Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ''NUTRICIA ΚΡΕΜΑ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ''


BABY

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια. Εχω την εξης απορία :

μεχρις στιγμης στο μπεμπε μου δινω κρεμες ΓΙΩΤΗΣ και ειμαι απολυτα ικανοποιημενη. Ο παιδιατριος μου ειπε να του βαζω εναλλαξ με αυτες και την ''NUTRICIA ΚΡΕΜΑ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ'', επειδη ειναι η μονη αραβοσίτου λεει που δεν εχει ζαχαρη. Διαβασα τις οδηγιες και συμφωνα με αυτες για να φτιαξω κρεμα με 200 μλ νερό εβαλα 10 κουταλιες σκονη (αφου γραφει ότι ανακατευουμε 130 μλ με 6-7 κουταλιες σκονη). Η κρεμα όμως ηταν νερό :confused: Μόνο με το καλαμακι τρωγοτα.

Για να γινει κανονικη εβαλα 17 κουταλιες και παλι αραιη μου φαινοταν !:mad::mad:

Σας συμβαινει και εσας αυτό ? μηπως ετυχε το ''κουτι'' π.χ. κακης ποιότητας παρτίδα ? Πάντως ως πρός τίποτα δεν φαινοταν αλλοιωμένη η σκονη.

Ενω στις Γιωτης με την ανω δοσολογια βγαινει καλη και ισως προς πηκτη.

Μήπως υπαρχει καμια αλλη αραβοσιτου χωρις ζαχαρη και δεν το γνωριζει ο παιδιατρος :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσια. Εχω την εξης απορία :

μεχρις στιγμης στο μπεμπε μου δινω κρεμες ΓΙΩΤΗΣ και ειμαι απολυτα ικανοποιημενη. Ο παιδιατριος μου ειπε να του βαζω εναλλαξ με αυτες και την ''NUTRICIA ΚΡΕΜΑ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ'', επειδη ειναι η μονη αραβοσίτου λεει που δεν εχει ζαχαρη. Διαβασα τις οδηγιες και συμφωνα με αυτες για να φτιαξω κρεμα με 200 μλ νερό εβαλα 10 κουταλιες σκονη (αφου γραφει ότι ανακατευουμε 130 μλ με 6-7 κουταλιες σκονη). Η κρεμα όμως ηταν νερό :confused: Μόνο με το καλαμακι τρωγοτα.

Για να γινει κανονικη εβαλα 17 κουταλιες και παλι αραιη μου φαινοταν !:mad::mad:

Σας συμβαινει και εσας αυτό ? μηπως ετυχε το ''κουτι'' π.χ. κακης ποιότητας παρτίδα ? Πάντως ως πρός τίποτα δεν φαινοταν αλλοιωμένη η σκονη.

Ενω στις Γιωτης με την ανω δοσολογια βγαινει καλη και ισως προς πηκτη.

Μήπως υπαρχει καμια αλλη αραβοσιτου χωρις ζαχαρη και δεν το γνωριζει ο παιδιατρος :?:

ΒΑΒΥ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΟΥΤΑΛΙΑ,ΓΙΑΤΙ Κ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ...ΓΙΑ ΔΕΣΤΟ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΙΑ ΓΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ MILUPA....

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου τρώει εναλλάξ φαρίν λακτέ ΝΟΥΝΟΥ και Nutricia. Έχω και εγώ παρατηρήσει ότι στην ίδια ποσότητα νερού η Nutricia απαιτεί διπλάσια ποσότητα σκόνης για να πήξει. Μάλλον οφείλεται στην συγκεκριμένη μάρκα και όχι σε αλλοίωση της κρέμας γιατί εμείς έχουμε καταναλώσει πολλά κουτιά κρέμας και από τις δύο μάρκες οπότε δεν φταίει η συγκεκριμένη παρτίδα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια,στις κρεμες ποτε δεν μετρησα ml και μεζουρες.Παντα εβαζα νερο με το ματι και κρεμα τοσο ωστε να πηξει ικανοποιητικα,να μπορει να φαει το μωρο.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ βρε κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ενημερωση :lol:

λοιπον οντως λεει ''της σουπας'' κουταλια....

τωρα εξηγειται γιατι δεν ειχε μεσα μεζουρα, αλλα και με την μεζουρα της γιωτης παλι δουλεια δεν εκανα.....

η νουνου εχει ζαχαρη ??

