Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ!!ΚΡΕΜΕΣ ΞΑΝΑ; ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ;;;;


Recommended Posts

Εχω γραψει πολλες φορες για το θεμα που μας βασανιζει με τον γιο μας, και πολλες φιλες απο το site μου εχουν δωσει πολυτιμες λυσεις και συμβουλες που τις εχω εφαρμοσει αλλα δυστυχως δεν βλεπω φως στο τουνελ.

Ο μικρος μας ειναι 13 μηνων και το μονο που τρωει με ορεξη ειναι οι κρεμες.Δεν τρωει με τιποτα ουτε φρουτα ουτε φαγητο κανονικο, με οποιοδηποτε τροπο/κολπο/συνδυασμο μπορει να του τα δωσω. Τρωει 2-3 κουταλακια και μετα σφραγιζει το στομα, γυρναει και το προσωπο απο την αλλη και δεν τρωει. Μενει νηστικος ανετα, χωρις γκρινια μεχρι το επομενο γευμα που αν επιχειρησω να του δωσω ξανα κατι που δεν του αρεσει, ξαναμενει νηστικος!!

Εδω και 45 ημερες του ειχα κοψει εντελως την κρεμα με φρουτα που ετρωγε αντι της φρουτοκρεμας και την κρεμα με τα λαχανικα που ετρωγε αντι του μεσημεριανου παλιοτερα. Σε αυτη τη λυση (να του δινω δηλαδη αυτα που του αρεσουν ειχαμε καταληξει με την παιδιατρο οταν καποια στιγμη περιπου 10 μηνων εχασε βαρος).

Οταν πηρε λιγο τα πανω του και εντωμεταξυ χρονισε κιολας ειπα τερμα, πρεπει να φαει κανονικο φαγητο και το παλεψα για 45 μερες. Το αποτελεσμα ηταν αυτο που περιεγραψα παραπανω και να χασει ξανα βαρος. Το βαρος του ηταν 9200κγ οταν ηταν 11 μηνων και τωρα που ειναι 13,5 ειναι 8885!

Εχω απελπιστει τοσο πολυ που ειμαι ετοιμη να του ξαναδωσω κρεμες για λιγο καιρο, μηπως ξεχασει την αρνητικη διαθεση που εχει απεναντι στις υπολοιπες τροφες, παρει και λιγο βαρος και μετα απο λιγο τον ξαναπροσπαθησω.

Εχω τρομερο διλημμα... Η παιδιατρος μου λεει να μην σκαω, να του δινω αυτο που του αρεσει και καπου καπου να κανω προσπαθεια για φαγητο κανονικο, και οτι στην τελικη προκειμενου να μην τρωει τιποτα και να εχει τοσο αρνητικη διαθεση απεναντι στο φαγητο ειναι καλυτερο να τρωει ακομα και κρεμες αφου αυτες τις τρωει ευχαριστα.

Εσεις τι λετε; Εχω κανει οτι μπορειτε να φανταστειτε για να φαει... Απλα δεν τρωει αυτα που δεν του αρεσουν... Τι να κανω;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω δεν συμφωνω καθολου με αυτην τη λογικη,,,δηλαδη αν κοψει τις κρεμες γιατι θα φαει κατι αλλο υποχρεωτικα? επειδη θα πεινασει? χανει κατι δηλαδη που του αρεσει για να βρει κατι αλλο εκβιαστικα? το θεωρω τελειως λαθος σκεπτικο απορω αν στο ειπε και η παιδιατρος,,,,οταν το παιδι τρωει κατι το κραταμε με νυχια και με δοντια και σιγα σιγα προσπαθουμε να εισαγουμε αλλα πραγματα

 

σε καποια παιδια παιρνει πιο πολυ χρονο και λοιπον?

 

υπαρχουν παιδια που τρωνε για μεγαλα διατηματα μακαρονια με τυρι και τιποτε αλλο, τι πρεπει να κανουμε δηλαδη να τους το κοψουμε κι αυτο για να φανε μουσακα?

