Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί κάνουμε με τα εφηβικά t-shirts (συγκροτημάτων κ.α)


Recommended Posts

αχ τι μου θιμισατε.Μια περιοδο πριν μερικα χρονια ειχα μια αφισα απο metal συγκροτιμα στο δοματιο μου και μπενι μια γιτονισα με την μαμα μου μεσα και φοναζει η γιτονισα ΜΑ ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΦΙΝΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Η μητερα εγραψε εποχη με την απαντιση της γιατι ειπε ''γιατι στο κεφαλι μου την εχει την αφισα για να με πιραζει''. Γενικα εμενα ποτε δεν μου φεραν αντιριση σε τετια θεματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ τι μου θυμησατε κ μενα!!!!!

κ εγω κατακαλοκαιρο με τις Μαρτινς ημουν.επισης ειχα παρει κ εγω το ξυραφι κ τα ειχα ξυρισει απο το πλαι.η μανα μου ειχε παθει ανακοπη αν κ το '80 ειχε δει τους sex pistols κ τους clash στο Λονδινο!:twisted::rolleyes:

η κορη μου ειναι 3 μηνων κ τις εχω παρει all star κ ψαχνω μπλουζακια με συγκροτηματα οπως φοραω κ εγω κ ο μπαμπας της!

καλυτερα να ειναι μες στην μαυριλα κ με την αρβιλα κ το μαλλι καγκελο κ να χτυπιεται με τα μεταλαδικα παρα να ειναι με ξωβυζα απ τα 13, 12ποντα τακουνια κ πανω στα τραπεζια στα μπουζουκια!:mrgreen:

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έκανα εγγραφή σάυτό το forum μονο και μονο για να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση.. είμαι 19 χρονών, και piercing έχω και tattoo και πολλά μπλουζάκια τέτοιου είδους έχω, και σε ροκάδικα πάω και μια χαρά μπήκα και στο πανεπιστήμιο και δουλεία βρήκα για να μπορώ να σπουδάζω καθώς οι δικοί μου δεν είχαν την δυνατότητα, και απο τα 13 μου κάθε καλοκαίρι δούλευα για να βοηθήσω... ναρκωτικά δεν πήρα ποτέ και ούτε υπάρχει περίπτωση, τσιγάρο και ποτό δεν έχω βάλει στο στόμα μου, κανείς ποτέ δεν είχε παράπονο απο εμένα.. και ξέρετε γιατί? γιατί ένα παιδί δεν επηρεάζεται απο τους scorpions τους ac/dc, τους metallica και τους κάθε metallica, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ.. έτσι και αλλίως την μουσική που ακούει ένα παιδί δεν υπάρχει περίπτωση να την αλλάξει για το καπρίτσιο της μανας του και του πατέρα του... δηλαδή τί θέλετε να τα κάνει πίσω απο την πλάτη σας? αφου θα τα κάνει που θα κάνει, αν του μπήκε η ιδέα να πάρει τέτοιο μπλουζάκι θα το πάρει... μην προσπαθήτε να κάνετε τα παιδία σας όπως θα θέλατε να είστε εσείς, έχουν δική τους προσωπικότητα.. το μονο που θα καταφερετε είναι

 

1) να νιώθουν τύψεις και ενοχές για τις επιλογές τους θεωρώντας πως είναι λάθος, και ως ενήλικες θα είναι ανασφαλής, αγχώδης και εσωστρεφής..

 

2) θα χάσει την εμπιστοσύνη του προς εσάς και θα νιώθει μόνο

 

3) θα έχει ρατσιστική συμπεριφορά γιατί θα μάθει να κρίνει τους ανθρώπους απο την εμφάνιση τους...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οτι θα το διάβαζα κι αυτό δεν το περίμενα!!!! Εχω μείνει κάγκελο!!!!

Οτι θα κάναμε εξορκισμό και στο φόρουμ ούτε που το είχα σκεφτεί.

