Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχετικά με την μάνα μου


Recommended Posts

Γειά σας,

 

Το όνομα μου είναι Κώστας,είμαι μόλις 14 και έχω ένα πρόβλημα με την μάνα μου.Φέτος απο την αρχή του χρόνου έχω στρεσαριστεί πολυ!!Η μάνα πιστεύω το έχει καταλάβει αλλά δεν το δείχνει...τώρα που ήρθε το καλοκαίρι και θέλω να βγω με τους φίλους (με τους οποιόυς τους ξέρω πολύ καιρό) όλο φωνάζει και μου λέει να μην πηγαίνω με αυτούς...βέβαια αν πάω να της εξυγήσω πως έχουν τα πράγματα αρχίζει πάλι να φωνάζει και να μου λέει να μην της βγάζω γλώσσα. Αλήθεια είναι στιγμές που θέλω να μαζέψω τα πραγματά μου και να φύγω...οστόσο με κανένα άλλο μέλος της οικογένειας δεν έχω πρόβλημα...θα ήθελα την βοήθεια σας για το πως μπορώ να την αντιμετωπίσω

 

Σας ευχαριστώ !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στα άλλα μέλη της οικογένειας μίλησες γι' αυτό το πρόβλημα; (Μια που με την ίδια τη μητέρα σου, από ό,τι καταλαβαίνω, δεν είσαι έτοιμος να το συζητήσεις). Αν όχι, σου προτείνω να το κάνεις, να μιλήσεις με τον πατέρα, τα αδέρφια σου.. και μαζί να βρείτε τι φταίει.

 
Link to comment
Share on other sites

Στα άλλα μέλη της οικογένειας μίλησες γι' αυτό το πρόβλημα; (Μια που με την ίδια τη μητέρα σου, από ό,τι καταλαβαίνω, δεν είσαι έτοιμος να το συζητήσεις). Αν όχι, σου προτείνω να το κάνεις, να μιλήσεις με τον πατέρα, τα αδέρφια σου.. και μαζί να βρείτε τι φταίει.

 

Σκέφτηκα να το κάνω και πραγματικά το έκανα αλλά ο πατέρας μου με την αδελφή μου μου είπαν πως η μάνα έχει νεύρα λόγω της δουλειάς (και ειδικά στην τώρα εποχή που είναι δύσκολα τα πράγματα) και έτσι είναι υπάρχουν στιγμές που μπένει μέσα στο σπίτι και χωρίς να έχω κάνει κάτι αρχίζει να κλέει δεν μιράζεται τις ανυσιχίες της μαζί μας!!!..και αυτό τις προκαλεί νεύρα και αυτά τα νεύρα τα ξεσπάει πάνω μου γιατί είμαι ο μικρότερος

Link to comment
Share on other sites

Αγορι μου ομορφο εχεις απολυτο δικιο οτι κ να πεις.... Ενα θα σου πω και να το θυμασαιΠΑΝΤΑ στην ζωη σου... Η μανουλα σου νσε αγαπαει παρα πολυ..ποτε μην σκεφτεις το αντιθετο επειδη πχ δεν σε αφησε να βγεις εξω.. Η μανουλα κανει οτι μπορει για εσας τα παιδια...για εσας δουλευει..για να ειστε καλα. Κουραζεται πολυ με την δουλεια..με τις δουλεις του σπιτιου κ γιαυτο καμια φορα κλαιει απο την κουραση... Δικαιολογισε την αυτη την περιοδο μπορει να τραβαει κατι με την δουλεια..δεν λεω πως ειναι σωστο να το πληρωνεις εσυ..αλλα μανουλα ειναι κ αυτη... Παρτην κ μια αγκαλια να ηρεμισει κνα δεις ολα θα αλλαξουν. Μην ξεχνας να της δειχνεις την αγαπη σου..αγκαλιασε την!το εχει αναγκη.. Και να μιλας παντα με τον πατερα σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχω κι εγω παρομοιο προβλημα. Δεν θελει τις φιλες μου και βριζομαστε πολυ ωρες ωρες αλλα τη καταλαβαινω! εχει και κεινη τα δικα της.. Πιστευω οτι με συζητηση θα την πεισεις ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ποιο λογο μια μαμα δεν θα ηθελε να κανετε παρεα με καποιους η καποιες??

1) δεν θελει να περνατε καλα

2) σας ζηλευει

3) δεν σας αγαπα....

Ειναι δυνατον να συμβαινει κατι απο ολα αυτα? ΟΧΙ....αρα πρεπει να ασχοληθειτε σοβαρα για να βρειτε το λογο...εγω ας πουμε θα σκεφτομουν

1) κανετε επικινδυνες χαζομαριτσες οταν εισαστε μαζι

2) οι συνηθειες των παιδιων αυτων δεν ειναι αυτες που οι γονεις σας θεωρουν σωστες

3) δεν εισαστε ενταξει στις υποχρεωσεις σας

4) αποκοπτεστε απο την υπολοιπη οικογενεια....

 

Αν τα σκεφτειτε λογικα θα βρειτε και τη λυση.

Να αγαπατε τις μαναδες σας...δεν θα τις εχεε για παντα ;)

Εισαστε μικρα...η ζωη ειναι μπροστα σας για τις απολαυσεις....απλα λιγο υπομονη και οχι υπερβολες.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο μια μαμα δεν θα ηθελε να κανετε παρεα με καποιους η καποιες??

1) δεν θελει να περνατε καλα

2) σας ζηλευει

3) δεν σας αγαπα....

Ειναι δυνατον να συμβαινει κατι απο ολα αυτα? ΟΧΙ....αρα πρεπει να ασχοληθειτε σοβαρα για να βρειτε το λογο...εγω ας πουμε θα σκεφτομουν

1) κανετε επικινδυνες χαζομαριτσες οταν εισαστε μαζι

2) οι συνηθειες των παιδιων αυτων δεν ειναι αυτες που οι γονεις σας θεωρουν σωστες

3) δεν εισαστε ενταξει στις υποχρεωσεις σας

4) αποκοπτεστε απο την υπολοιπη οικογενεια....

 

Αν τα σκεφτειτε λογικα θα βρειτε και τη λυση.

Να αγαπατε τις μαναδες σας...δεν θα τις εχεε για παντα ;)

Εισαστε μικρα...η ζωη ειναι μπροστα σας για τις απολαυσεις....απλα λιγο υπομονη και οχι υπερβολες.

 

 

 

Συμφωνώ με όσα γράφει η Λάιδα. Ψάξε λίγο βαθύτερα να βρεις την πραγματική αιτία. Το πιο σωστό βέβαια θα είναι να μιλήσεις με την μητέρα σου όπως μιλάς με μας, χωρίς προστριβές και εντάσεις.!

Αυτή είναι που σ' αγαπάει περισσότερο από όλους και θέλει το καλό σου.;)

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...