 

το παιδακι ειναι μικρουλι ακομα η γνωμη μου ξαναδωσε κρεμοφρουτοκρεμα κι οταν ειναι να φαει μεσημεριανο να τρωτε μαζι για να σε βλεπει να τρως κι εσενα αλλα πραγματα μπας και τα ζηλεψει

 

ειχα φιλη που σταμπιφτεκια αλεθε μπανανα για να την φαει,,,δεν εκοψε τις μπανανες

 

γαλα πινει? θηλαζει?

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοειται πως στο παιδακι σου θα δινεις οτι του αρεσει. Δεν θυμαμαι αν σου απαντησα σε προηγουμενο θεμα αλλα ενα θα σου πω γιατι σε βλεπω πολυ αγχωμενη, χαλαρωσε για να χαλαρωσει και το παιδι. Εκανα και εγω το λαθος να χανω τη ψυχραιμια μου και πιστεψε με δεν βοηθησε στην διατροφη του μικρου. Δεν ηθελε να φαει και οσο και να προσπαθουσα τιποτα. Μονο γαλα μεχρι 18 μηνων περιπου οποτε δωσε χρονο στο μικρο σου, δινε του το γαλατακι του, δωστου οτι του αρεσει και μην σκας, θα τα βρει αυτος με τον εαυτο του. Και μην επηρεαζεσαι απο αλλα παιδακια που ακους οτι τρωνε τα παντα κλπ ειναι μεγα λαθος. Το καθε παιδακι εχει τα δικα του θεματα οποτε χαλαρωσε!!!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την κοπέλα πιο πάνω!Και μένα η γνώμη μου είναι οτι απο τη στιγμή που του αρέσουν οι κρέμες να του δίνεις κρέμες!Δεν γίνεται τόσο μικρό παιδί να το αφήνεις νηστικό μόνο και μόνο για να φάει κάτι "υγιεινό".Αφού βλέπεις οτι δεν υποκύπτει σε αυτή την μέθοδο θα του δώσεις κρέμες.Δίαιτα του κάνεις???Αφου βλέπεις οτι χάνει βάρος!!!Κάποια στιγμή θα φάει και κανονικό φαί μην σκας όλα τα παιδιά κάποια στιγμή τρώνε!!Δεν θα φτάσει 5 χρονών και θα τρώει φαρίν λακτέ.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο μικρός nala!

Είναι πολύ δύσκολο για μια μαμά όταν το παιδί της δεν τρώει, το ξέρω! Πριν αποκτήσω κι εγώ παιδάκια θεωρούσα τις μαμάδες υστερικές με το φαγητό των παιδιών τους και έλεγα πάντα πως όταν γίνω μαμά θα έιμαι τελείως χαλαρή επειδή "όταν πεινάσει το παιδί θα φάει". Αλλά έλα που έγινα το ίδιο υστερική!;) Πρέπει να είναι μέρος του μητρικού ενστίκτου μάλλον...

 

Στο θέμα μας όμως.

Εγώ θα σου πρότεινα να βάζεις μικρές ποσότητες άλλου φαγητού (φρουτόκρεμα, αλεσμένα λαχανικά, κρέας, αυγό ό,τι τέλος πάντων υποτήθεται πως πρέπει να τρώει) μέσα στην κρέμα του, χωρίς να αλλιώνει πολύ τη γεύση, ώστε να πάρει τουλάχιστον λίγα από τα θρεπτικά συστατικά και τις βιταμίνες που χρειάζεται. Παράλληλα, αν έχει δοντάκια και μπορεί, μπορείς να του δίνεις και στερεή τροφή στο χέρι να τρώει μόνος του πχ ψωμάκι, τυρί, βρασμένο καρότο κλπ, γιατί μπορεί να μην του αρέσει η αλεσμένη τροφή και να συχαίνεται. Έτσι θα μάθει σιγά σιγά καινούριες γεύσεις με ευχάριστο τρόπο.

