Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ


Recommended Posts

Γεια σου vasso2!

Rooming-in σημαίνει πως την μικρούλα την είχα όλη την ώρα στο δωμάτιο μαζί μου και bedding-in σημαίνει πως την είχα και στο κρεβάτι και την θήλαζα όποτε χρειαζόταν και όχι με ωράριο.

Οι μαίες… δεν τις είδα και πολύ, πάνω στον τοκετό μόνο (που έκανα δύο ημέρες να γεννήσω), αλλά ήταν πολύ χαλαρές και γλυκές. Μετά…. γέννησα Τετάρτη και ευτυχισμένη έφυγα Παρασκευή. Για την μικρή δεν τις χρειάστηκα, τα έκανα όλα μόνη μου.

Και ναι, είχα μονόκλινο, το ποιο απλό που υπάρχει.

Πάντως ήταν καθαρά, το προσωπικό ευγενικό και καλοδιάθετο και δεν θυμάμαι τίποτα αρνητικό.

Εσύ σε ποιόν γιατρό είσαι?

Ότι άλλο χρειαστείς…

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, ηρέμησα κάπως. Άντε να έρθει η ώρα μου να κρατήσω στα χέρια μου την μπεμπούλα μου...

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτησες γεια σας!Ηθελα να σας πω οτι πριν λιγες μερες γενησεσ το Πανεπηστημιακο μια γνωστη μου και μου ειπε τα χειροτερα...Σε γενικες γραμμες τα μαιευτηρια στη Λαρισαειναι καλυτερα απο οτι το νοσοκομειο....το εχουνε κανει λιγο...επιχειρηση εκει απο τοι μαθαινω....Οποτε αν καποια μελουσα μαμα θελησει να γενησει Λαρισα στο νοσοκομειο,ας το ψαξει λιγο καλυτερα κι ας ρωτησει....:wink:

 

 

Με το καλο να ρθει κ το μωρακι σου!!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια..ειμαι μεταξυ υγεια και ιασω μπορει καποια που γεννησε προσφατα να μου δωσει πληροφοριες για το περιβαλλον και την εξυπηρετηση?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσεις που εχετε γεννήσει στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Λαρισας έχετε μείνει ευχαριστημένες?Μπορείτε να μου δωσετε μερικες πληροφορίες για το τι παιζει απο προσωπικό, δωματια και υπάρχει καποια ταρίφα στο οικονομικό θέμα?Γιατρό εχω τον κύριο Λιάλιο.Είμαι απο Βόλο και εχω και δω γυναικολογο που τον εμπιστευομαι πολύ αλλα γενναει ομως στο Ιασω και τα οικονομικά δεν ειναι τοσο καλα για να παω εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

γεια σας! θα γεννησω τον φεβρουαριο και σκεφτομαι για το ιασω αλλα θελω να μαθω συγκεκριμενα ονοματα γιατρων! αν ξερετε καποιον και μεινατε ικανοποιημενες στειλτε μου να ξερω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κι εγώ στο πανεπιστημιακό γέννησα με γιατρό το Λιάλιο και τις 2 φορές. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές.

 

με τον γιατρο σου εμεινες ευχαριστημενη η οχι και τοσο;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! θα γεννησω τον φεβρουαριο και σκεφτομαι για το ιασω αλλα θελω να μαθω συγκεκριμενα ονοματα γιατρων! αν ξερετε καποιον και μεινατε ικανοποιημενες στειλτε μου να ξερω!

 

Καλησπερα! Εγω μένω Λαμία, αλλα γεννησα Λαρισα στο Ιασω. Ο γιατρος μου ειναι Λαμια. Η διπλανη μου στο δωματιο (2η γεννα), ειχε τον κ. Αλεξανδρη και μιλουσε γι αυτον με πολυ καλα λογια, προσωπικη αποψη δυστυχως δεν εχω, αλλα αν θες πληροφοριες για το Ιασω ρωτησε με ο,τι θελεις μιας και τα εχω προσφατα!

 

με το καλο το μωρακι σου!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εγω μένω Λαμία, αλλα γεννησα Λαρισα στο Ιασω. Ο γιατρος μου ειναι Λαμια. Η διπλανη μου στο δωματιο (2η γεννα), ειχε τον κ. Αλεξανδρη και μιλουσε γι αυτον με πολυ καλα λογια, προσωπικη αποψη δυστυχως δεν εχω, αλλα αν θες πληροφοριες για το Ιασω ρωτησε με ο,τι θελεις μιας και τα εχω προσφατα!

 

με το καλο το μωρακι σου!

 

σ ευχαριστω πολυ κι συ να χαιρεσαι το μωρακι σου. εμεινες ευχαριστημενη απο το ιασω, τι σου παρειχαν και ποσα πληρωσες συνολικα;

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ κι συ να χαιρεσαι το μωρακι σου. εμεινες ευχαριστημενη απο το ιασω, τι σου παρειχαν και ποσα πληρωσες συνολικα;

 

Καλημερα!

Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από το Ιασω. Ήταν πολύ οργανωμένοι και εξυπηρετικοί σε όλα τους. Οι μαιες πάντα ευγενικές και πρόθυμες να βοηθήσουν οποιαδήποτε ωρα κι αν το ζητούσες. Το μωρό το είχα στο δωμάτιο και το έπαιρναν για αλλαγή πάνας, μπάνιο και παιδίατρο. Αν κάποιες ωρες ήθελες πχ να κοιμηθείς ή είχες επισκέψεις μπορούσες να το δώσεις στη φύλαξη και μετά να το ξαναπαρεις. Υπερ του μητρικού θηλασμου και βοηθουσαν παρα πολυ. Δεν εδιναν ξενο γαλα παρα μονο αν το ζητουσες εσυ και παλι σε προετρεπαν για θηλασμο.

Το φαγητο αψογο, δεν θυμιζε σε τιποτα νοσοκομειακο, καθε μερα αλλαζαν πετσετες και μερα παρα μερα σεντονια εκτος αν ειχαν λερωθει εννοειται, εβαζαν και προστατευτικο υποσεντονο, μας εδωσαν 1 πακετο σερβιετες τις οποιες χρησιμοποιησα ολες συν 2-3 απο τις δικες μου. μας εδωσαν ενα μικρο σαπουνακι κι ενα μικρο αφρολουτρακι σε στυλ δειγματος τα οποια βεβαια ανανεωναν μερα παρα μερα, το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι δεν υπηρχε μεσα στο δωμάτιο ή στο μπάνιο απολυμαντικο. ειχε μονο στον διαδρομο εξω απο τους θαλαμους, οχι μονο ενα βεβαια αλλα θα προτιμουσα να μη κουβαλαω εγω το δικο μου απο το σπιτι για τους επισκεπτες. ολα τα φαρμακα που χρειαζοσουν(πχ ηπαρινες) ήταν εντος της τιμης και οχι εξτρα (εκτος απο τα παυσιπονα εννοειται). Καποιες εξετασεις που χρειαστηκα εξτρα ηταν σε πολυ νορμαλ τιμες της ταξεως των 2?.οι πανες του μωρου εννοειται μεσα στην τιμη. την ημερα εξοδου μας εφεραν δωρο ενα μεγαλο βαλιτσακι με διαφημιστικα ειδη για το μωρο και λιγες μερες μετα απο την ιδια εταιρεια μας ηρθαν στο σπιτι πανες και μωρομαντηλα.

κατι αλλο θετικο, ενω ειχα δηλωσει τρικλινο με εβαλαν λογω ελλειψης σε δικλινο για ολες τις ημερες παραμονης μου χωρις εξτρα χρεωση οπως συνηθιζουν σε αλλα μαιευτηρια.

γεννησα με καισαρικη με ΕΟΠΥΥ και εκανα ολες τις εξτρα εξετασεις για το νεογνο (ολα τα μεταβολικα νοσηματα συν ακουστικο ελεγχο) και μου στοιχισαν στο συνολο μαζι με τον αναισθησιολογο περιπου 1400?. Δεν υπηρξαν κρυφες χρεωσεις και πληρωσα οσα ειχα ενημερωθει απο το λογιστηριο πως θα πληρωσω.

επισης μας εκαναν και "μαθηματα" φροντιδας νεογνου και πριν το εξιτηριο ειχαμε ενημερωση απο τον νεογνολογο.

δεν θυμαμαι κατι αλλο τωρα, αν θες κατι συγκεκριμενο ρωτα!!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από το Ιασω. Ήταν πολύ οργανωμένοι και εξυπηρετικοί σε όλα τους. Οι μαιες πάντα ευγενικές και πρόθυμες να βοηθήσουν οποιαδήποτε ωρα κι αν το ζητούσες. Το μωρό το είχα στο δωμάτιο και το έπαιρναν για αλλαγή πάνας, μπάνιο και παιδίατρο. Αν κάποιες ωρες ήθελες πχ να κοιμηθείς ή είχες επισκέψεις μπορούσες να το δώσεις στη φύλαξη και μετά να το ξαναπαρεις. Υπερ του μητρικού θηλασμου και βοηθουσαν παρα πολυ. Δεν εδιναν ξενο γαλα παρα μονο αν το ζητουσες εσυ και παλι σε προετρεπαν για θηλασμο.

