Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση μητρικού γάλακτος


Recommended Posts

το θέμα είναι πως λόγω ΓΑΠ θα μπούμε στις στερεές άμεσα, δηλαδή σε 1 εβδομάδα περίπου και σε ένα μήνα

 

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου, λόγω ΓΑΠ μπήκαμε στο ΔΝΤ και σε λιγότερο από 1 βδομάδα μας φέρανε τη ζωή μας τούμπα!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου, λόγω ΓΑΠ μπήκαμε στο ΔΝΤ και σε λιγότερο από 1 βδομάδα μας φέρανε τη ζωή μας τούμπα!!!

 

 

Καλό!!! Καλά τώρα πρόσεξα ότι την γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση την έγραψα ΓΑΠ και όχι ΓΟΠ!!!!! Καλά το έχω χάσει τελείως:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα

 

έχω το εξής προβληματισμό και θα ήθελα να με βοηθήσετε αν έχετε αντημετωπίσει αυτό το πρόβλημα

θα έχουμε προγραμματισμένη διακοπή ρέυματος περίπου 5 ώρες (συνήθως η δεη ενημερώνει για το μέγιστο χρονικό διάστημα που θα χρειαστεί και τις περισσότερες φορές τελειώνουν πολύ πιο γρήγορα, αλλά το ρισκαρεις;)

 

έχω μια κατάψυξη στους -18 βαθμούς γεμάτη μητρικό γάλα

σκεφτόμουν να μειώσω την θερμοκρασία έως πχ -23 ώστε όταν τελειώσει η διακοπή να μην έχει ανέβει η θερμοκρασία πάνω από τους -18

 

υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα αυτό στο γάλα; θέλω να πιστεύω ότι αφού μειώνω τη θερμοκρασία δεν υπάρχει πρόβλημα

 

το θέμα όμως είναι ότι μετά θα πρέπει να αφήσω το ψηγείο στους -23 ή μπορώ να το επαναφέρω στους -18 που είναι η προβλεπόμενη σύμφωνα με τις προδιαγραφές;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

έχω το εξής προβληματισμό και θα ήθελα να με βοηθήσετε αν έχετε αντημετωπίσει αυτό το πρόβλημα

θα έχουμε προγραμματισμένη διακοπή ρέυματος περίπου 5 ώρες (συνήθως η δεη ενημερώνει για το μέγιστο χρονικό διάστημα που θα χρειαστεί και τις περισσότερες φορές τελειώνουν πολύ πιο γρήγορα, αλλά το ρισκαρεις;)

 

έχω μια κατάψυξη στους -18 βαθμούς γεμάτη μητρικό γάλα

σκεφτόμουν να μειώσω την θερμοκρασία έως πχ -23 ώστε όταν τελειώσει η διακοπή να μην έχει ανέβει η θερμοκρασία πάνω από τους -18

 

υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα αυτό στο γάλα; θέλω να πιστεύω ότι αφού μειώνω τη θερμοκρασία δεν υπάρχει πρόβλημα

 

το θέμα όμως είναι ότι μετά θα πρέπει να αφήσω το ψηγείο στους -23 ή μπορώ να το επαναφέρω στους -18 που είναι η προβλεπόμενη σύμφωνα με τις προδιαγραφές;

 

Για τόσες λίγες ώρες δεν θα υπάρχει προβλημα λογικα. Απλα μην ανοίγεις την κατάψυξη καθόλου κι καλύτερα κανε αυτο με τη θερμοκρασία.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για τόσες λίγες ώρες δεν θα υπάρχει προβλημα λογικα. Απλα μην ανοίγεις την κατάψυξη καθόλου κι καλύτερα κανε αυτο με τη θερμοκρασία.