 

Και να ξέρεις, το παιδί "όταν πεινάσει θα φάει"!! ;)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μεγάλος μου ξεκίνησε να τρώει γύρω στα 2μιση μη σου πω 3! Μεχρι τότε δεν ανοιγε το στόμα του για κανένα λογο! Φρούτα;;; κρέμες;;;; λαχανικά;;; ΤΙΠΟΤΑ!!

Μόνο γάλα αλλά όταν λέμε γάλα κάθε γεύμα δυο ή τρια μπιμπερο 350αρια..

Ξαφνικα στο σταθμο εκει που μου λέγανε εφαγε μόνο ψωμάκι μου είπανε εφαγε το μισο και σιγα σιγα το εφαγε όλο .... Τώρα πολλές φορές τρωει και δυο πιάτα!!!

Και τώρα έχω το μικρόοοοο που ευτυχως δεν είναι τόοοσο δυσκολος ωστόσο δεν τρωει με τίποτα το μεσημεριανο ότι και να είναι αυτό ...-

Κάνε υπομονή και δίνε στο παιδί ότι του αρεσει σιγα σιγά θα δεις που θα φαει απόλα είναι μικρούλι ακόμα!

Μας πιάνει η υστερία ομως καταφέρνουμε τα αντιθετα αποτελέσματα !!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν παιδια που τρωνε για μεγαλα διατηματα μακαρονια με τυρι και τιποτε αλλο, τι πρεπει να κανουμε δηλαδη να τους το κοψουμε κι αυτο για να φανε μουσακα?

 

εμενα τρωει καθε μερα μακαρονια με τυρι. ουτε εχει παθει κατι αλλα δε θελει να τρωει και πολλα αλλα...πιτες, τυροπιτες, τυρι, μακαρονια...το κρεας πχ ουτε να το δει. η γιαγια τη βαζει κατω και τη ταιζει κρεας με λαχανικα με τα χιλια ζορια με ιστοριες και παραμυθια και κανει 10 ωρες αλλα κατι τρωει. εγω παλι δε θελω να τη πιεζει αλλα δε με ενοχλει και πολυ αλλιως δε θα τρωγε ποτε κρεας δε της αρεσει. καποτε θα φαει, αν δεν εχει θεμα με τις εξετασεις αιματος ας πουμε τοτε ας μη τα πιεζουμε. (εμενα ειχε σιδηρο στο οριο γιαυτο επιτρεπω στη γιαγια ν ατη ζοριζει που και που)....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια... Να ξερατε ποσο καλο μου εκαναν οι απαντησεις σας... Κλαιω ολη μερα σημερα.... Δεν εχει φαει σχεδον τιποτα σημερα... Διαβαζοντας τις απαντησεις σας ανακουφιστηκα καπως. Πηρα λοιπον την αποφαση μετα απο πολυ σκεψη, συζητηση, αγχος, κουραση και ενα τεραστιο κομπο στο στομαχι μου καθε φορα που ξεκιναω να το ταισω οτι απο αυριο θα του δινω αυτα που του αρεσουν, θα του προσφερω παντα και την εναλλακτικη του κανονικου φαγητου και αν προτιμαει κρεμα, κρεμα... Τι να κανω αλλο; Απο το να γινω μια μαμα που το παιδακι της θα με κοιταει με μισο ματι σε λιγο και θα λεει απο μεσα του "δε μας παρατας ρε μανα κι εσυ και το κουταλακι σου", καλυτερα να φαει κρεμες για λιγο ακομα... Νιωθω τοσο ασχημα που τον εχω πιεσει τοσες μερες να φαει το σωστο, που στο τελος εχασα την ουσια. Οτι ειναι ενα πλασματακι που το μονο που ζηταει ειναι την αγαπη μου και να το σεβομαι. Εγω μονο τον αγαπω... Ειναι προφανες οτι δεν τον σεβαστηκα τοσο καιρο, προσπαθωντας για το καλο του παντα να του επιβαλλω αυτο που θεωρειται σωστο. Κοντεψα να χασω την επαφη με το παιδι μου προκειμενου να φαει μπροκολα και καροτα!

