Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουνούπια


Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια τον έχουν φάει τα κουνούπια παρότι του βάζω τσιρότα σιτρονέλας και χρησιμοποιώ και κουνουπιέρα δεν ξέρω τι να κάνω πια....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

υπάρχει του κορρέ ένα σπρέι καλό, με μύρτιλλο, μυρίζει και πολύ πιό ωραία... για δοκίμασέ το...

 

η κουνουπιέρα μήπως δεν είναι καλή...?(έχει μεγάλες τρυπούλες σχετικά και περνάνε?...)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

για δοκίμασε το crilen είναι κρέμα για κουνούπια και έχει λίγο έντονη μυρωδιά. εγώ όταν της το βάζω δεν πλησιάζει ούτε μύγα. Επίσης μετά το τσίμπημα εγώ της βάζω fenistil και φέυγει αμέσως το καρούμπαλο και η κοκκινίλα απο το κουνούπι. Επίσης δεν ξέρω αν κάνει να βάλεις το εντομοαπωθητικό μπρίζας γία λίγη ώρα στο δωμάτιο του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωρέ μπιζέλι....

 

Εγώ μπορεί να είμαι άσχετη από Μανόλο αλλά βλέπω εσύ είσαι σε άλλα :lol::lol: Πλάκα κάνω!!!!!

 

Έχει και ειδικό λευκό-μεταλλικό "στηριχτήρι" το οποίο τοποθετείται στο κάγκελο του κρεβατακίου... Νομίζω πωλείται χωριστά...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

στα λητώ εμείς είχαμε παρέι πέρσυ κουνουπιέρα και σου δίνουν και βάση για την κούνια τώρα για τις άλλες που λες με το στρογγυλό πλαίσιο που είναι για ταβάνι δεν ξέρω αν έχει στα jumbo. Πάρε τηλ και ρώτα.

 

Πάντως σε μαγαζιά που πουλάνε σεντόνια παπλώματα κλπ έχει κουνουπιέρες με στογγυλό πλαίσιο, όχι σε όλα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

2 τρόποι

 

αυτές που έχουν ένα σίδερο σαν βάση και μπαίνει συνήθως στο πλάι του κρεβατιού ή

 

αυτές που τις κρεμάς απο το ταβάνι (αγοράζεισ κρίκο - τρυπάς νταβάνι, βάζεις κρίκο με ούπα στο ταβάνι, κρεμάς την κουνουπιέρα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξέρετε τί φοβάμαι και ρωτάω ρε παιδιά...εμένα η δικια μου είναι λίγο μουσταφατζάν, ομπρός παλικάρια αρπάξτε ότι βρείτε... Οπότε αν κρέμεται κάτι από πάνω της πολύ φοβαμαι ότι θα το κάνει κουβάρι!!!

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

και εμένα μια απο τα ίδια bizei η δικιά μου, άσε που με την κουνουπιέρα νιώθει φυλακισμένη...οπότε την καταργήσαμε και ο άντρας μου έβαλε το κοντάρι στήριγμα στις γλάστρες :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος μας είπε αυτοκόλλητα στο κρεβατάκι της.

Κι οι αλοιφές ακούγονται καλή λύση αν δεν βάζει χέρια πόδια όλα στο στόμα όπως η δικιά μου. Πάντως εγώ αν και έχω κουνουπιέρα δεν τη χρησιμοποιώ γιατί είναι δίκοπο μαχαίρι....έτσι και παγιδέψεις μέσα κανένα κουνούπι πάει το τσάκισε το παιδί.....