 

Ο Θεός να βάλει το χέρι του!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xaxaxaxa εναν παπα γρηγορα να μας διαβασει! καλε ποτε τον αποκλεισανε τον "ανθρωπο"???? θα μας εγραφε και τιποτα αλλο...θεσπεσιο!!!!!?????? Πολυ μαρεσει οταν ξεθαβονται με τετοιο τροπο τα θεματα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ολο και κάποιο παιδάκι που παίζει θα ήταν πάλι γιατί απο ότι είδα σε δυο θέματα έγραψε και τα δυο τέτοιες μπούρδες ήταν.

Αν ήταν πραγματικό το μήνυμα δεν θα μιλούσε έτσι.....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

βασικα υπαρχουν 2 ειδους "παιδια"...αυτα που θελουν να δημιουργουνε το χαμο και τον πανικο για να τα συζητανε, και αυτα οπως επανω η-o elfy που λενε τη γνωμη τους σε καποιο θεμα που ειναι και δικο τους και δεν ενοχλουνε! βεβαια αυτο που μπορει εμεις να λεμε οτι ειναι παιδια να ειναι τιποτα ενηλικες με παιδικα τραυματα (μπορει να μη τον αφηναν τον συγκεκριμενο να φοραει μπλουζα acdc και να θελει να βγαλει το αχτι του στα 50 του!!!!) και ηρθαν να ξεσπασουν εδω!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και από εμένα μανούλες!Λοιπόν εγώ δεν είμαι μαμά ακόμη αλλά έχω μεγαλώσει σε σπίτι με ροκάδες (όχι άστεια!)...η μαμά με μαύρες μακριές φούστες,μπουζάκια από συγκροτήματα και δεν συμμαζεύεται! μη πω για τον πατέρα,μακρύ μαλλί,σκουλαρίκια,δαχτυλίδια και το σαλόνι με ηλεκτρικές κιθάρες και τα ντραμσ στη γωνία! μέχρι και τώρα στα 45 τους έτσι είναι και γουστάρω τρελά που χτυπάει το κινητό της μαμάς μου και ακούς iced earth! και μπορεί να φανεί παρατραβηγμένο,αλλά το πρώτο μου ξενύχτι σαν έφηβη ήταν μαζί τους,σε ροκ μαγαζί στη θεσσαλονίκη,όπως επίσης και το πρώτο μου βαρύ μεθύσι το έκανα αγκαλιά με το μπαμπά μου στα 17 πάλι σε ροκ μαγαζί! τώρα θα με πείτε τι γονείς είναι αυτοί κλπ,κλπ αλλά θα σας πω ακριβώς τι μου είχε πει ο μπαμπάς μου "καλύτερα αυτά να τα κάνεις πρώτη φορά,και να ήμαστε εμείς μαζί σου,να έχεις ασφάλεια,πάρα να γίνεις ντίρλα με την παρέα σου,και να σε βρούμε πεταμένη σε καμιά άκρη!"....όσες μανούλες έχουν παιδιά που περνάνε τέτοια φάση να μη φοβούνται,άμα είναι να γίνει το κακό θα γίνει! και μη ξεχνάτε πως μέσα από αυτό μπορείτε να τους μάθετε και την ελληνική ροκ,παπακωσταντίκου,πυξ-λαξ,τρύπες,ξύλινα σπαθιά...δεν είναι τυχαίο ότι αυτή η μουσική έχει μεγαλώσει γενιές εφήβων στην ελλάδα...και πως να το κάνουμε ρε κορίτσια,άλλο να ακούει το παιδί σου πάολα,και άλλο να ακούει αγγελάκα!

1.png

 

Όταν ο ήλιος θα πάψει να ανατέλλει, ίσως τότε να πάψω να σου λέω σ΄αγαπώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ας μην συγχιζόμαστε!! :) Δεν υπάρχει έφηβος που να μην πέρασε από το στάδιο του μαύρου ρούχου!!

