Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέμα βάπτισης μαργαρίτα - καμία ιδέα;


elenitakis

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα μανούλες....

 

Βαφτίζω την κόρη μου του χρόνου την άνοιξη και θα μου άρεσε το θέμα της βάπτισης να είναι μαργαρίτα....

 

Μήπως έχετε καμία ιδέα για προσκλητήριο, μπουμπουνιέρα και στολισμό;

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχεις ρίξει καμμία ματιά στα τόπικ με τα καταστήματα και τις φωτογραφίες;; Κάπου είχα δει προσκλητήριο κομμένο λουλούδι με κύκλο στο κέντρο όπου έγραφε το κείμενο...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρίξει καμμία ματιά στα τόπικ με τα καταστήματα και τις φωτογραφίες;; Κάπου είχα δει προσκλητήριο κομμένο λουλούδι με κύκλο στο κέντρο όπου έγραφε το κείμενο...

 

Το έχω ξεψαχνίσει... Δύο μήνες τώρα διαβάζω το parents...

 

Εχω δει το συγκεκριμένο λουλούδι-προσκλητήριο και "παίζει" σαν ιδέα...

 

Δεν έχω πάει σε κανένα κατάστημα ακόμα γιατί δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στο τι ακριβώς θέλω... Το μόνο σίγουρα είναι ότι θέλω να φτιάξω οπωσδήποτε εγώ το προσκλητήριο γιατί έφτιαξα και της μεγάλης μου κόρης και θέλω να είμαι "δίκαιη" (χαχαχαχα)...

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ζωγραφίσεις μαργαριτούλες ή να βάλεις κάποιο παιδάκι να σου ζωγραφίσει και μετά να τις φωτογραφίσεις ή να τις σκανάρεις και να τις βάλεις για φόντο ή μπορντούρα στην πρόσκληση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ζωγραφίσεις μαργαριτούλες ή να βάλεις κάποιο παιδάκι να σου ζωγραφίσει και μετά να τις φωτογραφίσεις ή να τις σκανάρεις και να τις βάλεις για φόντο ή μπορντούρα στην πρόσκληση...

 

Ναι πολύ καλή ιδέα... Ευχαριστώ πολύ Micnat...Θα βάλω τη μεγάλη μου κόρη (5 ετών) να φτιάξει κάτι....

 

Επίσης σκέφτηκα αντί για βιβλίο ευχών να έχω φτιάξει μαργαρίτες χάρτινες (χοντρό χαρτί) σε διάφορα χρώματα με ξύλινο κοτσάνι (καλαμάκι από σουβλάκι) πάνω στις οποίες θα γράψουν οι καλεσμένοι την ευχή τους και αυτές να τις τοποθετούν σε ένα καλάθι σαν αυτά που μοιάζουν με κήπο που βάζουν τις μπουμπουνιέρες.... Τι λες?

 

Σκεφτόμουν επίσης το προσκλητήριο να είναι κάτι σε στυλ παραμυθιού αλλά μάλλον αυτό θα με δυσκολέψει πολύ.... Θα πρέπει να βρω μια ευχάριστη ιστορία με μαργαρίτα αρχικά, και να σκεφτώ πολύ και το θέμα βιβλιοδεσία του.... Μάλλον θα την ξεχάσω την ιδέα....

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό το site, ίσως κάτι να σου αρέσει...

 

http://inspyrus.gr/home.php

 

Το έχω δει αυτό το site και έχει πολύ ωραία πράγματα... Μπορώ να πω τα ωραιότερα που κυκλοφορούν στο internet....Βρήκα κάτι που μου άρεσε, τους έχω στείλει email αλλά δεν έχω απάντηση εδώ και 2 εβδομάδες... Θα περιμένω ακόμα λίγο μήπως και απαντήσουν....

 

Σε ευχαριστώ Μαμά Χριστίνα!!!

