Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"μαθημα" στον παιδικο σταθμο


Recommended Posts

καλημερα!

Αφου εψαξα την ενοτητα και δεν βρηκα κατι σχετικο αναρτω το θεμα σχετικα με τους παιδικους σταθμους.

 

Και ερωτω : ειναι στην "υλη" να πω? στο αντικειμενο να πω? των παιδικων σταθμων η προγραφη και η προαναγνωση?

Ρωτω γιατι μολις χθες εμαθα οτι στο τμημα του γιου μου εχουν βιβλιο προγραφης και προαναγνωσης. Ομολογω οτι ενθουσιαστηκα καθως νομιζα οτι αυτα γινονται στο νηπιαγωγειο.

Εχω δικιο και δινουμε χρυσο μεταλλιο στους βρεφονηπιοκομους του σταθμού ή ειναι κατι που γινεται παντου οποτε ειμαι εγω για τσιγγινο μεταλλιο ασχετοσυνης :oops:

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έλενα καλημέρα ! Είμαι βρεφονηπιαγωγός και μπορώ να σου απαντήσω στο ερώτημα σου. Πράγματι στο νηπιαγωγείο αρχίζουν οι συνάδελφοι να κάνουν μαθήματα προγραφής και προανάγνωσης. Όμως μπορούμε να ασχοληθούμε με αυτό το κεφάλαιο και απο την ηλικία των τεσσάρων ετών. Ξεκινάμε αργά αργά. Ίσως θα δεις στην αρχή θα ζωγραφίσουν γραμμούλες πάνω σε τελίτσες , έπειτα ήλιους , συννεφάκια κλπ. Αυτά αποτελούν την εισαγωγή στην προγραφή. Επίσης , δίνουμε περισσότερο πλαστελίνη και πυλό ώστε να εξασκηθούν τα χεράκια. Η ομάδα των παιδιών θα μας καθορίσει για την επιπλέον καλλιέργεια . Προφανώς , το τμήμα στο εντάσσεται το παιδάκι σου έχει φτάσει στο επίπεδο αυτό . Αυτή η προγύμναση θα το βοηθείσει πάρα πολύ .Εύχομαι καλή επιτυχία στο μικρό μαθητή . :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Ηλιαχτιδα ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση

Ειναι αληθεια οτι το αγορακι μου βρισκεται σε τμημα 4+- και μου ζητα να του δειχνω γραμματακια τα γραφει με αφορμη το Ζ του Ζορρο :lol: δεν ηξερα ομως οτι ειχαν ξεκινησει ηδη στο σχολειο.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

ELENA χαίρομαι που το αγοράκι σου δείχνει ενδιαφέρον ως προς τη προγραφή . Αυτό σημαίνει πως είναι έτοιμο πνευματικά και σωματικά ( αναφέρομαι στους λεπτούς κινητικούς χειρισμούς των χεριών ). Επίσης , μπράβο και στη δασκάλα του που ασχολείται με την ομάδα της. Θα μπορούσες να έχεις μια τακτικότερη επικοινωνία μαζί της προκειμένου να ενημερώνεσαι για τη μηνιαία θεματολογία διδασκαλίας που έχει προγραμματίσει. Έτσι θα ξέρεις κι εσύ ακριβώς το περιεχόμενο μάθησης του πρίγκιπά σου στο σχολείο . Φυσικά , αυτό μπορείς να το προτείνεις στη νηπιαγωγό σαν ιδέα κι έτσι θα βοηθηθούν πολλές οικογένειες. Καλή επιτυχία :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΝΑ1974 μπορείς να δείς το πρόγραμμα του νηπιαγωγειου στο ypepth.gr

(Oδηγός Νηπιαγωγού) σχετικά και με τη γραφή.Πάντως τετράδιο πρώτης γραφής μου φαίνεται ακραίο να τους έχουν δώσει...σαν αυτό που χρησιμοποιούν τα πρωτάκια.Σε ιδιωτικό πάτε??Εισάγουν αβίαστα τα νήπια στη γραφή.Δεν τα αναγκάζουν να κάνουν γραμμούλες και κυματάκια...ναί να έρχονται σε επαφή με κείμενα,εντυπα,εφημ κλπ .αν δείχνει ενδιαφέρον ναι πες του όσα γράματα ή λέξεις ρωτά...μην βιάζεσαι όμως ...όλοι οι γονείς βιαζόμαστε...έχει χρόνο να τα μάθει΄...αν τα μάθει όλα από τωρα θα βαρεθεί το δημοτικό απ'την πρώτη βδομάδα...Σ' αυτή την ηλικία χρειάζεται μια καλή εξάσκηση με ψαλίδι,πυλούς και πλαστελίνες που θα βοηθήσουν τα χεράκια του και θα τα προετοιμάσουν ....και πολύ παιχνίδι,το έχει ανάγκη τόσο όσο την αγάπη μας Ευχομαι να χετε μια καλή συνεργασία με τη νηπιαγωγό σας σε όλους τους τομείς

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια μου ο γιος μου πηγαονει στον παιδικο σταθμο ακομη.

Επισης στον παιδικο σταθμο του δημου

Επισης εχει δασκαλο(!) και δασκαλα Βρεφονηπιοκομους. Τον δασκαλο τον ειχε και περισυ και καναν πολλη δουλεια αλλα πιο πολυ σε ζωγραφιες και χειροτεχνιες (ηταν και πιο μικρος) Φετος εχει και δασκαλα στην ταξη οποτε μαλλον θα τους δωσω μεταλλιο με βαση αυτα που μου λετε.

Θα τους μιλησω παντως για το πως μπορω να τον βοηθησω στο σπιτι.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...