Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εφηβεία και αγωγή περιποίησης


Recommended Posts

η κόρη μου είναι 12 χρονών και από πέρυσι έχει τριχοφυία στις μασχάλες και δυσοσμία. Η δυσοσμία παλεύτηκε με τον άργυλο, που μου συστήσατε, αλλά δυστυχώς η τριχοφυία είναι σε έξαρση, ειδικά τώρα το καλοκαίρι που έχει μπει στον κύκλο της περιόδου. Σας παρακαλώ συστήντε μου ένα τρόπο αποτρίχωσης ασφαλή. Ειλικρινά διχάζομαι... Επίσης πείτε τί προτειμάτε να χρησιμοποιούν για τη δυσοσμ'ια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα,

 

Αποσμητικό έχεις πρόβλημα να βάλει? Υπάρχουν ένα σωρό για να διαλέξει αυτό που της πάει και να το διασκεδάσει. Είναι σε οκ ηλικία. Τώρα για αποτρίχωση ή ξυράφι καλύτερα να το συζητήσεις μαζί της και να επιλέξετε μαζί.. Είναι ένας τρόπος για να περάσετε μαζί την όμορφη αυτή φάση της αλλαγής απο παιδί σε κοπέλα;)

Link to comment
Share on other sites

Για αποτρίχωση στις μασχάλες συστήνω μόνο ξύρισμα, αφενός γιατι η επιφάνεια είναι μικρή και γίνεται γρήγορα και αφετέρου κάτω από τις μασχάλες βρίσκονται αδένες και καλό είναι να μην γίνεται χαλάουα ή χημική αποτρίχωση.

 

Αν σε ενδιαφέρουν φυσικές λύσεις για την κακοσμία, συμβούλεψε την να κάνει πλύσεις με λευκό ξύδι. Δεν ξέρω βέβαια την αποτελεσματικότητα του γιατί εγώ χρησιμοποιώ αποσμητικό αλλά δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!!! ξέρετε και γω αυτό σκεφτόμουν εννοώ ξυραφάκι αλλά το συζήτησα με την αισθητικό μου και υποστήριξε ότι η αποτρίχωση με κερί δεν έχει καμιά παρενέργεια.... διχάζομαι.....όσο για το αποσμητικό δεν έχω πρόβλημα, μιας και γω χρησιμοποιώ, απλά σκεφτόμουν για κάτι πιο ήπιο πιο απαλό για την ευαίσθητη επιδερμίδα της. Τί λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, η ξαδέρφη μου, έχουμε 10 χρόνια διαφορά, δεν έβαλε ποτέ ξυράφι πουθενά. Ξεκίνησε αποτρίχωση κατευθείαν αλλα ήταν λίγο μεγαλύτερη απο την κόρη σου (14). Τώρα (20) έχει ελάχιστες τρίχες και δεν έπαθε ποτέ τίποτα....Άντε και σε καμιά 10 χρόνια θα σε ρωτάω εγώ για την κόρη μου....μη με ξεχάσεις:lol::lol:!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για πείτε μου και εμένα αυτό με τον άργυλο ,σας παρακαλώ γιατί η δυσοσμία είναι ένα πρόβλημα και σε μας.!!Και η τριχοφυία δεν έχει αρχίσει ακόμα...(εμένα είναι αγόρι ,13 ετών).Τα αποσμητικά τύπου noxzema δεν τον καλύπτουν

Link to comment
Share on other sites

ο άργυλος είναι πέτρωμα της γης που δεν περιέχει χημικά και έχει την ιδιότητα να σκοτώνει τα μικρόβια που προκαλούν την κακοσμία, πωλείται στα φαρμακεία και έχει πολύ εύκολη χρήση, απλά το βρέχεις και το περνάς στη μασχάλη. Τον πρώτο καιρό μας κράτησε αρκετά αλλά τώρα δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν καλύπτει την κακοσμία. Τί θα μπορούσα να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

ο άργυλος είναι πέτρωμα της γης που δεν περιέχει χημικά και έχει την ιδιότητα να σκοτώνει τα μικρόβια που προκαλούν την κακοσμία, πωλείται στα φαρμακεία και έχει πολύ εύκολη χρήση, απλά το βρέχεις και το περνάς στη μασχάλη. Τον πρώτο καιρό μας κράτησε αρκετά αλλά τώρα δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν καλύπτει την κακοσμία. Τί θα μπορούσα να κάνω;

 

Ρήξε μια ματιά εδώ http://beautyelixirs.blogspot.com/2006/11/alternatives.html

Μπορείς να φτιάξεις μόνη σου ένα φυτικό αποσμητικό.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ο άργυλος είναι πέτρωμα της γης που δεν περιέχει χημικά και έχει την ιδιότητα να σκοτώνει τα μικρόβια που προκαλούν την κακοσμία, πωλείται στα φαρμακεία και έχει πολύ εύκολη χρήση, απλά το βρέχεις και το περνάς στη μασχάλη. Τον πρώτο καιρό μας κράτησε αρκετά αλλά τώρα δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν καλύπτει την κακοσμία. Τί θα μπορούσα να κάνω;

 

Πιστεύω ότι φταίει και η διατροφή τους.Ο γιός μου είναι κρεατοφάγος.

