Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΙΡΕΤΑΩ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΩ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ


Recommended Posts

Καλημερα και παλι σε ολες και σε ολους ,

εχω καποιες απορειες σχετικα με τον κωνσταντινο μου . Τωρα σε 3 μερες θα κλεισει τους 11 μηνες και θα μπει στους 12 .

Ειναι ενα χαρουμενο παιδακι , που γελαει , κλαιει , τσιριζει , φοβαται , διχνει πλεον τα συναισθηματα του με αγκαλιτσες κτλ κτλ . Ομως ακομα δεν χαιρεταει , δεν χτυπαει παλαμακια και δεν στελνει φιλακια . Εσας σε ποια ηλικια τα αρχησανε ολα αυτα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα και παλι σε ολες και σε ολους ,

εχω καποιες απορειες σχετικα με τον κωνσταντινο μου . Τωρα σε 3 μερες θα κλεισει τους 11 μηνες και θα μπει στους 12 .

Ειναι ενα χαρουμενο παιδακι , που γελαει , κλαιει , τσιριζει , φοβαται , διχνει πλεον τα συναισθηματα του με αγκαλιτσες κτλ κτλ . Ομως ακομα δεν χαιρεταει , δεν χτυπαει παλαμακια και δεν στελνει φιλακια . Εσας σε ποια ηλικια τα αρχησανε ολα αυτα ?

 

Και μένα πολύ αργότερα τα έκανε. Και να μην σου πω ότι έχει κανα 2 μήνες που τα κάνειπλεόν συνειδητά. Μην αγχώνεσαι θα τα κανει.

.png
Link to comment
Share on other sites

grafistria όπως έχουμε ξαναπεί το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης, μην αγχώνεσαι θα δεις ότι θα τα κάνει όλα μαζί και δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

grafistria όπως έχουμε ξαναπεί το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης, μην αγχώνεσαι θα δεις ότι θα τα κάνει όλα μαζί και δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου!!!!!

 

συμφωνω :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ! Η ΜΠΕΠΜΑ ΜΟΥ Π.Χ. ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΤΗΣ ΛΕΣ ΚΑΝΕ ΠΑΚΙΑ Κ ΧΤΥΠΑ, ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ, ΣΤΟΥΣ 7 ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕΣ ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΟΥΣΕ! ΕΠΙΣΗΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ Κ ΦΙΛΑΚΙΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ ΑΚΟΜΑ... ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟΥΣ...ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΔΟΝΤΙΑ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝ! ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια το αγχος θα το εχουμε μεχρι να γινουν τα μωρα μας ανεξαρτητα ατομα εμενα η μικρη παλαμακια χτυπουσε απο 7 μηνων φιλακια αρχισε εδω και 2 μηνες να στελνει και να δινει στα μαγουλα.(μαγικη στιγμη για καθε γονιο ε? :D ) εγω ανησυχω ισως αδικα γιατι λεει μονο μαμα, μπαμπα οποτε θελει ντα ντα, νανι, μαμ. συνηθως ανασφαλεια μας προκαλουν οι συγκρισεις στη δικη μου περιπτωση η πεθερουλα μου λεει συνεχως τα κατορθωματα της μεγαλης εγγονης (απο την κορη της.) εχουν 8 μηνες διαφορα με τη δικη μου. δεν λεει να καταλαβει οτι 8 μηνες ειναι μεγαλη διαφορα σε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε παλαμακια γυρω στους 12 μηνες και γεια κανα μηνα μετα. Λεμε μονο μαμα και ναι. Περπατησαμε ομως 10 μηνων. Συνηθως τα παιδια που περπατανε νωρις μιλουν αργοτερα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

κουκλες καλημερα και παλι , τωρα καταφερα να ξαναμπω , ο μικρουλης μας μαλλον βγαζει το 7ο δοντακι και ηταν συνεχεια με ενα ουααααα στο στομα αμα τολμουσα και εφευγα απο το δωματιο για να παω ας πουμε στην τουαλετα , ευτυχως παιζει με τον μπαμπακα του σημερα σαββατο στο δωματιο του .