Συγνωμη για το μακρυ ποστ, αλλα νιωθω απιστευτες τυψεις, και ειχα την αναγκη να τα πω καπου που νιωθω οτι μπορουν να με καταλαβουν.

Link to comment
Share on other sites

γαλα πινει? θηλαζει?

 

Γάλα πινει, οχι με φανατισμο κι αυτο. Δηλαδη 180μλ το πρωι και αυτο σε περιπου 30 λεπτα, αρχιζει σταματαει, κανουμε διαλλειματα, και μετα απο κανενα μισαωρο το τελειωνει.

Το ιδιο και το βραδυ που θα πιει 210μλ με τον ιδιο ρυθμο.

Σημερα πχ ειχε να φαει απο το μεσημερι που εφαγε 2 πηρουνιες μακαρονακι με τα 1000 ζορια, το απογευμα 2 κουταλακια γιαουρτι, και το βραδυ με το ζορι ηπιε 150μλ!!

Κατα τ' αλλα, παιζει περπαταει γελαει κοιμαται ειναι πολυ χαρουμενος, κοινωνικος, δεν δειχνει να τον ενοχλει κατι αλλο παρα μονο η ωρα του φαγητου!

Link to comment
Share on other sites

Τι ενοεις με τις "κρεμες"? μπισκοτοκρεμα ή πουρε? Αν το φαγητο ειναι πολυ αλεσμενο και ρευστο (σε υφη κρεμας) θα φαει πχ μοσχαρι και λαχανικα?

Αν βαλεις μια κουταλια μπισκοτοκρεμα στο μοσχαρι με τα λαχανικα θα το φαει?

(η μπισκοτοκρεμα για χαρη ευκολιας - δεν ξερω τι ρεμες κυκοφορουν στην ελλαδα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nala μου θα συμφωνήσω κι εγώ με τα κορίτσια, το άγχος δεν βοηθάει και τα παιδιά είναι πανέξυπνα και τα "πιάνουν" αυτά..Μην κάνεις το λάθος να δημιουργήσεις "θέμα" γύρω από το φαγητό γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να διαιωνίσεις την κατάσταση - την οποία προσωπικά βρίσκω φυσιολογική. Ο γιος σου απλά έχει ισχυρή προσωπικότητα :-) Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι όσο μπορείτε να τρώτε όλοι μαζί οικογενειακώς, αυτό είναι καλό για διάφορους λόγους..Βάζε του κανονικά το φαγητό της ημέρας μπροστά του, κάποια στιγμή θα τον πιάσει η περιέργεια να δοκιμάσει. Μέχρι τότε κρέμα, γιατί όχι; Θυμάμαι μια άλλη μαμά εδώ στο φόρουμ που είχε γράψει ότι η κόρης της έφτασε 2 χρονών και έπινε μόνο γάλα και μια μέρα ζήτησε μπριζόλα που έτρωγαν οι ίδιοι στο τραπέζι..Ε, αυτό ήταν :-D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Τι ενοεις με τις "κρεμες"? μπισκοτοκρεμα ή πουρε? Αν το φαγητο ειναι πολυ αλεσμενο και ρευστο (σε υφη κρεμας) θα φαει πχ μοσχαρι και λαχανικα?

Αν βαλεις μια κουταλια μπισκοτοκρεμα στο μοσχαρι με τα λαχανικα θα το φαει?

