Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΕΑ - μαιευτήριο ΜΗ φιλικό προς τα βρέφη


Recommended Posts

 

 

 

Παράθεση

 

edit admin 2017 Δείτε μαιευτήρια πιστοποιημένα ως "φιλικά προς τα βρέφη" εδώ 

http://parents.org.gr/health/a366   

 

 

 

Μαιευτήριο Ρέα. Μια τεράστια αφίσα διαφημίζει την προσπάθεια του μαιευτηρίου να πιστοποιηθεί ως "Φιλικό προς τα Βρέφη". Γράφει τις δέκα προϋποθέσεις για να θεωρηθεί ως τέτοιο. Ωραία, σκέφτομαι. Εδώ δεν θα χρειαστεί να διεκδικώ τα αυτονόητα.

 

Είχα ζητήσει από τον γιατρό μου να βάλω το μωρό να θηλάσει το συντομότερο. Στο χειρουργείο δεν γινόταν, τελικά. Μάλλον λόγω καισαρικής. Με πηγαίνουν στην ανάνηψη. Ζητάω το μωρό να το θηλάσω. Μου λένε ότι θα το φέρουν. Περνάει κι άλλος χρόνος. :cry: Ξαναζητάω το μωρό. Λένε ότι θα μου το φέρουν σε 20 λεπτά. Ρωτάω γιατί κι άλλη καθυστέρηση. Μετά από αρκετή επιμονή, μου φέρνουν επιτέλους το παιδί. Όσο περιμένω σκέφτομαι την αφίσα.

 

"Παροχή βοήθειας προς τις μητέρες για να ξεκινήσουν το θηλασμό το πρώτο ημίωρο μετά τη γέννηση"

 

Τελικά ξεκίνησα τον θηλασμό 2 ώρες μετά τη γέννηση του παιδιού.

 

-----------------------------------------

 

Έχω ζητήσει rooming in. Με ενημερώνουν ότι συνοδό μπορώ να έχω μόνο την πρώτη νύχτα. Τις υπόλοιπες μέρες και νύχτες, εκτός των ωρών του επισκεπτηρίου, θα είμαι μόνη μου. Μόνη. Εγώ, το νεογέννητο και η τομή της καισαρικής. Τους λέω ότι έχω κάνει εγχείρηση και δεν μπορώ να φροντίζω ούτε τον εαυτό μου, ούτε το μωρό. Πώς θα γίνει; Κάθε φορά που θα ξυπνάει, πώς θα το παίρνω; Πώς θα το κρατάω; Πώς θα το θηλάζω; Πώς θα το αφήνω στο πυρέξ; Συνειδητοποιώ ότι δυστυχώς κατέληξα να διεκδικώ τα αυτονόητα.

 

Μετά από αρκετή φασαρία, καταφέραμε να μου επιτραπεί να έχω συνοδό και μετά το πρώτο βράδυ.

 

---------------------------------------------

 

Rooming in, λοιπόν, με το πλασματάκι μου. Το έχω δίπλα μου...τις ώρες που επιτρέπει το πρόγραμμα του μαιευτηρίου.3 ώρες κάθε πρωί και 2 ώρες κάθε απόγευμα μου παίρνουν το παιδί για παιδίατρο και μπάνιο. 5 ώρες συνολικά κάθε 24ωρο. Ζητάω να μου εξηγήσουν γιατί είναι τόσες ώρες το νεογέννητο μακρυά από τη μαμά του. Η απάντηση; "Έτσι γίνεται." :evil:

 

Θυμάμαι και πάλι την αφίσα.

 

"Εφαρμογή της πρακτικής “rooming in”, δηλαδή να επιτρέπεται να παραμένει η μητέρα μαζί με το μωρό της 24 ώρες την ημέρα" και "Ενθάρρυνση του θηλασμού όταν το μωρό το αποζητάει".

 

Έχω ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό. Ελπίζω να μη δίνουν φόρμουλα στο παιδί μου. Αλλά τι θα κάνουν όταν θα αρχίσει να κλαίει; Όταν είναι μαζί μου, θέλει να θηλάζει συνεχώς. Σύμφωνα με τους Διεθνώς Πιστοποιημένους Συμβούλους Γαλουχίας IBCLC, τα νεογέννητα μπορεί να θέλουν να θηλάσουν ακόμα και 18 ώρες το 24ωρο. Αναφέρεται συχνά και στο βιβλίο "Θηλασμός μια υπέροχη εμπειρια" της IBCLC Άννας Πατσούρου, όπως και το παρακάτω.

 

"Το στομάχι του νεογέννητου είναι πολύ μικρό, όσο ένα μπαλάκι του πιγκ πογκ, οπότε το μωρό σπάνια μπορεί να μείνει νηστικό για διαστήματα μεγαλύτερα των δυο ωρών χωρίς να έχει πεινάσει πάρα πολύ." (σ.98 )

 

Τι πιθανότητες υπάρχουν ένα νεογέννητο να μη ζητήσει να φάει 3 συνεχόμενες ώρες;;;; :?:

 

Αλλά τι να κάνουμε..."Έτσι γίνεται." Το να γίνουν οι διαδικασίες που πρέπει να γίνουν με διαφορετικό τρόπο (π.χ. μικρότερα γκρουπάκια νεογέννητων, αντί να περιμένουν όλα μαζί τσιρίζοντας μακρυά από τις μητέρες τους, πεινασμένα και στρεσαρισμένα)... δεν γίνεται.

 

----------------------------------------------

 

Στο δωμάτιο του μαιευτηρίου τα αυτιά μου ακούνε από τους παιδιάτρους αρκετές συμβουλές...αποθηλασμού, όπως "θηλασμός 10 λεπτά από το κάθε στήθος για να μην πληγωθούν οι θηλές" :shock: . Ούτε λόγος για σωστή προσκόλληση του μωρού στο στήθος, σωστή στάση του σώματος του μωρού, σωστό τρόπο απομάκρυνσης του μωρού από το στήθος σε περίπτωση που η μαμά πονάει.

 

Ξαναθυμάμαι την αφίσα.

