Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απειρες κενώσεις, ακόμη και με το φτέρνισμα-βοήθεια!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

το μωράκι μου είναι 2 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Από την αρχή κάνει άπειρες κενώσεις (μπορεί και 30 τη μέρα). Της "φεύγουν" ακόμη και με το βήχα ή το φτάρνισμα. Το αποτέλεσμα είναι να κλαίει μονίμως και να συγκαίγεται συνέχεια, ενώ εμείς αλλάζουμε πάνα κάθε τέταρτο. Η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου. Εχουμε παέι σε διάφορους γιατρούς, αλλά επειδή η μικρή βάζει πολύ βάρος, κανένας δεν ασχολειται. Είμαι έτοιμη να παρατήσω το θηλασμό, αν και δεν θέλω. Οποιαδήποτε βοήθεια, ανεκτίμητη!

 

Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωράκι! Μπράβο για την απόφασή σου να θηλάσεις :)

 

Από όσα έχω διαβάσει, πουθενά δεν αναφέρεται οτι ο θηλασμός ενοχοποιείται για τη συχνότητα των κενώσεων: αν είναι χρώματος πορτοκαλί, με κόκκους τότε όλα είναι τέλεια. Αν είναι πράσινες, τότε υπάρχει υπερπαραγωγή που μπορεί να ρυθμιστεί.

 

Μια πρακτική - σωτήρια κατά τη γνώμη μου - συμβουλή: στην αλλαγή πάνας, βάζε αγνό ελαιόλαδο και όχι τις συνήθεις κρέμες. Θα βοηθήσει στην ενυδάτωση του δέρματος και θα απαλύνει το αίσθημα φλόγωσης που νιώθει το μωράκι. Είμαι βέβαιη οτι θα δεις εξαιρετικό αποτέλεσμα.

 

Όποτε προλάβεις, μας λες τα νέα σας.

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

sevas, να σου ζήσει!

Απάντησε αν θέλεις στις ερωτήσεις αυτές http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962 ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα, και περιέγραψε με περισσότερες λεπτομέρειες τις κενώσεις, το χρώμα τους, την υφή τους, αν είναι εκκρηκτικές, αν έχουν αφρό, αν το μωρό δείχνει να πονάει, γενικά ό,τι θεωρείς εσύ ότι αξίζει να αναφερθεί! Μπορεί να είναι υπερπαραγωγή όπως είπε η Ηρώ, μπορεί να είναι κάποια δυσανεξία του μωρού σε κάτι που τρως εσύ... δώσε μας λίγο περισσότερα στοιχεία!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

 

Το χρώμα τις περισσότερες φορές είναι πορτοκαλί με σποράκια, αρκετά νερουλά ωστόσο. Σπάνια (όπως αυτες τις μέρες) είναι πράσινα. Τρώει περίπου ανά τρίωρο για περίπου 12 λεπτά από τον ένα μαστό κάθε φορά. Πονάει τις περισσότερες φορές που τα κάνει και ειδικά το πρωί κλαίει πολύ. Πολλές φορές βγαίνουν με τέτοια ταχύτητα, που δεν προλαβαίνουμε να φυλαχτούμε. Δεν μπορούμε να την αλλάξουμε ξύπνια, γιατί κλαίει και τα "πετάει", οπότε θέλουμε 5 πάνες τη φορά. Το βάρος της είναι 6 κιλά και είναι 2 μηνών ακριβώς. Είχα κόψει για ένα διάστημα τα γαλακτοκομικά, αλλά δεν άλλαξε τιποτα :(

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα οτι ακριβως λογω της καταστασης ειναι που δεν πρεπει να κοψεις το θηλασμο.

Βοηθαει να καθαριζει καλυτερα το εντερο του μωρου σου και συντομα θα δεις βελτιωση.

