Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοριτσια τσαμπα οι εξωσωματικεσ...


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια τι κανετε?ελπιζω να τα περνατε καλα...εγω παλι ετσι και ετσι...οπωσ ειχα αναφερει και στισ αναρτησεισ μου πιο πριν ειχα σχεδον 1,5 μηνα αιμοραγιεσ ανεξαιρετου αιτιολογιασ.αποφασισα να απυθυνθω σε καποιο γιατρο που μου ειχε συστησει ενα συγγενικο μου προσωπο.Ηκατασταση δεν πηγαινε αλλο ειχα εξαντληθει.Οταν επισκεφθηκα το ιατρειο του και μου πηρε συντομο ιστορικο μου εκανε υπερυχω και μου ειπε αυριο μπαινεισ χειρουργειο.λαπαροσκοπηση,υστεροσκοπηση,σαλπιγγογραφια.ευρηματα ενδομητριωση συμφησεισ στη δεξια σαλπιγγα ντριλινγκ οωθηκων ,μου εκανε γιατι ηταν πολυ διογκωμενεσ και συμφησεισ στο σκολικοειδιτη απο τισ απροσεκτεσ κινησεισ τισ ωοληψιασ.θα μου κοψει την περιοδο με αρβεκαπ την περιοδο..και τοσεσ εξωσωματικεσ τσαμπα και βερεσε γιατι το χωραφι δεν ηταν γονιμο και οτι εμβρυα και να βαζαμε στραφι θα πηγαιναν,οπωσ και πηγαν.....τοσα χρονια με κοροιδευαν και δεν μου εκαναν μια λαπαροσκοπηση να δουν τι εχω.καλα να ναι ο γιατροσ που μου ανοιξε τα ματια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι αυτοι οι ¨δηθεν " συμπονετικοι γιατροι μονο πως θα εισπραξουν ενδιαφερονται! οχι ολοι φυσικα αλλα πολλοι!!!! ποσες κοπελες χωρις να εχουν προβλημα τις στελνουν σε εξωσωματικες. εγω ξερω στο περιβαλλον μου 2!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω στεναχωρεθει παρα πολυ μ αυτο το θεμα οτι ολοι ειναι του συμφεροντοσ.μπορει να ποναω εξωτερικα λιγακι αλλα ηδη νοιωθω πολυ καλα στα εσωτερικα οργανα.....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως πρεπει και εμεις να προσπαθουμε να ενημερωνομαστε για το τι παιζει,η αληθεια ειναι οτι parents εμενα με βοηθησε πολυ,εμαθα εξετασεις που θα επρεπε να εχω κανει και φυσικα μετα τις ζητησα απο τον γιατρο και εμαθα πραγματα .Αλλα αλλες κοπελες που δεν μπαινουν στο Internet απο που να παρουν πληροφοριες και ανταλλαγη αποψεων πανω σε αυτο το θεμα??

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

και γω απο το παρεντσ ενημερωθηκα αλλιωσ δεν θα ηξερα τι μου γινεται αλλλα τωρα εμαθα τι γινεται επιτελουσ.τωρα δεν θα παω σε αλλο γιατρο θα κανω την εξωσωματικη μου κατα τον ιανουαριο με φλεβαρη σ σθυτον το γιατρο που μου την εκανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα!

όταν ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα, ξέρεις πως να το αντιμετωπίσεις και να το καταπολεμήσεις. Γι'αυτό να είσαι αισιόδοξη και σύντομα να μας πείς τα ευχάριστα!

 

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι του χρονου να εχεις ενα η δυο μωρακια στην αγκαλια σου !ολα αυτα που γραφεις εγω τα εκανα πριν ξεκινησω την πρωτη εξωσωματικη και driler ωοθηκων και καυτηριασμο την λιγη ενδομητριωση που υπηρχε αλλα μου ανοιξε λιγο και τον τραχηλο μαλιστα μου ειπε οτι αν θελουμε να ξερουμε που βαδιζουμε γιατι ειχα περιοδο μονο με χαπια πρεπει να κανουμε και λαπαροσκοπιση και υστεροσκοπιση αλλα η αποφαση ηταν δικη μου κανονικα ολες πρεπει ετσι να ξεκιναμε και να εχουμε σωστη πληροφοριση......