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Ρούλα και εμένα μου είπε η παιδιάτρος ότι θα βάζεις τόσο ώστε να γίνεται κρεμούλα και να αρέσει και στο παιδί γιατί άλλα παιδιά την θέλουν ποιο αραιή και άλλα περισσότερο πηχτή. :)

Link to comment
Share on other sites

κατεληξα στην νουνου γιαυτον ακριβως το λογο

τις δοκιμασα ολες αλλα νουνου και παλι νουνου

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!!! Τις δοκίμασα όλες και κατέληξα στην Νουνού, γιατί διαλύεται καλύτερα από όλες και αρέσει και στην μικρή!!!

Να ρωτήσω κάτι, γιατί κάνετε αυτές τις εναλλαγές με τις κρέμες, είναι καλύτερα για το παιδί; Να ρωτήσω κι εγώ τον παιδίατρο μου αν πρέπει να εναλλάσω κι εγώ τις κρέμες!

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Ρούλα και εμένα μου είπε η παιδιάτρος ότι θα βάζεις τόσο ώστε να γίνεται κρεμούλα και να αρέσει και στο παιδί γιατί άλλα παιδιά την θέλουν ποιο αραιή και άλλα περισσότερο πηχτή. :)

 

Κι εγώ είμαι αυτής της άποψης. Πάντα ρίχνω νερό με το μάτι. Εν τω μεταξύ οι αραιές κρέμες δεν αρέσουν στον μικρούλη, ιδίως τωρα που έχει αρχίσει να κάνει προσπάθεις να φάει μόνος του, οπότε κάνω το μείγμα έστι ώστε να μη χύνεται από το κουτάλι.:wink:

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ!!! Τις δοκίμασα όλες και κατέληξα στην Νουνού, γιατί διαλύεται καλύτερα από όλες και αρέσει και στην μικρή!!!

Να ρωτήσω κάτι, γιατί κάνετε αυτές τις εναλλαγές με τις κρέμες, είναι καλύτερα για το παιδί; Να ρωτήσω κι εγώ τον παιδίατρο μου αν πρέπει να εναλλάσω κι εγώ τις κρέμες!

 

Εγώ κάνω εναλλαγή στις κρέμες για να έχει ερεθίσματα από πολλές γεύσεις και για να μην είναι μονότονο το φαγητό τρώγωντας συνεχώς την ίδια κρέμα. Ο παιδίατρος είναι σύμφωνος που τον ρώτησα. Δεν είναι απαραίτητο αλλά εγώ το κάνω για να τρώει πιο πρόθυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΜΦΩΝΩ!!! Τις δοκίμασα όλες και κατέληξα στην Νουνού, γιατί διαλύεται καλύτερα από όλες και αρέσει και στην μικρή!!!

Να ρωτήσω κάτι, γιατί κάνετε αυτές τις εναλλαγές με τις κρέμες, είναι καλύτερα για το παιδί; Να ρωτήσω κι εγώ τον παιδίατρο μου αν πρέπει να εναλλάσω κι εγώ τις κρέμες!

και εγω μαζι σας κοριτσια νουνου δινω αν και στην αρχη εδωσα και απο τις υπολοιπες μαρκες απλα η nutricia συγκεκριμενα μου φαινοτανε οτι γινεται πιο αραιη αλλα και στην γευση πιο γλυκια οπως και οταν την ανακατευα εκανε κρατς κρουτς μαλλον η ζαχαρη που εχει μεσα..ετσι κατεληξα στην νουνου και δινω φαριν λακτε σε εναλλαγη με την νουνου που εχει δημητριακα με μηλο μεσα!τα τρωει και τα δυο.:P:p:pαραβοσιτου πηρα μια φορα αλλα δεν την ειδα και πολυ θετικη την μπεμπα μου οποτε κατεληξα στις αλλες δυο που προανεφερα.:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

κ εγω νουνου,μια φορα εβαλα νουτριτσια κ παλι την εφαγε. οχι οτι εχει σημασια αλλα σε λιγο καιρο θα αλλαξουν οι συσκευασιες της γιατι απο οτι καταλαβα θελουν να προωθησουν το γαλα αλμυρον της νουτριτσια κ θα αλλαξει το κουτι ωστε να μοιαζει με του γαλικτος

