Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προς επίδοξες θηλάζουσες μαμάδες: Παλέψτε το, αξίζει


Recommended Posts

Καλησπέρα καλές μου,

μετά από κάποιες εβδομάδες απουσίας επιστρέφω γράφοντας, αν και δεν σας κρύβω ότι δεν σταμάτησα να σας διαβάζω γιατί έχω την έννοια πολλών κοριτσιών που φέραμε μαζί τα παιδάκια μας στον κόσμο. Μερικές από εσάς ίσως θυμούνται τα post μου. Έπεσα πάνω στο site στη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και ενημερώθηκα για το θηλασμό όσο περισσότερο μπορούσα, καθώς ήμουν αποφασισμένη να θηλάσω το μωρό μου αποκλειστικά και περισσότερο από το πρώτο. Διάβασα πολύ και θεώρησα ότι τα έκανα όλα σωστα. Το παιδί στο δωμάτιο συνεχώς, ειλικρινά δεν ήπιε σταγόνα ξένου από την αρχή, δεν του έδωσα πιπίλα, δεν του έδωσα μπουκάλι, τίποτα. Στο σπίτι τον είχα στο στήθος ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ όλη την ημέρα, οι θηλές μου σε μαύρο χάλι, σύζυγος, μαμά, πεθερά να μου λένε δώσε ξένο να ηρεμήσεις, και ο μικρότερός μου γιός να με τραβολογάει για να παίξουμε. Το δε μωρό να μην ηρεμεί ποτέ και πουθενά, να δείχνει σα να μη χορταίνει καθόλου και να με αποκαρδιώνει. Κάνουμε εξετάσεις και μας ενημερώνουν για υποψία αλλεργίας στο αγελαδινό, κόβω από τη διατροφή μου γάλα, τυρί, μοσχάρι, μαζί με ταδιάφορα άλλα που υπέθετα ότι τον πειράζουν. Καμία αλλαγή. Και μετά η κούραση και η ταλαιπωρία με έκαναν τρομερά ευάλωτη. Και άρχισα να πείθω τον εαυτό μου ότι το γάλα μου δεν του φτάνει, ότι ο μεγάλος γιος θα ψυχοτραυματιστεί βλέποντάς με με ένα μωρό στο βυζί όλη μέρα και διάφορα άλλα. Και αρχίζω να πέφτω στη λούμπα του συμπληρώματος. Στην αρχή λίγο, μετά περισσότερο. Ώσπου στον τρίτο μήνα σταμάτησα να θηλάζω. Εγώ που έλεγα ότι θα τα κατάφερνα περισσότερο. Που είχα βάλει στοίχημα με τον εαυτό μου, με το παιδάκι μου, την πρώτη στιγμή που το πήρα στην αγκαλιά μου.

Τώρα κοιτάω πίσω μου και προσπαθώ να καταλάβω τι πήγε στραβά. Νομίζω ότι το πρώτο είναι το γεγονός ότι κατάφερα να αναγάγω (στο μυαλό μου τουλάχιστον) το θηλασμό σε επιστήμη. Αγχώθηκα, λες και έδινα εξετάσεις. Έθεσα μακροπρόθεσμους στόχους και είχα φτιάξει με το μυαλό μου την εξιδανικευμένη εικόνα "είμαι στο πάρκο με το μωράκι μου-πεινάει-σηκώνω μπλούζα-τρώει γαλήνια-με κοιτάει μου γελάει χορτασμένο και είμαστε όλοι καλά και αυτό καλύτερα. Τα ξενύχτια, τα κλάματα, οι κολικοί κλπ, δεν έπαιζαν στο σενάριο. Κάθε τι λοιπόν από την ιδεατή εικόνα μου φαινόταν παράταιρο, ξένο, λάθος. Νόμιζα ότι κάτι κάνω λάθος. Μία έλεγα είναι το πορτοκάλι, κλαίει γιατί τον ενοχλεί, κόψε το πορτοκάλι. Την άλλη είναι το μαρούλι, παει και το μαρούλι. Τι μαγιά έπινα, τι μαραθόσπορο, τι θήλαζα όλη μέρα, τι έβαλα θήλαστρο, τίποτα. Για τρεις μήνες σας ορκίζομαι κορίτσια ότι δεν είδα ποτέ το μωρό μου ήρεμο. Το παιδί κοιμήθηκε 3,5 ώρες συνεχόμενες την προηγούμενη εβδομάδα. Και αυτό όχι επειδή σταμάτησα το θηλασμό. Απλά επειδή το μωρό υπέφερε από τρομερούς κολικούς, οι οποίο τώρα πέρασαν.

