Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κινησεις μωρου


Recommended Posts

Για να είμαι ειλικρινής δεν το γνωριζω....Νομιζω παντως οτι στην 11 εβδομαδα που λες ειναι καπως νωρις για να τα αισθανεσαι:confused:!Μπορεί να είναι κινήσεις του εντέρου κ κατι άλλο.Λένε πώς στην πρώτη εγκυμοσύνη ξεκινάς να νιώθεις καπου μεταξύ 18-20 εβδομαδων,ενώ σε επόμενες εγκυμοσύνες κ απο την 16.Εγώ παντως ειμαι στην 2η εγκυμοσύνη κ διανύω την 18η εβδομαδα....τώρα αρχισα δειλά-δειλά να νιώθω κάτι:-)!Αλλά κ πάλι σου λέω πως τίποτα δεν ειναι απίθανο!!!

Μάλλον που έχεις δίκιο!προχθές ήμουν στο γιατρό μου και μου είπε πως μεταξύ 18ης και 20ης εβδομάδας ξεκινάς να τα νιώθεις σίγουρα αλλά και εκείνος δεν μου το απέκλεισε το γεγονός να της έχω νίωσει νωρίτερα για τον λόγο οτι είναι δύο οι τσούπρες μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ίσως λόγω του μειωμένου χώρου να τα καταλαβαίνεις πιο νωρίς..

 

Ο δικός μου πάντως ήταν να μην αρχίσει να κουνιέται... ειδικά μόλις φάω αρχίζει τις κλωτσιές! Λέτε να έχει δίκιο η αδελφή μου και να θέλει να μου πει "μαμά πάλι παράφαγες!"; :-P

χαχα το ίδιο αναρωτιόταν και η κολλητή μου πέρυσι που ήταν έγκυος αλλά δεν νομίζω,τους αρέσει το φαγητό και κινούνται αμέσως τα ζουζούνια μας..! και ο γιατρός μου πάντως μου είπε πως δεν είναι απίθανο αλλά το σίγουρο είναι απο την 18η εβδομάδα και μετά!σε ποια εβδομάδα είσαι εσύ και πότε το ένιωσες πρώτη φορά?

Link to comment
Share on other sites

χαχα το ίδιο αναρωτιόταν και η κολλητή μου πέρυσι που ήταν έγκυος αλλά δεν νομίζω,τους αρέσει το φαγητό και κινούνται αμέσως τα ζουζούνια μας..! και ο γιατρός μου πάντως μου είπε πως δεν είναι απίθανο αλλά το σίγουρο είναι απο την 18η εβδομάδα και μετά!σε ποια εβδομάδα είσαι εσύ και πότε το ένιωσες πρώτη φορά?

 

Εγώ πάντως αν και πρώτη εγκυμοσύνη το ένιωσα 100% στη 17η εβδομάδα!!! Για να μην πω πως γύρω στη 13η είχα αρχίσει να αισθάνομαι ένα γαργαλητό (σαν να πηγαινοέρχεται μια σειρά μυρμηγκάκια πολύ γρήγορα) πολύ χαμηλά εκεί που ήταν τότε η μήτρα μου :shock:! Είμαι σίγουρη οτι ήταν το σποράκι μου, γιατί ούτε είχα αισθανθεί ξανά κάτι τέτοιο αλλά σταμάτησα και να το αισθάνομαι όταν άρχισε να κλωτσάει την εβδομάδα που ανέφερα!

cSQmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν και πρώτη εγκυμοσύνη το ένιωσα 100% στη 17η εβδομάδα!!! Για να μην πω πως γύρω στη 13η είχα αρχίσει να αισθάνομαι ένα γαργαλητό (σαν να πηγαινοέρχεται μια σειρά μυρμηγκάκια πολύ γρήγορα) πολύ χαμηλά εκεί που ήταν τότε η μήτρα μου :shock:! Είμαι σίγουρη οτι ήταν το σποράκι μου, γιατί ούτε είχα αισθανθεί ξανά κάτι τέτοιο αλλά σταμάτησα και να το αισθάνομαι όταν άρχισε να κλωτσάει την εβδομάδα που ανέφερα!