 

"Εκπαίδευση όλου του προσωπικού υγείας στις απαραίτητες δεξιότητες για την εφαρμογή αυτής της πολιτικής"

----------------------------------------

 

Αρχίζω να διαβάζω το έντυπο "Αρχικές οδηγίες για τις νέες (κυρίως) μητέρες μετά τον τοκετό", το οποίο σου δίνουν στην κλινική. Αναφορά στον θηλασμό.

 

"Μόλις, λοιπόν, ξυπνάει και αν δεν ξυπνάει το πρώτο 20ήμερο το ξυπνάμε στο τετράωρο(κυρίως για να το παρακολουθήσουμε) το βάζουμε στο στήθος, το ενοχλούμε διαρκώς για να μην κοιμάται και του δίνουμε αρκετό χρόνο (μέχρι και μία ώρα) για να καταφέρει να θηλάσει."

 

Έχοντας μελετήσει με πολύ ενδιαφέρον το θέμα του θηλασμού τα τελευταία χρόνια, μου δημιουργούνται απορίες. :confused:

 

-Κυρίως για να παρακολουθήσουμε τι ακριβώς;;; Το μωρό το ξυπνάμε για να μη χάνει γεύματα και να εδραιωθεί η γαλουχία. Αλλιώς θα δώσουμε αφορμή στον παιδίατρο να πει "δεν έχεις αρκετό γάλα-πάρε ένα γάλα της τάδε εταιρίας" (με την οποία συνεργαζεται).

 

Στο "Θηλασμός μια υπέροχη εμπειρια" της IBCLC Άννας Πατσούρου η οδηγία είναι "ξυπνήστε το ανά 2 ώρες από την έναρξη του προηγούμενου θηλασμού την ημέρα και ανά 3 ώρες τη νύχτα. Σταματάμε να το ξυπνάμε τη νύχτα όταν επανακτήσει το βάρος γέννησης"

 

-Γιατί "μέχρι και μία ώρα"; Ποιος βάζει τη 1 ώρα ως όριο; Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συστήνει "ελεύθερο και ανεμπόδιστο θηλασμό μέρα και νύχτα για όλο το πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού". Έχει αναφερθεί άπειρες φορές και εδώ στο φόρουμ από την IBCLC Αγλαΐα Παπαδήμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=142770&highlight=%E1%ED%E5%EC%F0%FC%E4%E9%F3%F4%EF#post142770

 

"Μπορεί το μωρό να θηλάζει ασταμάτητα για δυο τρεις ώρες και αφού κοιμηθεί για λίγα λεπτά να συνεχίσει για άλλες τρεις ώρες και πάει λέγοντας. Αυτό είναι απαραίτητητο για να κατέβει το γάλα." (Θηλασμός μια υπέροχη εμπειρία, σ. 98 )

 

Συνεχίζω να διαβάζω το ... ενημερωτικό έντυπο του ΡΕΑ ...

 

 

"Πότε δίνουμε συμπλήρωμα, είτε μητρικό που έχουμε βγάλει με το θήλαστρο ή εμπορίου;

 

α)Αν ένα παιδί μετά από 1-1,5 ώρα θηλασμού συνεχίζει να ψάχνεται και να αναζητά

β) ή ηρεμεί αλλά θέλει να τρώει κάθε 20 λεπτά με 1/2 ώρα, αυτό είναι μια βασική ένδειξη ότι το παιδί δεν χορταίνει και μάλλον εδώ θα του δώσουμε ένα συμπλήρωμα για να ηρεμήσει...

γ) Επίσης, αν κάποιο βράδυ το παιδί είναι πολύ ανήσυχο, μπαινο-βγαίνει στο στήθος, γεννιέται το ερώτημα αν κάνει κολικούς ή μήπως πεινάει. Εδώ του δίνουμε ένα "δοκιμαστικό γεύμα", να δούμε τι θέλει"

 

Έχω μείνει άναυδη από την παραπληροφόρηση!!! :shock: Στην αρχή οι θηλασμοί είναι πολύ συχνοί, δηλαδή κάθε μισή ώρα έως και κάθε 2 ώρες, όπως αναφέρεται και στο "Θηλασμός μια υπέροχη εμπειρία", σ. 98.

 

 

Παρακάτω το έντυπο συστήνει το μωρό να το "κοιμίζουμε λοξά πλάγια" ενώ οι επίσημες οδηγίες για την αποφυγή Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου λένε να το κοιμίζουμε ανάσκελα.

 

 

Συνεχίζω να διαβάζω τις επιστημονικά ατεκμηρίωτες απόψεις που περιέχει το κείμενο.

 

 

"Πότε πάει (το παιδί) στο δωμάτιο του;

 

Μέσα στους 2 πρώτους μήνες. Αν το καθυστερήσει και περάσουν 6 μήνες, τότε το θεωρεί κεκτημένο δικαίωμα και αρνείται να φύγει από το δωμάτιο των γονιών"

 

Αυτά τα όρια ποιος τα βάζει; Κάποιος επίσημος φορέας; Δυστυχώς ξέρω πως όχι. Είναι όμως γνωστό ότι όταν το μωρό κοιμάται χωριστά από τη μαμά, μειώνεται η επιτυχία και η διάρκεια του θηλασμού(και έτσι αυξάνονται οι πωλήσεις των εταιριών που πουλάνε ξένο γάλα).

 

 

Το έντυπο επίσης γράφει ότι η μητέρα που θηλάζει δεν καπνίζει, το οποίο δεν ισχύει σύμφωνα με τους συμβούλους θηλασμού γιατί χωρίς τον θηλασμό το μωρό μένει εκτεθειμένο στον καπνό χωρίς την προστασία που παίρνει από το μητρικό γάλα.

 

 

 

Συνεχίζω να διαβάζω το έντυπο:

 

"Να δώσω πιπίλα στο παιδί;"

 

Τις πρώτες 20 μέρες που προσπαθεί το παιδί να μάθει να θηλάζει ή θέλουμε να ξεκαθαρίσουμε αν πεινάει, δε δίνουμε πιπίλα, το μπερδεύουμε. Αργότερα, ειδικά αν κάνει πιπίλα το στήθος της μητέρας, δώστε του. Είναι αδιάφορο εξ'άλλου, γιατί το παιδί με κάτι θα ασχοληθεί είτε είναι το δάχτυλό του ή είναι η πιπίλα."