Γράφω όλα αυτά για να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία που με οδήγησε στο εξής συμπέρασμα. Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗΣ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΑ ΑΛΗΘΙΝΟ ΘΑΥΜΑ, Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, Η ΠΗΓΗ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΥ. ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΔΕΝ ΚΛΑΙΕΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΕΙ. ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ, ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΙΕΤΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ-ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΚΛΑΙΓΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ. Μην το φιλοσοφείτε, εγώ το κούρασα....Κάποια κοπέλα έγραψε έδώ κάπου"θήλασε και μη ερεύνα". Πράγματι. Αποσυνδέστε το κλάμα του μωρού από το θηλασμό. Μην θεωρήσετε ότι έχετε άλλη επιλογή. Πολύ θα ήθελα να μην εχω σταματήσει, αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα είναι καλύτερα. Η γνωριμία μου με το φόρουμ μου έκανε το εξής δώρο: Κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά για κάποιο διάστημα αφενός, βοηθάω με όλη μου τη διάθεση όλες μου τις φίλες που γένησαν, να θηλάσουν, και τα καταφέρνω. Ή μάλλον τα καταφέρνουν....και αυτές και τα μωράκια τους....Και γιαυτό σας είμαι ευγνώμων. Σας ευχαριστώ για όλα και εύχομαι σε όλες να θηλάσετε για άπειρο καιρό...

 

ΥΓ: Και κάτι άλλο θέλω να πω-μη με "δείρετε" αλλά ρε κορίτσια υπάρχουν παιδιά και παιδιά. Στις περισσότερες των περιπτώσεων, παρά το συμπλήρωμα που πήραν στο μαιευτήριο κλπ, τα παιδάκια που ξέρω θηλάζουν απρόσκοπτα, τρώνε και κοιμούνται, με ελάχιστες στιγμές πείνας και γκρίνιας. Και αυτό δίνει κουράγιο στις μαμάδες. Εμένα γιατί ο σκατούλης μου τέτοιο πράγμα. ΠΑίζει ρόλο και το πόσο συνεργάσιμο είναι το μωρό ή μπά;

Σας φιλώ όλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπραβο σου που επελεξες να θηλασεις καια να τα βγαλεις περα !

ξερεις οπως ο χριστος ειπε πιστευε και μη μετα ακολουθει κομμα,μετα ερευνα(ερευνατε τας γραφας κτλ κλτ) ετσι και η φιλη αμαρετο απο εδω ειπε να θηλαζουμε αλλα να διαβαζουμε ετσι ωστε να αντικρουουμε τις μπουρδες που μας λενε

κΙ Εμενα ο μικρος μου ειναι ολη μερα στο στηθος και τωρα ακομα με τις στερρεες μονο λιγο το πρωι κοιμαται μετα τη φρουτοκρεμα μετα ειμαστε αυτοκολλητοι .Τωρα ξαναξυπναει και τα βραδια.Δεν τιθεται θεμα βολικο-απαιτητικο μωρο μην το παιρνεις ετσι

Σιγουρα οταν κλαιει ενα μωρο υπαροχυν πολλες αιτιες παντως ο θηλασμος δε φταιει!!!Ισα ισα που το παρηγορει απο το κλαμα,τον πονο κτλ

 

Σου ευχομαι καλη συνεχεια!!οντως εδω στο φορουμ και σε αλλα μας εστειλε ο Θεος την Αγλαια και τις αλλες κοπελες που πιο εμπειρες απο εμας στο θεμα του θηλασμου μας στηριζουν και μας βοηθουν να ξεπερναμε τα προβληματα μας!!!!

