Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Το λινκ σου αναφέρεται στο Infarix Hexa και εδώ είναι το thread του MMR.

 

Το Infarix Ηexa γίνεται σε δόσεις, στις ηλικίες των 2, 4 και 6 μηνών. Σε αυτές τις ηλικίες έγινε έγκυρη διάγνωση για αυτισμό δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/11100478/Dozens-of-children-feared-dead-after-being-injected-with-tainted-measles-vaccine-in-Syria.html

 

περσυνό άρθρο που αναφέρει πολλούς θανάτους μετα απο εμβόλιο ιλαράς στην Συρία.....

παιδιά ενός κατώτερου θεού.... :(

δεν πιστεύω οτι τέτοιο λάθος θα συνέβαινε εύκολα στην Ευρώπη ή στην Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/11100478/Dozens-of-children-feared-dead-after-being-injected-with-tainted-measles-vaccine-in-Syria.html

 

περσυνό άρθρο που αναφέρει πολλούς θανάτους μετα απο εμβόλιο ιλαράς στην Συρία.....

Τα παιδιά αυτά δεν έκαναν εμβόλιο ιλαράς. Τους έκαναν ένεση με αναισθητικό φάρμακο κατά λάθος. Συνεπώς δεν έχει καμία σχέση το άρθρο που παραθέτεις με το MMR.

 

Εννοείται ότι καλό είναι όταν κάνεις εμβόλιο να κάνεις εμβόλιο και όχι μια τυχαία ένεση.

 

http://www.theguardian.com/world/2014/sep/17/measles-vaccination-mix-up-syria-15-infants-killed

Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Δεν ήταν θέμα παρενεργειών του εμβολίου.

 

Από την άλλη, βέβαια, όντως μιλάμε για παιδιά ενός κατώτερου Θεού. Φανταστείτε τι αντιδράσεις θα είχε ξεσηκώσει, στο Δυτικό κόσμο, ένα τέτοιο ολέθριο λάθος...

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

 

Δεν τους φτάνουν τόσοι πόλεμοι εκεί κάτω...άκου ένεση με αναισθητικό! :cry:

 

Στο μεταξύ, εγώ ακόμα περιμένω απάντηση από τον mesastoura γι' αυτό την περίφημη δικαστική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

ΕΝΤΑΛΜΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΑΝΤΙΕΜΒΟΛΙΑΣΤΗ: Η ΔΙΑΜΑΧΗ ΤΟΥ ΙΟΥ ΤΗΣ ΙΛΑΡΑΣ

 

Σε μία περίεργη διαμάχη γύρω από την ύπαρξη του ιού της ιλαράς, ένα τοπικό δικαστήριο της Μπόντενζέε εξέδωσε ένταλμα σύλληψης εναντίον ενός οπαδού του αντιεμβολιαστικού κινήματος, του βιολόγου Stefan Lank, εξαναγκάζοντάς τον είτε να κάνει δήλωση αποδοχής της οφειλής του, είτε να καταθέσει άμεσα 100.000 ευρώ.

 

Το ποσό αυτό είχε υποσχεθεί ο Lanka το 2011 μέσω της ιστοσελίδας του, σε όποιον προσκόμιζε αποδείξεις βάσει επιστημονικών δημοσιεύσεων για την ύπαρξη του ιού της ιλαράς και το μέγεθός του. Στην πρόκλησή του ανταποκρίθηκε ο Dr. David Barden, Γερμανός γιατρός από το Saarland, ο οποίος του έστειλε ένα πακέτο μελετών που αποδεικνύουν την ύπαρξη και τα φυσικά χαρακτηριστικά του ιού και απαίτησε να πληρωθεί, όμως ο Lanka, που υποστηρίζει ότι η «ιλαρά είναι μια ψυχοσωματική ασθένεια η οποία εκδηλώνεται μετά από τραυματικούς αποχωρισμούς»(β¦), αρνήθηκε.

 

O Barden κατέφυγε στη δικαιοσύνη με αποτέλεσμα να δικαιωθεί από το περιφερειακό δικαστήριο του Ravensburg τον περασμένο Μάρτιο, το οποίο διέταξε τον Lanka να πληρώσει το στοίχημα. Ο τελευταίος κατέθεσε έφεση.

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι η περυσινή περίοδος ήταν μια από τις χειρότερες για την Γερμανική πρωτεύουσσα, με 782 περιστατικά ιλαράς να καταγράφονται μεταξύ Οκτωβρίου και Μαρτίου αλλά και τον θάνατο ενός βρέφους 18 μηνών από τη νόσο τον περασμένο Φεβρουάριο.

 

Το εν λόγω ένταλμα σύλληψης εκδόθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου.