Η κόρη μου είναι ήδη 18 και δεν αποχωρίζεται τα t shirts με τους ΤΟΚΙΟ ΗΟΤΕL (είδες?? υπάρχουν και χειρότερα!! τί έχει το μέταλ???) :D

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολλές μεταλλούδες - ροκούδες μαζευτήκαμε ε??? Αντέ να βλέπω να αυξανόμαστε σιγά σιγά !!!! χαχα

 

Εγώ ακόμα φοράω τις μακριές φούστες τις μαύρες και τα κορσεδάκια όταν πάμε για καμιά μπυρίτσα με τον σύζηγο.....Είμαι 29 και ακόμα δεν τα έχω αποβάλει απο τον οργανισμό μου....χεχε!!!

 

Στο LaRoca για μπυρίτσα;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε περισσότερο της NEW WAVE-DARK WAVE KAI PUNK σκηνής και φυσικά με σεβασμό και κατήχηση σε ό,τι αξιόλογο ροκ, μέταλ αλλά και ποπ υπήρχε και υπάρχει ακόμη. Οι μικρές κοιμούνται με RAMSTEIN αλλά και φυσικά με PINK FLOYD...

Μία συμβουλή στους γονείς με παιδιά στην εφηβεία και οπισθοδρομικές απόψεις:

Μην απαγορεύεται πράγματα γιατί θα τα δείτε μπροστά σας διπλά και τριπλά... Τα μαύρα μπλουζάκια συγκροτημάτων και γενικά τα μαύρα καθώς και οποιοδήποτε εναλλακτικό ντύσιμο δεν κάνει κακό στα παιδιά άλλα πράγματα τους κάνουν κακό..... Να τα έχετε κοντά σας και δεν θα τα προκαλείται να κάνουν τα χειρότερα...

Οι γονείς μου από την στιγμή που είδαν τον τέως φίλο μου και νυν σύζυγο μου, σταμάτησαν να σχολιάζουν μαλλιάδες, σκουλαρικάδες και φρικιά... Όποιος κοροιδεύει τα λούζεται.... Και όχι ότι είναι κακό το μακρύ μαλλί και όλα τα παραφερνάλια.....

Άλλα πράγματα είναι άσχημα..... να αφουγκράζεστε τα παιδιά μην τα απομακρύνεται...

 

Κορίτσια αυτό ισχύει και για εσάς που κοροιδεύετε τον Χριστοδουλόπουλο...προσοχή μην τον λουστείτε.... (εγκεφαλικά πολλαπλά θα πάθαινε ο αντρούλης μου) γι' αυτό δεν απαγορεύω τίποτα και προσπαθώ να μην είμαι απόλυτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Καλημέρα σε όλους.Τί κάνουμε όταν τα 14 χρονα απαιτούν τα ρούχα τους να είναι με στάμπες συγκροτημάτων (AC/DC, metal κλπ), μαύρα με ό,τι αηδία είναι επάνω τους ;Ο σύζυγος ούτε να το συζητήσει ( αν μπεί τέτοιο στο σπίτι θα το σκίσω) και ο μικρός να ουρλιάζει ότι ο μπαμπάς είναι οπισθοδρομικός, πίσω από το φεγγάρι κ.α. Πόση υπομονή να κάνεις; & μαύρα παπούτσια, μαύρη μπλούζα θα βγάλουν την λαίλαπα το καλοκαίρι.

Γεια σας...Ειμαι 14 χρονων και τυχαια επεσε το ματι μου σε αυτο το φορουμ και μου φανηκε ιδιαιτερα ενδιαφερον να δω τις γνωμες αλλων μαμαδων πανω σε αυτο το θεμα.Οι δικοι μου γονεις δεν εχουν καποιο προβλημα που φοραω band t-shirts και δεν μιλαω για ac/dc,αλλα για cannibal corpse,deicide,mayhem...οι λεγομενες "μπαντες του σατανα"Με οπως τα αποκαλειτε "δρακουλιαρικες σταμπες"Η γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε να χαιρεστε που ο γιος σας εμεινε στους ac/dc,ειναι χριστιανος και δεν ακουει τις μπαντες που προανεφερα... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας μην συγχιζόμαστε!! :) Δεν υπάρχει έφηβος που να μην πέρασε από το στάδιο του μαύρου ρούχου!!

