Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λογοθεραπευτές - Ειδικοί Λόγου-Ομιλιας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα τα "φώτα" όσων έχουν εμπειρία απο λογοθεραπεία , είτε ειδικά κέντρα λόγου είτε μεμονωμένα λογοθεραπευτών στα Ανατολικά Προάστεια για να μου προτείνουν κάποιο. Επειδή είμαι κοντά στο Γερακα, έχω δει αρκετά στην περιοχή, αλλά υπάρχει κάποιος με εμπειρία και καλές συστάσεις για συγκεκριμένο??

Ενδιαφέρομαι να πάρω μια πρώτη γνώμη από έναν ειδικό για την μικρή μου 2μιση χρονων, η οποία αρνείται να μιλήσει.

Επίσης, για όποιον έχει να αντιπαραθέσει μια άποψη στο εξής πρόβλημα :

Έχοντας περάσει από όλους τους ειδικούς (αναπτυξιολόγους, παιδονευρολόγους κλπ) η απάντηση ήταν αρχικα παιδικός σταθμός - όπως και έγινε πρόσφατα.

Επειδή παρόλα αυτά όλοι στον παιδικό - ακόμα και η παιδοψυχολόγος του σχολείου- επιμένουν πως πρέπει να την πιέσω στο θέμα της ομιλίας , δηλαδή να μην της κάνω τα "χατιρια" και να επιμένω όταν θέλει κάτι μέχρι να το πει, αναρωτιέμαι τελικά πόσο "παιδαγωγικό" μπορεί να είναι αυτο?

Και ρωτάω γιατι υποφέρω όσο και η μικρή με το να απαιτώ να πει μια λέξη αλλίως δεν μπορει πχ. να πάρει το ταδε παιχνίδι, το νερό κλπ.

Και να προσδιορίσω πως μιλάμε για ενα μικρό που σποραδικά είπε κάποιες λέξεις, αλλά οταν λέμε δεν μιλάει, εννοούμε δεν λέει ούτε μαμα μπαμπα΄κλπ. Θέμα αντίληψης δεν έχουμε, κατανοεί και εκτελεί όλες τις εντολές, θεμα ακοής δεν έχουμε, κάναμε εξετάσεις.

΄Εχει χρειαστεί λοιπόν να πιέσει κανεις από εσάς έτσι το παιδί του? (και δεν με θεωρώ και ελάστική μαμά, ξέρει τα όρια της, αλλά αυτό το θεωρώ βασανιστήριο για ενα μικρό)

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Το πιο σημαντικό είναι να κατανοήσετε με τη βοήθεια ειδικών που εμπιστεύεστε τι συμβαίνει με το παιδί. Από ό,τι κατάλαβα σας έχουν αποκλείσει διάφορους παράγοντες που θα μπορούσαν να εξηγήσουν αυτή τη συμπεριφορά αλλά δεν βρήκαν την αιτία του προβλήματος. Το πώς θα χειριστείτε τη συγκεκριμένη συμπεριφορά βρίσκεται σε άμεση σχέση με τη διάγνωση της μικρής. Η οριοθέτηση είναι σημαντική αλλά όταν παίρνει τη μορφή της πίεσης δεν έχει αποτέλεσμα

Ψυχολόγος (M.Sc.) με ειδίκευση στα παιδιά και στους εφήβους

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! για να σου συστησω καποιον λογοθεραπευτη ή καποιο κεντρο λογοθεραπειας στην περιοχη σου δεν γνωριζω...αλλα εχω να σου πω το εξης : περναω ακριβως τα ΙΔΙΑ!!!

ο γιος μου ειναι 28-29 μηνων..δεν μιλαει!!

δεν λεει ουτε μαμα, ουτε μπαμπα, ουτε γαλα, νανι, ατα...τιποτα!!! βγαζει μονο κατι ηχους κυριως φωνηεντα και καποιες μονολεκτικες "κουβεντουλες" , ντα, μπα, γκα...για..και οταν καποια στιγμη λεει το "μα" δυο φορες δεν εννοει μαμα και ουτε με κοιταει οταν το λεει!!

 

παθολογικο δεν ειναι...εχουμε κανει πολλες εξετασεις και ειμαστε σε ολα οκ!