 

(σ.σ. ο Lanka είναι γνωστή περίπτωση «ψεκασμένου» αρνητή της επιστήμης, όπως μαρτυρά η παρουσία του σε πλειάδα ανυπόληπτων ιστότοπων αντιεπιστημονικής ρητορείας. Φαίνεται μάλιστα ότι ο αρνητισμός του ασκεί ιδιαίτερη γοητεία, αν λάβουμε υπόψη μας ότι τη δεκαετία του ʼ90 αρθρογραφούσε εναντίον της ύπαρξης του ιού HIV).

 

http://clinicalpharmacist.gr/2015/09/29/%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.Χάλασε το ψυγειο μου, οπου αποθηκευσα το εμβολιο infarnix hexa για το μικρο γιο μου. Το εμβολιο εινα ιγια πεταμα. Αναζητω λοιπον καποια μανουλα που για τους δικους της χψ λογους δεν κανει στο παιδι της το συγκεκριμενο εμβολιο ή γενικα εμβολια, αν ειχε την ευγενη καλοσυνη να παρει το παραπεμπτικο μεσω του ασφαλιστικου της ταμειου και να μου το δωσει να τοπρομηθευτω. Ισως επισης καποιος γνωστος σας δε θελει να κανει το εμβολιο. Θα το χρειαστω σε 10 περιπου μερες, αλιως θα αναγκαστω να το αγορασω. Αν εχετε επισης καποια αλλη συμβουλη (απο που μπορω να το προμηθευτω), ειναι ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Πάντως είναι επικίνδυνο αν είστε στους άτυχους, (σαν και μας) και .... :oops:

Ανήκει στα υποχρεωτικά αλλά ... εμας μας έκανε αντίδραση με τα γνωστά αποτελέσματα και το επαναληπτικό εννοείται ότι συμφωνούν και οι γιατροί ότι ΔΕΝ θα το κάνουμε άρα :?: Σκεφτείτε το!!! :wink:

 

Καλησπέρα!

 

Ο ανιψιός μας 15 μηνων έκανε το mmr....

Την επόμενη μέρα είχε υψηλό πυρετό,έκανε εμετό,σπασμό το βλέμμα του έμεινε αχανές,το κορμάκι του άκαμπτο κ είναι στην εντατική.....

 

Ανησυχώ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

πρώτο μου post στο forum το οποίο κατά καιρούς με βοήθησε πολύ σε θέματα θηλασμού και ψιλοπροβλημάτων με τη μικρή μας (ευχαριστώ πολύ )

Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε το ΜΜΡ και εμείς χωρίς να είμαι πολύ υποψιασμένη για παρενεργειες κλπ

Δυστυχως έχουμε τρίτη μέρα σήμερα πυρετό και βγάλαμε και λίγα εξανθήματα.

Μου είναι πολύ δύσκολη αυτή η περίοδος γιατί είναι η 5η στη σειρά εμπύρετη περίοδος του παιδιού σε διάστημα 2 μηνών τώρα... Ελπίζω ότι ως αύριο θα είμαστε καλά, απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

:) :)

 

Καλησπέρα!

Ο ανιψιός μου έκανε το mmr κ ανέβασε υψηλό πυρετό,έκανε σπασμό κ νοσηλεύεται στην εντατική 2 μέρες τώρα...

Μας είπαν ότι ίσως έχει αιφνίδιο εξάνθημα......

Πόσο κράτησε ο πυρετός σας?

Υψηλός?Εμάς ναι 38 και δεν πέφτει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ο ανιψιός μας 15 μηνων έκανε το mmr....

Την επόμενη μέρα είχε υψηλό πυρετό,έκανε εμετό,σπασμό το βλέμμα του έμεινε αχανές,το κορμάκι του άκαμπτο κ είναι στην εντατική.....

 

Ανησυχώ!!!

 

Μακαρι να γίνει καλα το παιδι ..... Το εμβολιο αυτο ειναι πολυ βαρύ ειναι αναμένομενο να δημιουργήσει προβλήματα , απορώ πως το κάνουν σε τοςο μωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

την προσεχή Πέμπτη 23 / 02 / 2017 (19:00) στο αμφιθέατρο του Ελληνικού Ινστιτούτου Παστέρ (Βασ. Σοφίας 127, Αθήνα) θα γίνει προβολή μιας πολύ σημαντικής ταινίας πάνω στα εμβόλια.

Θα ακολουθήσει σχετική συζήτηση.