Δηλαδή έχουμε και κλωτσιές απο τόσο νωρίς ε?εμένα που είναι δύο φαντάζομαι εχω να φάω πολλές!!!!πόσο είσαι τώρα?με το καλό ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχουμε και κλωτσιές απο τόσο νωρίς ε?εμένα που είναι δύο φαντάζομαι εχω να φάω πολλές!!!!πόσο είσαι τώρα?με το καλό ευχομαι!!!

 

Ευχαριστώ!!! Με το καλό και τα δικά σας!!! Τώρα είμαι 24+4! Και βέβαια έχετε να φάτε κλωτσομπουνίδι πολύ!!!:-)

cSQmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον που έχεις δίκιο!προχθές ήμουν στο γιατρό μου και μου είπε πως μεταξύ 18ης και 20ης εβδομάδας ξεκινάς να τα νιώθεις σίγουρα αλλά και εκείνος δεν μου το απέκλεισε το γεγονός να της έχω νίωσει νωρίτερα για τον λόγο οτι είναι δύο οι τσούπρες μου

Με το καλό,εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!!Όταν αρχίζεις να τα νιώθεις μετα είναι πλέον καθημερινό!Μετά αναρωτιέσαι:δέν τα ένιωσα σήμερα;γιατί;Κ ψιλοσκάς μέχρι να τις ξαναφάς ;)!!Τουλάχιστον αυτό παθαίνω εγώ.Είμαι στην 21η τώρα κ χορεύει κάθε μέρα......θα έλεγα τσιφτετέλι αλλά είναι μπέμπης...άρα......ζειμπέκικο;;;;;;:P:p:p!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό,εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!!Όταν αρχίζεις να τα νιώθεις μετα είναι πλέον καθημερινό!Μετά αναρωτιέσαι:δέν τα ένιωσα σήμερα;γιατί;Κ ψιλοσκάς μέχρι να τις ξαναφάς ;)!!Τουλάχιστον αυτό παθαίνω εγώ.Είμαι στην 21η τώρα κ χορεύει κάθε μέρα......θα έλεγα τσιφτετέλι αλλά είναι μπέμπης...άρα......ζειμπέκικο;;;;;;:P:p:p!!!

Μάλλον ζεϊμπέκικο!!!σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και εσύ με το καλό να πάρεις αγκαλιά τον λεβέντη σου...τώρα που είμαι σίγουρη για το ότι της έχω νιώσει είναι αυτό που λες δηλαδή νιώθω μόνο φτερουγίσματα από αριστερά και αναρωτιέμαι τι κάνει η δεξιά???είναι καλά και είναι πιο τεμπέλα η αλλάζουν θέσεις μεταξύ τους??χαχα μέχρι της 26 που έχω το ραντεβού μου θα σκάσω από αγωνία!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ζεϊμπέκικο!!!σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και εσύ με το καλό να πάρεις αγκαλιά τον λεβέντη σου...τώρα που είμαι σίγουρη για το ότι της έχω νιώσει είναι αυτό που λες δηλαδή νιώθω μόνο φτερουγίσματα από αριστερά και αναρωτιέμαι τι κάνει η δεξιά???είναι καλά και είναι πιο τεμπέλα η αλλάζουν θέσεις μεταξύ τους??χαχα μέχρι της 26 που έχω το ραντεβού μου θα σκάσω από αγωνία!