 

 

και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω

έχω κατεβάσει την θερμοκρασία στο -22 και θα δούμε σε τι θεερμοκρασία θα βρω το ψυγείο μετά τη διακοπή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα

 

ειμαι εκπαιδευτικος και κανω λιγα ιδιαιτερα , παντα ταιζα τον μπεμπη πριν το μαθημα και μετα το δυωρο μαθημα τον ξαναταιζα

τωρα ομως ζηταει πιο συχνα γαλα και λεω να χρησιμοποιω το θηλαστρο αλλα ο μπεμπης θηλαζει καθε 2-3 ωρες και μετα το θηλασμο με το θηλαστρο βγαζω το πολυ 60 μλ τα οποιο δεν του φτανουν !!(εχουμε δομιμασει να του δωσουμε 60 μλ και χαλασε τον κοσμοεπειδη ηθελε κι αλλο )

ομως μετα τις 9 κοιμαται σερι μεχρι τις 3 τα χαραματα οποτε στις 12 η ωρα λεω να βγαζω με το θηλαστρο μιας και εκεινην την ωρα μπορω να βγαλω γυρω στα 100 μλ

η απορια μου ειναι η εξης:

χθες εβγαλα γαλα στις 12 τη νυχτα . στο μαιημα δεν χρειαστηκε να τον ταισει ο συζυγος οποτε στις 6 (μετα απο 18 ωρες ) το εβαλα καταψυξη

πειραζει που δεν ειναι φρεσκο και εμεινε συντηρηση για 18 ωρες?

επισης αν θελω να το χρησιμοποιησω πρεπει να το βγαλω απο το προηγουμενο βραδυ και να το αφησω στη συντηρηση να ξεπαγωσει?

μπορει να ξαναμεινει στη συντηρηση για ποσες ωρες?

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

ειμαι εκπαιδευτικος και κανω λιγα ιδιαιτερα , παντα ταιζα τον μπεμπη πριν το μαθημα και μετα το δυωρο μαθημα τον ξαναταιζα

τωρα ομως ζηταει πιο συχνα γαλα και λεω να χρησιμοποιω το θηλαστρο αλλα ο μπεμπης θηλαζει καθε 2-3 ωρες και μετα το θηλασμο με το θηλαστρο βγαζω το πολυ 60 μλ τα οποιο δεν του φτανουν !!(εχουμε δομιμασει να του δωσουμε 60 μλ και χαλασε τον κοσμοεπειδη ηθελε κι αλλο )

ομως μετα τις 9 κοιμαται σερι μεχρι τις 3 τα χαραματα οποτε στις 12 η ωρα λεω να βγαζω με το θηλαστρο μιας και εκεινην την ωρα μπορω να βγαλω γυρω στα 100 μλ

η απορια μου ειναι η εξης:

χθες εβγαλα γαλα στις 12 τη νυχτα . στο μαιημα δεν χρειαστηκε να τον ταισει ο συζυγος οποτε στις 6 (μετα απο 18 ωρες ) το εβαλα καταψυξη

πειραζει που δεν ειναι φρεσκο και εμεινε συντηρηση για 18 ωρες?

επισης αν θελω να το χρησιμοποιησω πρεπει να το βγαλω απο το προηγουμενο βραδυ και να το αφησω στη συντηρηση να ξεπαγωσει?

μπορει να ξαναμεινει στη συντηρηση για ποσες ωρες?

 

Καλημέρα,

 

επειδή εγώ μετά τον πρώτο μήνα που τον θήλασα αποκλειστικά, αναγκάστικα να το βγάζω με θήλαστρο και να του το δίνω με μπιμπερό και να αποθηκεύω και στην κατάψυξη έχω να σου πω το εξής (το έψαξα αρκετά)

Πρώτον, όταν το βγάζεις από την κατάψυξη το αφήνεις στη συντήρηση για τουλάχιστον 24 ώρες, το μητρικό γάλα πρέπει να ξεπαγώσει πολύ ήπια για να μην αλλοιωθούν τα συστατικά του. εφόσον ξεπαγώσει μπορεί να καταλαλωθεί μέσα σε 24 ώρες. από την στιγμή όμως που ανοιχτεί το φακελάκι αποθήκευσης (έγω τέτοια χρησιμοποιώ) πρέπει να καταναλωθεί σε 12 ώρες. αυτές οι οδηγίες υπάρχουν και στο κουτί, δεν ξέρω σε τι το αποθηκεύεις εσύ στην κατάψυξη.

 

Βέβαια, πέρα από τις ώρες που χρειάζεται να ξεπαγώσει (στην δική μου συντήρηση που την έχω στους 4 χρειάζεται γύρω στις 27 ώρες) προσπαθώ να τα καταναλώνω πολύ νωρίτερα.