 

20 μέρες;; :confused: Στη σ. 96 του "Θηλασμός μια υπέροχη εμπειρία" η Διεθνώς Πιστοποιημένη Συμβούλος Γαλουχίας IBCLC Άννα Πατσούρου αναφέρει (όλα αυτά αναφέρονται και σε άλλες επίσημες και έγκυρες πηγές, απλά για λόγους οικονομίας χρόνου αντιγράφω από τη συγκεκριμένη πηγή):

 

"Τουλάχιστον τους πρώτους 3 μήνες αποφύγετε την πιπίλα για το μωρό που θηλάζει, γιατί:

 

-Τα μωρά μπορεί να γίνουν νευρικά και να θηλάζουν νευρικά, προσπαθώντας να βγάλουν γάλα από την πιπίλα, με αποτέλεσμα να πληγώνουν το στήθος κάθε φορά που επιστρέφουν σ'αυτό.

-Όταν το μωρό κάνει όλες τις θηλαστικές του κινήσεις στο στήθος, τότε η μητέρα κατεβάζει αρκετό γάλα. Μπορεί, εξαιτίας της πιπίλας, να μην έχετε αρκετό γάλα γιατί το μωρό σας δεν θα τρώει όσο συχνά θέλει.

-Η πιπίλα ενδέχεται να προκαλέσει στο μωρό μειωμένη πρόσληψη βάρους, στοματίτιδα, άρνηση στήθους, νεύρα, και στη μητέρα μαστίτιδα,πρώιμο αποθηλασμό και πρώιμη επιστροφή της γονιμότητας."

 

 

Μήπως δεν είναι τελικά και τόσο "αδιάφορο" όσο λέει το έντυπο του ΡΕΑ;

 

 

 

Στο τέλος του εντύπου γράφει

 

Σύνταξη κειμένου:Συντονιστής Παιδίατρος, Κούτσος Π.

 

 

 

Τόση (σκόπιμη; ) παραπληροφόρηση και τακτικές αντίθετες στις προϋποθέσεις για να πιστοποιηθεί ένα μαιευτήριο ως "Φιλικό προς τα Βρέφη"... Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ από το ΡΕΑ. :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπεμπούλα, μήπως το επόμενο παιδάκι να το γεννούσες στο Έλενα? Γιατί όλα αυτά που ζητάς σχετικά με την εδραίωση του θηλασμού, το Έλενα τα κάνει: με καισαρική και ολική νάρκωση, στο μισάωρο πάνω μου έφεραν το μωρό (το ίδιο και στις μανούλες που είχαν γεννήσει με επισκληρίδειο)

το μωρό συνέχεια στο δωμάτιο με τη μαμά, εκτός από 1 ώρα το πρωί που το παίρνανε για μπάνιο και για εξέταση από το γιατρό

συμβούλους θηλασμού για κάθε απορία, αν και οι απλές μαίες επίσης ήταν πολύ επεξηγηματικές και μένα στο πρώτο μου έδειχναν και μου ξανάδειχναν πώς να κρατάω το μωρό

Ρίξε μια ματιά και στα αντίστοιχα θέματα, εγώ και τα δυο μου παιδάκια εκεί τα γέννησα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολα οσα γραφεις, συμβαινουν στα ιδιωτικα μαιευτηρια σαν αγραφος κανονας. Απο δημοσια δεν ξερω γι αυτο δεν τα αναφερω. Τα ιδιωτικα τα ξερω γιατι σε ενα γεννησα εγω και σε αρκετα αλλα πολυ κοντινες μου φιλες ή συγγενεις.

 

Θελει να εισαι ενημερωμενη απο πριν, και να διεκδικεις καποια πραγματα.

 

Ακομα θυμαμαι που ειχα πολυ γαλα, αν και με καισαρικη, και ειχαν μπει 3 διαφορετικοι παιδιατροι και μου συνταγογραφουσαν γαλα…..και επεμεναν….ακομα θυμαμαι να μη μου δινουν το παιδι καθε πρωι 3-4 ωρες, και μετα να τρεχει το στομα της ξενο γαλα και να αρνιουνται οτι της εδιναν…αλλα εκανα μεγαλη φασαρια και σταματησαν ολα μαχαιρι απο τη 2η μερα. Την τριτη εφυγα αν και με καισαρικη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη για το ΡΕΑ, αλλά σαν συμβουλή και για να μην στενοχωριέσαι, σταμάτα να παίρνεις τοις μετρητοίς ότι διαβάζεις (είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση). Καλή η θεωρία, αλλά στην πράξη τα πράγματα πολλές φορές γίνονται διαφορετικά λόγω ιδιαίτερων συνθηκών. Επίσης σε πολλά θέματα δεν υπάρχει σωστό και λάθος, ενώ κάθε μωρό είναι διαφορετικό.

 

Όσο για το ότι δεν επιτρεπόταν συνοδός σε γυναίκα που είχε κάνει καισαρική, μου κάνει εντύπωση...

 

Σχετικά με το πως πρέπει να κοιμάται το μωρό και εγώ ξέρω λοξά πλάγια. Ανάσκελα υπάρχει κίνδυνος αναρρόφησης.

 

Επίσης μην περιμένεις επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για το πότε πρέπει να πάει το μωρό στο δωμάτιό του... Δεν είναι προφανές ότι είναι κάτι το σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και από το ίδιο το μωρό; Δεν υπάρχει σωστό και λάθος...

 

Αυτό με το κάπνισμα δεν το κατάλαβα... Εσύ θεωρείς ότι η μαμά που θηλάζει πρέπει να καπνίζει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με το κάπνισμα δεν το κατάλαβα... Εσύ θεωρείς ότι η μαμά που θηλάζει πρέπει να καπνίζει;

 

Δεν είναι το θέμα το θέμα τι θεωρω εγώ σωστό αλλά ποιο είναι το μικρότερο κακό για το παιδί. Σαφώς το καλύτερο σενάριο θα ήταν να μην καπνίζει η μαμά αλλά αν δεν μπορεί να κόψει το κάπνισμα, τότε το να κόψει τον θηλασμό είναι το χειρότερο σενάριο.