Το φαγητο αψογο, δεν θυμιζε σε τιποτα νοσοκομειακο, καθε μερα αλλαζαν πετσετες και μερα παρα μερα σεντονια εκτος αν ειχαν λερωθει εννοειται, εβαζαν και προστατευτικο υποσεντονο, μας εδωσαν 1 πακετο σερβιετες τις οποιες χρησιμοποιησα ολες συν 2-3 απο τις δικες μου. μας εδωσαν ενα μικρο σαπουνακι κι ενα μικρο αφρολουτρακι σε στυλ δειγματος τα οποια βεβαια ανανεωναν μερα παρα μερα, το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι δεν υπηρχε μεσα στο δωμάτιο ή στο μπάνιο απολυμαντικο. ειχε μονο στον διαδρομο εξω απο τους θαλαμους, οχι μονο ενα βεβαια αλλα θα προτιμουσα να μη κουβαλαω εγω το δικο μου απο το σπιτι για τους επισκεπτες. ολα τα φαρμακα που χρειαζοσουν(πχ ηπαρινες) ήταν εντος της τιμης και οχι εξτρα (εκτος απο τα παυσιπονα εννοειται). Καποιες εξετασεις που χρειαστηκα εξτρα ηταν σε πολυ νορμαλ τιμες της ταξεως των 2?.οι πανες του μωρου εννοειται μεσα στην τιμη. την ημερα εξοδου μας εφεραν δωρο ενα μεγαλο βαλιτσακι με διαφημιστικα ειδη για το μωρο και λιγες μερες μετα απο την ιδια εταιρεια μας ηρθαν στο σπιτι πανες και μωρομαντηλα.

κατι αλλο θετικο, ενω ειχα δηλωσει τρικλινο με εβαλαν λογω ελλειψης σε δικλινο για ολες τις ημερες παραμονης μου χωρις εξτρα χρεωση οπως συνηθιζουν σε αλλα μαιευτηρια.

γεννησα με καισαρικη με ΕΟΠΥΥ και εκανα ολες τις εξτρα εξετασεις για το νεογνο (ολα τα μεταβολικα νοσηματα συν ακουστικο ελεγχο) και μου στοιχισαν στο συνολο μαζι με τον αναισθησιολογο περιπου 1400?. Δεν υπηρξαν κρυφες χρεωσεις και πληρωσα οσα ειχα ενημερωθει απο το λογιστηριο πως θα πληρωσω.

επισης μας εκαναν και "μαθηματα" φροντιδας νεογνου και πριν το εξιτηριο ειχαμε ενημερωση απο τον νεογνολογο.

δεν θυμαμαι κατι αλλο τωρα, αν θες κατι συγκεκριμενο ρωτα!!

 

εισαι σουπερ πολυ λεπτομερης και μ αρεσει αυτο. εχεις καιρο που γεννησες;

Link to comment
Share on other sites

εισαι σουπερ πολυ λεπτομερης και μ αρεσει αυτο. εχεις καιρο που γεννησες;

 

26 απριλιου γεννησα γι αυτο τα εχω φρεσκα φρεσκα χαχαχα! σου λεω εμεινα σουπερ ευχαριστημενη! πρεπει να ζητησω ποσοστα μου φαινεται για τη διαφημιση, αλλα πραγματικα ολοι ηταν αψογοι απο τη ρεσεψιον μεχρι την καθαριστρια!

περα απο την πλακα μου εκανε φοβερη εντυπωση που ολοι ηταν με το χαμογελο στα χειλη και προθυμοι! για μενα ηταν σημαντικο γιατι α. δεν μπορω τους μουντρουχους ανθρωπους, β. δεν ενιωθες ασχημα να ζητησεις την οποιαδηποτε βοηθεια, γ. ενιωθα ασφαλεια κ για μενα αλλα και για το παιδι μου και τελος ενιωθες πως τα χρηματα σου επιαναν τοπο.

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 απριλιου γεννησα γι αυτο τα εχω φρεσκα φρεσκα χαχαχα! σου λεω εμεινα σουπερ ευχαριστημενη! πρεπει να ζητησω ποσοστα μου φαινεται για τη διαφημιση, αλλα πραγματικα ολοι ηταν αψογοι απο τη ρεσεψιον μεχρι την καθαριστρια!

περα απο την πλακα μου εκανε φοβερη εντυπωση που ολοι ηταν με το χαμογελο στα χειλη και προθυμοι! για μενα ηταν σημαντικο γιατι α. δεν μπορω τους μουντρουχους ανθρωπους, β. δεν ενιωθες ασχημα να ζητησεις την οποιαδηποτε βοηθεια, γ. ενιωθα ασφαλεια κ για μενα αλλα και για το παιδι μου και τελος ενιωθες πως τα χρηματα σου επιαναν τοπο.

 

ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες. αν σε ξαναχρειαστω ξερω που θα σε βρω χαχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κι εγώ στο πανεπιστημιακό γέννησα με γιατρό το Λιάλιο και τις 2 φορές. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές.

 

σκεφτομαι να γεννησω στο πανεπιστημιακο και θα ηθελα να μαθω για τον γιατρο σου, εμεινες ευχαριστημενη και ποσα χρηματα εδωσες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εγώ γέννησα στο Ιασώ Θεσσαλίας το 2011!! Όλα ήταν τέλεια, προσωπικό, πάταγες ένα κουμπί και ερχόντουσαν, καθαριότητα, ωραίο φαγητό, γιατροί, αναισθησιολόγος, όλα super!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...