Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έχετε ποτέ παιξει πινιάτα σε παιδικό πάρτυ; Την έχετε φτιάξει ή αγοράσει; Που την κρεμάσατε; Με την την έχετε σπάσει;

Λέω να φτιάξω μία για τα γενέθλια της μικρής μου .... και έχω λίγο κολήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχουν έτοιμες σε party supplies stores της Αμερικής. Σε διάφορα σχέδια και πουλάνε και κάτι σαν μαγκούρα για να την σπάσεις. Άμα κάνεις αναζήτησή σίγουρα κάτι θα βρεις

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα φετος πινατα-αλογο

Την σπασαμε με δυο πλαστικα ραβδια που ειχα, αρκετα χοντρα.Κρεμαστηκε με πετονια απο ενα μεγαλο φωτιστικο στον παιδοτοπο που καναμε τα γενεθλια.

 

Αν θες να με ρωτησεις κατι αλλο, ευχαριστως.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα φετος πινατα-αλογο

 

 

 

Την σπασαμε με δυο πλαστικα ραβδια που ειχα, αρκετα χοντρα.Κρεμαστηκε με πετονια απο ενα μεγαλο φωτιστικο στον παιδοτοπο που καναμε τα γενεθλια.

 

Αν θες να με ρωτησεις κατι αλλο, ευχαριστως.

 

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!

Δεν ξέρω ακόμη πως θα τη στολίσω! Μάλλον θα κάνω κάτι πιο απλό για πρώτη φορά. Προς το παρόν στεγνώνει το μπαλόνι στο μπαλκόνι. Σκέφτομαι ότι ιδανικά ραβδιά θα ήταν τα αποκριάτικα ρόπαλα αλλά δεν έχω και δεν ξέρω αν θα βρω τέτοια εποχή. Θα δω .... Πάντως το ξαναλέω : Τέλειο το αλογάκι!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με μπαλονι και αλευροκολα εκανα το σωμα του αλογου...Ευτυχως ειχε ζεστη εκεινες τις μερες και στεγνωσε γρηγορα...

 

Καλη επιτυχια και ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ειχαμε φτιαξει την απλη (σχημα αυγου) με αλευροκολλα αλλα ηταν τοσο δυνατη που δεν εσπαγε με τιποτα. Υπαρχουν πολλα site που που πουλανε πινιατες αν δεν θελεις να μπεις σε αυτη την διαδικασια. Περσι τις αποκριες πουλαγε και το carrefour.

Αρεσει τοσο πολυ στα παιδια που αξιζει τον κοπο.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμείς αγοράσαμε από νετ κ άξιζε τα λεφτά της, μαζί της αγόρασα κ το μπαστούνι αλλά εσύ θα μπορούσες να φτιάξεις από κλόστη; αυτό που απλώνουμε το φύλλο για τις πίτες κ να το στολίσεις με το ίδια χαρτιά που θα κάνεις την πινιάτα -τώρα μου ρθε σαν ιδέα δεν ξέρω αν είναι καλή αλλά το εύχομαι-. Σοφία Τ είσαι επαγγελματίς σ' αυτά το πα κ το ξαναλέω!!! Η πινιάτα είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΠΡΑΒΟ Κ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! Να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι μπορούμε να τις κάνουμε!!!! Εμείς την κρεμάσαμε σε κλαδάκι δέντρου έξω από τον παιδότοπο κ όλοι οι περαστικοί μικρόι μεγάλοι είχαν καταενθουσιαστεί κ φυσικά πήραν κ αυτόι το μερίδιό τους!!!! Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς αγοράσαμε από νετ κ άξιζε τα λεφτά της, μαζί της αγόρασα κ το μπαστούνι αλλά εσύ θα μπορούσες να φτιάξεις από κλόστη; αυτό που απλώνουμε το φύλλο για τις πίτες κ να το στολίσεις με το ίδια χαρτιά που θα κάνεις την πινιάτα -τώρα μου ρθε σαν ιδέα δεν ξέρω αν είναι καλή αλλά το εύχομαι-. Σοφία Τ είσαι επαγγελματίς σ' αυτά το πα κ το ξαναλέω!!! Η πινιάτα είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΠΡΑΒΟ Κ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! Να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι μπορούμε να τις κάνουμε!!!! Εμείς την κρεμάσαμε σε κλαδάκι δέντρου έξω από τον παιδότοπο κ όλοι οι περαστικοί μικρόι μεγάλοι είχαν καταενθουσιαστεί κ φυσικά πήραν κ αυτόι το μερίδιό τους!!!! Καλή επιτυχία!!!

 

 

Σ΄ευχαριστω πολυ κουκλα μου!:P

Link to comment
Share on other sites

Ippolιti αν επιτρέπεται από πού αγόρασες την πινάτα γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ.

 

από delightparty και είναι ακριβούτσικες μαζί με τα μετφρ. εγώ είχα βρει κ άλλη μια μαμά κ μοιραστήκαμε τα έξοδα!!! Υπάρχει κ στο perfectparty που είναι ελληνικό, βέβαια δεν θυμάμαι πόσα είναι τα μετφρκ. Ψάξτο θα βρεις απίστευτα όμορφες!!!!

