Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόψιμο πάνας σε δίδυμα...


terirho

Recommended Posts

Χαίρετε! Έχω δύο αγοράκια δίδυμα, 3 ετών τα οποία με έχουν πραγματικά προβληματίσει στο θέμα της εκπαίδευσης τουαλέτας. Θα αναφερθώ σύντομα σε αυτή την οδύσσεια γιατί μόνο έτσι θα μπορέσετε να καταλάβετε τι εννοώ. Το περασμένο καλοκαίρι (2.5 χρονών)ο ένας ξεκίνησε να χρησιμοποιεί το γιογιό για τα ψιλά του. Μόλις πήγαμε διακοπές αρνούνταν να το χρησιμοποιήσει, του φορούσα βρακάκι αλλά το έβγαζε και για 2 μήνες έκανε την ανάγκη του όπου έβρισκε με αποτέλεσμα να επιστρέψουμε στις πάνες. Έκτοτε αρνείται να πάει στην τουαλέτα, ακόμα και να πλυθεί όταν είναι λερωμένος...

Ο δεύτερος ξεκίνησε σχεδόν μόνος του να χρησιμοποιεί τη λεκάνη και φορούσε πάνα μόνο τη νύχτα. Είχαμε και τα ατυχήματά μας, αλλά όλα πήγαιναν καλά μέχρι που ξαναφύγαμε από το σπίτι μας τα χριστούγεννα και επαναλήφθηκε η ιστορία. Δεν ήθελε να χρησιμοποιεί άλλη λεκάνη στο σπίτι της γιαγιάς με αποτέλεσμα έκτοτε να επιστρέψει και αυτός στην πάνα.

Έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις και νομίζω ότι έχω γίνει πια κουραστική. Ξέρω ότι είναι ικανοί να χρησιμοποιήσουν την τουαλέτα, αλλά γι' αυτούς έχει γίνει θέμα για γκρίνιες, φωνές και συνεχείς υπενθυμίσεις. Σκέφτομαι να σταματήσω τις υπενθυμίσεις και να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.Μήπως σε αυτή την περίπτωση η καλύτερη λύση είναι η αδιαφορία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μια φιλη μου που ειχε το ιδιο προβλημα κ ειχε αγανακτησει τον αφησε μια φορα κατουρημενο για μιση ωρα(ηταν χωρις πανα) κ αυτο γκρινιαζε οτι τον ενοχλει.μετα απο αυτο πηγαινε παλι στην τουαλετα.επισης λεω να αγορασεις εειδικο καθισματακι για λεκανη κ να το παιρνετε μαζι οταν πατε καπου για να καθονται σε κατι δικο τους:rolleyes:

δοκιμασες να ταξεις δωρο αν κανουν στην τουαλετα?η κορη μου ετσι εμαθε γιογιο 29 μηνων:rolleyes: της ειπα αν κανει θα της παρω δωρο.εκανε αμεσως κ μετα πηγαμε κ πηρε μια κουκλα:P

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα σου για το καθισματάκι μου φαίνεται πολύ καλή...Μάλλον οι δικοί μου είναι λίγο σκληροί χαρακτηρες...τους έχω τάξει διάφορα αν χρησιμοποιήσουν την τουαλέτα αλλά προτιμούν πάνα βρακάκι (και μάλιστα δεν τους ενοχλεί όσο λερωμένη και να είναι, διαμαρτύρονται μόνο όταν αρχίζει να υποχωρεί από το βάρος)...λες να σταματήσω να τους φοράω πάνα βρακάκι και να χρησιμοποιώ μόνο εσώρουχο;

Link to comment
Share on other sites

λεω να δοκιμασεις μονο εσωρουχο.η πανα ειναι απορροφητικη ισως γιαυτο δε τα ενοχλει.νομιζω πως αν λερωσουν το εσωρουχο σιγουρα θα ενοχληθουν!στην τελικη πες τους οτι δεν εχετε αλλες πανες κ κρυψτες!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

terirho καλημέρα,

τα μικρά έκαναν ‘πισωγύρισμα’ και εσύ τα βοήθησες να το κρατήσουν με τη επαναχρησιμοποίηση της πάνας.

Νομίζω ότι πρέπει να πάρετε τα πράγματα από την αρχή πάλι. Χωρίς φωνές, γκρίνιες και υπενθυμίσεις. Οι συνεχείς υπενθυμίσεις δεν τα βοηθάνε να αποκτήσουν ευθύνη γι’ αυτό.

Βάλτους το σλιπάκι, μίλησέ τους μία φορά και άστα. Αν έχουν 1 επιτυχία, επιβράβευσε πολύ διαχυτικά. Στην αποτυχία, δεν πειράζει, πολύ τρυφερά δείξε πάλι τη διαδικασία απλά και χωρίς πολλά πολλά. Μερικές φορές όταν το κάνουμε «θέμα», το εκλαμβάνουν και αυτά ως «θέμα» και το διαιωνίζουν για να υπάρχει το «θέμα».

Πολλές φορές το πισωγύρισμα έχει να κάνει με συναισθηματική αστάθεια που μπορεί να προκύψει από διάφορους παράγοντες, όπως η αλλαγή σπιτιού που κάνατε για Χριστούγεννα,…

Μερικές φορές, οι αποτυχίες οφείλονται στο ότι θέλουν να τραβήξουν την προσοχή μας. Σε αυτές τις περιπτώσεις, καλό είναι να αφιερώνουμε λίγο χρόνο στο κάθε παιδί χωριστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...