Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ?


Recommended Posts

Καλημέρα Μανούλες

Έχω ένα κοριτσάκι 3,5 ετών που φέτος πήγε για πρώτη φορά στον παιδικό σταθμο θα

ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας. Πως επικοινωνείτε με τον παιδικό σταθμό ? Αρκείστε σε αυτά που γράφουν στο ημερήσιο δελτίο-μου στέλουν ένα δελτίο με το τι έφαγε , αν έκανε κακά, τι δραστηριότητες έκαναν , τι θέμα ανέπτυξαν κλπ η μιλάτε καθημερινά με την δασκάλα??Τις πρώτες δύο εβδομάδες έπαιρνα καθημερινά τηλέφωνο αλλά΄απο την στιγμή που είδα ότι η μικρή μου είναι χαρούμενη και περνάει καλά αποφάσισα να μην παίρνω κάθε μέρα και να ρωτάω την δασκάλα απο κοντά μια φορά την εβδομάδα!! Εσεις τι κάνετε ? Αλλοι σταθμοί έχουν απο ότι ακούω μια μέρα τον μήνα για ενημέρωση γονέων εμάς ακόμη τουλάχιστόν τίποτα !

Δώστε μου τις δικές σας εμπειρίες !! Ευχαριστώ πολύ!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑΣ ΜΟΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ όποτε θέλω να πω κάτι στη δασκάλα, ή να τη ρωτήσω για κάτι, παίρνω τηλέφωνο. Επίσης, όποτε μπορώ, πηγαίνω και παίρνω το παιδί η ίδια από το σχολείο και μιλάω λίγο με τη δασκάλα. Επιπλέον, υπάρχουν και οι προγραμματισμένες συναντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όποτε θέλω να πω κάτι στη δασκάλα, ή να τη ρωτήσω για κάτι, παίρνω τηλέφωνο. Επίσης, όποτε μπορώ, πηγαίνω και παίρνω το παιδί η ίδια από το σχολείο και μιλάω λίγο με τη δασκάλα. Επιπλέον, υπάρχουν και οι προγραμματισμένες συναντήσεις...

 

αυτο κανω και εγώ ακριβώς!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είναι φυσικό να επικοινωνείς λίγο περισσότερο. Σε λίγο, όταν θα τους εμπιστευτείς, δεν θα υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη. Το τηλέφωνο είναι καλή λύση, όμως καλύτερη είναι αυτή που λένε τα κορίτσια, να το πηγαίνεις ή να το φέρνεις πού και πού, ώστε να βλέπεις και τη δασκάλα και να λες και μία κουβέντα μαζί της. Σε λίγο που η μικρή θα σου τα λέει όλα χαρτί και καλαμάρι, θα είναι σαν να έχεις κάμερα στο σχολείο, πίστεψέ με!:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρκούμαι στο τετράδιο επικοινωνίας (πόσο μάλλον όταν γράφω κάτι και με παίρνει τηλέφωνο η διευθύντρια να το συζητήσουμε). Επίσης εγώ έχω μια κάποια τύχη καθώς η κοπέλα στο σχολικό είναι ταυτόχρονα και η δασκάλα της. Οπότε ότι έχω να πω, το λέω καθημερινά. Επίσης έχω και το κινητό της δασκάλας ώστε αν πχ μια μέρα δεν στείλω τη μικρή σχολείο να μη χρειαστεί να βγαίνω έξω για να τους το πω ενώ έχουν ήδη κάνουν τον κόπο να έρθουν να την πάρουν. Αυτά!

 

Υ.Γ. Πάντως το καθημερινό τηλέφωνο το βλέπω υπερβολικό...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...