Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ


drop_00

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν θα μπορω να θηλασω γιατι παιρνω φαρμακα.

 

1) Τα φάρμακα που παίρνεις είναι σίγουρα μη συμβατά με τον θηλασμό; :confused: Τσέκαρέ τα εδώ.

 

http://www.e-lactancia.org/en/

 

 

2) Αν είναι όντως μη συμβατά με τον θηλασμό, μπορεί να υπάρχουν κάποια άλλα φάρμακα που μπορείς να πάρεις που είναι συμβατά.

 

Πολλοί γιατροί δυστυχώς δεν έχουν ιδέα από θηλασμό (ή δεν έχουν όρεξη/χρόνο να ασχοληθούν) και προτείνουν αυθαίρετα να μη θηλάσει η μητέρα. Αν είσαι σ'αυτήν την κατηγορία μητέρων,μην το δεχτείς!!!! Ψάξτο καλά!

Link to comment
Share on other sites

1) Τα φάρμακα που παίρνεις είναι σίγουρα μη συμβατά με τον θηλασμό; :confused: Τσέκαρέ τα εδώ.

 

http://www.e-lactancia.org/en/

 

 

2) Αν είναι όντως μη συμβατά με τον θηλασμό, μπορεί να υπάρχουν κάποια άλλα φάρμακα που μπορείς να πάρεις που είναι συμβατά.

 

Πολλοί γιατροί δυστυχώς δεν έχουν ιδέα από θηλασμό (ή δεν έχουν όρεξη/χρόνο να ασχοληθούν) και προτείνουν αυθαίρετα να μη θηλάσει η μητέρα. Αν είσαι σ'αυτήν την κατηγορία μητέρων,μην το δεχτείς!!!! Ψάξτο καλά!

Ειναι στη κατηγορια 1 με αναφορα για απνοια σε νεογεννητο και για κινδυνο εμφανισης συνδρομου steven johnson http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=19&id=108&st=2

Δε νομιζω να το ρισκαρω κι επισης δεν αλλαζουν σε εγκυμονουσα και λεχωνα θεραπεια γτ πολυ απλα θα πρεπει πανω απ ολα να ειμαι καλα.Ηδη ανεβαζω τη δοσολογια αυτες τις μερες γτ τα ειχαμε μειωσει αρκετα για το πρωτο τριμηνο για αποφυγη τερατογεννεσης.Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε

Το να πας σε δημοσιο Νοσοκομειο για τοκετό χωρις να έχεις προ-συννενοηθει με καποιον επιμελητη δεν ειναι επισφαλες'??

Δηλαδη εννοω αν τυχόν δεν δωσεις κατι θα σε ξεγεννήσει ό ίδιος ή κάποιος ειδικευόμενος ή φοιτητής ??

Σας ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε

Το να πας σε δημοσιο Νοσοκομειο για τοκετό χωρις να έχεις προ-συννενοηθει με καποιον επιμελητη δεν ειναι επισφαλες'??

Δηλαδη εννοω αν τυχόν δεν δωσεις κατι θα σε ξεγεννήσει ό ίδιος ή κάποιος ειδικευόμενος ή φοιτητής ??

Σας ευχαριστώ για την απάντηση

Εγω δεν έδωσα κάτι και με ξεγεννησε ο επιμελητής!! Οι φοιτητές απλα κοιταζανε...εμενα δεν με ενοχληςε...ειχα τον πόνο μου εκείνη την στιγμή ! Απλα αν θες επισκληριδιο εκει ειναι το πρόβλημα.... Μου ειπαν δεν ενδείκνυται...παρα μονο αν υπαρχει επιπλοκή και κανείς καισαρικη τομή!! Παντως αν θες να γεννήσεις φυσιολογικά ειναι η καλύτερη επιλογή το να πας ετσι χωρις γιατρό τελικα..εγω αυτο κατάλαβα!!! Καλή λευτεριά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε

Το να πας σε δημοσιο Νοσοκομειο για τοκετό χωρις να έχεις προ-συννενοηθει με καποιον επιμελητη δεν ειναι επισφαλες'??

