Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περιττα κιλακια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ξερετε τη γυμναστικη μπορει να κανει ενα δωδεκαχρονο κοριτσι ωστε να χασει καποια περιττα κιλα?:?:

 

Πρώτα μια σωστή διατροφή (όχι δίαιτα πείνας) και έπειτα αεροβική, τύπου τρέξιμο, περπατημα σε διάδρομο, ελλειπτικό.

Για το είδος της διατροφής, ένας παιδο-διατροφολόγος θα ξέρει καλύτερα. Η εφηβεία έχει αυξημένες διατροφικές ανάγκες και το μόνο που δεν χρειάζεται είναι πολλή ζάχαρη και junk food.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτ απ ολα θα πρεπει το ιδιο το παιδι να το θελει και μετα ενα διαιτολογιο με παιδοδιατροφολογο και οποιαδηποτε δραστηριοτητα, θα εχει αποτελεσμα.

Εμας δυστυχως δεν πετυχε κατι.... ακριβως επειδη δεν το θελει η ιδια.

Link to comment
Share on other sites

απο προσωπικη εμπειρια,θα σου πω καταρχας να μην την κανεις να αισθανθει ασχημα για τα κιλα της...θα αντιδρασει εντελως αναποδα.μπορειτε να ακολουθησετε ολοι μια πιο ισορροπημένη διατροφη,για να μη της φανει οτι εχει μονο αυτη προβληματακι με τα κιλα.κ να εγγραφει σε καποια δραστηριοτητα.για εμενα το βολλευ ηταν σωτηριο,αλλα δυστυχως αναγκαστηκα να διακοψω.

παντως σε παρακαλω προσεξε πολυ το ψυχολογικο κομματι...(ευγενικα το λεω,μην το παρεις στραβα).εμενα διαφορα σχολια απο μαμα κ αδερφο,με εχουν καψει σ αυτο το θεμα κ ακομη τα εχω τα κιλακια μου.παντα γυριζω σπιτι μου με αγχος για το αν εχω αδυνατισει ή οχι.κ ας εχουν περασει κ τοσα χρονια...

καλη επιτυχια

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

πρωτα να μαθει να τρωει σωστα .....με ενα ειδικο να της πει τι πρεπει να κανει και καλο ειναι να ακολουθηση και η υπολοιπη οικογενεια ενα νεο τροπο διατροφης .....και να ασχοληθει και με καποιο αθλημα ......

ομως επειση το παιδι ειναι στην εφηβεια θα πρεπει να δει και αυτοτο προβλημα για να συνεργαστη και να μην εχει το αντιθετο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ο χορος της αρεσει αλλα ειναι πανακριβος,ιππασια πηγαινει το καλοκαιρι και κανει βολτες με το ποδηλατο και σκοινακι,ποσα πηδηματακια την ημερα πρεπει να κανει?Ειναι 1,66 και 64 κιλα ποσα κιλα πρεπει να ειναι?Ειναι μεγαλοσωμη!Ποδηλατο ποση ωρα την ημερα?και ποσες φορες την εβδομαδα?Exει κοιλια και μπουτακια!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Mε την είσοδο στην εφηβεία και τη γρήγορη ανάπτυξη μπορεί να αλλάξει το σώμα της χωρίς να χρειαστεί να αδυνατίσει. Οπότε προσεκτική διατροφή για να μην πάρει άλλα. Βέβαια η άσκηση είναι καλή πάντα ανεξάρτητα από κιλά.

Link to comment
Share on other sites

ο χορος της αρεσει αλλα ειναι πανακριβος,ιππασια πηγαινει το καλοκαιρι και κανει βολτες με το ποδηλατο και σκοινακι,ποσα πηδηματακια την ημερα πρεπει να κανει?Ειναι 1,66 και 64 κιλα ποσα κιλα πρεπει να ειναι?Ειναι μεγαλοσωμη!Ποδηλατο ποση ωρα την ημερα?και ποσες φορες την εβδομαδα?Exει κοιλια και μπουτακια!:roll:

 

1.66, 64 κιλα δεν ειναι κατι που χρειαζεται διαιτα. Σε αυτη την ηλικια της αναπτυξης και της προεφηβειας ΜΗΝ βαζετε το παιδι σε διαδικασιες διαιτας ΑΝΕΥ ουσιαστικου λογου. Αυτο που γινεται ειναι να το τρωει πολλα φρουτα και σαλατες και οχι τηγανιτα και να μπει σε καποια ομαδα μπασκετ, ποδοσφαιρου, βολει.....ομαδικα παιχνιδια. Τπτ αλλου. Ουτε ειδικες γυμναστικες ουτε διαιτες. Σε τετοια τρυπακια βαζουμε τα παιδια μας απο νωρις και φτανουμε στα 30 να ζουμε και να πεθαινουμε για το νουμερο 25 σε τζιν.......αμαν πια.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερετε τη γυμναστικη μπορει να κανει ενα δωδεκαχρονο κοριτσι ωστε να χασει καποια περιττα κιλα?:?:

 

το προβλημα της ειναι οτι δεν της αρεσει η γυμναστικη!Η διατροφη της ειναι καλη!