Φίλος του επίσης έχει το ίδιο πρόβλημα ,όποτε έρχεται σπίτι ,κρατάω λιγάκι αποστάσεις ,αλλά παρηγοριέμαι γιατί εκέινος μυρίζει πιο πολύ..:lol:,ίσως βέβαια να είναι και το ότι τον δικό μου τον έχω ψιλοσυνηθίσει..

Αλλά είναι όντως πρόβλημα που πολλές φορές δεν αντέχεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο άργυλος είναι πέτρωμα της γης που δεν περιέχει χημικά και έχει την ιδιότητα να σκοτώνει τα μικρόβια που προκαλούν την κακοσμία, πωλείται στα φαρμακεία και έχει πολύ εύκολη χρήση, απλά το βρέχεις και το περνάς στη μασχάλη. Τον πρώτο καιρό μας κράτησε αρκετά αλλά τώρα δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν καλύπτει την κακοσμία. Τί θα μπορούσα να κάνω;

 

Καλημέρα. Να σε ρωτήσω, όταν βάλεις στην μασχάλη τον άργιλο και στεγνώσει, μετά πρέπει να τον ξεπλύνεις;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να σε ρωτήσω, όταν βάλεις στην μασχάλη τον άργιλο και στεγνώσει, μετά πρέπει να τον ξεπλύνεις;

όχι, απολύτως τπτ δεν κάνεις, το περνάς και τελειώνεις, απλά να θυμηθείς να τον βρέξεις πριν τη χρήση του. Περιμένω και τις απόψεις σας ,σχετικά με το τί θα ήταν προτιμότερο να κάνουμε με τις μασχαλές........ αποτρίχωση ή ξυραφάκι;

Link to comment
Share on other sites

Και πώς το ζητάς από το φαρμακείο; Θα σου ηταν εύκολο να μου πεις; Τώρα όσο για αυτό που ρωτάς, έχω δύο ανηψιές από τις δύο μου αδερφές. Η μια είναι 14 και ήδη κάνει αποτρίχωση και στα πόδια και στις μασχάλες. Δεν θελει η αδερφή μου να της βάλει ξυραφάκι. Η άλλη μου η ανηψιά είναι τώρα 11 και ακόμα δεν έχει ξεκινήσει αποτρίχωση όμως και εκείνη δε θα χρησιμοποιήσει ξυραφάκι. Οπότε και εγώ πιστεύω ότι η αποτρίχωση είναι προτιμότερη, βέβαια θα μπορούσες να ρωτήσεις και τον γιατρό σας.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

H κορη μου σε λιγο κλεινει τα 12 και εχει εντονη τριχοφυία στις μασχαλες. Εμεις χρησιμοποιήσαμε ξυραφακι. Το κερί πονάει πολύ και το ξερω γιατι το χρησιμοποιούσα πριν καποια χρόνια. Μαλιστα επειδη το έκανα μονη μου, καποια στιγμή "κολλησε" και δεν μπορούσα με τίποτα να το βγάλω.

Αποσμητικο δεν χρησιμοποιεί προς το παρόν. Τα φοβαμαι πολυ. Σαπουνάκι και νεράκι προς το παρόν!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι, απολύτως τπτ δεν κάνεις, το περνάς και τελειώνεις, απλά να θυμηθείς να τον βρέξεις πριν τη χρήση του. Περιμένω και τις απόψεις σας ,σχετικά με το τί θα ήταν προτιμότερο να κάνουμε με τις μασχαλές........ αποτρίχωση ή ξυραφάκι;

 

Αποτρίχωση με κερί σε αισθητικό.Ναι ,θα πονέσει την πρώτη φορά ,μετά όμως οι τρίχες θα βγαίνουνε πιο μαλακές και ο πόνος δεν θα είναι ίδιος.Θα μπορεί κάποια στιγμή να το κάνει και μόνη της.Να μην αφήνει όμως τις τρίχες να μεγαλώσουσε πολύ ,γιατί μετά πονάει πάλι.Και την πρώτη φορά καλά θα ήτανε να τις ψαλιδίσετε.(Λιγότερος πόνος)