Link to comment
Share on other sites

από delightparty και είναι ακριβούτσικες μαζί με τα μετφρ. εγώ είχα βρει κ άλλη μια μαμά κ μοιραστήκαμε τα έξοδα!!! Υπάρχει κ στο perfectparty που είναι ελληνικό, βέβαια δεν θυμάμαι πόσα είναι τα μετφρκ. Ψάξτο θα βρεις απίστευτα όμορφες!!!!

 

 

 

εχει και στα imaginarium και ολως περιεργως-γιατι ειναι λιγο τσουχτερες οι τιμες τους- οι πινιατες κανουν 11,95€/τεμαχιο.... ριξε μια ματια ;);)

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι για delightparty..Αυτά τα παιχνιδάκια που γεμίζουν την πινιάτα αξίζουν; Γιατί μου φαίνονται κάπως "ψεύτικα"..Εγώ την πρώτη την είχα γεμίσει με καραμέλες, μπαλόνια, confetti και ζαχαρωτά!

Link to comment
Share on other sites

Κατα τυχη ειδα πινιατες και αξεσουαρ στο http://www.perfectparty.gr οποια ενδιαφερεται να παει να δει και οι τιμες δεν ειναι και απαγορευτικες βεβαια δε ξερω τι εχουνε στο εσωτερικο και εαν εχουνε.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

το σαββατο σε παρτυ που πηγαμε ειχε πινατα η οποια εκτος απο τα κλασικα καραμελες, μπαλονια ειχε μεσα και κατι μικρα ζωακια σαν αυτα που εχει στο μουστακα σε κουτακια. χωρις να ειναι καθολου αξιας αρεσε πολυ στα παιδακια γιατι τους εμεινε κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας στο τλεος του μηνα εχουμε τα γεννελια στα διδυμακια μου ( γινομαστε 3 χρονων )

και θα ηθελα τα φωτα σας για να κατασξευασω μια πινιατα

1. οδηγιες κατασκευης

2. με τι να την γεμισω

3. πως θα την σπασουν στο παρτυ τα παιδια

 

Εχω ακουσει για την πινιατα και τιε επιτυχιες της αλλα δεν γνωριζω τιποτα για αυτην

 

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Προχειρα σου βαζω ενα βιντεακι και οδηγίες στα Αγγλικα να πάρεις μια ιδεα Ελπίζω να βοηθησει ;)

http://www.howcast.com/videos/168683-How-To-Make-a-Pinata

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

γεια σας στο τλεος του μηνα εχουμε τα γεννελια στα διδυμακια μου ( γινομαστε 3 χρονων )

και θα ηθελα τα φωτα σας για να κατασξευασω μια πινιατα

1. οδηγιες κατασκευης

2. με τι να την γεμισω

3. πως θα την σπασουν στο παρτυ τα παιδια

 

Εχω ακουσει για την πινιατα και τιε επιτυχιες της αλλα δεν γνωριζω τιποτα για αυτην

 

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Ισως σε βοηθησει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Προχειρα σου βαζω ενα βιντεακι και οδηγίες στα Αγγλικα να πάρεις μια ιδεα Ελπίζω να βοηθησει ;)

http://www.howcast.com/videos/168683-How-To-Make-a-Pinata

 

 

σε ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και πιο ευκολος τροπος να κανεις μια πινιατα

Με χαρτονι απο κουτες κόλλα ψαλίδι και μπολικο γκοφρε χαρτι

Κοιτα εδω να δεις

Είναι λιγοτερο μπελαλίδικο από τον τρόπο με το μπαλόνι

Το δείχνει αρκετα αναλυτικα

Θα εχεις κάποιο θέμα ; τι σχημα θες να εχει η πινιατα ;;

 

http://atsecondstreet.blogspot.com/2010/04/minnie-party-how-tos-part-1.html

 

Μπορεις να βαλεις μεσα ζελεδακια καραμελίτσες σοκολατακια (αναλογα την ηλικια των μικρών )

Μπορεις για να τη σπάσεις να χρησιμοποιησεις έναν μακρυ πλάστη ή ενα σκουποξυλο

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και πιο ευκολος τροπος να κανεις μια πινιατα

Με χαρτονι απο κουτες κόλλα ψαλίδι και μπολικο γκοφρε χαρτι

Κοιτα εδω να δεις

Είναι λιγοτερο μπελαλίδικο από τον τρόπο με το μπαλόνι

Το δείχνει αρκετα αναλυτικα

Θα εχεις κάποιο θέμα ; τι σχημα θες να εχει η πινιατα ;;

 

http://atsecondstreet.blogspot.com/2010/04/minnie-party-how-tos-part-1.html

 

Μπορεις να βαλεις μεσα ζελεδακια καραμελίτσες σοκολατακια (αναλογα την ηλικια των μικρών )

Μπορεις για να τη σπάσεις να χρησιμοποιησεις έναν μακρυ πλάστη ή ενα σκουποξυλο

 

 

 

σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια

 

οι τουρτες μας θα ειναι ενα φορτηγο για το αγορακι και η hello kity για το κοριτσακι

Σκεφτομαι η πινατα να ειναι κατι ουδετερο και αυτο που εχω σκεφτει ειναι ενα κομματι τουρτας - παστας με κερακια απο πανω

Δεχομαι ομως και αλλες ιδεες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...