Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεφηβεία και κινηματογραφικά θρίλερ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας και τις απόψεις σας για το θέμα.

 

Στα 12 ο γιος μας, του αρέσουν λέει τα κινηματογραφικά θρίλερ.

 

Τα συζητάνε με τους φίλους του, ξέρετε τώρα... :evil::-D

 

Μερικοί φίλοι του έχουνε δει λέει θρίλερ και πολύ χειρότερα.

 

Βλέπει αρκετές ταινίες, πάντα σχετικές με την ηλικία του, καθώς και μερικές για ενήλικους, πάντα υπό την έγκρισή μας και τη γνώση μας για το περιεχόμενο της ταινίας.

 

Του αρέσει πολύ ο κινηματογράφος και έχει άποψη και επιλογή.

 

Βλέπει δυστυχώς κάποιες φορές τα trailers από την TV που δείχνουν τα σχετικά και τα θέλει, έχει δει και μερικά κάποιες φορές αυτό το καλοκαίρι πού πάνε για λίγες μέρες στους παππούδες τους, χωρίς γονική επιρροή και μέριμνα.

 

Δεν του αρέσουν τα splatter λέει, αλλά αυτά που έχουν αγωνία και φόβο.

 

Χτες μου είπε να νοικιάσουμε το "Ringu" το Ιαπωνικό παρακαλώ, όχι τις Αμερικανιές :lol:

 

Βρε τι πάθαμε!

 

Του είπαμε να περιμένει λίγο ακόμα ... :cool: ... έχει χρόνο μπροστά του.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας και τις απόψεις σας για το θέμα.

 

Στα 12 ο γιος μας, του αρέσουν λέει τα κινηματογραφικά θρίλερ.

 

Δεν του αρέσουν τα splatter λέει, αλλά αυτά που έχουν αγωνία και φόβο.

 

Χτες μου είπε να νοικιάσουμε το "Ringu" το Ιαπωνικό παρακαλώ, όχι τις Αμερικανιές :lol:

 

Βρε τι πάθαμε!

 

Του είπαμε να περιμένει λίγο ακόμα ... :cool: ... έχει χρόνο μπροστά του.

Ο γιός μου είναι 7χρ. κ του αρέσουν πολύ τα έργα δράσης, έτσι κι εμείς τα βλέπουμε μαζί του ελεγχόμενα. Δεν το θεωρώ κακό να του αρέσουν τα θρίλερ κ ειναι πολύ καλό που σας το ζητάει γιατί θα μπορούσε να τα βλέπει στους φίλους του ακόμα κ αν του τα απαγορεύατε. Σίγουρα πολλές φορές το θέαμα ενός τέτοιο έργου δεν ειναι σίγουρα εκπαιδευτικό αλλά κ να του το απαγορεύεις θα ψάξει να το βρεί άλλου, όπως γίνεται άλλωστε με όλα.

 

Εμένα με άφηναν να βλέπω οι γονείς μου θρίλερ από μικρή, δεν είμαι βίαιη ούτε επικροτώ τη βία αν αυτό φοβάσαι. Ελπίζω έστω λίγο να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

ειναι απολυτα φυσιολογικο,ομως να τον αφηνετε να βλεπει λαιτ πραγματα,ακομη μπορει να επιρεαστει αρνητικα πιστευω,εγω φετος αφησα την κορη μου που ειναι 14 να δει το επαφη τεταρτου τυπου και μαζι μου για να αναλυουμε και με τις φιλες εχουν κολησει στα σκερι μουβι 1-2-3-4-5 δεν ξερω αν εχει και αλλα,περνουν παντος και βλεπουν και αλλα μου τα λεει και εγω θυμαμε εβλεπα με τις φιλες μου καλα τοτε ηταν οι κασετες....ειναι μια δοση αδρεναλινης και οταν ειναι με παρεα ειναι διασκεδαση για τα παιδια ετσι απλα.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχεδον στα 12 μου, ειδα τον εξορκιστη σε ενα συγγενικο σπιτι.

Ενα θα σας πω.... Πριν λιγα χρονια καταφερα να ξεπερασω αυτα που ειδα....