Τα φτερουγίσματα θα γίνουν κλωτσιές κ μπουνιές πριν καλά-καλά το καταλάβεις!!!Φυσικά κ αλλάζουν θέσεις....όσο έχουν ακόμα χώρο ''εκει μέσα''....γίνεται χαμός!!:P Μην αγχώνεσαι, όλα καλά πάνε.Θα δείς που στης 26 που θα πας στον γιατρό θα σου πεί πως είναι κ ζωηρές ;)!Πιο πολύ το δικό μας άγχος είναι γιατί την στιγμή που τα σκεφτόμαστε θελουμε κ να τα νιώσουμε.....αλλά το timing πολλές φορές δεν συμβαδίζει....κ οι χαζομαμάδες σκάμε :shock:...;)!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τα φτερουγίσματα θα γίνουν κλωτσιές κ μπουνιές πριν καλά-καλά το καταλάβεις!!!Φυσικά κ αλλάζουν θέσεις....όσο έχουν ακόμα χώρο ''εκει μέσα''....γίνεται χαμός!!:P Μην αγχώνεσαι, όλα καλά πάνε.Θα δείς που στης 26 που θα πας στον γιατρό θα σου πεί πως είναι κ ζωηρές ;)!Πιο πολύ το δικό μας άγχος είναι γιατί την στιγμή που τα σκεφτόμαστε θελουμε κ να τα νιώσουμε.....αλλά το timing πολλές φορές δεν συμβαδίζει....κ οι χαζομαμάδες σκάμε :shock:...;)!!!

Πώς πας κορίτσι με τον λεβέντη όλα καλά?εμεις προχτές που πήγαμε στο γιατρό τα είδα τα ζουζουνάκια μου και ηρέμησα,παίζανε και τα δύο και κολυμπούσαν όλο ζωηράδα όπως τα έλεγες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω βρε κορίτσια... Όταν από εκεί που έριχνε τις κλωτσίτσες του 3-4 φορές τη μέρα επί 5 λεπτά ξαφνικά κλωτσάει συνεχώς και αρκετά έντονα επί 5-6 ώρες είναι ανησυχητικό; του φταίει κάτι...; :oops:

 

Εϊχα κάνει μια μεγάλη βόλτα στα μαγαζιά χτες (κανένα 2ωρο) και είχα πονάκια χαμηλά και κλωτσιές από το μεσημέρι ως τα μεσάνυχτα.. Εϊμαι στα τέλη της 26ης εβδομάδας.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω βρε κορίτσια... Όταν από εκεί που έριχνε τις κλωτσίτσες του 3-4 φορές τη μέρα επί 5 λεπτά ξαφνικά κλωτσάει συνεχώς και αρκετά έντονα επί 5-6 ώρες είναι ανησυχητικό; του φταίει κάτι...; :oops:

 

Εϊχα κάνει μια μεγάλη βόλτα στα μαγαζιά χτες (κανένα 2ωρο) και είχα πονάκια χαμηλά και κλωτσιές από το μεσημέρι ως τα μεσάνυχτα.. Εϊμαι στα τέλη της 26ης εβδομάδας.

 

 

μην ανησυχείς!ρώτησα και γω τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μπορει την μια μερα να ειναι πολυ ησυχη και την επόμενη να μην σταματάει,εμένα οσες ώρες ήμουν στην δουλειά και στην ορθοστασία νομιζα οτι ρίχνει μπουνιες κλοτσιες κ κεφαλιές μαζί και είμαι μόνο σχεδον 24 εβδομαδών,και να σκεφτείς οτι μου είπαν οτι μετα απο την καμπυλη ζαχαρου δεν θα σταματησει καθόλου!!!οποτε να εισαι ευτυχισμενη που μας χτυπανε γιατί αλλιώς θα στεναχωριώμασταν!

Link to comment
Share on other sites

Πώς πας κορίτσι με τον λεβέντη όλα καλά?εμεις προχτές που πήγαμε στο γιατρό τα είδα τα ζουζουνάκια μου και ηρέμησα,παίζανε και τα δύο και κολυμπούσαν όλο ζωηράδα όπως τα έλεγες!!!

 

Όλα μια χαρά μεχρι τώρα!!!! 3/4 κάναμε κ β' επιπέδου κ όλα πολύ καλά!!!!Είναι super o μπόμπιρας!!!Είδες που στο έλεγα;Όλα καλά θα πάνε,υπομονή θέλει!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα μια χαρά μεχρι τώρα!!!! 3/4 κάναμε κ β' επιπέδου κ όλα πολύ καλά!!!!Είναι super o μπόμπιρας!!!Είδες που στο έλεγα;Όλα καλά θα πάνε,υπομονή θέλει!!!