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι του χρονου να εχεις ενα η δυο μωρακια στην αγκαλια σου !ολα αυτα που γραφεις εγω τα εκανα πριν ξεκινησω την πρωτη εξωσωματικη και driler ωοθηκων και καυτηριασμο την λιγη ενδομητριωση που υπηρχε αλλα μου ανοιξε λιγο και τον τραχηλο μαλιστα μου ειπε οτι αν θελουμε να ξερουμε που βαδιζουμε γιατι ειχα περιοδο μονο με χαπια πρεπει να κανουμε και λαπαροσκοπιση και υστεροσκοπιση αλλα η αποφαση ηταν δικη μου κανονικα ολες πρεπει ετσι να ξεκιναμε και να εχουμε σωστη πληροφοριση......
και γω θα πρεπε να κανω ολα αυτα πριν ξεκινησω να κανω εξωσωματικεσ 5 αλλα επεσα σε σαινια γιατρουσ.μεχρι και συμφηση στο σκολικοειδιτη ειχα απο λαθοσ τσιμπημα στην ωοληψια.και πολυ ταλαιπωρημενεσ ωοθηκεσ λογω των προσπαθειων
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω θα πρεπε να κανω ολα αυτα πριν ξεκινησω να κανω εξωσωματικεσ 5 αλλα επεσα σε σαινια γιατρουσ.μεχρι και συμφηση στο σκολικοειδιτη ειχα απο λαθοσ τσιμπημα στην ωοληψια.και πολυ ταλαιπωρημενεσ ωοθηκεσ λογω των προσπαθειων

 

Γεια σας κορίτσια. Τονια να σε ρωτήσω μετά από πόσες εξωσωματικές έκανες λαπαροσκόπηση? Εγώ έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές. Ένας γυναικολόγος μου είπε να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση πριν πάω σε τρίτη προσπάθεια ενώ ο γιατρός της εξωσωματικής μου είπε ότι δεν χρειάζεται... τι να κάνω? νιώθω ότι είμαι εν πορτοφόλι..

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι ας γινει και ετσι...;)

 

ποτε δεν ξερεις!

εχω συνάδελφο που προσπαθούσαν πολλά χρόνια, ειχαν κανει 5 εξωσωματικές χωρίς επιτυχία και άπειρες εξετάσεις συμβατότητας, dna και ό,τι άλλο κυκλοφορούσε στην "αγορά". Τελικά η κοπέλα έμεινε εγκυος φυσιολογικά, πριν λίγες μέρες χρονισε το μωράκι τους.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Τονια να σε ρωτήσω μετά από πόσες εξωσωματικές έκανες λαπαροσκόπηση? Εγώ έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές. Ένας γυναικολόγος μου είπε να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση πριν πάω σε τρίτη προσπάθεια ενώ ο γιατρός της εξωσωματικής μου είπε ότι δεν χρειάζεται... τι να κάνω? νιώθω ότι είμαι εν πορτοφόλι..
καλη σου μερα μετα απο 5 εξωσωματικεσ εκανα και μετα απο απειρεσ εξετασεισ που δεν μου εβρισκαν τιποτα απολυτωσ.εγω μετα απο τοση κοροιδια πηγα σε ενα γιατρο στην αθηνα που δεν εχει σχεση με εξωσωματικεσ και μου ειπε οτι πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση διαγνωστικη για να δουμε τι συμβαινει.εχα 1,5 μηνα αιμοραγιεσ και δε σταματουσε...τωρα μου εκοψε την περιοδο για 4 μηνεσ.γνωμη μου καντο με κλειστα ματια.εγω εκανα ολα σε μια επεμβαση,λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση και σαλλπιγγογραφια.και γω το ειχα προτεινει στο γιατρο που μοπυ κανε εξωσωματικη αλλα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται.τα συμπερασματα δικα σασ!!!ηθελε να πηγαινω και να ξαναπηγαινω να μου παιρνει τα λεφτα.οτι θεσ να με ρωτησεισ στειλε μηνυμα
Link to comment
Share on other sites

τονια,

σε καταλαβαίνω απόλυτα....μετα από αρκετες εξωσωματικές, 3 απόβολες αυτόματες, χιλιάδες εξετάσεις και χρήμα...η απάντηση ήταν ότι είμαι άτυχη...Όπως καταλαβαίνεις άρχισα να εκνευρίζομαι και αποφάσισα να αλλάξω για άλλη μια φορά γιατρό...Δεν ξέρω αν θα κάνω παιδί αλλά ο γιατρός μου τώρα ήταν ο μοναδικός που προβληματίστηκε και δεν πήρε τις τόσες αποτυχημένες προσπάθειες αψήφιστα. Μου έκανε υστεροσκόπηση και βρήκε τη μισή μήτρα κολλημένη με συμφήσεις και με καθαρισε...τώρα πια έχω και κανονική ροή στην περίοδο...Επίσης καμπύλη ινσουλίνης όχι πολύ καλή πέρνω και τα glucophage. Έλεγα στον άλλο γιατρό ότι δεν έχω καλή ροή και δεν έδινε σημασία, τον ρώταγα για το ζάχαρο και μου έλεγε δεν είσαι χοντρή!!! Υποτίθεται ότι μου έκανε και υστεροσκόπηση αλλά πολύ βιαστική χωρίς νάρκωση και μου είπε ότι ήμουνα o.k. Το αποτέλεσμα πρέπει οι τρεις τελευταίες εξωσωματικές να τις έκανα τσάμπα. Πως να εμφυτευτεί το έμβρυο όταν η μισή μήτρα δεν λειτουργεί!!!! Τον Σεπτέμβριο θα προσπαθήσω με τα κατεψυγμένα μου και ελπίζω μήπως τελειώσει το μαρτυριό μου εδώ....