Εχετε δικιο , απλως ψυλοαχγωθηκα μωρε διοτι σε ολα τα βιβλια διαβαζα οτι σε ηλικια 10 μηνων αρχηζουνε να τα κανουνε αυτα , εν παση περιπτωση ισως δεν θα επρεπε να εχουμε και τοσο εμπιστοσυνη σε οτι λενε τα βιβλια . Ευχαριστω και να σας ζησουνε τα ζουνακια σας φιλακιααααααα

Link to comment
Share on other sites

Η Μάγια άρχισε να χαιρετάει και παλαμάκια 9 μηνών και φιλάκια 11 μηνών. Μαμα, μπαμπά μαμ, νάνι τα λέει από 9 μηνών.. 10 μηνών Μάμα (το ονομά της) παπάκι, παππου γιαγια τοτο (Μυρτώ η αδερφή μου), μπαμα (μπαλα) , τσιντιδα (τσιμπιδακι), κουμπα (κουμπακι), κουτά (κουτάλι) κτλ...Μίλησε πάαααρα πολύ γρήγορα και τώρα πλέον συνεννοήσαι λιγάκι. Τα χριστούγεννα είπε για πρώτη φορά μία φράση (συνδυασμό λέξεων): Μπαμπά, γάια (μπαμπα γάλα) Και πλέον είναι παπαγάλος ! :lol::lol: Της λές πόσο χρονών είσαι? σου λέει "ένα" και δείχνει με το δακτυλάκι της.... Και προσπαθεί να επαναλάβει όποια λέξη και να της πεις... Καθημερινά εμπλουτίζει το λεξιλόγιο της!Χρησιμοποιεί το ναι και το όχι συνειδητά (το όχι μόλις άρχισε). Είναι σχεδόν τρομακτικό, το πόσο εύκολα μαθαίνει (τι σου είναι το καθαρό μυαλό ενός παιδιού ε?)

 

Σε αντίθεση με το περπάτημα που ενώ τα κατάφερε με τα χέρια μας πάλι πολύ μικρή (9 μηνών) ,δεν έχει "φύγει" ακόμα μόνη της...Ενώ προχωράει κανονικά και σταθερότατα, πάντα θέλει να μας κρατάει από το δάκτυλο εκτός αν ξεχαστεί ( :lol: που άμα το πάρι χαμπάρι τσαντίζεται!) και εκτός αν το κάνουμε για παιχνίδι (απο την καρέκλα στη μαμά και πάλι πίσω). Εχει μείνει στάσιμη σε αυτή τη φάση απο12μισι, 13 μηνών..... Αν επαιρνά τα βιβλία τοις μετριτοίς , θα έπρεπε να ανησυχώ πααααααρα πολύ!

 

Αλλά δεν το κάνω! Κάθε παιδί είναι πολυυυυυ ξεχωριστό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω πιστευω οτι καθε παιδι ειναι ξεχωριατο και με δικους του ρυθμους εμεις οι μαμαδες αγχωνομαστε. Ολα θελουμε να γινουν και γρηγορα. Αλλο μιλαει γρηγορα αλλο τρωει γρηγορα αλλο βγαζει γρηγορα δοντια αλλο περπαταει γρηγορα κ.α. Αν καποιο τα κανει όλα αυτο μαζι και γρηγορα μηπως είναι παιδι θαυμα; :lol: . Υπομονη και το κυριοτερο μην συγκρινουμε τα παιδακια με αλλα ουτε με τα βιβλια πιστευω ειναι το χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΕΙΑ?ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΠΕΠΕ?ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΧΙ ΚΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΟΝΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 6ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Η ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΥΛΑΕΙ ΚΛΠ...ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΠΛΑΝΤΑΞΑ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ...ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ?ΑΦΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ...ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ...ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ..ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΝΑ..ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΜΕΤΑΔΙΔΩ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Έλενα ηρέμησε και εγώ ασχολούμαι όλη μέρα με τον μικρό και ούτε εμένα τα κάνει αυτά.Με βλέπει γελάει που τα κάνω εγώ αλλά ούτε λόγος να τα κάνει μόνος του.Όλα θέλουν τον χρόνο τους.