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, τώρα είδα πως έχεις και μεγάλη κορούλα :D

Η ιδέα σου για τις ευχές μου αρέσει πολύ!!! Το παραμύθι που λές, αν το έχεις σκεφτεί κάτσε γράψτο μη σου φύγει!!!! :lol:

Μπορείς να κάνεις όπως η Αγγελούδια καρτούλες με το κείμενο σε συνέχειες και να τις πιάσεις με κορδελίτσα για να φαίνεται σα βιβλιαράκι παραμυθιού...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέφτηκα αντί για βιβλίο ευχών να έχω φτιάξει μαργαρίτες χάρτινες (χοντρό χαρτί) σε διάφορα χρώματα με ξύλινο κοτσάνι (καλαμάκι από σουβλάκι) πάνω στις οποίες θα γράψουν οι καλεσμένοι την ευχή τους και αυτές να τις τοποθετούν σε ένα καλάθι σαν αυτά που μοιάζουν με κήπο που βάζουν τις μπουμπουνιέρες.... Τι λες?

 

 

Ίσως η καλύτερη ιδέα που έχω ακούσει για "βιβλίο ευχών", ΕΥΓΕ!!!!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέφτηκα αντί για βιβλίο ευχών να έχω φτιάξει μαργαρίτες χάρτινες (χοντρό χαρτί) σε διάφορα χρώματα με ξύλινο κοτσάνι (καλαμάκι από σουβλάκι) πάνω στις οποίες θα γράψουν οι καλεσμένοι την ευχή τους και αυτές να τις τοποθετούν σε ένα καλάθι σαν αυτά που μοιάζουν με κήπο που βάζουν τις μπουμπουνιέρες.... Τι λες?

 

 

Ίσως η καλύτερη ιδέα που έχω ακούσει για "βιβλίο ευχών", ΕΥΓΕ!!!!

 

Ευχαριστώ Μαμά Χριστίνα...

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο, τώρα είδα πως έχεις και μεγάλη κορούλα :D

Η ιδέα σου για τις ευχές μου αρέσει πολύ!!! Το παραμύθι που λές, αν το έχεις σκεφτεί κάτσε γράψτο μη σου φύγει!!!! :lol:

Μπορείς να κάνεις όπως η Αγγελούδια καρτούλες με το κείμενο σε συνέχειες και να τις πιάσεις με κορδελίτσα για να φαίνεται σα βιβλιαράκι παραμυθιού...

 

Σωστά... το θέμα είναι να μου έρθει η έμπνευση.... ίσως βάλω τη νονά να ασχοληθεί με αυτό που έχει καλή πένα.... Οπότε θα βάλω και εικονογράφηση σκαναρισμένες ζωγραφιές της μεγάλης....

.png .png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την μαργαρήτα προσκλητήριο την έχω δει και εγώ σε βάπτιση και είναι καταπλικτικη!αντι να έχει το κείμενο στην μέση μάλιστα είχε και απο λίγο σε καθε φύλο αρχίζοντας απο πάνω!δεν ξέω αν καταλαβατε :oops:

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μαριαλένα μου... το έχω δει και είναι όντως φανταστικό.... Αλλά πολύ χαρτοκοπτική δεν θέλει κάτι τέτοιο? Αν καταλήξω σε αυτό θα πρέπει να ξεκινήσω από τώρα..... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ....

.png .png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΠΕΡΣΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ. ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΠΟ ΤΑ TYPE CENTER. ΕΦΤΙΑΞΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΜΕ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΦΙΛΝΤΕΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΥΔΑΚΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΟ DIVA Ο ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΤΑ ΚΑΣΠΟ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΑΝ ΜΑΡΓΑΡΙΤΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΛΕΓΟΝΤΕ ΕΤΣΙ ΚΑΤΙ ΡΟΖ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΜΑΡΓΑΡΙΤΕΣ.

ζωη μου ειναι η κορη μου

Link to comment
Share on other sites

ααααα.... μάλλον εννοείς τις ζέρμπερες. Και εγώ τέτοιες θα βάλω γιατί εκείνη την εποχή μόνο τέτοιες "κυκλοφορούν".... Θα πάω μια βόλτα στο type center γιατί έχω ακούσει και από άλλους ότι έχουν ωραία πράγματα.... Σε ευχαριστώ...

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβερή ιδέα η μαργαρίτα ως θέμα ... μου βάλες ιδέες για την επόμενη βάφτιση που έρχεται :lol: ....

Τρελλαίνομαι για εκείνα τα δεντράκια θάμνους με τις μικρες μαργαριταρούλες που φαινονται σαν κεντημένες!!!