νοητικη στερηση δεν υπαρχει....εκτελει τα παντα...καταλαβαινει τα παντα....και το "μπραβο" αλλα και την ζαβολια!!και το καλο και το κακο!!

απλα δεν επικοινωνει λεκτικα!!!επικοινωνει με κινησεις και με ο,τι αλλο βαζει ο νους σου...αλλα οχι λεκτικα!!! ειναι αρνητικος!!

 

ξεκινησαμε λογοθεραπειες....3 μεχρι στιγμης...οχι πολλα πραγματα απο τις πρωτες συνεδριες...γιατι ειναι λιγο ζορικος....και πρεπει να συμπαθησει την κοπελα...αλλα..πιστευω οτι θα παει καλα!!!

εξαλλου ο,τι θα του κανει η κοπελα..θα του τα κανουμε και εμεις στο σπιτι!!

Link to comment
Share on other sites

( με ενα μαγικο τροπο εκοψα το μηνυμα στην μεση...)

 

δεν ξερουμε που οφειλεται αυτη του η αρνηση!!δεν ξερουμε τι επηρρεασε την εξελιξη του στην ομιλια...απλα αυτο που βλεπουμε αυτο θα αντιμετωπισουμε...!

ναι και εμενα δεν μου αρεσει να του λεω...θελεις νερο? ή θελεις χυμο?? και να τον κανω να ζοριζεται...αλλα ετσι πιστευω οτι θα καταλαβει πως για να πιει...πρεπει να διαλεξει...και για να διαλεξει πρεπει να μιλησει και οχι να "δειξει".

υπομονη χρειαζεται....και τα παιδακια μας...καποια στιμγη θα λενε...παραμυθακια...ποιηματακια και θα ειναι οπως ολα τα παιδακια!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

"Ο mpempis mas" , η αλήθεια είναι πως πραγματικά πρώτη φορά μου λέει κάποιος πως έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την δική μου κόρη. Συνήθως αναρωτιούνται αν λέει έστω κάποιες λέξεις, ένα "μαμά, μπαμπά" κλπ.

Είναι τραγικό βασικά, γιατί μέσα σε ένα χρόνο περίπου έχουμε ακούσει κάποιες λέξεις ή μικρές φράσεις που ειπώθηκαν μια φορά και πλέον απλά νομίζουμε πως τα φανταστήκαμε.

Φαντάσου πως κάποτε μας απάντησε ξεκάθαρα σε ερώτηση "δεν θέλω" , είμασταν 4 άτομα μπροστά, και τώρα μετα από 6-8 μήνες, αναρωτιόμαστε αν τελικά όντως το έχει πει. Κατα τα άλλα μιλάει στη δική της γλώσσα, μπορεί να την ακούς να μουρμουρίζει τα δικά της παίζοντας ή καποιες φορές και απαντώντας σου.

Κατα βάση όμως, το ξέρω πως είναι βολεμένη γιατι δείχνει τί θέλει και εμεις το κάνουμε.

Προσπαθώ, σύμφωνα με τις παροτρύνσεις να την πιέσω πλεον, αλλά είναι τόσο επώδυνο... να την βλέπεις να "υποφέρει" για να ζητήσει κάτι που ξέρει πως τόσο καιρό της το έδινες .. Τι να πω..

Αλήθεια, "Ο mpempis mas", έχετε εσείς άλλο μωράκι?

Γιατι εμεις έχουμε ενα μωρο που γεννηθηκε όταν ηταν η μεγάλη ήταν 22 μηνών και πολλοί μας έχουν πει πως ίσως και αυτό ειναι η αιτία (αν και δεν τον ζηλεύει, δειχνει να τον αγαπάει και έχει ελάχιστες ενδείξεις αντίδρασης απέναντί του - απλά αναζητά περισσότερη προσοχή από εμάς)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....................

Είναι τραγικό βασικά, γιατί μέσα σε ένα χρόνο περίπου έχουμε ακούσει κάποιες λέξεις ή μικρές φράσεις που ειπώθηκαν μια φορά και πλέον απλά νομίζουμε πως τα φανταστήκαμε. .................

Φαντάσου πως κάποτε μας απάντησε ξεκάθαρα σε ερώτηση "δεν θέλω" , είμασταν 4 άτομα μπροστά, και τώρα μετα από 6-8 μήνες, αναρωτιόμαστε αν τελικά όντως το έχει πει.............