 

Αν είσαι άχρηστη μάνα εσύ είμαι εξίσου άχρηστη και εγώ....θέλεις να κάνουμε κίνημα αφού είμαστε ήδη δύο άχρηστες μάνες;;;;; :lol::lol::lol::lol:

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Έλενα ηρέμησε και εγώ ασχολούμαι όλη μέρα με τον μικρό και ούτε εμένα τα κάνει αυτά.Με βλέπει γελάει που τα κάνω εγώ αλλά ούτε λόγος να τα κάνει μόνος του.Όλα θέλουν τον χρόνο τους.

 

Αν είσαι άχρηστη μάνα εσύ είμαι εξίσου άχρηστη και εγώ....θέλεις να κάνουμε κίνημα αφού είμαστε ήδη δύο άχρηστες μάνες;;;;; :lol::lol::lol::lol:

 

 

 

 

 

 

 

XANP θα τρελαθω...ελα να πιαστουμε χερι χερι...πολυ στενοχωριεμαι για ολα..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Βρε ηρέμησε είμαι σίγουρη ότι ο μικρός σου κάνει πράγματα άλλα που η εγγονή του δεν τα κάνει. Μην ακούς κανέναν όταν ο μικρός είναι έτοιμος θα τα κάνει όλα!!! Και να μη σε στενοχωρούν τέτοια άλλα έιναι τα προβλήματα που πρέπει να αναλλωνόμαστε!!!

 

Είμαι σίγουρη πως για τον γιο σου είσαι η καλύτερη μαμά του κόσμου :):)

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε ηρέμησε είμαι σίγουρη ότι ο μικρός σου κάνει πράγματα άλλα που η εγγονή του δεν τα κάνει. Μην ακούς κανέναν όταν ο μικρός είναι έτοιμος θα τα κάνει όλα!!! Και να μη σε στενοχωρούν τέτοια άλλα έιναι τα προβλήματα που πρέπει να αναλλωνόμαστε!!!

 

Είμαι σίγουρη πως για τον γιο σου είσαι η καλύτερη μαμά του κόσμου :):)

Άλλωστε μη μου πεις ότι δεν σε κοιτάζει μέσα στα μάτια και σου χαρίζει απλώχερα χαμόγελα;!!!

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

δεν κανει τιποτα φοβερα ταχυδακτυλουργικα αλλα ειναι πανεξυπνος..και τον λατρευω..τωρα ας τα κανει οποτε θελει τι αλλο να κανω πια...ασε που το μυαλο του ειναι μονο να δαγκωσει ,οταν του δειχνω το γεια η τα παλαμακια θελει να μου φαει τα χερια!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ελα Ιοκαστη μου , τωρα σε διαβασα και τα πηρα γιατι και εμενα μια θεια μου γυρναει και λεει στο μπεπμπη " δεν κανεις παλαμακια , μαλλον κανεις δεν σου τα μαθαινει " και τρελαθηκα ρε γμτ μου , ελεος δηλαδη . Ειναι απιστευτο να αφηνουμε 1-2 βλαμενους ανθρωπους να μας επηρεαζουνε και να μας στεναχωρουνε τοσο , και εγω απαρηγορητη ημουνα μετα , λεω μεσα μου ,"μην τυχων δεν κανω αυτα που πρεπει ?? μηπως εγω δεν του δειχνω τελικα ?? " αλλα και απο την αλλη σκεφτομαι οτι εγω ειμαι ολη μερα με το παιδι μου , ουτε τον αφηνω σε γιαγιαδες ουτε εργαζομαι αρα δεν εχει κανεις δικαιωμα να μου πει οτι δεν μαθαινω στο παιδι μου διαφορα πραγματα για την προοδο του οταν εχω αφησει ολη μου τη ζωη στην ακρη και ασχολουμε μονο μαζι του εχοντας κανει το παιδι μου ολοκληρη μου τη ζωη . Αυτο να σκεφτεσται κοριτσια και μην αφηνετε κανενα βλακα να σας κομπλεξαρει