 

0464706.jpg

 

Μια ωραία ιδέα για μπομπονιέρες ειναι και τα γαλβανιζέ γλαστράκια με μαργαριτούλες μέσα φυτεμένες ... προυποθέτει βέβαια να ειναι εποχή τους ... αλήθεια πότε ειναι;;;

 

PAA365000037.jpg

 

Όπως και να έχει ... ότι και να διαλέξεις ... θα ναι πανέμορφο ...

 

73117643.jpg

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΤΙΣ ΖΕΡΜΠΕΡΕΣ ΕΛΕΓΑ. ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΕΣ. ΝΑ ΠΑΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟ DIVA ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΕΣ ΑΠΟ ΦΙΛΝΤΙΣΙ ΓΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ. ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ.

ζωη μου ειναι η κορη μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν κορίτσια το προσκλητήριο τελικά θα είναι παραμύθι...

Κάθησα και έγραψα ένα παραμύθι και τώρα μου μένει το εικαστικό μέρος...

Πού θα βρω σε clipart μαργαρίτες, πεταλούδα και νεράϊδα ή ραβδί νεράϊδας; Μην μου πείτε το κλασσικό google search γιατί το εξάντλησα....

.png .png
Link to comment
Share on other sites

http://office.microsoft.com/el-gr/clipart/results.aspx?qu=%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B1&sc=20

 

http://office.microsoft.com/el-gr/clipart/results.aspx?qu=%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%AC%CE%B9%CE%B4%CE%B1&sc=20

 

http://office.microsoft.com/el-gr/clipart/results.aspx?qu=%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%B4%CE%AF+&sc=20

 

και αύτα ...

τα κατεβάζεις και τα πάς στο word και μετα το μεγαλώνεις - μικρένεις όσο θές και το βάζεις στο παραμύθι σου..

καλές δημιουργείες...

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης σκέφτηκα αντί για βιβλίο ευχών να έχω φτιάξει μαργαρίτες χάρτινες (χοντρό χαρτί) σε διάφορα χρώματα με ξύλινο κοτσάνι (καλαμάκι από σουβλάκι) πάνω στις οποίες θα γράψουν οι καλεσμένοι την ευχή τους και αυτές να τις τοποθετούν σε ένα καλάθι σαν αυτά που μοιάζουν με κήπο που βάζουν τις μπουμπουνιέρες.... Τι λες?

Καταπληκτική ιδέα!!! Θα φαίνεται σαν ένα μικρός κήπος από μαργαρίτες. Αν δεν το κάνεις όμως βιβλίο ευχών, μπορεί κάλλιστα να γίνει προσκλητήριο. Με μία μαργαρίτα πάνω σε ξυλάκι, και τυλιγμένο χαρτάκι ριζόχαρτο με κορδελάκια και λουλουδάκια μαργαρίτες να κρέμονται.

Μαργαρίτες μπορείς να κάνεις και στο στολισμό της εκκλησίας (αν επιτρέπουν ) με ζέρμπερες στο χρώμα που θα είναι η βάπτιση, και στο στολισμό της τσάντας και της λαμπάδας.

Τώρα για μπομπο θα σκεφτώ και θα επανέλθω.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική ιδέα!!! Θα φαίνεται σαν ένα μικρός κήπος από μαργαρίτες. Αν δεν το κάνεις όμως βιβλίο ευχών, μπορεί κάλλιστα να γίνει προσκλητήριο. Με μία μαργαρίτα πάνω σε ξυλάκι, και τυλιγμένο χαρτάκι ριζόχαρτο με κορδελάκια και λουλουδάκια μαργαρίτες να κρέμονται.

Μαργαρίτες μπορείς να κάνεις και στο στολισμό της εκκλησίας (αν επιτρέπουν ) με ζέρμπερες στο χρώμα που θα είναι η βάπτιση, και στο στολισμό της τσάντας και της λαμπάδας.

Τώρα για μπομπο θα σκεφτώ και θα επανέλθω.

 

Stavroulitsa αυτή είναι η δεύτερη εναλλακτική μου σε περίπτωση που δεν μου "κάτσει" το παραμυθάκι... Πρέπει να βρω cliparts πέρα από αυτά που έχει το office (που έγραψαν τα κορίτσια)...

Και τι δεν θα έδινα να ήμουν γραφίστας!!!...χαχαχαχαχα....

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...