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ξερεις!

εχω συνάδελφο που προσπαθούσαν πολλά χρόνια, ειχαν κανει 5 εξωσωματικές χωρίς επιτυχία και άπειρες εξετάσεις συμβατότητας, dna και ό,τι άλλο κυκλοφορούσε στην "αγορά". Τελικά η κοπέλα έμεινε εγκυος φυσιολογικά, πριν λίγες μέρες χρονισε το μωράκι τους.

να σε ρωτησω κατι?τι προβλημα ειχανε οι ανθρωποι?σοβαρο?εμενα εχει ο συζυγοσ?λετε ρε κοριτσια να γινει ενα θαυμα και να μεινω φυσιολογικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τονια,

σε καταλαβαίνω απόλυτα....μετα από αρκετες εξωσωματικές, 3 απόβολες αυτόματες, χιλιάδες εξετάσεις και χρήμα...η απάντηση ήταν ότι είμαι άτυχη...Όπως καταλαβαίνεις άρχισα να εκνευρίζομαι και αποφάσισα να αλλάξω για άλλη μια φορά γιατρό...Δεν ξέρω αν θα κάνω παιδί αλλά ο γιατρός μου τώρα ήταν ο μοναδικός που προβληματίστηκε και δεν πήρε τις τόσες αποτυχημένες προσπάθειες αψήφιστα. Μου έκανε υστεροσκόπηση και βρήκε τη μισή μήτρα κολλημένη με συμφήσεις και με καθαρισε...τώρα πια έχω και κανονική ροή στην περίοδο...Επίσης καμπύλη ινσουλίνης όχι πολύ καλή πέρνω και τα glucophage. Έλεγα στον άλλο γιατρό ότι δεν έχω καλή ροή και δεν έδινε σημασία, τον ρώταγα για το ζάχαρο και μου έλεγε δεν είσαι χοντρή!!! Υποτίθεται ότι μου έκανε και υστεροσκόπηση αλλά πολύ βιαστική χωρίς νάρκωση και μου είπε ότι ήμουνα o.k. Το αποτέλεσμα πρέπει οι τρεις τελευταίες εξωσωματικές να τις έκανα τσάμπα. Πως να εμφυτευτεί το έμβρυο όταν η μισή μήτρα δεν λειτουργεί!!!! Τον Σεπτέμβριο θα προσπαθήσω με τα κατεψυγμένα μου και ελπίζω μήπως τελειώσει το μαρτυριό μου εδώ....

 

chris chris η καμπυλη σου τι τιμες ειχε;

 

εγω εχω αντιδραστικη υπογλυκαιμια με πολυ χαμηλο ζαχαρο αλλα κανενας γιατρος δε με χει ενημερωσει να παρω γλουκοφαζ

εχω ρωτησει 1 εξωσωματικο, το γυναικολογο μου,1 ανοσολογο , 2 διαβητολογους και εναν ενδοκρινολογο!!! που αλλου να απευθυνθω;;;;;;ελεος! δε ξερω τι αλλο να κανω.

 

τονια ενα χαμηλο σπερμοδιαγραμμα εφοσον δεν ειναι αζωοσπερμικο παντα εχει πιθανοτητες να δωσει συλληψη, αν οι σαλπιγγες ειναι διαβατες!:-P

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι?τι προβλημα ειχανε οι ανθρωποι?σοβαρο?εμενα εχει ο συζυγοσ?λετε ρε κοριτσια να γινει ενα θαυμα και να μεινω φυσιολογικα?