 

Μετά την άντληση εγώ το έβαζα αμέσως στην κατάψυξη, νομίζω ότι οι 18 ώρες είναι πολλές. έχω διαβάσει διάφορες απόψεις για τον χρόνο διατήρησης του μητρικού γάλατος, αλλά εγώ έχω καταλήξει να ακολουθώ τους λιγότερους επιτρεπτούς χρόνους για να είμαι σίγουρη.

 

Αν σκεφτείς ότι η παιδίατρος μου εχει πει ότι στην συντήρηση όχι πάνω από 24 ώρες, δεν είναι πολύ να μείνει 18 και μετά να μπει κατάψυξη;

Εγώ προσωπικά φρόντιζα να καταναλώνει το αργότερο σε 8 ώρες το γάλα το φρέσκο και στην κατάψυξη να μπαίνει φρέσκο.

Δεν θέλω να σε αγχώσω, εξάλλου σου ξαναλέω ότι υπάρχουν διάφορες απόψεις π.χ. εγώ το γάλα που έχω στην κατάψυξη προσπαθώ να το δώσω το πολύ μέσα σε ένα 3 μήνο, ενώ οι οδηγίες στο κουτί με τα σακουλάκια λέει ότι σε βαθειά κατάψυξη μπορείς και 6μήνο.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

επειδή εγώ μετά τον πρώτο μήνα που τον θήλασα αποκλειστικά, αναγκάστικα να το βγάζω με θήλαστρο και να του το δίνω με μπιμπερό και να αποθηκεύω και στην κατάψυξη έχω να σου πω το εξής (το έψαξα αρκετά)

Πρώτον, όταν το βγάζεις από την κατάψυξη το αφήνεις στη συντήρηση για τουλάχιστον 24 ώρες, το μητρικό γάλα πρέπει να ξεπαγώσει πολύ ήπια για να μην αλλοιωθούν τα συστατικά του. εφόσον ξεπαγώσει μπορεί να καταλαλωθεί μέσα σε 24 ώρες. από την στιγμή όμως που ανοιχτεί το φακελάκι αποθήκευσης (έγω τέτοια χρησιμοποιώ) πρέπει να καταναλωθεί σε 12 ώρες. αυτές οι οδηγίες υπάρχουν και στο κουτί, δεν ξέρω σε τι το αποθηκεύεις εσύ στην κατάψυξη.

 

Βέβαια, πέρα από τις ώρες που χρειάζεται να ξεπαγώσει (στην δική μου συντήρηση που την έχω στους 4 χρειάζεται γύρω στις 27 ώρες) προσπαθώ να τα καταναλώνω πολύ νωρίτερα.

 

Μετά την άντληση εγώ το έβαζα αμέσως στην κατάψυξη, νομίζω ότι οι 18 ώρες είναι πολλές. έχω διαβάσει διάφορες απόψεις για τον χρόνο διατήρησης του μητρικού γάλατος, αλλά εγώ έχω καταλήξει να ακολουθώ τους λιγότερους επιτρεπτούς χρόνους για να είμαι σίγουρη.

 

Αν σκεφτείς ότι η παιδίατρος μου εχει πει ότι στην συντήρηση όχι πάνω από 24 ώρες, δεν είναι πολύ να μείνει 18 και μετά να μπει κατάψυξη;

Εγώ προσωπικά φρόντιζα να καταναλώνει το αργότερο σε 8 ώρες το γάλα το φρέσκο και στην κατάψυξη να μπαίνει φρέσκο.

Δεν θέλω να σε αγχώσω, εξάλλου σου ξαναλέω ότι υπάρχουν διάφορες απόψεις π.χ. εγώ το γάλα που έχω στην κατάψυξη προσπαθώ να το δώσω το πολύ μέσα σε ένα 3 μήνο, ενώ οι οδηγίες στο κουτί με τα σακουλάκια λέει ότι σε βαθειά κατάψυξη μπορείς και 6μήνο.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα..