 

να εισαι καλα να χαιρεσαι το μωρακισ ου!

Link to comment
Share on other sites

αννιω, αφού το έγραψες παραπάνω..

 

Αποσυνδέστε το κλάμα του μωρού από το θηλασμό

 

το'πιασες? ο θηλασμός βοηθάει ένα μωρό και τη μαμά.. Δε φταίει για κάτι. Συνήθως τα μωρά αντανακλούν τη διάθεση της μαμάς και του περιβάλλοντος που μεγαλώνουν όχι το αν δουλεύει καλά ή όχι ο θηλασμός. Επίσης αλλα παιδιά είναι μελαχρινά, άλλα ξανθά.. Άλλα μεγαλόσωμα, άλλα μικρόσωμα.. Άλλα αγαπούν τον ύπνο, αλλα τη ζαβολιά.. Άλλα έχουν, άλλα δεν έχουν κολικούς. Το γάλα της μαμάς τους τα καλύπτει όλα όμως!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

τί ωραίο γραπτό... μπράβο μανούλα! :D

 

 

όσο για το θηλασμό... αν αυτό θες... ακόμη υπάρχει χρόνος... edit admin

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Anniw οταν διαβαζα το ποστ σου νομισα οτι το ειχα γραψει εγω στον 1ο -2ο μηνα μετα την γεννα! Και μενα ο μπεμπης ετσι ηταν! Εντονοι κολικοι μεχρι 3 1/2 μηνων, πολυ κλαμα και γκρινι κ μερα νυχτα στο στηθος. Θηλαζε συνεχεια κ κοιμοαν ελαχιστα κ το διαστημα που ηταν ξυπνιος κ δεν θηλαζε ηταν συνεχως αγκαλια μου η αγκαλια στον μπαμπα του κ βολτες μεσα στο σπιτι! Επισης να προσθεσω τον ψυχολογικο πολεμο απο ολους τους γυρω οτι δεν εχω γαα, η δεν ειναι καλο γι αυτο κλαιει το μωρο κ τα γνωσταΜετα τους 3 1/2 μηνες που περασαν οι κολικοι ηρεμησε αρκετα αν κ τα ξενυχτια ακομα συνεχιζονται αλλα οχι με τον ιδιο ρυθμο.

Αν δεν ηταν η Αγλαια και ολες οι κοπελες εδω του φορουμ σιουρα δεν θα ειχα καταφερει να θηλασω. Θα τους ειμαι ευγνωμον που με βοηθησαν να θηλασω το μωρακι μου! Τωρα συνεχιζουμε ακαθεκτοι κ το ευχαριστιομαστε .κ οι δυο.

Να σου ζησει το μωρακι σου, εκανες οτι καλυτερο μπορουσες κ μην κατηγορεις τον εαυτο σου. μπραβο σου που βοηθας κ αλλες κοπελες.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπέροχη δημοσίευση Αννιώ! Είναι καταπληκτικό αυτό που κάνεις με άλλες μαμάδες, σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!!!

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά και ανάλογα με το παιδί. Εγώ αν δεν έβλεπα στην ζυγαριά οτι το μωρό παίρνει βάρος, σίγουρα θα είχα δώσει συμπλήρωμα (του έδωσα 2 φορες την πρώτη βδομάδα κλαίγοντας από την απελπισία και την απογοήτευση...). Γιατί ένα μωρό που κλαίει και είναι ανήσυχο συνέχεια είναι τελείως διαφορετικό από ένα μωρό που τρώει και κοιμάται.

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ένα μωρό που κλαίει και είναι ανήσυχο συνέχεια είναι τελείως διαφορετικό από ένα μωρό που τρώει και κοιμάται.

 

Ναι αλλά δεν οφείλεται στον θηλασμό αυτό..!!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοπελα μου για το ποστ σου..