απλά δεν το έχεις με τα θρίλερ γιατί ο εξορκιστής δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο

Link to comment
Share on other sites

πριν την εγκυμοσυνη τρελαινομουν για τα θριλερ

στην δειαρκεια της εβλεπα μονο τα ψυχολογικα

τωρα δεν βλεπω σχεδον καθολου πλεον με αγχωνουν

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι απολυτα φυσιολογικο,ομως να τον αφηνετε να βλεπει λαιτ πραγματα,ακομη μπορει να επιρεαστει αρνητικα πιστευω,εγω φετος αφησα την κορη μου που ειναι 14 να δει το επαφη τεταρτου τυπου και μαζι μου για να αναλυουμε και με τις φιλες εχουν κολησει στα σκερι μουβι 1-2-3-4-5 δεν ξερω αν εχει και αλλα,περνουν παντος και βλεπουν και αλλα μου τα λεει και εγω θυμαμε εβλεπα με τις φιλες μου καλα τοτε ηταν οι κασετες....ειναι μια δοση αδρεναλινης και οταν ειναι με παρεα ειναι διασκεδαση για τα παιδια ετσι απλα.

Τα scary movie ειναι κομωδιες που κοροιδευουν τα θριλερ..

εμενα με ειχε πιασει αυτο με τα θριλερ στα 16 μου και σταματησε στα 18..τωρα δεν βλεπω θριλερ που να με πληρωσουν..απαπαπα

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπε καποια κοπελα, παρα πανω...

 

ή το χεις, ή δεν το χεις.............

 

μπορει να δω τρεηλερ απο τετοια ταινια, στυλ saw, the eye, the ring κλπ, και να ψοφησω, να τεζαρω ρε παιδι μου, σαν τις κατσαριδες που εφαγαν τεζα, με τα ποδια τεντα!!!!

 

και ξερω πιτσιρικια, σαν τον γιο σου ραστα, που δεν μασανε με τιποτα...

 

αλλα παλι....

 

ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΩ 5 ΤΕΚΙΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΟΡΘΙΑ...

αυτα μπορουν??? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

ειναι στον ανθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

Τα scary movie ειναι κομωδιες που κοροιδευουν τα θριλερ..

εμενα με ειχε πιασει αυτο με τα θριλερ στα 16 μου και σταματησε στα 18..τωρα δεν βλεπω θριλερ που να με πληρωσουν..απαπαπα

το ξερω!δεν ειναι ομως καλη ιδεα?ξεγιελιουνται λιγουλακι και αν εχουν δει καποιο απο αυτα αμεσως οτι φοβο ειχαν τον απομυθοποιουν γτ τους μενει η κωμικη φαση του θεματος ειδαν το the ring μετα απο το scary movie την μακρομαλλουσα κοπελια δεν την φοβουνται πια:wink:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που ειπε καποια κοπελα, παρα πανω...

 

ή το χεις, ή δεν το χεις.............

 

μπορει να δω τρεηλερ απο τετοια ταινια, στυλ saw, the eye, the ring κλπ, και να ψοφησω, να τεζαρω ρε παιδι μου, σαν τις κατσαριδες που εφαγαν τεζα, με τα ποδια τεντα!!!!

 

και ξερω πιτσιρικια, σαν τον γιο σου ραστα, που δεν μασανε με τιποτα...

 

αλλα παλι....

 

ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΩ 5 ΤΕΚΙΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΟΡΘΙΑ...

αυτα μπορουν??? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

ειναι στον ανθρωπο!

:lol::lol::lol::lol:α ρε φυστικι απολαυση εισαι ακου τεκιλες:lol::lol:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

το ξερω!δεν ειναι ομως καλη ιδεα?ξεγιελιουνται λιγουλακι και αν εχουν δει καποιο απο αυτα αμεσως οτι φοβο ειχαν τον απομυθοποιουν γτ τους μενει η κωμικη φαση του θεματος ειδαν το the ring μετα απο το scary movie την μακρομαλλουσα κοπελια δεν την φοβουνται πια:wink:

ειδα το the ring στον κινηματογραφο..το τι γελιο ειχα ριξει με την κολλητη μου δεν λεγετε..ειχα βγαλει και τη λιμα και λιμαρα τα νυχια μου στην διαρκεια της ταινιας..μια χαρα περασα

καλυτερα δεν ειναι βρε κουφετο να μην την φοβουνται απο να την φοβουνται και να την βλεπουν στον υπνο τους κλπ?λεω εγω τωρα..

εγω ειχα δει το saw και ειχε μια σκηνη οπου εριχναν μια κοπελα μεσα σε συριγγες και ξερασα..απο τοτε εβλεπα συνεχεια αυτην την σκηνη στον υπνο μου..εχω που εχω φοβια με τις συριγγες,ηρθε κι αυτη η σκηνη και μ αποτελειωσε..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επανέλθουμε στο θέμα. Και εμένα μου αρέσουν πολύ τα κινηματογραφικά θρίλερ, τα ψυχολογικά, κοκ, αλλά δεν ήξερα τι να αποφασίσω όταν ζήτησε να δει, λ.χ. το 2012.