(η μπισκοτοκρεμα για χαρη ευκολιας - δεν ξερω τι ρεμες κυκοφορουν στην ελλαδα)

 

Φαριν λακτε, ρυζαλευρο με λαχανικα, τετοιες κρεμες. Εχω επιχειρησει να του βαλω στην κρεμα λιγο φρουτο και δεν θα τη φαει αλλα και στην αλλη το ρυζαλευρο με τα λαχανικα του εχω βαλει μεσα και λιγο κρεας με λαχανικα αλεσμενο και παλι δεν την εφαγε. Και ψαρι δοκιμασα και κοτοπουλο, και μονο ενα λαχανικο, και κανονικο φαγητο (πχ φασολακια λαδερα) αλεσμενο αλλα και κανονικα να του το κρυψω μεσα αλλα το καταλαβαινει και δεν τρωει ουτε αυτο αλλα μετα τσαντιζεται και δεν τρωει τιποτα ακομα κι αν του φτιαξω καινουρια κρεμα ή γαλα!

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν παινει το κολπο γιατι εμενα πχ εχουν προβλημα με την υφη.. Πχ στον μικρο μεχρι προσφατα τα διναμε πολυ αλεσμενα (πιτσα και πατατες τιγανητες τρωει χωρις προβλημα)...

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λες και ειδικά από το γεγονός ότι αν καταλάβει ότι πας να τον ξεγελάσεις μετά δεν τρώει ούτε την κρέμα, φαίνεται ότι το παιδί ίσως και να αντιδρά στην πίεση και να μην τρώει από άρνηση περισσότερο και λιγότερο από προτίμηση... Πάρτο αλλιώς! Χαλάρωσε τελείως!

 

Και όταν τρώει την κρέμα, προσπάθησε να τρως κάτι από φαγητό παράλληλα εσύ και να λες "μμμμμ, τι νόστιμο".... Αρχικά δε θα σου δώσει καμια σημασία, είναι σίγουρο. Αν το κάνεις όμως συστηματικά, κάποια στιγμή θα του κινήσεις την περιέργεια και θα δοκιμάσει... Κάθε φορά που θα τρώει την κρέμα, θα λες ότι πεινάς κι εσύ και θα τρως κάτι σαν ξελιγωμένη όμως!!! :lol:

 

Μην πιέζεις άλλο πάντως, μάλλον στην περίπτωσή του φέρνεις το αντίθετο αποτέλεσμα. Πέρα από ένα "μήπως θες να δοκιμάσεις λίγο;" μην πιέσεις άλλο πια...

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια... Να ξερατε ποσο καλο μου εκαναν οι απαντησεις σας... Κλαιω ολη μερα σημερα.... Δεν εχει φαει σχεδον τιποτα σημερα... Διαβαζοντας τις απαντησεις σας ανακουφιστηκα καπως. Πηρα λοιπον την αποφαση μετα απο πολυ σκεψη, συζητηση, αγχος, κουραση και ενα τεραστιο κομπο στο στομαχι μου καθε φορα που ξεκιναω να το ταισω οτι απο αυριο θα του δινω αυτα που του αρεσουν, θα του προσφερω παντα και την εναλλακτικη του κανονικου φαγητου και αν προτιμαει κρεμα, κρεμα... Τι να κανω αλλο; Απο το να γινω μια μαμα που το παιδακι της θα με κοιταει με μισο ματι σε λιγο και θα λεει απο μεσα του "δε μας παρατας ρε μανα κι εσυ και το κουταλακι σου", καλυτερα να φαει κρεμες για λιγο ακομα... Νιωθω τοσο ασχημα που τον εχω πιεσει τοσες μερες να φαει το σωστο, που στο τελος εχασα την ουσια. Οτι ειναι ενα πλασματακι που το μονο που ζηταει ειναι την αγαπη μου και να το σεβομαι. Εγω μονο τον αγαπω... Ειναι προφανες οτι δεν τον σεβαστηκα τοσο καιρο, προσπαθωντας για το καλο του παντα να του επιβαλλω αυτο που θεωρειται σωστο. Κοντεψα να χασω την επαφη με το παιδι μου προκειμενου να φαει μπροκολα και καροτα!