 

 

 

 

Η Αγλαΐα Παπαδήμα, Διεθνώς Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC, γράφει

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1904335&highlight=%EA%DC%F0%ED%E9%F3%EC%E1#post1904335

 

Το κάπνισμα επιβαρύνει το μωρό ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι. Το παιδί εισπνέει τα υπολείμματα του καπνού από τα μαλλιά, το δέρμα, τα ρούχα της μητέρας και επιβαρύνονται οι πνεύμονές του από αυτό.

 

Αν δεν θηλάζει έχει και την επιβάρυνση του ξένου γάλακτος, δηλαδή δύο επιβαρύνσεις αντί για μία.

Αν θηλάζει έχει μόνο την επιβάρυνση του καπνού που εισπνέει.

 

Το τσιγάρο δεν μπορεί να ενταχθεί στη λογική της διατροφής γιατί έχει σχέση με ρύπους που εισπνέονται.

 

Τα υπολείμματα που αφήνει στο γάλα, είναι λιγότερα από τα υπολείμματα περιβαλλοντικών ρύπων που υπάρχουν στα γάλατα από όσα εισπνέουν ή τρώνε οι αγελάδες

 

Υπάρχει και σχετικό θέμα με τίτλο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22230&highlight=%EA%DC%F0%ED%E9%F3%EC%E1

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια που εχω απο το ΡΕΑ γενικα ειναι καλη. Το μωρο μου το εφεραν αμεσως μετα τη γεννα στην ανανηψη και το θηλασα. Σημειωση ομως, ειχα δικη μου μαια που το εκανε, στις αλλες μανουλες στην ανανηψη δεν ειδα να φερνουν μωρο εκτος αν δε το ειχαν ζητησει... Οι μαιες του οροφου βοηθουσαν πολυ με το θηλασμο εκτος απο μια που ευχομαι να μη την συναντησω στο δευτερο τοκετο μου γιατι θα της πω οσα δε της ειπα στην πρωτη μου γεννα! Ισχυει οτι τα μωρα τα κρατουν πολλες ωρες και οσο και να ζηταμε αποκλειστικο θηλασμο ειναι επισης βεβαιο οτι τα ταϊζουν σε ΟΛΑ τα ιδιωτικα μαιευτηρια και αυτο το ξερω με βεβαιοτητα... Γενικα ακομα και αν τον ταϊζαν δε δυσκολευτηκαμε καθολου να εδραιωσουμε τον αποκλειστικο θηλασμο, και μολις γυρισαμε σπιτι δεν ηπιε συμπληρωμα ποτε πριν κλεισει 5,5 περιπου μηνες. Αυτο προσωπικη εμπειρια..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολα οσα γραφεις, συμβαινουν στα ιδιωτικα μαιευτηρια σαν αγραφος κανονας.

 

Το συγκεκριμένο μαιευτήριο όμως διαφημίζει ότι είναι στη διαδικασία πιστοποίησης ως φιλικό προς τα βρέφη!!! :confused:

 

 

 

 

Θελει να εισαι ενημερωμενη απο πριν, και να διεκδικεις καποια πραγματα.

 

Το θέμα δεν αφορά μόνο εμένα προσωπικά αλλά όλες τις γυναίκες που πάνε να γεννήσουν σε ένα μαιευτήριο, που εκ πρώτης όψεως δίνει την παραπλανητική εντύπωση ότι η μαμά θα έχει σωστή ενημέρωση και υποστήριξη.

 

Προσωπικά εγώ ΕΥΤΥΧΩΣ δεν χρειάστηκα τις συμβουλές τους στο θηλασμό, μιας και είχα προνοήσει να ενημερωθώ σωστά από πριν και θηλάζω ακόμα το πρώτο μου παιδί, παράλληλα με το νεογέννητο. Μια άπειρη όμως μανούλα ή μια μανούλα που για χ,ψ λόγους δεν κατάφερε να θηλάσει το πρώτο παιδί και θα βασιστεί στις "συμβουλές" μαιευτηρίων όπως το ΡΕΑ, μπορεί να έχει δύσκολο αγώνα :cry: να κουραστεί, να απελπιστεί και να τα παρατήσει.

 

Το "φιλικό προς τα βρέφη" είναι άκρως υποκρητικό :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι όντως απαραδεκτα όλα αυτα που γράφεις για το Ρεα και γενικοτερα για τα ιδιωτικα μαιευτηρια όπου συχνά δίνουν και ξένο γάλα στο παιδί χωρίς να ενημερώσουν τη μητέρα. Αλλά θα σας πω το εξής, όπου και να πάει μια μέλλουσα μαμά να γεννήσει, το καλύτερο είναι να είναι πλήρως ενημερωμένη έτσι ώστε να αποφύγει τυχών "λάθη" από γιατρούς/μαίες κλπ. Και θα σας πω γιατί. Γέννησα όπως έχω ξαναπεί στο Έλενα με κτ πριν ένα μήνα. Έγιναν λοιπόν τα εξής "λάθη" που θα μπορούσαν άνετα να με οδηγήσουν στον αποθηλασμο:

1. ΔΕΝ μου έφεραν το μωρό στο πρώτο μισάωρο αλλά στην ανάνηψη. Η μαία βέβαια με βοήθησε να το θηλάσω εκείνη την ώρα.