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην περιοχη που μενω γίνεται πανικός από κουνουπια οπότε από τώρα σκέφτομαι τι θα κάνω το καλοκαίρι. Απο κουνουπιερες υπαρχουν όπως είπαν και τα κοριτσια 2 ειδων. Αυτες που μπαίνουν στο κρεβατακι (θα τις βρεις στα καταστηματα που πουλανε κρεβατακια, jumbo) και οι αλλες από το ταβάνι (τετοιες είδα στο cocomat, ikea). Απο εντομοαποθητικα υπάρχουν αυτά με τις ταμπλετες/υγρο που μπαίνουν στη μπριζα και καποια μπαινουν στη μπριζα και εκπέμπουν υπέρηχους http://www.kidsroom.de/cgi-bin/kidsroom.shop/466fb0b0005d00e6273f50f33608060e/Product/View/961500

 

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=11001&itmid=1942

 

Εγω για την ώρα πηρα κουνουπιέρα για το κρεβατακι και θα στειλω τον αντρα μου να παρει αυτό με τους υπερηχους.

Link to comment
Share on other sites

το τσιρότο όμως και η fenistil από όσο γνωρίζω εγώ δεν είναι καλό για μωρά, έχει στο φαρμακείο μια άλλη κρέμα που είναι σαν την fenistil είναι όμως για μωρά και κάνει πολύ καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... προσοχή, αυτό με τους υπερήχους είναι πατάτα... Εμείς έχουμε και δεν κάνει τίποτα.

 

Για την κουνουπιέρα, Μπιζέλι, ξέχασα ότι η Αριάδνη είναι πλέον μεγάλη. Εγώ δεν θα έβαζα σε τέτοια ηλικία. Μάλλον θα έχεις βγάλει και μπάντες και τέτοια φαντάζομαι.

Εμείς από 1 χρονών βάζουμε αυτά με το υγρό που μπαίνουν στην μπρίζα, συνήθως με ανοιχτή μπαλκονόπορτα (αν έχει ζέστη) και πάντα ανοιχτή πόρτα του δωματίου.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... προσοχή, αυτό με τους υπερήχους είναι πατάτα... Εμείς έχουμε και δεν κάνει τίποτα..

 

Εχει δίκιο αυτά είναι πατάτες !!!

 

Πάντως πιο πολλά κουνούπια από την δική μας περιοχή αποκλείεται να έχεται!!! Γερή κράση δεν τα πιάνει τίποτα!!! και αφήνουν κάτι σημάδια να με πύον και φαγούρα!!! κοιμόμαστε με τα πατζούρια κλειστά, με σήτες κατεβασμένες που τελικά οι σκνίπες περνάνε, με ένα ηλεκτρικό υγρό και ένα ηλεκτρικό σε άλλη πριζα με ταμπλέτα , ζαλιζόμαστε εμείς και τακουνούπια κάνουν πάρτυ!!!!

Μόνο αμα ψεκάσουμε με επαγγελματικό υγρό τα λουλούδια και τα δέντρα και το γκαζόν του κήπου για 2 με 3 μέρες κάτι γίνεται αλλά μας τρώει η μπόχα τουλάχιστον τη πρώτη μέρα!!!

Μάλλον τα έχουν συνηθήσει πλέον όλα!!! :evil:

η κουνουπίερες που πάνε από το ταβάνι δεν είναι για μας και ψηλόταβανο είναι λόγω της κεραμοσκεπής αλλά ο Νεκταριος θα την ξεσκίσει και θα ξηλώσει και το ταβάνι μαζί γιατί το βράδυ έχει άστατο υπνο και σηκώνεται συνέχεια για να πιει νερό!!!!

Link to comment
Share on other sites

το τσιρότο όμως και η fenistil από όσο γνωρίζω εγώ δεν είναι καλό για μωρά, έχει στο φαρμακείο μια άλλη κρέμα που είναι σαν την fenistil είναι όμως για μωρά και κάνει πολύ καλή δουλειά

 

Υπάρχει το after byte της frezyderm που είναι για μωρά γιατί δεν περιέχει κορτιζόνη ενω το fenistil περιέχει.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επίσης, εγώ σώθηκα πέρυσι το καλοκαίρι με την μικρή κουνουπιέρα για το καρότσι!! Έχει το Jumbo απ' όλες.

 

Πολυ χρησιμο Αντιγονη ευχαριστω!!Δεν ηξερα οτι υπαρχουν κι εχω αγχος σε καθε βολτα!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...