 

o σύζυγος είχε χαμηλη κινητικότητα σπέρματος και η κοπέλα ειχε μη διαβατές σάλπιγγες (δεν θυμαμαι ακριβώς τι ειχε δειξει η σαλπιγγογραφία, πάντως οι σάλπιγγές της ήταν -υποτίθεται- κλειστές)

sorry δεν ξερω ακριβώς την ορολογία, αλλά αυτό ήταν το πρόβλημά τους σε γενικές γραμμές

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

chris chris η καμπυλη σου τι τιμες ειχε;

 

εγω εχω αντιδραστικη υπογλυκαιμια με πολυ χαμηλο ζαχαρο αλλα κανενας γιατρος δε με χει ενημερωσει να παρω γλουκοφαζ

εχω ρωτησει 1 εξωσωματικο, το γυναικολογο μου,1 ανοσολογο , 2 διαβητολογους και εναν ενδοκρινολογο!!! που αλλου να απευθυνθω;;;;;;ελεος! δε ξερω τι αλλο να κανω.

 

τονια ενα χαμηλο σπερμοδιαγραμμα εφοσον δεν ειναι αζωοσπερμικο παντα εχει πιθανοτητες να δωσει συλληψη, αν οι σαλπιγγες ειναι διαβατες!:-P

 

Δεν θυμάμαι καθόλου τις τιμές...από ότι έχω καταλάβει δεν ήταν πολύ χάλια αλλά επειδή έχει αποδειχθεί ότι τις γυναίκες με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών τις βοηθάει πολύ το glucophage γι΄αυτό μου το έδωσε. Γενικά έχει παρατηρηθεί ότι μειώνει τις αποβολές...αλλοι γιατροί το δίνουν και άλλοι όχι....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω εχω πολυκυστικεσ και αντισταση στην ινσουλινη ο γιατροσ που εκανε τη λαπαροσκοπηση μου ειπε οτι δε χρειαζεται να παρω το γκλουκοφαζ.με το κοψιμο τησ περιοδου θα φτιαξει το συστημα...καλο θα ειναι να γινεται η λαπαροσκοπηση πριν αλλα σημασια που μασ δινουν οι γιατροι...καρκινακι πωσ εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους και πάλι, βρε παιδιά ποσό κοστίζει η λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση περίπου. Είμαι από νησί και εδώ σε ιδιωτική κλινική μου είπαν 3,500 ευροπουλα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους και πάλι, βρε παιδιά ποσό κοστίζει η λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση περίπου. Είμαι από νησί και εδώ σε ιδιωτική κλινική μου είπαν 3,500 ευροπουλα....
ολα αυτα που εκανα και μια διανυκτερευση στο ρεα πληρωσα 4200.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους και πάλι, βρε παιδιά ποσό κοστίζει η λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση περίπου. Είμαι από νησί και εδώ σε ιδιωτική κλινική μου είπαν 3,500 ευροπουλα....

 

Εχει αρκετο καιρο να μπω στο καφε.....

Λοιπον εμενα η λαμπαροσκοπηση και η διανυχτερευση μια μερα στην κλινικη μου στοιχισε περιπου 3000 ευρω..στην Κυπρο αυτο...απλα για να συγκρινετε τις τιμες...

Δεν με νοιαζει βεβαια γιατι ηταν καθοριστικη η εξεταση αυτη ,βρηκαμε πολλα προβληματα τα οποια διορθωσαμε και τωρα εχω στα χερια μου ενα μωρακι 3 μηνων...χαλαλι

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

να το χαιρεσαι να σου ζησει.ειχατε προβληματα και με το σπερμα?

Tονια ευχαριστω πολυ...

Το σπερμα ηταν με 60%κινητικοτητα που αν και οχι τελειο δεν ηταν και ασχημο...

Με τα προβληματα που τελικα ανακαλυψαμε σε εμενα και 100% να ηταν το σπερμα......θα μας εμενε η προσπαθεια.

Με την λαμπαροσκοπηση ο γιατρος μου βρηκε ενδομητριωση και διαφραγμα στην μητρα καθως επισης και κυστες στις ωοθηκες.Οι σαλπιγγες ηταν μια χαρα.Οποταν με την επέμβαση διορθωθηκαν και καθαριστικαν όλα.

Βεβαια ο γιατρος προτεινε να κανουμε σπερματεγχυση 3 μηνες μετα την επεμβαση για να μην ταλαιπωρηθουμε και απο το μικροπροβλημα στο σπερμα.Εχοντας οντως ταλαιπωρηθει με ολα αυτα για 3 χρονια ειπα αμεσως ναι και ετσι πετυχε και με την πρωτη προσπαθεια.Τωρα η κορουλλα μου ειναι 3 μηνων και ολα ειναι μια χαρα....

Ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια.

Μια συμβουλη...Πηγαινετε απο την αρχη σε γιατρο με εμπειρια στην υπογονιμοτητα για να μην απογοητευεστε με τις αποτυχημενες θεραπειες που προτινουν οι απλοι γυναικολογοι...

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...