2. Ο καθένας (γιατροί / μαίες) έλεγε τη δική του εκδοχή για το θηλασμό. Δηλαδή:

-μια μαία μας είπε να προσέχουμε μήπως δεν αναπνέει το μωρό στο στήθος επειδή κλεινεται η μυτούλα του, μια άλλη μας είπε οτι δεν ισχύει γιατι αν δεν ανέπνεε θα ανοιγε το στόμα (λογικό)

-μια μαια μου πρότεινε εκτός από αλοιφή λανονίνης για πληγωμένη θηλή να χρησιμοποιήσω θηλή σιλικόνης (την οποία χρησιμοποίησα και ευτυχώς απαλλαγήκαμε απο αυτήν σύντομα γιατι η μικρή είχε αρχισει να τη συνηθίζει)

-μια παιδίατρος μου είπε να την αφήνω το πολύ ένα τέταρτο σε κάθε στήθος (δεν θα την πετύχω πουθενα;;; )

-μια άλλη παιδίατρος μας είπε οτι το παιδί φαίνεται φαγωμένο και μια τρίτη παιδίατρος μου έιπε τελικά δεν ήταν (φαγωμένο)

3.έκαναν λάθος (; ) με το βάρος του μωρού και μου είπαν την τρίτη μέρα ότι είναι 3040 (από βάρος γεννησης 3405) και μου το πήγανε στη β κλινικη πρόωρων να το "παρακολουθήσουν" όπου φυσικά του έδωσαν ξένο γάλα. Και ω του θαύματος την επόμενη μέρα το μωρό ζύγιζε 3250. Από τη χαρά μου που θα μου το έφερναν πισω στο δωμάτιο και θα φεύγαμε για το σπίτι δεν συνειδητοποίησα πόσο μ...κας ήμουν που πίστεψα οτι το μωρό είχε πάρει 210 γραμμαρια σε μια μέρα. Το μοναδικό "καλο" που μου ειχαν παει το κοριτσακι εκει ηταν οτι είχε ώρες θηλασμου και παρολο που είχα απογοητευτεί και ήμουν έτοιμη να σταματήσω τις προσπάθειες πήγαινα εκεί κάθε τρεις ώρες για να δω το κοριτσάκι μου και παράλληλα προσπαθούσα να τη θηλάσω για να μη μου λένε οτι πάω έτσι και μια μαια με βοήθησε πολύ.

4. Φυσικά μας "πρότεινε" ένας απο τους παιδιατρους συμπλήρωμα φεύγοντας (s26 gold).

 

 

Μετά από όλα αυτά, είμαι πραγματικά περήφανη που στις 13 μέρες κόψαμε το συμπλήρωμα και τις ψευδοθηλές και θηλάζουμε αποκλειστικά. Σε αυτό ο μόνος που με ενθάρρυνε ήταν ο παιδίατρος που έχω επιλέξει και παρακολουθεί τη μικρή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από όλα αυτά, είμαι πραγματικά περήφανη που στις 13 μέρες κόψαμε το συμπλήρωμα και τις ψευδοθηλές και θηλάζουμε αποκλειστικά.

 

:D Συγχαρητήρια! ;)

 

Το θέμα είναι να μην χρειάζεται η μητέρα να παλεύει ενάντια στο μαιευτήριο αλλά με σύμμαχο το μαιευτήριο. :-(

Link to comment
Share on other sites

:D Συγχαρητήρια! ;)

 

Το θέμα είναι να μην χρειάζεται η μητέρα να παλεύει ενάντια στο μαιευτήριο αλλά με σύμμαχο το μαιευτήριο. :-(

 

ευχαριστώ! αυτό λέω κι εγώ, τι πρέπει δηλαδή να κάνουμε? να κυνηγάμε τον κόσμο στο μαιευτήριο? για κάτι που είναι δικαίωμα μασ? και πόσο δύσκολο είναι κάποιοι να μη λένε του κεφαλιού τουσ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια όπως ανέφεραν κάποιες κοπέλες. Τουλάχιστον στο Λητώ που γέννησα εγώ πριν δύο χρόνια τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά.

Εγώ γέννησα φυσιολογικά και μου έφεραν αμέσως το μωρό για να θηλάσει. Στο δωμάτιο το είχα συνέχεια εκτός από τις ώρες επισκεπτηρίου που εγώ ζητούσα να το πάρουν αλλά μου το έφερναν (ζητώντας πρώτα από τους επισκέπτες να βγούν από το δωμάτιο) όποτε έκλαιγε για να φάει και πάντα θήλαζε με όρεξη οπότε δεν νομίζω ότι του είχαν δώσει ποτέ ξένο. Συνοδό είχα μαζί μου συνέχεια από τη μέρα που γέννησα μέχρι τη μέρα που φύγαμε αλλά ήμουν σε μονόκλινο και δεν ξέρω κατά πόσο παίζει αυτό κάποιο ρόλο.

Τις βλακείες σχετικά με το χρόνο θηλασμού μου τις είπε και εμένα ένας παιδίατρος την ημέρα που θα φεύγαμε (αφού είχε σχολιάσει ότι το μωρό έπαιρνε πολύ καλό βάρος με αποκλειστικό θηλασμό) δίνοντας μου και χαρτάκι με το γάλα που πρότεινε. Εγώ έκανα εγγράφως τα παράπονα μου για αυτό στο ερωτηματολόγιο που υπήρχε στο δωμάτιο, τώρα τί έγινε από έκει και πέρα και κατά πόσο δίνουν σημασία σε αυτά δεν μπορώ να το ξέρω.

Δυστυχώς η παραπληροφόρηση υπάρχει παντού και όντως πολλές φορές τα φυλλάδια των μαιευτηρίων παρουσιάζουν τα πράγματα πιό ελκυστικά και ιδανικά άπό ότι είναι στην πραγματικότητα. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε όσο πιό ενημερωμένες γίνεται ώστε να μπορούμε να διεκδικίσουμε τα δικαιώματα μας και τα δικαιώματα του μωρού μας.

Πάντως εγώ στενοχωριόμουν που ο γιατρός μου δεν συνεργάζεται με το Ρέα που είναι πιό κοντά στο σπίτι μου από ότι το Λητώ, διαβάζοντας όμως την εμπειρία σου αναθεώρησα :rolleyes:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπεμπούλα έχεις δίκιο.Κι εγώ στη θέση σου έτσι θα ένιωθα.

Δεν είχες ακούσει όμως για το Έλενα?Έχει όλα αυτά που ζητάς!

Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

15-7-2013

Η ζωή μας άλλαξε για πάντα!!!

aQamp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια όπως ανέφεραν κάποιες κοπέλες. Τουλάχιστον στο Λητώ που γέννησα εγώ πριν δύο χρόνια τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά.