Συγνωμη για το μακρυ ποστ, αλλα νιωθω απιστευτες τυψεις, και ειχα την αναγκη να τα πω καπου που νιωθω οτι μπορουν να με καταλαβουν.

 

Eίσαι πολλή γλυκιά μαμά. Σπάνια συναντώ γυναίκες που αντιμετωπίζουν τα παιδιά τους σαν ανεξάρτητες προσωπικότητες. Μπράβο σου! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nala μου νομίζω ότι πρέπει να τον αφήσεις ελεύθερο να τρώει αυτό που θέλει και απλά αυτό που λές και εσύ να του δίνεις την επιλογή και για κάτι άλλο. Εμένα για ένα μηνα ζούσε μόνο με τραχανά. Και τώρα όχι ότι είμαστε του φαγητού αλλά κάτι μπορεί να κουτσοφάει. Πάντως σε κάποια στιγμή που δεν πήγαινε άλλο με το φαγητό του, τον έβαζα στο τραπέζι μαζί μας και έτρωγε κάτι. Τις κρέμες τις τρώει με όρεξη? Δηλαδή το καθαρίζει το πιάτο του γρήγορα?

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα nala....Επειδή έχω περάσει αντίστοιχο πρόβλημα, η δική μας παιδίατρος είχε συμβουλεύσει να δίνω στο παιδί να τρώει αυτό που θέλει. Δηλαδή απ΄ το να μένει νηστικός, ας φάει π.χ. κρέμα. Ή αν δε θέλει φαγητό σε κομματάκια ας το τρώει νιανια μέχρι όσο θέλει. Γενικά είναι της άποψης ότι όλα αυτά είναι "φεγγάρια" που περνάνε τα παιδιά και καλό είναι να μην τα πιέζουμε.

 

Τώρα, όσον αφορά το φαγητό (το μεσημεριανό). Αφού δεν το τρώει με την καμία, τουλάχιστον προσπάθησε μήπως φάει στο ζουμάκι που έχεις βράσει κρέας ή ψαράκι ή κοτόπουλο λίγο ζυμαρικό (αστράκι, πεπονάκι) ή τραχανά. Ή ακόμα και σκέτο ζουμάκι μερικές κουταλίτσες. Έτσι, θα πάρει και κάποια θρεπτικά συστατικά από το βραστό και ας φάει και ό,τι άλλο του κάνει κέφι. Κατά τα άλλα, υπομονή και όχι πίεση....φέρνει αντίθετο αποτέλεσμα.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

το καθε παιδι εχει τα δικα του, εμενα 16 μηνων και μολις 10 κιλα, δεν τρωει φρουτα,,,τα ελιωνα σε γιαουρτι που του αρεσε κι ετσι τα ετρωγε,,,,τωρα ουτε που να βλεπει το γιαουρτι

εκοψε το γιαουρτι, δεν του αρεσουν οι κρεμες,,τρωει μονο φαγητο 2 φορες την ημερα το οποιο αν δεν ειναι ανακατεμενο σε κριθαρακι δεν το τρωει,και θηλαζει

 

κατα την παιδιατρο ειναι λιγο αλλα δεν θελει τιποτε αλλο,,,το πρωει δεν θελει να φαει τιποτα, βεβαια θηλαζει τη νυχτα 2/3φορες, ασε μεγαλη τραγωδια, τρωει το μεσημερι καλη ποσοτητα, το απογευμα θηλαζει και κανενα κριτσινι και το βραδυ φαγητο παλι μεγαλη ποσοτητα,πριν κοιμηθει ξαναθηλαζει

 

παρατηρησα οτι του αρεσουν τα φαγητα των μεγαλων με σαλτσουλες τυρια περιεργα, κρεμμυδια, στο φαγητο εχω παντα και λαχανικα τα οποιο τα λιωνα στο κριθαρακι και απο πανω βαζω πχ τον κυμα επισης του αρεσει το τοστ με τυρακι να ειναι ομως μαλακουλι