Η κόρη μου είναι ήδη 18 και δεν αποχωρίζεται τα t shirts με τους ΤΟΚΙΟ ΗΟΤΕL (είδες?? υπάρχουν και χειρότερα!! τί έχει το μέταλ???) :D

 

Καταρχας οι tokio hotel δεν ειναι μεταλ :)

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη ημουν και ειμαι ψιλοφαν του γκοθικ, φοραω πολλα μαυρα και ολα αυτα τα χαριτωμενα...Λογικο ειναι να αρεσουν και στα μωρα μου....Αλλα ο κοσμος πολλες φορες προσπαθει να μου δειξει οτι δεν του αρεσει (κανω πως δεν καταλαβαινω) οι νεκροκεφαλες ας πουμε σε παιδικες μπλουζες.

Αδιαφορο μου ειναι βεβαια...

Να ειναι καλα στην υγεια και στα μυαλα τους και τα ρουχα θα τα βαλουν, θα τα βγαλουν και θα τα πεταξουν....δεν τρεχει και κατι δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
εγω επειδη ημουν και ειμαι ψιλοφαν του γκοθικ, φοραω πολλα μαυρα και ολα αυτα τα χαριτωμενα...Λογικο ειναι να αρεσουν και στα μωρα μου....Αλλα ο κοσμος πολλες φορες προσπαθει να μου δειξει οτι δεν του αρεσει (κανω πως δεν καταλαβαινω) οι νεκροκεφαλες ας πουμε σε παιδικες μπλουζες.

Αδιαφορο μου ειναι βεβαια...

Να ειναι καλα στην υγεια και στα μυαλα τους και τα ρουχα θα τα βαλουν, θα τα βγαλουν και θα τα πεταξουν....δεν τρεχει και κατι δηλαδη.

 

κι εγω ως τα 23 μου κάπως έτσι ντυνόμουν.. εμενα οι γονείς μου είχαν κολλήμα με τα βαμμενα νύχια.. θυμάμαι στην τριτη γυμνασιου που εφαγα ξύλο επειδη πηγα σχολείο με νυχια ροζ.(στο λύκειο αρχισα να ακουω ροκ και μεταλ και να φοράω μαυρα και σκισμένα τζιν). επίσης για κάποιο λόγο ο πατέρας μου δεν ήθελε τα παντελόνια καμπάνες που ήταν τότε μόδα, στην πρώτη γυμνασίου δε με αφηναν να αγοράσω τετοιο παντελόνι. για τα μαλλια ή τα σκουλαρίκια που έβαλα αργότερα δε μου έλεγαν τίποτα. πάντως και τώρα έχω περίεργη εμφάνιση ειδικά με τα μαλλιά πχ περυσι τα είχα μοικάνα και μαλιστα τα είχα κουρεψει μόνη μου. για τα παιδιά μου τώρα θα έχω πρόβλημα αν απο μικρά ζητάνε ρούχα πολύ προκλητικά πχ αν η κόρη μου θελει να πηγαίνει σχολειο με το μισό στήθος έξω εκει ναι δε θα την αφήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε περισσότερο της NEW WAVE-DARK WAVE KAI PUNK σκηνής και φυσικά με σεβασμό και κατήχηση σε ό,τι αξιόλογο ροκ, μέταλ αλλά και ποπ υπήρχε και υπάρχει ακόμη. Οι μικρές κοιμούνται με RAMSTEIN αλλά και φυσικά με PINK FLOYD...