Εγώ γέννησα φυσιολογικά και μου έφεραν αμέσως το μωρό για να θηλάσει. Στο δωμάτιο το είχα συνέχεια εκτός από τις ώρες επισκεπτηρίου που εγώ ζητούσα να το πάρουν αλλά μου το έφερναν (ζητώντας πρώτα από τους επισκέπτες να βγούν από το δωμάτιο) όποτε έκλαιγε για να φάει και πάντα θήλαζε με όρεξη οπότε δεν νομίζω ότι του είχαν δώσει ποτέ ξένο. Συνοδό είχα μαζί μου συνέχεια από τη μέρα που γέννησα μέχρι τη μέρα που φύγαμε αλλά ήμουν σε μονόκλινο και δεν ξέρω κατά πόσο παίζει αυτό κάποιο ρόλο.

Τις βλακείες σχετικά με το χρόνο θηλασμού μου τις είπε και εμένα ένας παιδίατρος την ημέρα που θα φεύγαμε (αφού είχε σχολιάσει ότι το μωρό έπαιρνε πολύ καλό βάρος με αποκλειστικό θηλασμό) δίνοντας μου και χαρτάκι με το γάλα που πρότεινε. Εγώ έκανα εγγράφως τα παράπονα μου για αυτό στο ερωτηματολόγιο που υπήρχε στο δωμάτιο, τώρα τί έγινε από έκει και πέρα και κατά πόσο δίνουν σημασία σε αυτά δεν μπορώ να το ξέρω.

Δυστυχώς η παραπληροφόρηση υπάρχει παντού και όντως πολλές φορές τα φυλλάδια των μαιευτηρίων παρουσιάζουν τα πράγματα πιό ελκυστικά και ιδανικά άπό ότι είναι στην πραγματικότητα. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε όσο πιό ενημερωμένες γίνεται ώστε να μπορούμε να διεκδικίσουμε τα δικαιώματα μας και τα δικαιώματα του μωρού μας.

Πάντως εγώ στενοχωριόμουν που ο γιατρός μου δεν συνεργάζεται με το Ρέα που είναι πιό κοντά στο σπίτι μου από ότι το Λητώ, διαβάζοντας όμως την εμπειρία σου αναθεώρησα :rolleyes:

 

 

 

Izaki....εγω ειμαι αυτη που παραπανω εγραψε οτι σε ολα γινονται....και γεννησα κι εγω στο ΛΗΤΩ!!!! πριν 4,5 χρονια ομως. :D

 

Οσα λεει η κοπελα σχεδον, τα πρωτα κυριως, εγιναν. Μερικα παραδειγματα μονο:

-Μου εδωσαν κι εμενα το μωρο 2 ωρες μετα τη γεννα για να θηλασω, οχι πριν

-ειχα rooming in αλλα οταν το μωρο θηλαζε στις 2-3 και στις 5 μου το επαιρναν μισοκοιμισμενο και το επεστρεφαν στις 8, ηταν ΤΑΙΣΜΕΝΟ με ξενο γαλα ενω ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο. Μαλιστα μου ελεγαν οτι ηταν η ιδεα μου και θα ηταν γουλιτσες απο τοτε που ειχε θηλασει (=6 ωρες πριν!!).

-Οι παιδιατροι μου εδωσαν συνταγη για ξενο γαλα επισης, και επεμεναν οτι μπορει να λες οτι θα θηλασεις, αλλα θα το χρειαστεις! Και αυτο που ειπες παραπανω για το χρονο θηλασμου....

Κι αλλα...

Γενικα καλα ηταν, αλλα ηθελε πιεση το πραγμα για να ειναι φιλικο προς το θηλασμο κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή η θεωρία, αλλά στην πράξη τα πράγματα πολλές φορές γίνονται διαφορετικά λόγω ιδιαίτερων συνθηκών. Επίσης σε πολλά θέματα δεν υπάρχει σωστό και λάθος, ενώ κάθε μωρό είναι διαφορετικό.

 

Υπάρχουν επιστημονικά τεκμηριωμένες επίσημες οδηγίες από έγκυρους φορείς και υπάρχουν και προσωπικές απόψεις-αυθαιρεσίες που πλασάρονται ως επιστημονικά τεκμηριωμένες οδηγίες από τον κάθε γιατρό-αυθεντία, ανάλογα με τα συμφέροντα του.

 

Δυστυχώς, πολλοί γιατροί καταφέρνουν να επιβάλλουν την προσωπική, υποκειμενική τους άποψη λόγω της θέσης τους :evil: και επεδή ο κόσμος φοβάται να τους αμφισβητήσει.

 

Σου λέει ο γιατρός "Εγώ είμαι επιστήμονας, έχω κάνει τόσα χρόνια σπουδές, έχω 20 χρόνια εμπειρία". Ναι, έχεις σπουδές και εμπειρία αλλά αυτό δεν σε εμποδίζει να μη σέβαισαι τον ασθενή, να τον παραπλανείς για να εξυπηρετείς τα δικά σου συμφέροντα (δωράκια από εταιρίες, οικονομία χρόνου, κατευθυντήριες γραμμές από το μαιευτήριο με το οποίο συνεργάζεσαι, ανάγκη υποστήριξης προσωπικών πεποιθήσεων, ακόμα κι αν δεν είναι επιστημονικά αποδεκτές, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει ο γιατρός "Εγώ είμαι επιστήμονας, έχω κάνει τόσα χρόνια σπουδές, έχω 20 χρόνια εμπειρία".

 

Αυτά τα λόγια είναι λόγοι για να μας κάνουν να αλλάξουμε γιατρό.Είναι σαν το παράδειγμα δάσκαλος_αυθεντία : "αυτό που σου λέω είναι το σωστό, μόνο και μόνο επειδή σου το λέω εγώ που τα ξέρω όλα"

15-7-2013

Η ζωή μας άλλαξε για πάντα!!!

aQamp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν επιστημονικά τεκμηριωμένες επίσημες οδηγίες από έγκυρους φορείς και υπάρχουν και προσωπικές απόψεις-αυθαιρεσίες που πλασάρονται ως επιστημονικά τεκμηριωμένες οδηγίες από τον κάθε γιατρό-αυθεντία, ανάλογα με τα συμφέροντα του.