Δηλαδη εννοω αν τυχόν δεν δωσεις κατι θα σε ξεγεννήσει ό ίδιος ή κάποιος ειδικευόμενος ή φοιτητής ??

Σας ευχαριστώ για την απάντηση

 

Θα σου πω την απάντηση γιατί την έχω συζητήσει με μερικές κοπέλες που γνώρισα εκεί πριν αλλά και μετά τον φυσιολογικό τοκετό τους. Με ή χωρίς γιατρό:

Το βράδι έχει επιμελητές Β' ή ειδικευόμενους. Οχι φοιτητές. Σε ωράριο 8-3 έχει κανονικά επιμελητές Α και Β.

 

Μπορείς να το κάνεις αυτό που λες κατά τα λεγόμενα τους - όμως να παρακολουθήσεις τα μαθήματα ανώδυνου και του θηλασμού που κάνουν εκεί κατά την προγεννητική σου παρακολούθηση. Γιατί θα μάθεις εκεί ΠΩΣ θα βοηθήσεις τον τοκετό σου και θα είσαι σωστά προετοιμασμένη.

 

Αν δεν ξέρεις πως να βοηθήσεις.... για να μην παιδευτείς, τότε καλύτερα να έχεις δικό σου γιατρό απ' την αρχή για να συνενοηθείς για επισκληρήδιο.

 

Πάντως έχω αρκετές γνωστές (ξεπέρασαν τις 10 πια) που πήγαν έτσι απροετοίμαστα και γέννησαν δωρεάν με γιατρό εφημερίας. Με εξαίρεση μία εξ αυτών που πανικοβλήθηκε και έσπρωχνε διαρκώς και ακανόνιστα ενώ είχε/δεν είχε πόνους, και ταλαιπωρήθηκε πολύ η κοπέλα όπως μου είπε, οι υπόλοιπες γέννησαν μια χαρά.

Οταν ήμουν στην ανάνηψη περιμένοντας να ανέβω στο δωμάτιο μου, είχαν σε εξέλιξη 2 γέννες, η μία ήταν μία κοπέλα από την Βουλγαρία που ήρθε εκτάκτως και δεν είχε γιατρό. Παρόλα αυτά την πρόσεξαν της έκαναν αστεία να ξεχαστεί, της έδιναν κουράγιο... είχα συγκινηθεί πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!διαβαζω αρκετο καιρο το forum και τωρα ηρθε η ωρα να πω και εγω την εμπειρια μου απο το μαιευτηριο Ελενα!Πριν ενα μηνα γεννησα και πραγματικα μονο καλες εντυπωσεις και αναμνησεις εχω!Απο τον security που ειναι στην εισοδο μεχρι τα κοριτσια που φροντιζουν για την καθαριοτητα του δωματιου σου!Πραγματικα το Ελενα δεν εχει να ζηλεψει σε τίποτα απο τα ιδωτικα,μιλαω κυριως για τον 5ο οροφο και τα λουξ δωματια που εκει ημουν!Εγω παντα ακουγα για το ποσο χαλια ειναι τα δημοσια νοσοκομεια κ εχοντας κανει καποιες εξετασεις στο Ρεα περιμενα να δω τραγικες εικονες!Και ομως εντυπωσιαστηκα πραγματικα απο την οργανωση που εχει σαν νοσοκομειο.

Ειχα εναν φυσιολογικο τοκετο και εναν γιατρο που δεν εφυγε λεπτο απο διπλα μου!

Η περιποιηση που ειχα μετα και εγω αλλα και το μωρακι μου ηταν περα καθε προσδοκειων!

Ειλικρινα προτεινω το μαιευτηριο Ελενα σε ολες τις μελλουσες μανουλες και μη!Και κοριτσια μη φοβηθειτε τον φυσιολογικο τοκετο,εμπιστευτειτε τον γιατρο και ολα θα πανε καλα!Ειναι τρομερο συναισθημα και εμπειρια να βλεπεις το μωρακι σου με το που βγει!!!

Ευχομαι οτι καλυτερο σε ολες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...