Μία συμβουλή στους γονείς με παιδιά στην εφηβεία και οπισθοδρομικές απόψεις:

Μην απαγορεύεται πράγματα γιατί θα τα δείτε μπροστά σας διπλά και τριπλά... Τα μαύρα μπλουζάκια συγκροτημάτων και γενικά τα μαύρα καθώς και οποιοδήποτε εναλλακτικό ντύσιμο δεν κάνει κακό στα παιδιά άλλα πράγματα τους κάνουν κακό..... Να τα έχετε κοντά σας και δεν θα τα προκαλείται να κάνουν τα χειρότερα...

Οι γονείς μου από την στιγμή που είδαν τον τέως φίλο μου και νυν σύζυγο μου, σταμάτησαν να σχολιάζουν μαλλιάδες, σκουλαρικάδες και φρικιά... Όποιος κοροιδεύει τα λούζεται.... Και όχι ότι είναι κακό το μακρύ μαλλί και όλα τα παραφερνάλια.....

Άλλα πράγματα είναι άσχημα..... να αφουγκράζεστε τα παιδιά μην τα απομακρύνεται...

 

Κορίτσια αυτό ισχύει και για εσάς που κοροιδεύετε τον Χριστοδουλόπουλο...προσοχή μην τον λουστείτε.... (εγκεφαλικά πολλαπλά θα πάθαινε ο αντρούλης μου) γι' αυτό δεν απαγορεύω τίποτα και προσπαθώ να μην είμαι απόλυτη.

 

κι εγώ τον κοροιδευα αλλά η κόρη μου βγήκε με αδυναμία στα πανηγυρια και αυτή τη μουσική, καθεται με την πεθερα μου και τραγουδάνε και χορεύουν. αφού τις αρέσουν δε μου πέφτει λόγος!

Link to comment
Share on other sites

fido dido....διαβασα και το ποστ σου στο άλλο θεμα ,,,και λιγα εβαλες τελικα!!!! :P

εγω εβαλα προκλητικα ρουχα μεγαλωνοντας....οκ όχι στο λυκειο...θα εβαζα όμως αν με αφηναν. Ευτυχως δεν με αφησαν γιατι ακομη ασχημα θα ενιωθα....

Νομιζω πω όταν οι επιλογες ενός παιδιου είναι ακραιες κατι άλλο πρεπει να ψαξουμε....Για εμενα όλα επιτρέπονται όταν είναι στα πλαισια της μη εμμονης. Η υπερβολή όμως κατι άλλο δειχνει παντα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα. Είμαι η θεματοθέτρια και ήθελα να ευχαριστήσω όλες για τις απαντήσεις στο τότε... πρόβλημα μου. Ύστερα από 3 χρόνια, θέλω να πώ:

'Hταν φάση που πέρασε. Κράτησε κάνα χρόνο έντονα, τώρα ούτε που θέλει να τα βλέπει. Μείνανε για τον 2ο, αν τα θέλει. Υπομονή... Καμιά συμβουλή για νεύρα λόγω πολύ διαβάσματος (2α Λυκείου - Proficiency)?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

αφηστε τα παιδια σας να εκφραστουν. τι θα γινει επιτελους ολοι πρεπει να μπουζουκοποιηθουν σε αυτη τη χωρα αλλιως το διαφορετικο ειναι προβλημα;

 

Εγω προσωπικα, φοραω μαυρα, αρβυλες, εχω τατουαζ και θα μπορουσα να ειμαι καθηγητρια στα παιδια σας αν βρισκομουν στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη.... και εχω εναν υπεροχο γιο που του φοραω εκτος των αλλων χρωματων ΚΑΙ μαυρα... και αργοτερα οταν μεγαλωσει θα εχει το δικαιωμα να επιλεξει αυτο που τον εκφραζει περισσοτερο, γιατι θα εχει το Δικαιωμα Επιλογης.

ξεπεραστε επιτελους αυτη τη νοοτροπια...το διαφορετικο δεν ειναι κακο..

φιλικα

Μ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...