Εγω κοριτσια γεννησα 25 Σεπτεμβριου και ειχα πει οτι ,οτι και να γινει εγω θα θηλασω...Θηλασα αποκλειστικα για 20 μερες και μετα μπηκε στο προγραμμα και το συμπληρωμα..Δεν ηταν ανησυχο το μωρο γενικα αλλα πεινουσε καθε 1 ωρα...Εγω ομως ειχα αγανακτησει (μαλλον δεν ειχα πολυ υπομονη)πιστευα οτι τα μωρα τρωνε ανα 3-4 ωρες αλλα μαλλον δε συμβαινει το ιδιο σε ολα...Ετσι ημουν ολη μερα με το στηθος απεξω,με τις πυτζαμες γιατι βολευαν στο σηκωμα της μπλουζας και με τα απαισια σουτιεν θηλασμου.Θελετε ηταν και η κλεισουρα στο σπιτι,ξαφνικα ολη μερα με το μωρο, σιχαθηκα αυτην την κατασταση..Τωρα ομως που εχουν περασει 25 μερες απο τις 20 μερες του αποκλειστικου θηλασμου,δε το εχω σταματησει τον θηλασμο και την δινω πριν φαει το συμπληρωμα,για να μη μου κοπει.Ευτυχως δε παιρνει ανετα και το μπουκαλι αλλα και το στηθος..Το παλευω ρε κοριτσια,τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοπελα μου για το ποστ σου..

Εγω κοριτσια γεννησα 25 Σεπτεμβριου και ειχα πει οτι ,οτι και να γινει εγω θα θηλασω...Θηλασα αποκλειστικα για 20 μερες και μετα μπηκε στο προγραμμα και το συμπληρωμα..Δεν ηταν ανησυχο το μωρο γενικα αλλα πεινουσε καθε 1 ωρα...Εγω ομως ειχα αγανακτησει (μαλλον δεν ειχα πολυ υπομονη)πιστευα οτι τα μωρα τρωνε ανα 3-4 ωρες αλλα μαλλον δε συμβαινει το ιδιο σε ολα...Ετσι ημουν ολη μερα με το στηθος απεξω,με τις πυτζαμες γιατι βολευαν στο σηκωμα της μπλουζας και με τα απαισια σουτιεν θηλασμου.Θελετε ηταν και η κλεισουρα στο σπιτι,ξαφνικα ολη μερα με το μωρο, σιχαθηκα αυτην την κατασταση..Τωρα ομως που εχουν περασει 25 μερες απο τις 20 μερες του αποκλειστικου θηλασμου,δε το εχω σταματησει τον θηλασμο και την δινω πριν φαει το συμπληρωμα,για να μη μου κοπει.Ευτυχως δε παιρνει ανετα και το μπουκαλι αλλα και το στηθος..Το παλευω ρε κοριτσια,τι να κανω...

 

Μπραβο σου που το παλευεις. Πιστεψε με ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις, για το μωρο σου αλλα και για τον ιδιο σου τον εαυτο. Κανε υπομονη και δειξε επιμονη παρατα το συμπληρωμα, εφτασες μεχρι εδω ειναι κριμα να τα παρατησεις. Κανε κουραγιο και να εισαι σιγουρη οτι αξιζει καθε θυσια, μη μασας πουθενα. Βαζε μικρους στοχους και θα τα καταφερεις, εξαλλου τον μισο δρομο τον εχεις ηδη κανει.... τα εχεις ηδη καταφερει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο σου που το παλευεις. Πιστεψε με ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις, για το μωρο σου αλλα και για τον ιδιο σου τον εαυτο. Κανε υπομονη και δειξε επιμονη παρατα το συμπληρωμα, εφτασες μεχρι εδω ειναι κριμα να τα παρατησεις. Κανε κουραγιο και να εισαι σιγουρη οτι αξιζει καθε θυσια, μη μασας πουθενα. Βαζε μικρους στοχους και θα τα καταφερεις, εξαλλου τον μισο δρομο τον εχεις ηδη κανει.... τα εχεις ηδη καταφερει.
όπως σου τα λέει η Νίκη! και για ότι βοήθεια χρειαστείς... εμείς είμαστε εδώ!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια..Το λαθος που εκανα ηταν που τα παρατησα στις 20 μερες ενω μεχρι τωρα θα ειχε εδραιωθει η γαλουχια και θα ηταν πιο ευκολα,αλλα τωρα αν κοψω το συμπληρωμα θα περασω παλι τα ιδια..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια..Το λαθος που εκανα ηταν που τα παρατησα στις 20 μερες ενω μεχρι τωρα θα ειχε εδραιωθει η γαλουχια και θα ηταν πιο ευκολα,αλλα τωρα αν κοψω το συμπληρωμα θα περασω παλι τα ιδια..