 

λιγο μπερδευτηκα:D

λοιπον το θεμα ειναι οτι εγω μπορω να το βγαλω στις 12 τη νυχτα (σε φακελακια της μεντελ@ το αποθηκευω) το μαθημα μου ειναι την αλλη μερα στις 2:30 μιλαμε για 14 ωρες και παραπανω

αλλα το πρωι θελει χαδια παιχνιδια και αγκαλιτσες ουτε δουλειες δεν μπορω να κανω το πρωι και φυσικα αφου θηλαζει καθε 2-3 ωρες ουτε χρονο να βγαλω με το θηλαστρο εχω...

 

τι να κανω? ειχα σκεφτει αφου θηλαζω 3 μηνες αποκλειστικα δεν πειραζει ας του δωσω πλεον σκονη...ο συζυγος μου ειπε αφου εχεις γαλα βγαζε, μετα σκεφτηκα αν δεν προλαβαινω να βγαλω ας παρω κιντερτε να εχω αλλα καποιες κοπελες μου ειπαν οτι πλεον δεν δινουν κιντερτε στα παιδια με αποκλειστικο θηλασμο

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, εμένα η παιδίατρος μου είχε πει τα εξής: μεχρι 4 μέρες μπορεί να μείνει στην ψύξη πριν το πιει το παιδί και όντως έχω δώσει πολλές φορές γάλα που έχει μείνει 2-3 μέρες στην ψύξη (επειδή ήθελα να συμπληρώνω με γάλα και από δεύτερη άντληση. Επίσης μέχρι 48 ώρες μπορεί να μείνει στην ψύξη και μετά κατάψυξη και όντως και αυτό το έχω ακολουθήσει χωρίς πρόβλημα. Εννοείται ότι καλύτερα να αντλείς παρά να δώσεις γάλα σκόνη. Όταν θέλω να αποψύξω γάλα το βάζω αποβραδίς στην ψύξη και το άλλο πρωί είναι έτοιμο (μάλλον επειδή αποθηκεύω μικρές ποσότητες των 100 ml).

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, εμένα η παιδίατρος μου είχε πει τα εξής: μεχρι 4 μέρες μπορεί να μείνει στην ψύξη πριν το πιει το παιδί και όντως έχω δώσει πολλές φορές γάλα που έχει μείνει 2-3 μέρες στην ψύξη (επειδή ήθελα να συμπληρώνω με γάλα και από δεύτερη άντληση. Επίσης μέχρι 48 ώρες μπορεί να μείνει στην ψύξη και μετά κατάψυξη και όντως και αυτό το έχω ακολουθήσει χωρίς πρόβλημα. Εννοείται ότι καλύτερα να αντλείς παρά να δώσεις γάλα σκόνη. Όταν θέλω να αποψύξω γάλα το βάζω αποβραδίς στην ψύξη και το άλλο πρωί είναι έτοιμο (μάλλον επειδή αποθηκεύω μικρές ποσότητες των 100 ml).

σε ευχαριστω πολυ :)

ετσι κι αλλιως στην ψυξη το βαζω σε ενα ειδικο συρταρι που εχει το ψυγειο μου για υψηλοτερη ψυξη το οποιο οταν ανοιγοκλεινουμε το ψυγειο δεν επιρεαζεται

 

ελπιζω μονο να μην γλυκαθει με το μπιμπερο και δεν θελει μπιμπι μετα:P

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Επειδή είναι πολλά τα ποστ και δεν έχω το χρόνο να τα ψάξω όλα θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις:

1) Οι οδηγίες ισχύουν και για νεογέννητο που δεν έχει 40ήσει???

2) Το θήλαστρο και τα μπουκάλια αποθήκευσης πρέπει να είναι αποστειρωμένα για γάλα που θα μπει στη κατάψυξη?

3) Γάλα που έχουμε ζαστάνει μια φορά και το βάλουμε στη συντήρηση μέσα σε πόση ώρα πρέπει να το έχουμε δ'ωσει?

4) Γάλα που έχουμε βγάλει από την κατάψυξη και το έχουμε ζεστάνει μια φορά μπορούμε να το ξαναδώσουμε ή το πετάμε?

Σας ευχαριστώ πολύ!

:-DΙωάννα-Αγγελική 15/07/2011:grin:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή είναι πολλά τα ποστ και δεν έχω το χρόνο να τα ψάξω όλα θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις:

1) Οι οδηγίες ισχύουν και για νεογέννητο που δεν έχει 40ήσει???