Αλήθεια, "Ο mpempis mas", έχετε εσείς άλλο μωράκι?

Γιατι εμεις έχουμε ενα μωρο που γεννηθηκε όταν ηταν η μεγάλη ήταν 22 μηνών και πολλοί μας έχουν πει πως ίσως και αυτό ειναι η αιτία (αν και δεν τον ζηλεύει, δειχνει να τον αγαπάει και έχει ελάχιστες ενδείξεις αντίδρασης απέναντί του - απλά αναζητά περισσότερη προσοχή από εμάς)

 

faiowyn,

ΑKRIBΩΣ τα ίδια κι εμείς... δεν είσαι μόνη, άρα !

Ενδεικτικά να αναφέρω ο γιος μας ο μεγάλος είναι 3,5 πάει από πέρυσι παιδικό σταθμό κι εκεί κάπως "λύθηκε" η γλώσσα του, μην φανταστεί τρελά πράγματα απλά άρχισε να ζητάει το νερό, το γάλα -- μιλάμε για τα βασικά.

Μας λέει καθαρά ότι τον απασχολεί "άμεσα" πχ ξέρει και ομονατίζει σωστά όλες μα όλες τις μάρκες αυτοκινήτων (!!!) τώρα τελευταία μου πετάει κάτι "δεν χωράω" "πονάει" "Κουνάει" "καίει το γάλα" κι αυτά όχι πολύ καθαρά... όταν γεννήθηκε η αδερφούλα του ήταν 18,5 μηνών...

είχαμε πάει μόλις την περασμένη Τρίτη σε λογοθεραπεύτρια για αξιολόγηση και ναι, μου είπε ότι σε πολύ μεγάλο βαθμό αυτή η καθυστέρηση ομιλίας μπορεί να οφείλεται στον ερχομό του 2ου παιδιού... έχουμε περάσει κι εμείς από παιδονευρολόγο, αναπτυξιολόγο, έχουμε κάνει ακοογράφημα και όλα είναι καλά !

Περιμένω την ερχόμενη Δευτέρα να πάω στο Κέντρο να μου πουν τί θεραπείες και πόσες προτείνουν εκείνοι, ενώ έχω κλείσει και αλλού ραντεβού για αξιολόγηση προκειμένου να διασταυρώσω απόψεις...

Από τον σταθμό, μας λένε ότι πρόκειται για πολύ έξυπνο παιδί που έχει αντίληψη των πάντων... τί να πω !

Είμαστε στο ψάξιμο κι εμείς...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου δεν εχει αδελφακι...και στο αμεσο μελλον δεν προβλεπεται για πολλους και διαφορους λογους.

εξαλλου ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα...πρεπει να πηγαινει 3 φορες την εβδομαδα στο κεντρο για τις θεραπειες...και θα πρεπει να τον απασχολουμε και εμεις στο σπιτι αρκετες ωρες πανω σε ολα οσα θα μας λεει η λογοθεραπευτρια! η δουλεια η δικη μου αλλα και του αντρα μου δεν μας δινει την πολυτελεια του πολυ ελευθερου χρονου...οποτε μια εγκυμοσυνη και ενα μωρο ακομα μεσα στο σπιτι...δεν θα ηταν ο,τι καλυτερο για την εξελιξη του "μπεμπη" μας. σε ποιο απο τα 2 να αφιερωσεις χρονο? σε ποιο πιο πολυ και σε ποιο λιγοτερο!!

σε καμια περιπτωση δεν κατακρινω εσενα ή οποια αλλη κοπελα εφερε στον κοσμο το δευτερο παιδακι...απλα εμεις δεν μπορουμε!! υπομονη και κουραγιο σας ευχομαι απο καρδιας!!

σε σχεση με το δευτερο παιδι ειναι γνωστο οτι το πρωτο σε αρκετες περιπτωσεις "γυριζει" λιγο προς τα πισω! πολλες φορες δεν υπαρχει ζηλεια απλα αποζητα την προσοχη των γονεων που μεχρι πριν απο την γεννηση του βρεφους ηταν ολη στραμμενη επανω του! πολλα παιδακια...ξαναθυμουνται την πιπιλα, την πανα, τα μωρουδιστικα παιχνιδια...κλπ κλπ.μιμουνται τα βρεφη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...