 

καθε μανα παει ψαχνοντας,,,ειχα φιλη που εφτιαχνε μπιφτεκια στα οποια αλεθε και μπανανα για να τα φαει,,,,,,το ανηψακι μου τωρα ειναι 4 ετων και επι 3 μηνες

ετρωγε μονο κρεμες και πολυ γαλα,,, του περασε

 

ολα αυτα στα λεω για να τα ακουω και εγω οταν αγχωνομαι, υπαρχουν και μερες δυσκολες που μονο θηλαζει,,,μετα επανερχεται

 

ασε να σε οδηγησει το παιδι δειξε της εμπιστοσυνη,,,κι εσυ απο διπλα να της προτεινεις νεες γαστρονομικες εξερευνησεις

 

με υπομονη και σεβασμο στα παιδια μας θα μεγαλωσουν και θα ειναι αυτονομα..και προς θεου δεν παμε να τα ξεγελασουμε γιατι ετσι τα υποτιμαμε

 

εγω αυτες τι ημερες του δινω φαρμακα για την κοιλια,,στην αρχη τσιριζε,, η γιαγια του αρχισε να του λεει να νερακι ειναι κι αυτος ουρλιαζε,,,εγω εκατσα και του εξηγησα ακριβως τι ειναι και γιατι του το δινω και απο τοτε συνεργαζεται τελεια

 

πιστευω οτι μας αγχωνουν πολυ οι παιδιατροι, ομως εσυ εισαι η μαμα κι εσυ θα βρεις τον τροπο

 

εχεις τη σκεψη και την συμπαρασταση ολων εδω μεσα κουραγιο ολοι λιγο πολυ τα ιδια περναμε

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια... Να ξερατε ποσο καλο μου εκαναν οι απαντησεις σας... Κλαιω ολη μερα σημερα.... Δεν εχει φαει σχεδον τιποτα σημερα... Διαβαζοντας τις απαντησεις σας ανακουφιστηκα καπως. Πηρα λοιπον την αποφαση μετα απο πολυ σκεψη, συζητηση, αγχος, κουραση και ενα τεραστιο κομπο στο στομαχι μου καθε φορα που ξεκιναω να το ταισω οτι απο αυριο θα του δινω αυτα που του αρεσουν, θα του προσφερω παντα και την εναλλακτικη του κανονικου φαγητου και αν προτιμαει κρεμα, κρεμα... Τι να κανω αλλο; Απο το να γινω μια μαμα που το παιδακι της θα με κοιταει με μισο ματι σε λιγο και θα λεει απο μεσα του "δε μας παρατας ρε μανα κι εσυ και το κουταλακι σου", καλυτερα να φαει κρεμες για λιγο ακομα... Νιωθω τοσο ασχημα που τον εχω πιεσει τοσες μερες να φαει το σωστο, που στο τελος εχασα την ουσια. Οτι ειναι ενα πλασματακι που το μονο που ζηταει ειναι την αγαπη μου και να το σεβομαι. Εγω μονο τον αγαπω... Ειναι προφανες οτι δεν τον σεβαστηκα τοσο καιρο, προσπαθωντας για το καλο του παντα να του επιβαλλω αυτο που θεωρειται σωστο. Κοντεψα να χασω την επαφη με το παιδι μου προκειμενου να φαει μπροκολα και καροτα!

Συγνωμη για το μακρυ ποστ, αλλα νιωθω απιστευτες τυψεις, και ειχα την αναγκη να τα πω καπου που νιωθω οτι μπορουν να με καταλαβουν.