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΥΝΟΥ FOR EVER. Δεν συγκρινετε με καμια αλλη ειδικα η ΝUTRICIA που ηταν απο τις πρωτες που δοκιμασαμε ηταν σκετο ζουμι. Αν δοκιμασατε τις κρεμες που τρωνε τα μωρα μας οι νουνου ειναι οι πιο νοστιμες. Βεβαια για να πω και την αληθεια δεν εχω αγορασει καμια κρεμα της milupa οποτε δεν ξερω να σας πω γι'αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου με κρέμες Nutricia ξεκίνησαν και όσες άλλες μάρκες και αν δοκίμασα δεν τις ήθελαν με τίποτα. Ακομη και σήμερα που είναι 18 μηνών το αγαπημένο τους απογευματινό γεύμα είναι ρυζάλευρο βανίλια της Nutricia. Κι εγώ ποτέ δεν πήγα με βάση τις δοσολογίες, με εξαίρεση τις 2-3 πρώτες φορές που έφτιαξα κρέμα. Με το μάτι την κρέμα, με το μάτι το νερό μέχρι να πήξει τόσο ώστε να αρέσει στις μικρές.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τις οδηγιες και συμφωνα με αυτες για να φτιαξω κρεμα με 200 μλ νερό εβαλα 10 κουταλιες σκονη (αφου γραφει ότι ανακατευουμε 130 μλ με 6-7 κουταλιες σκονη). Η κρεμα όμως ηταν νερό :confused: Μόνο με το καλαμακι τρωγοτα.

Για να γινει κανονικη εβαλα 17 κουταλιες και παλι αραιη μου φαινοταν !:mad::mad:

Σας συμβαινει και εσας αυτό ?

 

αυτο συμβαινει και με την milupa. Πρεπει να ριχνεις την σκονη οταν το νερο ειναι χλιαρο και ετοιμο για καταποση, ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΚΑΙΕΙ!!!Τοτε δεν πηζει με τιποτα δοκιμασε και θα με θυμηθεις

 

Κατα τη γνωμη μου-και του μωρου απο οτι δειχνουν τα γεγονοτα- η ρυζαλευρο βανιλια ειναι η νοστιμοτερη απο ολες. Η milupa ειναι αναλογη της nutricia, αλλα περιπου 1 ευρω και κατι φθηνοτερη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια ψαχνω την NOUNOU ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ και δεν την βρισκω πουθενά !

:confused:

εψαξα σε μαρινοπουλο βασιλοπουλο και ατλαντικ και τιποτα !! μα πως ειναι το κουτι ?? τι γραφει απεξω ???

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ψαχνω την NOUNOU ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ και δεν την βρισκω πουθενά !

:confused:

εψαξα σε μαρινοπουλο βασιλοπουλο και ατλαντικ και τιποτα !! μα πως ειναι το κουτι ?? τι γραφει απεξω ???[/Q

 

κοριτσια ξερει καμια σας ??? τι γινεται ρε παιδι μου, :mad::mad::mad:

ολων των ειδων εχει η ΝΟΥΝΟΥ εκτος απο αραβοσιτου ?????:(:(

πως ειναι αυτο το μουτι, τι γραφει απεξω ???:shock:

Link to comment
Share on other sites

Της νουνου λεει κρεμα βανιλια.

 

λεει νουνου βανιλια ανθος αραβοσιτου ?? αραβοσιτου νουνου δεν βρισκω...την βανιλια νουνου την εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

λεει νουνου βανιλια ανθος αραβοσιτου ?? αραβοσιτου νουνου δεν βρισκω...την βανιλια νουνου την εχω δει.

σου απαντησα και πιο επανω αλλα μαλλον δεν το ειδες..λεει το κουτι ανθος αραβοσιτου χωρις το βανιλια και το χρωμα κιτρινιζει ελαφρως απο οτι θυμαμαι..

Link to comment
Share on other sites

σου απαντησα και πιο επανω αλλα μαλλον δεν το ειδες..λεει το κουτι ανθος αραβοσιτου χωρις το βανιλια και το χρωμα κιτρινιζει ελαφρως απο οτι θυμαμαι..

 

οκ ευχαριστώ πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μια ερωτηση κοριτσια!! Η κρεμα νουνου και το ρυζαλευρο-βανιλια και η φαριν λακτε γραφει πισω οτι περιεχει κρυσταλικη ζαχαρη!!! Η νουτριτσια γραφει φρουκτοζη!!! Παρολαυτα η νουτριτσια στο γευμα δειχνει οτι εχει περισσοτερες θερμιδες απο τη νουνου!! Εγω νουνου χρησιμοποιω αλλα πηρα και τη νουτριτσια να τη δοκιμασω για τους λογους που ανεφερα.Μια φιλη μου εδινε στην μπεμπα της βιολογικο μουσλι σε σκονη ανακατεμενο με νερο αντι για την φαριν λακτε που δεν εχει καθολου ζαχαρη!!! Σημειωτεον οτι ο μπομπιρακος μου ειναι 7 μηνων και ζυγιζει 9,800κιλα!!!! Εχει δοκιμασει καμια τιποτα σε βιολογικο και χωρις ζαχαρη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...