 

Όχι, δεν θα είναι το ίδιο, το μωρό είναι πιο μεγάλο και θα θηλάζει πιο αποτελεσματικά, ενώ δεν θα αποκοιμιέται τόσο εύκολα στο στήθος. Για ρίξε μια ματιά στο "επαναγαλακτισμός και πρόκληση γαλουχίας". Μπορείς να μειώσεις το συμπλήρωμα πολύ σταδιακά, ώστε να μην ζοριστείς πολύ. Εγώ το έκανα όταν η μικρή μου ήταν 4 μηνών και μου πήρε περίπου 2 εβδομάδες (έπινε γύρω στα 450 ml ξένο). Σκέψου το και ότι θέλεις ρώτα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο η Σοφουκα! Θα το κοβεις σιγα σιγα! Μιλα κ μ την Αγλαια κ θα σε κατατιπισει πληρως! Εμενα τωρα μεσα σε 5 λεπτα εχει φαει ενω στην ηλικια σας ηταν 24*7 σχεδον στο στηθος!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν παιδιά και παιδιά. ......

ΠΑίζει ρόλο και το πόσο συνεργάσιμο είναι το μωρό ή μπά

 

Συμφωνώ απόλυτα για το παιδιά και παιδιά!!!! :D Η δικιά μου δεν κοιμόταν με τίποτα όλη μέρα, δεν παει να την είχα στο στήθος 24/7. Ο καναπές είχε βουλιάξει... Από τις 16 και μέχρι τις 22 την έπιανε και μια γκρίνια απίστευτη (δεν μπορώ όμως να το ονομάσω κολικούς) και cue feeding (οι διαβασμένες θα καταλάβουν) ατελείωτο μέχρι τους 3,5 μήνες...

Αν είναι πιο συνεργάσιμο το μωρό, η μαμά είναι πιο χαρούμενη πάντως :lol:

Αλλά όλα αυτά δεν έχουν σχέση με τον θηλασμό. Επίσης ο συνδυαμός βαρύ συμπλήρωμα - περισσότερος ύπνος δεν νομίζω ότι πιάνει στα ανήσυχα παιδιά... :?

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αννιώ, πρέπει να γίνει υπόμνημα η δημοσίευση σου. Να 'ναι πάνω πάνω, να τη διαβάζουν οι μαμάδες.

 

Αυτά που περιγράφεις τα περάσαμε κι εμείς. Νόμιζα πως είμασταν περίπτωση αλλά τελικά είμαστε πολλές. Αυτό που με βοήθησε, ήταν ο παιδίατρος, που παρόλο που δεν ήταν πολύ σχετικός με το θηλασμό, μου έλεγε, "αφού παίρνει βάρος, όλα καλά".

 

Σ'ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου. :)

Να σαι καλά να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Και μπράβο σου που τα κατάφερες έστω για 3 μήνες, κι ας είχες τόσες δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε, κορίτσια, όταν διαβάζω όσα γράφετε, λέω καλά μες στο μυαλό μου είναι; και εγώ ζορίστηκα να κόψω το συμπλήρωμα - στις 36 μέρες - και ζορίζομαι ακόμη. Γιατί θηλάζουμε συνέχεια και επιπλέον δεν παίρνουμε βάρος

Αλλά η γιατρός μας (η Πατσούρου) είναι κορυφή και με καθησυχάζει, γιατί έτσι είναι το σκαρί της μικρής μου. Είναι ζωηρή και χαρούμενη και βρέχει τις πάνες της κανονικά.

Αλλά το να φταίει ο θηλασμός είναι η γρήγορη και εύκολη απάντηση είτε κλαίνε τα μωρά είτε κουράζονται οι μαμάδες είτε δεν παίρνουν βαρος τα παιδιά.....

