Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεταμφίεση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


μέχρι ποια ηλικία είναι σωστό να μεταμφιέζεται ένα παιδί και τι μπορεί να σημαίνει αυτό; θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας.

 

Εννοεις το καμουφλαζ (αποκρυψη) με σκοπο να μην αναγνωριζεται, η απλα την αλλαγη (αμφιεση) με σκοπο να διαφερει??? οπως και να εχει πρεπει να δωσεις παραπανω πληροφοριες και διευκρινισεις σχετικα με τις ερωτησεις που θετεις!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοκαλάκι, δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω τη διάκριση, πότε τα παιδια μεταμφιέζεται για να μην αναγνωρίζονται; Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση, ουσιαστικά μεταμφιέζονται στις αποκριες και γενικά όταν θέλουν να τι παίξουν ιππότης, πειρατής, Χιονάτη κι εγώ δεν ξερω τι. Σε κάθε περίπτωση δεν καταλαβαίνω γιατί να τεθούν όρια απο τους γονεις. Το παιδι θα μεγαλώσει και θα το χορτάσει αυτό το παιχνίδι. Όσο πιο πολλά όρια του βάζεις, τόσο λιγότερο χορτασμένο θα ειναι απο το παιχνίδι αυτό, δε βλ΄επω το λόγο για τέτοια όρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοκαλάκι, δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω τη διάκριση, πότε τα παιδια μεταμφιέζεται για να μην αναγνωρίζονται; Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση, ουσιαστικά μεταμφιέζονται στις αποκριες και γενικά όταν θέλουν να τι παίξουν ιππότης, πειρατής, Χιονάτη κι εγώ δεν ξερω τι. Σε κάθε περίπτωση δεν καταλαβαίνω γιατί να τεθούν όρια απο τους γονεις. Το παιδι θα μεγαλώσει και θα το χορτάσει αυτό το παιχνίδι. Όσο πιο πολλά όρια του βάζεις, τόσο λιγότερο χορτασμένο θα ειναι απο το παιχνίδι αυτό, δε βλ΄επω το λόγο για τέτοια όρια.

 

Η εννοια της λεξης "μεταμφιεση" ειναι πολυπλευρη, ειτε αναφερομαστε σε παιδια ειτε γενικα, απλα το "μεσο προβολης" διαφερει!!! Βασικα, δεν αναφερθηκα σε καμια περιπτωση, τωρα θα αναφερθω..., απλα εθεσα μια ερωτηση στη θεματοθετρια προκειμενου να καταλαβω τι ακριβως εννοει!!!

 

Η μεταμφιεση απο ενα παιδι γινεται ΚΥΡΙΩΣ στα πλαισια του παιχνιδιου, παρολαυτα δεν ειναι απαραιτητη η μεταμφιεση να γινεται αποκλειστικα με ρουχα η με ρολους/μυθικα προσωπα. Εντουτοις υπαρχουν παιδακια που το κανουν κατ'εξακολουθησην και χωρις να ειναι αποκριες, π.χ τα κοριτσακια με το μακιγιαζ της μαμας και τα αγορακια με τα ρουχα και το υφος του μπαμπα ας πουμε, (στρατιωτικος, αστυνομικος κλπ...) αντιγραφοντας τον ως το ΣΩΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ και εχοντας ηδη απορριψει/αποκρυψει το δικο του θεωρητικα λαθος προτυπο (κατι που σιγουρα δεν κυμαινεται στα πλαισια του παιχνιδιου).

 

Ωστοσο ζητησα παραπανω διευκρινισεις γιατι δεν μπορεσα να βγαλω συμπερασμα, παρα μονο απλα να αναρωτηθω (αναμεσα σε 2 εκδοχες, μηπως αντι για "μεταμφιεση" εννοει "αμφιεση" γιατι συχνα αυτες οι 2 εννοιες συγχαιονται), οποτε αναμενουμε τη θεματοθετρια να επιβεβαιωσει η να δωσει και μια αλλη εκδοχη της λεξης "μεταμφιεση" :)!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...