2) Το θήλαστρο και τα μπουκάλια αποθήκευσης πρέπει να είναι αποστειρωμένα για γάλα που θα μπει στη κατάψυξη?

3) Γάλα που έχουμε ζαστάνει μια φορά και το βάλουμε στη συντήρηση μέσα σε πόση ώρα πρέπει να το έχουμε δ'ωσει?

4) Γάλα που έχουμε βγάλει από την κατάψυξη και το έχουμε ζεστάνει μια φορά μπορούμε να το ξαναδώσουμε ή το πετάμε?

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

1) Σε ποιες οδηγίες αναφερεσαι;

2) Πρέπει να ειναι αποστειρωμενα οπωσδήποτε για να μην αναπτυχθούν μικρόβια.

3) Στο επόμενο γεύμα το δίνεις πχ 4-5 ώρες κρατάει σίγουρα.

4) Το πετάς αν ειναι απο κατάψυξη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Εννοώ οι γενικές οδηγίες για τη συντήρηση και φύλαξη του μητρικού γάλακτος.

Κ έχω άλλη μια ερώτηση.

 

Γάλα που έχουμε ζεστάνει μια φορά μπορούμε να βάλουμε το υπόλοιπο στην κατάψυξη?

 

Ευχαριστώ

:-DΙωάννα-Αγγελική 15/07/2011:grin:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Εννοώ οι γενικές οδηγίες για τη συντήρηση και φύλαξη του μητρικού γάλακτος.

Κ έχω άλλη μια ερώτηση.

 

Γάλα που έχουμε ζεστάνει μια φορά μπορούμε να βάλουμε το υπόλοιπο στην κατάψυξη?

 

Ευχαριστώ

 

Αν πρόκειται για υγιές τελειόμηνο μωρό ισχύουν οι ίδιες οδηγίες.

 

Καλύτερα όχι.

 

Σε γενικές γραμμές να ξέρεις οτι το χαλασμένο μητρικό γάλα μυρίζει ξινιλα. Καλύτερα να δοκιμασεις μια φορα ώστε να είσαι σίγουρη κάθε φορα για τη γεύση και τη μυρωδιά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Να ρωτησω κι εγω κάτι: Εαν το μωρό δεν πιει όλο το γαλα από το μπιμπερό (που έχω ζεστανει από την καταψυξη) και αφησει λίγο μέσα, μετα πρέπει να το πεταξω ή αντεχει κάποια ώρα?? κάπου διάβασα ότι αν το μωρό ακουμπήσει το μπιμπερό με τα χειλια του μετα όσο αφησει το πετάς! δεν ξέρω αν ισχυει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω κι εγω κάτι: Εαν το μωρό δεν πιει όλο το γαλα από το μπιμπερό (που έχω ζεστανει από την καταψυξη) και αφησει λίγο μέσα, μετα πρέπει να το πεταξω ή αντεχει κάποια ώρα?? κάπου διάβασα ότι αν το μωρό ακουμπήσει το μπιμπερό με τα χειλια του μετα όσο αφησει το πετάς! δεν ξέρω αν ισχυει..

 

Μπορείς να το κρατήσεις στο ψυγειο 4-5 ωρες ακομα και να το ζεστάνεις αλλη μια φορα. Πάντα στο ψυγειο όμως! Εγω προσωπικα μπορει να το πετούσα όμως επειδη ειναι απο την καταψυξη κι ήδη ζεσταμένο μια φορά.

Καλο ειναι σε κάθε περίπτωση να δοκιμαζεις το γαλα πριν το πιει το παιδι, το χαλασμένο γαλα μυρίζει ξινίλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για την απάντηση, δηλαδή εαν ητανε φρεσκο, η από το ψυγειο δε θα το πεταγες;; Ισως το πεταξω κι εγω, όταν και αν συμβει δηλαδή... (ξερεις το λυπάμαι μωρε γιατι καλά να είναι μερικά ml αν είναι μισό μπουκάλι;) Βασικά ο μπαμπας του, θα τα κάνει όλα, που θα το δώσει όταν φυγω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για την απάντηση, δηλαδή εαν ητανε φρεσκο, η από το ψυγειο δε θα το πεταγες;; Ισως το πεταξω κι εγω, όταν και αν συμβει δηλαδή... (ξερεις το λυπάμαι μωρε γιατι καλά να είναι μερικά ml αν είναι μισό μπουκάλι;) Βασικά ο μπαμπας του, θα τα κάνει όλα, που θα το δώσει όταν φυγω εγω...