Το αποτέλεσμα στην αποτρίχωση με κερί δεν έχει καμία σχέση με το ξυραφάκι και την μαυρίλα που αφήνει .άσε που θα πρέπει πιθανόν να το κάνει και κάθε μέρα.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ αποτριχωτική μηχανή παντού και για τις μασχάλες.Απλά μετά φροντίζω για 1-2 μέρες να μην φοράω αποσμητικό.Βάζω μόνο λίγη πούδρα.Και το περίεργο είναι ότι μετά δεν μυρίζει ο ιδρώτας.Οι τρίχες πλέον βγαίνουνε μαλακές και λεπτές (είμαι και μελαχρινή)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H κορη μου σε λιγο κλεινει τα 12 και εχει εντονη τριχοφυία στις μασχαλες. Εμεις χρησιμοποιήσαμε ξυραφακι. Το κερί πονάει πολύ και το ξερω γιατι το χρησιμοποιούσα πριν καποια χρόνια. Μαλιστα επειδη το έκανα μονη μου, καποια στιγμή "κολλησε" και δεν μπορούσα με τίποτα να το βγάλω.

Αποσμητικο δεν χρησιμοποιεί προς το παρόν. Τα φοβαμαι πολυ. Σαπουνάκι και νεράκι προς το παρόν!!!

 

Κόλλησε γιατί προφανώς δεν χρησιμοποίησες γαζούλα.

Σε αυτή την περίπτωση ξαναβάζουμε κερί στο ίδιο σημείο και τραβάμε.

Χρόοοοοοονια εμπειρία στο κερί.Το χρησιμοποιώ για το μουστάκι από 16 ετών και είμαι 40.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για πείτε μου και εμένα αυτό με τον άργυλο ,σας παρακαλώ γιατί η δυσοσμία είναι ένα πρόβλημα και σε μας.!!Και η τριχοφυία δεν έχει αρχίσει ακόμα...(εμένα είναι αγόρι ,13 ετών).Τα αποσμητικά τύπου noxzema δεν τον καλύπτουν

 

Ο μεγάλος μου που είναι 9 χρονών και δεν έχει αρχίσει η τριχοφυία ακόμα, έχω προσέξει μερικές φορές όχι πάντα, ότι μυρίζουν λίγο οι μασχάλες του. Ισως ξεκινάνε οι ορμόνες της προεφηβείας. Και δεν γίνεται καθημερινά. Πάντως δεν είναι ιδιαίτερα κρεατοφάγος, πιο πολύ γλυκά τρώει.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

για την κακοσμια μπορειτε να δοκιμασετε φυσικο αποσμητικο κρυσταλλο,μετα απο πολυ ψαξιμο εμενα με εχει βολεψει.οσον αφορα μεθοδους αποτριχωσης στις μασχαλες γυναικολογοι απαγορευουν το κερι,γιατι με τη δυναμη που τραβας τη ταινια μπορουν να παθουν ζημια οι αδενες.ειχε παθει ζημια η ξαδερφη μου και ταλαιπωρηθηκε πολυ,μεχρι και τα χερια της δεν μπορουσε να σηκωσει.μου εχει τυχει και σε κεντρα αισθητικης να μην δεχονται να κανουν κερι στις μασχαλες για τον ιδιο λογο.και στην περιοχη του μπικινι το κερι δεν ειναι κ οτι καλυτερο μιας και η περιοχη ειναι ευαισθητη και επιπλεον χαλαρωνει το δερμα με το τραβηγμα.εγω θα προτεινα ξυραφι για αρχη και μετα ισως για λειζερ.για λειζερ σε αυτες τις περιοχες δεν το λεω με σιγουρια ,ακομα το ψαχνω αν ειναι ασφαλες..σε οποιοδηποτε αλλο σημειο του σωματος ειναι ασφαλες.

Link to comment
Share on other sites

για την κακοσμια μπορειτε να δοκιμασετε φυσικο αποσμητικο κρυσταλλο,μετα απο πολυ ψαξιμο εμενα με εχει βολεψει.οσον αφορα μεθοδους αποτριχωσης στις μασχαλες γυναικολογοι απαγορευουν το κερι,γιατι με τη δυναμη που τραβας τη ταινια μπορουν να παθουν ζημια οι αδενες.ειχε παθει ζημια η ξαδερφη μου και ταλαιπωρηθηκε πολυ,μεχρι και τα χερια της δεν μπορουσε να σηκωσει.μου εχει τυχει και σε κεντρα αισθητικης να μην δεχονται να κανουν κερι στις μασχαλες για τον ιδιο λογο.και στην περιοχη του μπικινι το κερι δεν ειναι κ οτι καλυτερο μιας και η περιοχη ειναι ευαισθητη και επιπλεον χαλαρωνει το δερμα με το τραβηγμα.εγω θα προτεινα ξυραφι για αρχη και μετα ισως για λειζερ.για λειζερ σε αυτες τις περιοχες δεν το λεω με σιγουρια ,ακομα το ψαχνω αν ειναι ασφαλες..σε οποιοδηποτε αλλο σημειο του σωματος ειναι ασφαλες.

