το ψάξω λίγο παραπάνω.

κι εγώ φοβόμουν μη στραβώσουν τα πόδια του, αλλά ο δικός μου δεν έπαθε απολύτως τίποτα. η παιδίατρος λέει ότι πρόκειται για το νέο Μελισσανίδη :P

Link to comment
Share on other sites

Του "μεγάλου" (τεσσάρων χρονών) ενώ ισιώσανε τα πόδια συνεχίζει και πέφτει συνέχεια βέβαια είναι πολύ αμπλαουμπας σαν παιδάκι και εξαιρετικά κινητικός. Ο μικρός (δύο χρονών) παρόλο που σηκώθηκε έξι μηνών και περπάτησε δέκα δεν είχε θέμα με τα πόδια του. Άρα δεν είναι αναγκαστικό. Πάντως καθιστά δεν τα έβαζα έτσι κι αλλιως γιατί δεν τους άρεσε η ακινησία μια και τα είχα μάθει και θέλανε αγκαλιά και δρομολόγια για να έχουν εναλλαγή εικόνας (τρομάρα τους):rolleyes:

Σε σχέση με τις κινήσεις περπατήματος και γω πιστεύω ότι σ'αυτή την ηλικία είναι αντανακλαστικές. Και η χοντρούλα μου που είναι τριων μηνών και έχει άλλους ρυθμους ανάπτυξης απ'τα αγορια, παρόλα αυτά στον αέρα κάνει τις κινήσεις περπατήματος.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θέλω την γνώμη σας.

το αγοράκι μου είναι στον 11ο και τον κρατάμε και κάνει βηματάκια.

του αρέσει πολύ και δεν του αρκεί το περπάτημα θέλει να τρέχει κιόλας.

αυτό έχει περίπου ένα μήνα που γίνεται.

τις τελευταίες μέρες βλέπω το δεξί ποδαράκι του όταν περπατάει να έχει κλήση προς τα μέσα. η πατουσίτσα του δηλαδή δεν είναι σε ευθεία.

προβληματίζομαι γιατί αυτό δεν το έκανε από την αρχή και δεν τον κρατάμε και πολύ ώρα. μας έχει πει η παιδίατρος όταν βλέπουμε ότι κουράζεται να τον σηκώνουμε.

είναι κάτι που πρέπει να το δούμε τώρα που είναι νωρίς?

έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία?:confused:

 

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10704;28/st/20110630/n/To+antraki+mou/k/3a57/age.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, κ εμενα το είχε αυτό......ο γιατρός μου είπε οτι θα στρώσει μόνο του το ποδαράκι της..κ παράλληλα της το έστριβε προς τα έξω όποτε πηγαίναμε στο γιατρό....της το έστριβα κ εγω στο σπίτι, όχι συνέχεια, οποτε το θυμόμουν......τώρα που είναι 20 μηνών κ περπατάει μια χαρά είναι.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...