 

Περασαμε δυσκολα. Η κορη μου φοβερα ΔΥΣΚΟΛΟ παιδι στο φαι. Δεν ετρωγε ΟΥΤΕ κανονικο φαι ΟΥΤΕ κρεμμες. Ηθελε μονο γιαουρτι και γαλα. Αυτα μονο ετρωγε με κεφι. Τα υπολοιπα με 1000 κολπα. Ειχε φτασει 2 χρονων και ηταν αδυνατη αρκετα.....της επεφταν τα ρουχα ολα. Και στα 2 και κατι μου λεει μια κοπελα 'αστην να φαει μονη της. Το φαι μπροστα της και αστην. Και οταν δεν θελει αλλο παρτο'......ειπα να το δοκιμασω. Στην αρχη δεν ετρωγε. 3 κουταλιες. Αλλα μολις τελειωνε το επερνα και εφευγα. Κρατησε 1 μηνα και κατι αυτη η δουλεια. ΜΟλις ειδε οτι ΔΕΝ αγχωνομαι με το φαι της ηταν λες και αλλαξε το παιδι. Ισως φταιει και οτι μεγαλωσε. Τωρα στα 2.5 τρωει απο ΟΛΑ. Αλλαξε ολη η νοοτροπια. Περιττο να πω δε, οτι απο τοτε που ΔΕΝ την ζοριζω ΠΗΡΕ κιλα και ηρθε και τσουπωσε........οσο παραλογο και αν σου ακουγεται. Σταματα να τον ζοριζεις εντελως και δινε του ΟΣΟ θελει.......

 

ΥΓ: Απλα προσεχε την λογικη του 'αν δεν σου αρεσει αυτο σου δινω αυτο που σου αρεσει. Δεν συμφωνω μαζι της για τον λογο του οτι αργοτερα θα σου ζηταει πατατακια και αυτο θα πρεπει να του δινεις γιατι ετσι θα εχει μαθει. Προτιμω την λογικη αυτο εχει ματια μου φαε ΟΣΟ θες απο αυτο και μετα κατι αλλο οταν πεινασεις παλι'. Βεβαια μιας και εχετε θεμα βαρους πρπει να του δωσεις κρεμμες μιας και ΜΟΝΟ αυτο τρωει, αλλα οταν θα μεγαλωσει λιγο γιατι ειναι ακομα πολυ μικρος σπασε αυτο το κατεστημενο μην σας βγει αναποδα αργοτερα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι πολλή γλυκιά μαμά. Σπάνια συναντώ γυναίκες που αντιμετωπίζουν τα παιδιά τους σαν ανεξάρτητες προσωπικότητες. Μπράβο σου! :)

 

σ'ευχαριστω που το βλεπεις ετσι και μου το λες κιολας γιατι εγω αυτον τον καιρο νιωθω περισσοτερο μαμά προς αποφυγην!! Να εισαι καλά πάντως, μου κανει καλό γιατι απο τυψεις τιποτε αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Τις κρέμες τις τρώει με όρεξη? Δηλαδή το καθαρίζει το πιάτο του γρήγορα?

 

Σ'ευχαριστω κι εσενα kiki και να σου ζησει! Τις κρέμες τις τσακιζει τις περισσοτερες φορες... Δηλαδη σε 5-10 λεπτα το πολυ εχουμε τελειωσει περιπου 150-170 γραμμ. μαξιμουμ. Αρα το παιδάκι μου δεν νομιζω οτι ειναι το κλασσικο λιγοφαγο παιδακι, αλλά μαλλον παιδακι με αποψη!!

Link to comment
Share on other sites

Σε οοοοοολες τις κοπελες που μου απαντησαν με τοσο γλυκο τροπο ενα μεγαααααααλο μεγααααλο ευχαριστω. Πραγματικα με κανατε κι ενιωσα καλυτερα κι ελπιζω συντομα να βρουμε κι εμεις το δρομο μας!!

Να ειστε ολες καλα, να χαιρεστε τα ζουζουνια σας κι εδω θα ειμαστε να τα λεμε!!

Σας φιλω ολες, να ξερετε οτι ειλικρινα με συγκινησατε με τα λογια σας και το ενδιαφερον σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...