Τέλεια!!!!και εμείς στης 10/4 κάναμε την β'επιπέδου και όλα ήταν καλά,τελικά ζευγαράκι έχουμε και οχι κορίτσια που μας έλεγε!!!εντωμεταξύ εκεί που κάθε μέρα πλέον με κλωτσάνε σήμερα είναι πολύ ήσυχα...το παθαίνεις και εσύ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς!ρώτησα και γω τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μπορει την μια μερα να ειναι πολυ ησυχη και την επόμενη να μην σταματάει,εμένα οσες ώρες ήμουν στην δουλειά και στην ορθοστασία νομιζα οτι ρίχνει μπουνιες κλοτσιες κ κεφαλιές μαζί και είμαι μόνο σχεδον 24 εβδομαδών,και να σκεφτείς οτι μου είπαν οτι μετα απο την καμπυλη ζαχαρου δεν θα σταματησει καθόλου!!!οποτε να εισαι ευτυχισμενη που μας χτυπανε γιατί αλλιώς θα στεναχωριώμασταν!

 

Κι εμένα έτσι μου είπαν, ότι όσο και να κλωτσάει δεν υπάρχει πρόβλημα, στην αντίθετη περίπτωση να ανησυχήσω!

 

Πού να μεγαλώσει κι άλλο το μικρό σου, που δε θα χωράει κιόλας να κινηθεί να δεις τι πάρτυ θα γίνεται! :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν και κάποια άλλη μανούλα νιώθει τόσο πολύ το μωράκι της αν και νωρίς ακόμα εδώ και δεκαπέντε μέρες όχι μόνο μΕ έχει ταράξει στις κλωτσιές αλλά μπορώ και να το δω αφού σε όποια πλευρά είναι υπάρχει ένα εξωγκομα σαν μπαλίτσα! Προσπαθώ να μην το πιάνω γιατί φοβάμαι μην το χτυπησω ο γιατρός δεν ανησυχεί αλλά εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί φοβάμαι ακόμη και να κοιμηθώ μην τύχει και το χτυπήσω!

ticker.php?img=10,154,131,0,CD,0,16335,40

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποια εβδομαδα εισαι?? Φυσικοτατο ειναι μην ανυσηχεις κ μην φοβασαι δεν τον χτυπας ειναι πολυ καλα προστατευμενο το μωρακι σου...ακουμπατο κ χαιδεψετο οσο θες.....

Link to comment
Share on other sites

Χάιδεψέ το βρε.. τι να πάθει το μωρό; είναι προστατευμένο από άλλα κι άλλα μέσα στην κοιλιά, το χάδι της μαμάς θα το βλάψει;

 

Μόνο σε περιπτώσεις αποκολλήσεων έχω ακούσει πως δεν είναι καλό να πολυπειράζουμε την κοιλιά, κατά τ' άλλα οι γιατροί το προτείνουν, καταλαβαίνει όσο μεγαλώνει την αγάπη και τα χάδια... :D

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Τέλεια!!!!και εμείς στης 10/4 κάναμε την β'επιπέδου και όλα ήταν καλά,τελικά ζευγαράκι έχουμε και οχι κορίτσια που μας έλεγε!!!εντωμεταξύ εκεί που κάθε μέρα πλέον με κλωτσάνε σήμερα είναι πολύ ήσυχα...το παθαίνεις και εσύ αυτό?

 

Ζευγαρακι ε;Τι ωραία....με ενα σμπάρο,δυο τρυγόνια!!!Ναί,συμβαίνει μην αγχώνεσαι!Κάποιες φορές γίνεται ''πόλεμος'' εκεί μέσα κ άλλες πάλι.....κουνιέμαι ολόκληρη μπας κ νιώσω κάτι :P:p!!!