 

Πού το βρίσκεις το φυτικο αποσμητικό κρύσταλλο; Σε φαρμακείο ή σε σούπερ μάρκετ;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο καιρό μας κράτησε αρκετά αλλά τώρα δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν καλύπτει την κακοσμία. Τί θα μπορούσα να κάνω;

 

το συγκεκριμενο, επειδη το χρησιμοποιω πανω απο 10 χρονια, εχει ημερομηνια ληξης. δεν ειμαι σιγουρη αν γραφει επανω αλλα νομιζω ενα χρονο μετα η δραση του περναει. μηπως το χετε πολυ καιρο? vasiliki40 δοκιμαστε το κανει θαυματα, κραταει 24 ωρες περιπου (εκτος κ αν πας θαλασσα πχ οποτε βραχει η περιοχη προφανως!!!)

 

ιππολυτη εγω μασχαλες προτιμω ξυραφι, δε ποναει οσο τα αλλα, και τα τυπου veet αφηνουν οσμή που σε σχεση με το θεμα της δυσοσμιας που λες δε νομιζω να σε αφησει ικανοποιημενη... τωρα για τα ποδια κερια και τετοια δε τα χρησιμοποιω γιατι σε ορισμενα πιιο ευαισθητα σημεια ποναει τρελα. μηπως να δοκιμαζες αυτες τις μηχανες ξυρισματος που ειναι για ποδια? αν θυμαμαι καλα ποναει πολυ λιγοτερο απο το κερι και εχει πιο μεγαλη διαρκεια απο το ξυρισμα.... επισης αν υπαρχει θεμα τριχοφυιας επειδη ειχα ενα προσφατο παραδειγμα, αν βλεπεις πως πχ χρειαζεται και αλλου στο σωμα κατι, καλυτερα να το κανετε ολο μαζι το σετακι... (πχ φρυδια). εχουμε ενα κοριτσακι συγγενη που ειναι γυνασιο, και εχει θεμα με αυτο , ολοι λεγαμε στη μαμα του να κανει κατι γιατι ηταν σιγουρο πως το κοιτουσαν περιεργα στο σχολειο-δρομο κι αυτη τιποτα... τελικα εκανε μιση δουλεια και πηγαν σε αισθητικο η οποια εβγαλε μονο τις μεσαιες τριχουλες, ολο το υπολοιπο ειναι οπως ηταν του καραμανλη χωρις υπερβολη. δε νομιζω να νιωθει και αυτο καλα αλλα και τι να πει...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Και πώς το ζητάς από το φαρμακείο; Θα σου ηταν εύκολο να μου πεις; Τώρα όσο για αυτό που ρωτάς, έχω δύο ανηψιές από τις δύο μου αδερφές. Η μια είναι 14 και ήδη κάνει αποτρίχωση και στα πόδια και στις μασχάλες. Δεν θελει η αδερφή μου να της βάλει ξυραφάκι. Η άλλη μου η ανηψιά είναι τώρα 11 και ακόμα δεν έχει ξεκινήσει αποτρίχωση όμως και εκείνη δε θα χρησιμοποιήσει ξυραφάκι. Οπότε και εγώ πιστεύω ότι η αποτρίχωση είναι προτιμότερη, βέβαια θα μπορούσες να ρωτήσεις και τον γιατρό σας.

 

απλά με τ' ονομα του: άργιλος για την κακοσμία, αν και έχω την εντύπωση ότι άργιλος και κρύσταλλος είναι το ίδιο, μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Ρήξε μια ματιά εδώ http://beautyelixirs.blogspot.com/2006/11/alternatives.html

Μπορείς να φτιάξεις μόνη σου ένα φυτικό αποσμητικό.

 

ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Vasiliki40 & ΦΙΒΙ έχω ψάξει και γω το θέμα με την αισθητικό και υποστηρίζει ότι το ξυραφάκι απαγορεύεται και ότι είναι προτιμότερο σ αυτή την ηλικία το κερί και μετά τα 20 λέιζερ. Κορίτσια μου δειξε τις μασχάλες της, μετά από λέιζερ και τρελάθηκαααααα σαν πωπός ενός μικρού μωρού. Παρόλα αυτά εγώ ακόμη προβληματίζομαι για το κερί.... αν και πρέπει να ρωτήσω και το γιατρό. Όταν θα χω νεώτερα απ το γιατρό θα σας ειδοποιήσω

Link to comment
Share on other sites

v & a ειλικρινά δεν το ξερα για την ημε/νια λήξης και το δικό μας το κουτί το πέταξα και απ' ότι θυμάμαι πρέπει να το πήρα πέρσυ τέτοιο καιρό. Αλήθεια πόσο καιρό το κρατάτε εσείς; Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες και μην σταματάτε να γράφετε τις απόψεις σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...