 

 

Για ιατρικά θέματα ναι (αν και πάλι μπορεί να υπάρχουν μικρές διαφοροποιήσεις). Για το πότε θα πάει το μωρό στο δωμάτιό του καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει μια ιδανική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς κάλλιστα να στείλεις ενα εμαιλ στο ΡΕΑ λέγοντας τους αυτά που αναφέρεις παραπάνω ή και να τους τα πεις ενα χεράκι πιο δημόσια στη σελίδα τους στο fb....εγω εκεί εκανα τα παραπονά μου...με το γάντι βεβαιως βεβαίως.

 

Γενικά έχω καλές αναμνήσεις αλλά όντως το έντυπο που λες εχει θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Για ιατρικά θέματα ναι (αν και πάλι μπορεί να υπάρχουν μικρές διαφοροποιήσεις). Για το πότε θα πάει το μωρό στο δωμάτιό του καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει μια ιδανική απάντηση.

 

Τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει στο έντυπο που μοιράζουν στις λεχώνες. :?

 

Αν δεν είναι κάποιο αντικειμενικό, ιατρικό θέμα αλλά υποκειμενικό/ψυχολογικό/παιδαγωγικό, δεν πρέπει να υπάρχει γραμμένο σαν πληροφορία, την οποία οι μανούλες μπορεί να τη λάβουν σοβαρά υπόψην, θεωρώντας την όχι άποψη κάποιου παιδιάτρου αλλα έγκυρη πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λόγια είναι λόγοι για να μας κάνουν να αλλάξουμε γιατρό.Είναι σαν το παράδειγμα δάσκαλος_αυθεντία : "αυτό που σου λέω είναι το σωστό, μόνο και μόνο επειδή σου το λέω εγώ που τα ξέρω όλα"

 

Η λεχώνα δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει τους παιδιάτρους του μαιευτηρίου. :evil:

 

Μπορεί μόνο να πάει διαβασμένη και να κλείσει τα αυτιά της και τα μάτια της στην παραπληροφόρηση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Izaki....εγω ειμαι αυτη που παραπανω εγραψε οτι σε ολα γινονται....και γεννησα κι εγω στο ΛΗΤΩ!!!! πριν 4,5 χρονια ομως. :D

 

Οσα λεει η κοπελα σχεδον, τα πρωτα κυριως, εγιναν. Μερικα παραδειγματα μονο:

-Μου εδωσαν κι εμενα το μωρο 2 ωρες μετα τη γεννα για να θηλασω, οχι πριν

-ειχα rooming in αλλα οταν το μωρο θηλαζε στις 2-3 και στις 5 μου το επαιρναν μισοκοιμισμενο και το επεστρεφαν στις 8, ηταν ΤΑΙΣΜΕΝΟ με ξενο γαλα ενω ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο. Μαλιστα μου ελεγαν οτι ηταν η ιδεα μου και θα ηταν γουλιτσες απο τοτε που ειχε θηλασει (=6 ωρες πριν!!).

-Οι παιδιατροι μου εδωσαν συνταγη για ξενο γαλα επισης, και επεμεναν οτι μπορει να λες οτι θα θηλασεις, αλλα θα το χρειαστεις! Και αυτο που ειπες παραπανω για το χρονο θηλασμου....

Κι αλλα...

Γενικα καλα ηταν, αλλα ηθελε πιεση το πραγμα για να ειναι φιλικο προς το θηλασμο κλπ.

 

Οπότε στα 2,5 χρόνια που μεσολάβησαν ανάμεσα στις γέννες μας βελτιώθηκαν ευτυχώς κάποια πράγματα γιατί αυτό που σου έκαναν μόνο rooming in δεν ήταν.. Βέβαια οι παιδίατροι συνεχίζουν ακάθεκτοι την προώθηση του ξένου :rolleyes:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να πω τις εντυπώσεις μου για το "φιλικό" προς τα βρέφη Ρέα καθώς γέννησα εκεί στις 6/11/13. Παρόλο που γέννησα με ΦΤ και ήμουν μια χαρά στην αίθουσα ανάνηψης, ούτε εμένα μου έφεραν το μωρό κατευθείαν. Δεν είμαι σίγουρη πόση ώρα πέρασε γιατί είχα χάσει λίγο την αίσθηση του χρόνου, αλλά καμιά ώρα τουλάχιστον. Συν τοις άλλοις όταν ανέβηκα στο δωμάτιο έκαναν πάλι τουλάχιστον καμιά ώρα να μου φέρουν τη μπέμπα μου, αφού ρωτούσα και ξαναρωτούσα πού είναι. Λέω δεν πειράζει πρέπει να περιποιηθούν κι εμένα κι εκείνη πρώτα και πράγματι σχετικά με την περιποίηση έμεινα πολύ ευχαριστημένη, όλοι ήταν άψογοι επαγγελματίες.

 

Το πρόβλημα για μένα άρχισε όταν έβαζα την μπεμπούλα μου στο στήθος και ζητούσα στην αρχή να έρχεται κάποια μαία κάθε φορά να με βοηθήσει. Πράγματι ερχόταν κάποια κοπέλα κάθε φορά, αλλά συχνά με αρκετή καθυστέρηση εξαιτίας του φόρτου εργασίας, με αποτέλεσμα φυσικά το παιδί να αρχίσει να κλαίει από την πείνα και να το βάζω όπως όπως πάνω μου. Ακόμα κι όταν οι μαίες έρχονταν εγκαίρως, μου την έβαζαν για μισό λεπτό κι έφευγαν τρέχοντας (πάλι εξαιτίας του φόρτου εργασίας), οπότε πριν προλάβουν να βγουν από το δωμάτιο το παιδί είχε ήδη βγει από το στήθος κι εγώ πάλευα πάλι μόνη μου.

 

Θα μου πείτε "καλά μόνη σου δεν μπορούσες;" Ε, δεν μπορούσα, είχα και θέμα με επίπεδες θηλές κι ενώ το παιδί φαινόταν να πιάνει καλά και να βάζει μεγάλο μέρος της θηλής (και της θηλαίας άλω), εγώ ήδη μέχρι το βράδυ είχα τραυματιστεί και στα δύο στήθη. Παρόλο που είχα διαβάσει αρκετά, είχα δει βιντεάκια, κλπ, ήξερα ότι δεν έπρεπε να πονάω, από το φόβο και την απειρία μου, τα έκανα μαντάρα.