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε μια λαχτάρα σήμερα, χτύπησε 5πμ ο συναγερμός (ευτυχώς false alarm) και πεταχτήκαμε απ' τον ύπνο. Μετά φυσικά εγώ δεν ξανάκλεισα μάτι απ' την υπερένταση, αν και σιγά σιγά ηρέμησα - ο μπέμπης όμως δεν έχει ακόμα σταματήσει να στριφογυρνάει! Τόσο πολύ ταράχτηκε...; Εδώ εγώ και ήμουν σχετικά ψύχραιμη, πιο πολύ η αναστάτωση ήταν, δεν τρόμαξα τόσο πια.

 

Σας έχει τύχει;:?

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια σας κοριτσια θα ηθελα να πω και γω για το μωρακι μ αρχισα σχετικα νωρισ να το ν ιωθω..τωρα ειμαι στη 18 εβδομαδα..εδω και μια βδομαδα αρχισα πιστευω να το νιωθω πολυ εντονα..πριν δυο μερεσ εβλεπα και ενιωθα μια αριστερα και μια δεξια απο τοον αφαλο το μ ωρο ομως απο χτεσ αγχωθηκα παρα πολυ γιατι νιωθω το μωρο χαμηλα καδε ξερω αν κουνιεται.....παρα πολυ αγχος..σημερα πηγα και εκανα υπερυχο το μωρο μια χαρα η καρδουλα χτυπουσα οντωσ ειναι χαμηλα αλλα φυσιολογικη θεση μου ειπε αλλα δε κινουνταν ,με λιγα λογια ολα καλα.. ομως εγω συνεχιζω να ανησυχο γιατι δε το νιωθω πριν λιγο ειδα ενα εξογκωμα διπλα στν αφαλο οπωσ οταν εβλεπα τομωρο και αρχισα να σκεφτομαι μηπωσ τελικα ηταν το εντερο μ και οχι το μωρο και ανησυχω καιαγχωνομαι χωρισ λογο και κανω κακο στο μωρο ...εχετε αναλογη εμπειριαα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Επειδη εχω περασει κι εγω απο την εβδομαδα που εισαι -τωρα ειμαι στην 32 εβδομαδα, οποτε το εχω προσφατο οπως βλεπεις- θελω να σου πω να μην αγχωνεσαι με το παραμικρο.

Σε καταλαβαινω γιατι κι εγω ελεγα , αφου το ενιωθα πολυ εντονα χτες και προχτες γιατι τωρα ετσι? Πολλες φορες κλωτσαει αλλα μπορει να κλωτσαει απο την πισω μερια, προς την πλατη και να μην το νιωθεις. Επισης στην αρχη κι εγω το ενιωθα πολυ χαμηλα , ισως ηταν τα ποδαρακια του δεν ξερω. Παντως το μωρακι σου ειναι καλα, αφου το ειδες και στον υπερηχο τοτε τι αγχωνεσαι βρε? :)

Παντως ετοιμασου γιατι πιο μετα εχεις να φας πολυ κλωτσιδι :P

Α! Επισης καποιοι λενε οτι παιζει και ρολο σε τι θεση βρισκεται ο πλακουντας και οτι αν ειναι προσθιος δεν νιωθεις τοσο εντονα το μωρο αλλα κι εγω προσθιο εχω και δεν ισχυει καθολου αυτο, για μενα τουλαχιστον.

Σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα χαρουμενο και χωρις αγχος υπολοιπο :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση απλα νομιζω πωσ την προηγουμενη βδομαδα μια φορα το ενιωσα χαμηλα και μετα ειχε φουσκωσει και αρκετα η κοιλια μ τωρα οταν ξαπλωνω φαινεται το μωρο χαμηλα εκει που αρχιζει το εσωρουχο και δε μπορω να καταλαβω αν κουνιεται....η γιατροσ με καθησυχασε αλλα παλι αρχισα να σκεφτομαι διαφορα η καρδουλα χτυπουσε γιατι ομως δε κουνιοταν και αν συμβαινει κατι ....και παλι σημερα στο ιδιο σημειο κοντευω να τρελαθω ολο αυτο σκεφτομαι και ναι ο πλακουντασ και μενα ειναι προσθιοσ χαμηλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...