 

Hilleman-μια επικίνδυνη αναζήτηση για τη σωτηρία των παιδιών του κόσμου

Πρωτότυπος Τίτλος:Hilleman-a perilous quest to save theworld's children

Διάρκεια: 64ʼ

Σκηνοθέτης: Donald Mitchell

Εταιρεία παραγωγής: Medical History Pictures

Επιστημονικό Πεδίο: Iατρική/επιπτώσεις της επιστήμης στην Κοινωνία

Έτος Παραγωγής: 2016

 

Εισαγωγικά Σχόλια

Ένας Αμερικανός επιστήμονας επιτυγχάνει να αναπτύξει περισσότερα από τα μισά εμβόλια που λαμβάνουν τα παιδιά σήμερα, συμπεριλαμβανομένου και του εμβολίου MMR. Οκτώ εκατομμύρια ζωές σώζονται κάθε χρόνο από τα μέσα του 1960. Παρʼόλʼαυτά λίγοι αναγνωρίζουν το όνομά του. Τα πρωτοφανή επιτεύγματα του Hilleman τον τοποθετούν ανάμεσα στους μεγαλύτερους επιστήμονες όλων των εποχών και αποκαλύπτουν την ειρωνεία που μαςέσωσε από τους χειρότερους φόβους μας.

Η ταινία ιχνηλατεί την σύγχρονη ιστορία των εμβολίων μέσα από το έργο του Hilleman και καταδεικνύει την τεράστια ωφέλεια από την έρευνά του για εκατομμύρια ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 16/12/2007 at 12:02 ΠΜ, Fivi είπε:

Τι να πω?

Εχω μεινει αφωνη με αυτα που διαβαζω εδω! Τι αλλο θα μπορουσε να προκαλεσει το MMR? Εμεις το καναμε 10/09 και τωρα συνηδητοποιω οτι απο τοτε εχουμε προβλημα υπνου και ηρεμιας!!! Ειναι μονιμως στην τσιτα η Ηλεκτρα. Θα μπορουσε να φταιει αυτο? Ειναι τυχαιο που ξυπναει καθε βραδυ και μεσημερι και ουρλιαζει? Ειναι τυχαιο που ειναι μονιμως αντιδραστικη? Και ολα αυτα απο τοτε!!!!!!!!!!!!! Εχω αρχισει και φοβαμαι!!!

Ειναι ασχετα ολα αυτα που λεω? Πραγματικα εχω τρομοκρατηθει!!!

Γενικα η συμπεριφορα της εχει αλλαξει απο τοτε (δεν ειχα σκεφτει ομως το εμβολιο) πιστευα οτι εφταιγε ο ερχομος του καινουριου παιδιου και οτι εδειχνε σημαδια ζηλιας!!!

Επισης δεν καναμε μονο το MMR καναμε και της ανεμοβλογιας μαζι.

Fivi γειά σου είσαι ακόμα μέσα; τώρα διάβασα τη δημοσίευσή σου! 

Πες μου σε παρακαλώ αν είσαι εδώ, όλα καλά με το κοριτσάκι σου;; 

Είναι να κάνουμε και στο παιδί μου και φοβάμαι πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικό εμβόλιο, εκτός από την ιλαρά προφυλάσσει και από τις μαγουλάδες (παρωτιτιδα), ασθενειες που εμφανίζονται ξανά, δεν θα το σκεφτόμουν καν να μην το κάνω. Δεν ξέρω κάποιον να είχε αντιμετωπίσει παρενέργειες, πέραν από μια δυο περιπτώσεις με απλό πυρετό για λίγες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε το priorix κ νομίζω ότι είναι ίδιο με το mmr αλλά διαφορετικής εταιρίας( αν κ έχω ακούσει ότι ίσως είναι κ πιο ελαφρυ από το mmr) κ κάναμε άλλο εμβολιασμό για την ανεμοβλογια.υπαρχει κ το priorix tetra που περιλαμβάνει κ την ανεμοβλογια

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sentir...natureza said:

Το priorix περιλαμβανει και την ανεμευλογια ενω το MMR οχι.

Δεν νομίζω ότι ισχύει απαραίτητα. Εμείς κάναμε το priorix αντι του mmr, όμως κάναμε το varivax για ανεμοβλογιά. Δεν υπήρχε δηλαδή στο priorix.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Το priorix tetra περιλαμβάνει και την ανεμοβλογιά. Η δική μας παιδιάτρος δεν το προτίμησε, κάναμε το mmr κι αργότερα το varivax χώρια. Ωστόσο έχουν περάσει ακρετά χρόνια από τότε, δεν ξέρω τώρα τι συστήνουν οι παιδίατροι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet said:

Το priorix tetra περιλαμβάνει και την ανεμοβλογιά. Η δική μας παιδιάτρος δεν το προτίμησε, κάναμε το mmr κι αργότερα το varivax χώρια. Ωστόσο έχουν περάσει ακρετά χρόνια από τότε, δεν ξέρω τώρα τι συστήνουν οι παιδίατροι.

Προφανώς υπάρχει και τριπλό. Αυτό κάναμε εμείς.

Πάντως δεν είχαμε καμία παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...