 

Οταν ειναι φρέσκο ή απο το ψυγειο κραταει πολυ περισσότερο ακομα κι αν εχει ζεσταθει μια φορα.

Πολυ σημαντικό ειναι να αποθηκευεις το αντλημένο γαλα σε μικρές ποσότητες για να μην πετιέται άσκοπα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα! Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες σας. Όταν όμως ζεσταίνουμε μία φορά μητρικό γάλα που το έχουμε στο ψυγείο και το μωρό δεν πιει το γάλα και περισσέψει αρκετή ποσότητα..Μπορούμε να το συντηρήσουμε πάλι στο ψυγείο για το επόμενο γεύμα ή πρέπει να το πετάξουμε;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα! Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες σας. Όταν όμως ζεσταίνουμε μία φορά μητρικό γάλα που το έχουμε στο ψυγείο και το μωρό δεν πιει το γάλα και περισσέψει αρκετή ποσότητα..Μπορούμε να το συντηρήσουμε πάλι στο ψυγείο για το επόμενο γεύμα ή πρέπει να το πετάξουμε;

 

Ευχαριστώ!

 

Οι επίσημες οδηγιες λένε οτι πρέπει να πετιέται αλλα στην πραγματικότητα αν δεν ειναι απο καταψυξη, ακομα κι αν εχει ζεσταθεί μπορει να διατηρηθεί στο ψυγειο για το επόμενο γευμα του μωρου (δλδ 4-5 ωρες κραταει). Αν δεν το πιει και πάλι, το πετάς!

Πολυ σημαντικό ειναι να δοκιμασεις το γαλα σου, το χαλασμένο γαλα φαινεται, μυρίζει ξινίλα κι εχει περίεργη γευση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω κατι εδω να μην ανοιγω αλλο θεμα.. πριν απο λιγο αντλησα 65ml γαλα. ποση ωρα μπορει να μεινει εκτος ψυγειου? σε ενα σπιτι με θερμοκρασια 20-22 το πολυ.. αυτο το ξαναζεσταινω οταν ειναι να πιει το μωρο? Ποσες ωρες μπορω να το κρατησω εκτος.?

Και εαν το βαλω στο ψυγειο ποσες μερες αντεχει? το ζεσταινω στο φουρνακι?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω κατι εδω να μην ανοιγω αλλο θεμα.. πριν απο λιγο αντλησα 65ml γαλα. ποση ωρα μπορει να μεινει εκτος ψυγειου? σε ενα σπιτι με θερμοκρασια 20-22 το πολυ.. αυτο το ξαναζεσταινω οταν ειναι να πιει το μωρο? Ποσες ωρες μπορω να το κρατησω εκτος.?

Και εαν το βαλω στο ψυγειο ποσες μερες αντεχει? το ζεσταινω στο φουρνακι?

 

Σε δωμάτιο μεχρι 22 βαθμούς αντέχει μεχρι 10 ωρες.

Στο ψυγειο (οχι στην πόρτα, καλύτερα πίσω που η ψύξη ειναι πιο σταθερή) αντέχει 8 μερες.

Το ζεστάνεις σε θερμαντηρα ή σε μπαιν μαρι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM

ΕΧΩ ΦΥΛΑΞΕΙ ΜΗΤΡΙΚΌ ΓΑΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΥΛΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΩΥΞΗΣ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΠΑΓΩΣΑ (4 ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΦΥΛΑΞΗ) ΕΧΕΙ ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΑΙ ΓΕΥΣΗ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΑΠΟΨΥΞΩ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΦΥΛΑΞΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΑΙ ΓΕΥΣΗ, ΣΑΝ ΞΥΝΙΣΜΕΝΟ, ΣΑΝ ΨΑΡΙ!! ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ. ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΑΛΛΟΙΩΝΕΤΑΙ Η ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ? ΤΙ ΛΕΤΕ, ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ? ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...