 

Το κυριότερο μου θέμα όμως δεν ήταν πόσο βοηθούσαν οι κοπέλες, αλλά αυτά που έλεγαν ειδικά μερικές από αυτές. Καταρχήν μου σύστησαν κομπρέσες με αλατόνερο (κινέζικο βασανιστήριο!!!) στις πληγωμένες θηλές, πράγμα που μόνο μία φορά άντεξα να κάνω και μετά πλενόμουν πόση ώρα για να μη φάει το παιδί όλο αυτό το αλάτι! Τη δεύτερη προς τρίτη μέρα που ήρθε το γάλα μου και το στήθος είχε πρηστεί φυσιολογικά (σαν την Πάμελα ήμουν!), μου λέει μία -πολύ επικριτικά- "βάζεις το παιδί συνέχεια για αυτό έχεις οίδημα". Μια άλλη με ρωτάει τη νύχτα πότε έφαγε το παιδί για να σημειώσει σε μια καρτέλα, της απαντάω σχεδόν καθε 1-1.30 ώρα και με κοιτάει σαν να ήμουν ΟΥΦΟ και λέει "Μα καλά δεν κάνεις 20λεπτα γεύματα; Για αυτό θέλει συνέχεια το παιδί". Ψαχνόμουν κι εγώ και λέω πώς δεν άκουσα πουθενά για τα περιβόητα 20λεπτα γέυματα! Που το μωράκι μου κάθε δύο λεπτά κοιμόταν Ό,τι του φανεί του Λολοστεφανή σε μία γυναίκα που μόλις έχει γεννήσει κι αισθάνεται τόσο ευάλωττη και πονεμένη σε όλο της το σώμα! Κι η διπλανή μου κοπέλα έμεινε με το στόμα ανοιχτό!

 

Η οποία διπλανή μου παρεμπιπτόντως είχε κάνει καισαρική και δεν μπορούσε να σηκωθεί καθόλου μόνη της γιατί ζαλιζόταν για καναδυό μέρες, ούτε το κουμπί για να ειδοποιήσει κάποιον δεν έφτανε να πατήσει και της είπαν συνοδό μόνο για το πρώτο βράδυ! Η οποία συνοδός (η μαμά της) έπρεπε να ξεροσταλιάσει σε μια καρεκλίτσα τόση δα που λες και επίτηδες ήταν και κατάσκληρη (μόνο τα καρφιά της λύπανε), τελικά δεν άντεξε η γυναίκα και έφυγε, οπότε την κοπέλα όσο μπορούσα τη βοηθούσα εγώ!

 

Όλα αυτά, με δυο λόγια την έλλειψη προσωπικού σε σχέση με τις λεχώνες και την παντελή έλλειψη μιας και μόνης σωστής κατάρτισης στο θέμα του θηλασμού, τα σχολίασα κι εγώ στο έντυπο που μου έδωσαν στην έξοδό από το Ρέα, αν και δε νομίζω ότι ιδρώνει κανενός το αυτί. Εννοείται η ευθύνη είναι αποκλειστικά της κλινικής που θέλει να συμπιέσει όσο γίνεται τα λειτουργικά κόστη και όχι των εργαζομένων προσωπικά (αν και κάποιες μαίες αν τις είχα μπροστά μου...!). Πάντως καμία σχέση με τα ωραία λόγια στην ιστοσελίδα τους και τις τεράστιες αφίσες.

knrzp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Θα μου πείτε "καλά μόνη σου δεν μπορούσες;" Ε, δεν μπορούσα, είχα και θέμα με επίπεδες θηλές κι ενώ το παιδί φαινόταν να πιάνει καλά και να βάζει μεγάλο μέρος της θηλής (και της θηλαίας άλω), εγώ ήδη μέχρι το βράδυ είχα τραυματιστεί και στα δύο στήθη. Παρόλο που είχα διαβάσει αρκετά, είχα δει βιντεάκια, κλπ, ήξερα ότι δεν έπρεπε να πονάω, από το φόβο και την απειρία μου, τα έκανα μαντάρα.

 

Το κυριότερο μου θέμα όμως δεν ήταν πόσο βοηθούσαν οι κοπέλες, αλλά αυτά που έλεγαν ειδικά μερικές από αυτές. Καταρχήν μου σύστησαν κομπρέσες με αλατόνερο (κινέζικο βασανιστήριο!!!) στις πληγωμένες θηλές, πράγμα που μόνο μία φορά άντεξα να κάνω και μετά πλενόμουν πόση ώρα για να μη φάει το παιδί όλο αυτό το αλάτι!

 

Σαφώς και δεν μπορούσες μόνη σου, όσο ενημερωμένη και να είναι μία γυναίκα για το θηλασμό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα η θεωρία από την πράξη. Και κανένα θέμα να μην υπάρχει η κάθε μαμά χρειάζεται καθοδήγηση και βοήθεια. Καταλαβαίνω ότι υπήρχε φόρτος εργασίας αλλά ιδιωτικό μαιευτήριο είναι ας προσλάβει κι άλλο προσωπικό.

Είναι κρίμα που δεν διευκολύνουν τις νέες μαμάδες στα τυχόν προβλήματα που αντιμετωπίζουν ώστε να μπορούν να απολαύσουν τις μαγικές πρώτες μέρες με το μωράκι τους..

 

{Πάντως για το αλατόνερο θα διαφωνήσω, και η δική μου μαία (του γιατρού μου όχι του μαιευτηρίου) μου το είχε προτείνη ως λύση αν ποτέ είχα πληγή στο στήθος. Κάποια στιγμή που χρειάστηκε και έβαλα είδα άμεσα αποτελέσματα (σε μία μέρα είχε περάσει η πληγή). Ήταν ενοχλητική η αίσθηση αλλά χαλάλι αφού πέρασε τόσο γρήγορα. Βέβαια ήθελε όντως σχολαστικό πλύσιμο και αλλαγή ρούχων για να μην πάει καθόλου αλάτι στο στόμα του μωρού. }

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...