 

Προφανώς μιλάς για τον εαυτό σου. Μην βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις τη διατροφή σου ως "καλή". Για να έχεις περιττά κιλά, προφανώς δεν είναι καλή ή τρως μεγάλες ποσότητες. Για ψάξτο λίγο...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε κάπου κοντά σας κολυμβητήριο καλό είναι να παρακολουθήσει εκεί κάποιο πρόγραμμα!

Θα γυμναστεί άριστα χωρίς καταπόνηση του σώματος....συνήθως αρέσει και σε παιδιά που δεν το 'χουν με τη γυμναστική!

Τα δε αποτελέσματα - εκ πείρας το λεω- θα είναι θεαματικά! Δοκίμασέ το!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 13 ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1,50 (ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΝΤΟΥΛΑ) ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ 45 Η 46! ΕΧΩ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗ! ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ 5 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝΑ ΚΟΥΚΛΑ! ΧΩΡΙΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ! ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΓΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΧΑΛΑΣΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΑΛΙ ΚΙΛΑ! ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΡΧΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΛΟΓΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΙΚΑ! ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ Ω3 ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ! ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πρωτ απ ολα θα πρεπει το ιδιο το παιδι να το θελει και μετα ενα διαιτολογιο με παιδοδιατροφολογο και οποιαδηποτε δραστηριοτητα, θα εχει αποτελεσμα.

Εμας δυστυχως δεν πετυχε κατι.... ακριβως επειδη δεν το θελει η ιδια.

 

τα περιττα κιλα ομως ερχονται κυριως απο τι τρωει σπιτι..της της αγοραζουν εξω απο το σπιτι και το τι κιλα εχει και η υπολοιπη οικογενεια.Οταν υπαρχει ενα σωστο προτυπο δεν χρειαζεται προσπαθεια.

ειναι πολυ σοβαρο το παιδι να εχει σωστο βαρος και για την υγεια αλλα και τη ψυχολογια του!Εγω οταν εφτασα Γυμνασιο/λυκειο και ειχα περιττα κιλα,χαραζα τα ποδια μου με μισος απο την απεχθεια που ειχα για το σωμα μου.

πρεπει οι γονεις να ειναι παραδειγμα!!Εμενα η μανα μου τοτε εφτιαχνε ρυζι και ηταν τιγκα στο βουτυρο πχ.

αν μαγειρευετε σωστα και εισαστε και εσεις αδυνατοι τοτε εισαστε σε καλο δρομο.

οσο σοβαρο ειναι να μορφωθει αλλο τοσο να ειναι καλα η υγεια του.Δεν ειναι θεμα εμφανισης

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
τα περιττα κιλα ομως ερχονται κυριως απο τι τρωει σπιτι..της της αγοραζουν εξω απο το σπιτι και το τι κιλα εχει και η υπολοιπη οικογενεια.Οταν υπαρχει ενα σωστο προτυπο δεν χρειαζεται προσπαθεια.

ειναι πολυ σοβαρο το παιδι να εχει σωστο βαρος και για την υγεια αλλα και τη ψυχολογια του!Εγω οταν εφτασα Γυμνασιο/λυκειο και ειχα περιττα κιλα,χαραζα τα ποδια μου με μισος απο την απεχθεια που ειχα για το σωμα μου.

πρεπει οι γονεις να ειναι παραδειγμα!!Εμενα η μανα μου τοτε εφτιαχνε ρυζι και ηταν τιγκα στο βουτυρο πχ.

αν μαγειρευετε σωστα και εισαστε και εσεις αδυνατοι τοτε εισαστε σε καλο δρομο.

οσο σοβαρο ειναι να μορφωθει αλλο τοσο να ειναι καλα η υγεια του.Δεν ειναι θεμα εμφανισης

 

Koιτα να δεις, καλο ειναι οταν δεν ξερεις τιι γινεται σε ενα σπιτι και ποσο εχει προσπαθησει η οικογενεια και πως και τι μαγειρευει, να μην εισαι απολυτη. Το οτι γινεται κατι συγκεκριμενο στο δικο σου σπιτι και στην δικη σου οικογενεια δεν σημαινει οτι το υιοθετουν ολες οι οικογενειες τους κοσμου.

Στο σπιτι μας μαγειρευουμε καθημερινα, φυσιολογικα φαγητα που ΔΕΝ ειναι τιγκα στο βουτυρο. Δεν υπαρχουν σοκολατες γαριδακια κτλ μεσα στα ντουλαπια.

Εγω και ο γιος μου ειμαστε σε φυσιολογικο βαρος. Απλα δεν μπορεις να εχες φυσιολογικο βαρος οταν θα φας 3 μεριδες φαγητο, 10 γιαουρτια και ενα κιλο ψωμι στην καθησια σου.

Ειλικρινα εχω βαρεθει να μου κανουν υποδειξεις ατομα που δεν με ξερουν και που δεν εχουν ιδεα για το πως λειτουργω ως μαμα.

Ξερω πολυ καλα τι ειναι καλο για το παιδι μου περισσοτερο απο τον καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...