Και όχι επειδή είναι θρίλερ (που δεν είναι) αλλά επειδή παρουσιάζεται ότι παρουσιάζεται με τόση αληθοφάνεια, που ξέρω εγω......

Έχω ένα θέμα με το τι μπορεί να δει και η αλήθεια είναι ότι ο γιος μου που είναι σε αυτή την ηλικία (11,5) ούτε τα παιδικά πλέον τον προσελκύουν, αλλά και των ενηλίκων είναι too much.... Όπως του λέω, είναι σαν να πατάει τα πόδια του σε δύο βάρκες, μία παιδική και μία των μεγάλων (και στη μέση η εφηβεία....

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβλεπα πάρα πολλά θρίλερ μικρή..

Γενικά έβλεπα πάρα πολλές ταινίες..

Ακόμη βλέπω..

Και δείτε πως εξελίχθηκα! Α πα πα! Πολύ επικίνδυνο! Να σου βγει το παιδί έτσι?!? :P:lol:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Στα 10-11 έβλεπα με την αδελφή μου δρ. Φάιμπς με τη γυναίκα του τη Βαλπούρνια (?) (το βλεπε κανείς άλλος, Σάββατο βράδυ το΄80?), μιλάμε για φόβο και τρόμο, αλλά μας άρεσε. Τελευταία το συζητάγαμε και γελάγαμε με τις βλακείες που βλέπαμε και μας τρόμαζαν. Τώρα έχω πάθει αποστροφή για τα θρίλερ και τα έργα βίας, δεν θέλω να βλέπω τίποτα με σκοτωμούς και πτώματα. Και τα παιδιά μου θα προτιμήσω να μη βλέπουν, όσο είναι στο χέρι μου.

edit: Βουλνάβια, το θυμήθηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mπορει για καποιους ο εξορκιστης να μην ηταν θριλερ αλλα εμενα το οτιδηποτε μεταφυσικο με τρομαζει πολυ περισσοτερο απο μια ταινια με λυκανθρωπους, ζομπι και τρελους με πριονια.

Στην συγκεκριμενη ηλικια εβλεπα πολλες ταινιες θριλερ. Τωρα με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

περίπου στα 13 έτυχε και είδα τη λάμψη του κιούμπρικ μαζί με μια φίλη μου και τα χρειάστηκα κανονικότατα!! η σκηνή heeere's johnnyyyy και το τρελό βλέμα του νίκολσον με στοίχειωσαν για μέρες.έκτοτε την έχω δει αρκετές φορές και τη λατρεύω. θα προτιμήσω ο γιός μου να μην τη δει στην ήλικία που την είδα εγώ,αλλά όταν θα είναι μεγαλύτερος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δει ποτέ θρίλλερ, γιατί φοβάμαι τρομερά, παθαίνω κλακάζ, ούτε να κοιμηθώ μπορώ ούτε να σκεφτώ (και μόνο τα τρέιλερ μου φτάνουν!!!). Όμως διαπίστωσα ότι ο γιος μου δεν επηρρεάζεται έτσι, οπότε εδώ κι ένα χρόνο, από τα 12 του, επιτρέπω να βλέπει όταν θέλει κάτι τέτοιο. Είναι στον άνθρωπο, πιστεύω κι εγώ. Βέβαια, μιλάμε για ηλικίες πάνω των 10 ετών, γιατί πιο κάτω είναι άλλα τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου είναι 12 και τρελένεται για θρίλερ και γενικά έργα με βία και αίμα.Τα βλέπει μαζί με τον πατέρα του, εγώ πρώτον δεν αντέχω να βλέπω σφυριά να ανοίγουν κεφάλια και δεύτερον δεν συμφωνώ καθόλου με το να βλέπει τέτοιου είδους ταινίες.

Όταν το συζήτησα με το γιό μου , μου είπε ότι όλοι οι φίλοι του έχουν δει εκείνο το έργο και το τάδε έργο και η αλήθεια είναι ότι καράφλιασα.Πάνε στο βίντεοκλαμπ και τα νοικιάζουνε λέει από μόνα τους.

Του άντρα μου όταν του λέω ότι δεν μου αρέσει να παρακολουθεί ο γιός μας τέτοιου είδους έργα , του κακοφαίνεται και παρεξηγήται.Τι να πω.Διαφορετικές απόψεις.

Μεγάλωσα στη Γερμανία και εκεί κάτω από 18 δεν μπαίνεις με τίποτα σε βίντεοκλαμπ.Πάει ο γονιός και παίρνει αυτό που έχει ζητήσει το παιδί.Το παιδί περιμένει έξω από το κατάστημα.Ναι , ναι....