Οι γιατροι δεν ασχοληθηκαν γιατι δεν υπαρχει κανενα προβλημα να σου λυσουν, εκτος απο το οικονομικο με τοσες πανες.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όμως Κασσιανή τα προβλήματα είναι πολλά: το μωρό δεν κοιμάται επειδή το αλλάζουμε συνέχεια, κλαίει συνέχεια από κούραση και τσούξιμο στον πωπό. Εμείς δεν κοιμόμαστε γιατί την αλλάζουμε συνέχεια, δε μπορούμε να βγούμε από το σπίτι γιατί θέλει άλλαγμα κάθε τέταρτο. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και πάλι, και ελπιζω να περάσει σύντομα το μαρτύριο που ζει το μωρό μας.

Link to comment
Share on other sites

Η μητερες συνηθως ξερουν αν κατι δεν παει καλα και ας λενε αντιθετα οι ιατροι. Για να επιμενεις, μαλλον κατι οντως δεν παει καλα.

Υπαρχει περιπτωση η μικρη να ειναι αλλεργικη ή να την πειραζει σε αλλο πραγμα που τρως εσυ, οπως ωμα λαχανικα ? Οταν θηλαζα, ο μικρος μου δεν αντεχε οταν εγω ετρωγα σαλατες....Τις ειχα κοψει εντελως. Ο θηλασμος απο μονος του δεν πιστευω να πειραζει, αντιθετως ειναι καλυτερο για τα εντερακια της.

Παντως τοσες κενωσεις την ημερα (καθε τεταρτο!) ειναι παρα πολλες. Καλα κανεις και επιμενεις στο να βρειτε τι την πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Η μητερες συνηθως ξερουν αν κατι δεν παει καλα και ας λενε αντιθετα οι ιατροι. Για να επιμενεις, μαλλον κατι οντως δεν παει καλα.

Υπαρχει περιπτωση η μικρη να ειναι αλλεργικη ή να την πειραζει σε αλλο πραγμα που τρως εσυ, οπως ωμα λαχανικα ? Οταν θηλαζα, ο μικρος μου δεν αντεχε οταν εγω ετρωγα σαλατες....Τις ειχα κοψει εντελως. Ο θηλασμος απο μονος του δεν πιστευω να πειραζει, αντιθετως ειναι καλυτερο για τα εντερακια της.

Παντως τοσες κενωσεις την ημερα (καθε τεταρτο!) ειναι παρα πολλες. Καλα κανεις και επιμενεις στο να βρειτε τι την πειραζει.

 

Θα συμφωνησω με τα παραπανω.

Αλλαξε τη διατροφη σου πχ κοψε για λιγο καιρο τα γαλακτοκομικα ή τους χυμους αν πινεις και δες πως παει.

Απλα ηθελα να σου πω οτι δεν υπαρχει σωνει και ντε οργανικο προβλημα που δεν βρισκουν και κατα τη γνωμη μου το ξενο γαλα απλα θα επιβαρυνει το εντερο του μωρυ πολυ περισσοτερο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν θήλιαζα μου είχε πει η μαία και η παιδίατρος να κόψω πορτοκαλιά, μπάμιες, φράουλες, ωμές σαλάτες και σε περίπτωση που δω ότι πειράζει το μωρό και μαγειρεμένα λαχανικά (όντως τον πείραζαν τα φασολάκια) και γενικά λαχανικά που είχαν σπόρια μικρά γιατί μπορεί να προκαλούσαν εντερικά προβλήματα ή πονάκια στο μωρό!

Έλεγξε την διατροφή σου λίγο και μην κόψεις το θηλασμό.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια όλες για τις συμβουλές σας. Προσπαθώ να κάνω μία ισορροπημένη διατροφή, αποφεύγοντας τα κραυγαλέα του θηλασμού, όπως πορτοκάλια, ακτινίδια, όσπρια κ.τ.λ. Θα κόψω τα λαχανικά σε πρώτη φάση, και βλέπουμε. Αλήθεια, αλλάζοντας κάτι στη διατροφή, μετά από πόσες μέρες βλέπουμε αν υπάρχει διαφορά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...