Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτηρας για τοκετο στο νερο


Marisa1978

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις μελλουσες και νυν μανουλες. Ελπιζω να με δεχθειτε στην παρεα σας αν και ακομα δεν ειμαι εγκυος, ψαχνομαι ομως πολυ απο τωρα γιατι συντομα ελπιζω να εχω κι εγω ενα θαυματακι στην κοιλια μου.

 

Ηθελα να ρωτησω αν εχετε καποιον γυναικολογο να συστησετε που να ξερει απο τοκετο στο νερο.

Ο δικος μου ο οποιος ειναι κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο ς, ξεγεννα στο Μητερα και δεν αναλαμβανει τοκετο στο νερο. Ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου, αλλα οχι τοσο πολυ του φυσικου...Δεν θα ηθελα, αν οι συνθηκες φυσικα μου το επιτρεψουν, να γεννησω καθηλωμενη σε ενα κρεββατι με τεχνητους πονους και τομες κλπ. Θα ηθελα να προσπαθησω, οταν με το καλο μεινω εγκυος και αν ειναι εφικτο, για κατι πιο φυσικο.

 

Εχετε κατι να μου προτεινετε γιατι με ενδιαφερει πολυ ο τοκετος στο νερο.

 

Ευχαριστω πολυ! Αν εχει απαντηθει το θεμα αλλου ζητω προκαταβολικα συγνωμη, ειμαι καινουρια βλεπετε!

Θέλω να σου κάνω, οτι η ανοιξη στις κερασιές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Marisa και εύχομαι το συντομότερο η επιθυμία σου να πραγματοποιηθεί.

 

Δεν ξέρω κάποιον γιατρό που να αναλαμβάνει φυσικό τοκετό, αλλά, απ' όσο γνωρίζω τοκετό σε νερό έχουν τα μαιευτήρια Μητέρα και Λητώ και ίσως να μπορείς να βρεις γυναικολόγο μέσω του μαιευτηρίου.

 

Πάντως, προσωπικά θα σου πρότεινα να ενημερωθείς για την Ευτοκία, όπου τη διαδικασία του τοκετού αναλαμβάνουν εσύ και οι μαίες και όπου η παρουσία του γιατρού δεν είναι απαραίτητη (στην περίπτωση που ο γιατρός σου αρνηθεί να παραστεί). Θα βρεις πολλές πληροφορίες στο forum αλλά και στο site της Ευτοκίας.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για την ευχη! τοκετο στο νερο εχει το Λητω και το Νικη,το Μητερα δυστυχως δεν εχει....Ο συλλογος ευτοκια εχει δικους του μαιευτηρες που συνεργαζονται με το Λητω απλως δεν ξερω κανεναν απο εκει και ελεγα μηπως καποια κοπελα εχει καποιον να μου συστησει! Ευχαριστω και παλι!

Θέλω να σου κάνω, οτι η ανοιξη στις κερασιές...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ο δικός μου γιατρός Γ.Μουζάλας που έχει το ιατρείο του στη Ν.Σμύρνη πραγματοποιεί τοκετό στο νερό και συνεργάζεται με το Λητώ και το Ιασώ. Ελπίζω γρήγορα να έχεις ένα μωράκι στην αγκαλιά σου!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για οσες μανουλες ειναι απο τη Θεσσαλονικη μπορουνε να γεννησουν στο νερο στην Γεννεσεις οπου υπαρχει ειδικος χωρος.Εγω εκει γεννησα και ηταν καταπληκτικη εμπερια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

εγώ μίλησα με μια μαία η οποία κάνει τοκετό στο νερό είτε στο σπίτι είτε στο λητώ και αντίστοιχα συνεργάζεται με γυναικολόγους που είναι αυτής της λογικής. μπες στο www.toketosstonero.gr να ρίξεις μια ματιά. αν θες πες μου να σου στείλω το τηλέφωνό της...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα,

αποφασισα να γεννησω στο νερο και ψαχνω γυναικα γυναικολογο στην θεσσαλονικη που να αναλαμβανει γεννα στο νερο.

Μπορει να μου προτεινει κανεις καποιαν?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...