Και εγώ τρελενόμουν για θρίλερ σε ηλικία 16 περίπου ετών και τα έβλεπα με τα μεγαλύτερα ξαδέρφια μου.Τώρα μου αρέσουν πολύ τα ψυχολιγικά θρίλερ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
αυτο που ειπε καποια κοπελα, παρα πανω...

 

ή το χεις, ή δεν το χεις.............

 

μπορει να δω τρεηλερ απο τετοια ταινια, στυλ saw, the eye, the ring κλπ, και να ψοφησω, να τεζαρω ρε παιδι μου, σαν τις κατσαριδες που εφαγαν τεζα, με τα ποδια τεντα!!!!

 

και ξερω πιτσιρικια, σαν τον γιο σου ραστα, που δεν μασανε με τιποτα...

 

αλλα παλι....

 

ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΩ 5 ΤΕΚΙΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΟΡΘΙΑ...

αυτα μπορουν??? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

ειναι στον ανθρωπο!

 

ακόμα γελάω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μικρή έβλεπα θρίλερ, και πιο μικρή απο το γιο σου, μάλιστα ο θειος μου μου έκανε πλάκα με σεντόνι και καλά φάντασμα όταν βλέπαμε κανενα θρίλερ. Στην εφηβεία τα έβλεπα με φίλες και γελάγαμε, ναι ναι!

Τώρα αν δεν είναι ο άντρας μου στο σπίτι να μπορώ να κρυφτώ πίσω από την πλάτη του όταν είναι η φάση, δεν βλέπω με τίποτα, με τίποτα όμως, προτιμω να αφήσω την τηλεόραση στο τηλεμάρκετινγκ παρα να πέσω σε καμια φαση κάνοντας ζάπινγκ.

Και μένα τα μεταφυσικά, με τρομάζουν πολύ, με πνεύματα του κακού κλπ πχ το "μεταφυσική δραστηριότητα" με τρόμαζε μόνο απο το εξώφυλλο στο βίντεοκλαμπ.

1YKQp3.png

 