Ε, λοιπόν, δε φταίει ο θηλασμός φταίνει οι παλιοεταιρείες που κάνανε τα βρεφικά "γάλατα" και εμείς που τα αγοράζουμε. Το συμπλήρωμα είναι συμπλήρωμα να το δώσεις μια φορά που δεν μπορείς που λείπεις ακόμα και που έχεις κουραστεί.

Και τα λεώ εγώ αυτό που τα δύο πρώτα τα μεγάλωσα με το ξένο, όχι γίατί δεν ήθελα, αλλά γιατί δεν ήξερα πως να θηλάσω.

Γι΄αυτό μαμάδες, παλέψτε το και μην απογοητεύεστε

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ που ειστε προθυμες να με βοηθησετε, πραγματικα σας ευχαριστω...δεν ξερω ομως αν εχω την αντοχη τωρα να το ελλατωσω..απο εχθες παντως την βαζω ακομη περισσοτερο στο στηθος για να κατεβασω κι αλλο γαλα αλλα το θηριο εκει που ετρωγε 100ml απο εχθες τρωει και 150ml...Μα αντι να λιγοστευει το ξενο πιο πολυ τρωει..τι να πω...σιγουρα ομως θελω να το ελλατωσω οσο πιο ανωδυνα γινεται(αν γινεται δηλαδη) γιατι μαλλον με ψιλοβολεψε ετσι..τι να πω ρε κοριτσια δε ξερω..προσπαθω..

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις υπομονή και καταλήξεις να θηλάζεις αποκλειστικά θα δεις τί μεγάλη ευκολία είναι ο θηλασμός!!! Δε θα τρώει παντα με αυτούς τους δύσκολους ρυθμο΄θς που ανέφερες!.

Ευχομαι να πάνε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι καινούρια στην παρέα.Γέννησα στις 7-11-08.

Προσπαθώ να πετύχω αυτό που δεν πέτυχα με το γιο μου.Μέχρι να σας διαβάζω συστηματικά είχα πιστέψει ότι είμαι από αυτές που δεν κατεβάζουν γάλα.Έτσι με είχαν πείσει όλοι.Κι εμένα και τον άντρα μου που πραγματικά πάντα με βοηθάει πολύ.

Αυτή τη φορά γεννήσαμε στο Αττικό και οι τρεις μέρες που περάσαμε εκεί καταλάβαμε τι σημαίνει θηλασμός.

Σήμερα ο άντρας μου νοίκιασε και το θήλαστρο της medela αφού πήρε τις ανάλογες οδηγίες και διάβασε από το forum ως επισκέπτης ότι σχετικό.(Τον βρήκα να κοιμάτε στον καναπέ μπροστά στο laptop με ανοιχτό το internet στο forum.Με συγκίνησε!!)

Η μπουμπούκα γεννήθηκε 4.240gr και η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες μέρες τώρα της δίνω και ξένο γάλα συνεχώς μειούμενο.Στο μαιευτήριο πρώτο ξένο γεύμα ύστερα από πολλές ώρες θηλασμου έφαγε 80ml.

Tώρα με το θήλαστρο κατάφερα να μαζέψω 60ml και της το έδωσα αλλά την έβαλα και να θηλάσει κανονικά και είναι η πρώτη φορά που της έφτασε!Ελπ'ιζω να συνεχίσουμε έτσι και φυσικά ελπίζω να το κάνω καλά.

Το θέλω τόσο πολύ!!!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει ΛΕΝΑΝΕΚ να την χαιρεσαι την μπουμπουκα σου!.

Μια χαρα θα τα πατε να μην ανησυχεις καθολου. Εδω ολες οι κοπελες θα σε βοηθησουμε οσο μπορουμε!

ΝΑ ρωτησω κατι ομως. Γιατι δινεις συμπληρωμα στο μωρακι ?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωρό σου. Με υπομονή, αλλά και επιμονή θα θηλάζετε για πολύ καιρό.

 

ΝΑ ρωτησω κατι ομως. Γιατι δινεις συμπληρωμα στο μωρακι ?

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...