Θα 'ρθει το θαυματάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η κορη μου απο τα 12 ηθελα να βλεπει θριλερ ......αλλα τοτε μπορουσα να ελενξω τη θα δει και τα βλεπαμε μαζι ..οχι πολυ σκληρα ομως ...καποια στιγμη ειδε καποιο πολυ τρομακτικο και εβλεπε εφιαλτες και απο τοτε απο μονη της αποφασισε οτι προτημα να μην ειναι τοσο πολυ τρομακτικα ...αλλ επειδη μου αρεσουν και εμενα τα βλεπουμε μαζι ......ομως αυτα με σατανιστες και τον εξω απο εδω ουτε εγω τα θελω και ευτυχως ουτε και αυτη .......κυριως με φαντασματα και και ψυχολογικα θριλερ ..... μας αρεσουν πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ναι, ναι το ίδιο πρόβλημα είχα και γω. Όλες οι φίλες τις κόρης μου βλέπαν τέτοιου είδους ταινίες και μαζί τους είδε και η ίδια. Βέβαια δεν θυμάμαι τον τίτλο αλλά μου είχε πει ότι ήταν μια γυναίκα που σκότωνε παιδιά. Ε, από τότε όταν περπατούσε, καθόταν κλτ. κοιτούσε πίσω της, εφιάλτες κάθε μέρα, μόνη στο σπίτι δεν έμενε ποτέ. Έτσι λοιπόν και γω πήγα στον παπα και την διάβασε...ναι ναι μην γελάτε, είχε φτάσει σε απίστευτο σημείο ο φόβος της.Επίσης, συζητήσαμε μαζί, της έδειξα πώς γυρίζεται ένα θρίλερ και πόσο ψεύτικο είναι και μετά απο πολύ καιρό σταμάτησε να φοβάται. Φυσικά οι φίλες της συνεχίζουν να βλέπουν και να φοβούνται απ' αυτ'α,απλά δεν το συζητάνε. Μόνο η κολλητή της δικιάς μου σταμάτησε να λατρεύει τέτοιου είδους ταινίες και ευτυχώς είχει παρέα και συμπαράστηση, όταν όλες μαζί αποφασίζουν τι έργο θα δουν. Μια μέρα οι άλλες κοπέλες ήταν ανένδοτες στο να δουν μια κωμωδία, έσρω κάτι άλλο και η κόρη μου με την κολητή της έφυγαν και τις άφησαν να δουν αυτό που τους άρεσε, ενώ οι ίδιες πήραν τη Νήσο 2 και ήρθαν σπίτι μας. Πέρασν τέλεια, γελούσαν έπαιζαν ποκκορν πόλεμο, μια χαρά. Να σημειώσω ότι στις επίμαχες σκηνές το γυρνούσαν.... Α, το ίδιο είχα πάθει και γω η ίδια σ' αυτή την ηλικία, είχα δει τον Χανιμπαλ και δεν αγκάλιαζα ούτε τον πατέρα μου για μέρες.... τί λέτε, είναι πολύ hard οι σκηνές ώστε ένα 12χρονο να έχει την ωριμότητα να καταλάβει το τι εστί θρίλερ. Και μην ξεχνάτε ότι σε κάποια χώρα -δεν θυμάμαι ποιά- έφηβοι οδηγήθηκαν στην αυτοκτονία μετά από πολλές ώρες παρακολούθησης τέτοιας ταινίας. Συγνώμη πάντως αν γίνομαι υπερβολική απλά θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν όρια σε όλες τις επιλογές ενός εφήβου ακι ότι κάποια πράγματα ας τ' αφήσουν για να τα κάνουν λίγο αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ναι, ναι το ίδιο πρόβλημα είχα και γω. Όλες οι φίλες τις κόρης μου βλέπαν τέτοιου είδους ταινίες και μαζί τους είδε και η ίδια. Βέβαια δεν θυμάμαι τον τίτλο αλλά μου είχε πει ότι ήταν μια γυναίκα που σκότωνε παιδιά. Ε, από τότε όταν περπατούσε, καθόταν κλτ. κοιτούσε πίσω της, εφιάλτες κάθε μέρα, μόνη στο σπίτι δεν έμενε ποτέ. Έτσι λοιπόν και γω πήγα στον παπα και την διάβασε...ναι ναι μην γελάτε, είχε φτάσει σε απίστευτο σημείο ο φόβος της.Επίσης, συζητήσαμε μαζί, της έδειξα πώς γυρίζεται ένα θρίλερ και πόσο ψεύτικο είναι και μετά απο πολύ καιρό σταμάτησε να φοβάται. Φυσικά οι φίλες της συνεχίζουν να βλέπουν και να φοβούνται απ' αυτ'α,απλά δεν το συζητάνε. Μόνο η κολλητή της δικιάς μου σταμάτησε να λατρεύει τέτοιου είδους ταινίες και ευτυχώς είχει παρέα και συμπαράστηση, όταν όλες μαζί αποφασίζουν τι έργο θα δουν. Μια μέρα οι άλλες κοπέλες ήταν ανένδοτες στο να δουν μια κωμωδία, έσρω κάτι άλλο και η κόρη μου με την κολητή της έφυγαν και τις άφησαν να δουν αυτό που τους άρεσε, ενώ οι ίδιες πήραν τη Νήσο 2 και ήρθαν σπίτι μας. Πέρασν τέλεια, γελούσαν έπαιζαν ποκκορν πόλεμο, μια χαρά. Να σημειώσω ότι στις επίμαχες σκηνές το γυρνούσαν.... Α, το ίδιο είχα πάθει και γω η ίδια σ' αυτή την ηλικία, είχα δει τον Χανιμπαλ και δεν αγκάλιαζα ούτε τον πατέρα μου για μέρες.... τί λέτε, είναι πολύ hard οι σκηνές ώστε ένα 12χρονο να έχει την ωριμότητα να καταλάβει το τι εστί θρίλερ. Και μην ξεχνάτε ότι σε κάποια χώρα -δεν θυμάμαι ποιά- έφηβοι οδηγήθηκαν στην αυτοκτονία μετά από πολλές ώρες παρακολούθησης τέτοιας ταινίας. Συγνώμη πάντως αν γίνομαι υπερβολική απλά θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν όρια σε όλες τις επιλογές ενός εφήβου ακι ότι κάποια πράγματα ας τ' αφήσουν για να τα κάνουν λίγο αργότερα.

 

Συμφωνώ απόλυτα στο γεγονός ότι πρέπει να υπάρχουν όρια στο τι βλέπουν τα παιδιά.Προφανώς κάποια πράγματα είναι για να τα βλέπουν αργότερα που είναι πιο ώριμα και μπορούν να επεξεργαστούν καλύτερα τις πληροφορίες που δέχονται.Προσωπικά εμένα με φοβίζει περισσότερο η αντίδραση του παιδιού που γελάει με τις σκηνές βίας,παρά εκείνη που τις φοβάται και αυτό γιατί μάλλον τις απομυθοποιεί και τις απενοχοποιεί.Δεν ξέρω ίσως να κάνω λάθος,αλλά κάπως έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...