Link to comment
Share on other sites

Ελα Ιοκαστη μου , τωρα σε διαβασα και τα πηρα γιατι και εμενα μια θεια μου γυρναει και λεει στο μπεπμπη " δεν κανεις παλαμακια , μαλλον κανεις δεν σου τα μαθαινει " και τρελαθηκα ρε γμτ μου , ελεος δηλαδη . Ειναι απιστευτο να αφηνουμε 1-2 βλαμενους ανθρωπους να μας επηρεαζουνε και να μας στεναχωρουνε τοσο , και εγω απαρηγορητη ημουνα μετα , λεω μεσα μου ,"μην τυχων δεν κανω αυτα που πρεπει ?? μηπως εγω δεν του δειχνω τελικα ?? " αλλα και απο την αλλη σκεφτομαι οτι εγω ειμαι ολη μερα με το παιδι μου , ουτε τον αφηνω σε γιαγιαδες ουτε εργαζομαι αρα δεν εχει κανεις δικαιωμα να μου πει οτι δεν μαθαινω στο παιδι μου διαφορα πραγματα για την προοδο του οταν εχω αφησει ολη μου τη ζωη στην ακρη και ασχολουμε μονο μαζι του εχοντας κανει το παιδι μου ολοκληρη μου τη ζωη . Αυτο να σκεφτεσται κοριτσια και μην αφηνετε κανενα βλακα να σας κομπλεξαρει

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ποσο σε καταλαβαινω δεν λεγεται...δεν δουλευω ολη μου η ενεργεια διοχετευεται στον γιο μου..γιατι να ερχονται καποιο και να με κανουν να αμφιβαλλω για το αν ειμαι σωστη μανα?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σωστή μάνα είναι όποια μαθαίνει στο παιδί της να χτυπάει παλαμάκια και να κάνει κουπεπέ;;;;;;;

Συγγνώμη αλλά εμένα είναι 8 μηνών και δεν έχω σκεφτεί ποτέ να της τα μάθω αυτά...από εκεί θα φανεί αν είναι έξυπνο το παιδί μου;;;πανέξυπνη είναι και το δείχνει με ένα σωρό άλλους τρόπους..την αγαπώ τρελά κι όλη μέρα μαζί της ασχολούμαι..έχω να της δείξω ένα σωρό άλλα ενδιαφέροντα πράγματα, όπως να ξεφυλλίζει βιβλία, να κοιτάζει εικόνες να παίζει με ένα σωρό έξυπνα-εκπαιδευτικά παιχνίδια..την επιβραβεύω για κάθε της κατόρθωμα και για κάθε της προσπάθεια και ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΠΕΠΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΤΥΠΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ :!::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σωστή μάνα είναι όποια μαθαίνει στο παιδί της να χτυπάει παλαμάκια και να κάνει κουπεπέ;;;;;;;

Συγγνώμη αλλά εμένα είναι 8 μηνών και δεν έχω σκεφτεί ποτέ να της τα μάθω αυτά...από εκεί θα φανεί αν είναι έξυπνο το παιδί μου;;;πανέξυπνη είναι και το δείχνει με ένα σωρό άλλους τρόπους..την αγαπώ τρελά κι όλη μέρα μαζί της ασχολούμαι..έχω να της δείξω ένα σωρό άλλα ενδιαφέροντα πράγματα, όπως να ξεφυλλίζει βιβλία, να κοιτάζει εικόνες να παίζει με ένα σωρό έξυπνα-εκπαιδευτικά παιχνίδια..την επιβραβεύω για κάθε της κατόρθωμα και για κάθε της προσπάθεια και ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΠΕΠΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΤΥΠΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ :!::!::!::!:

 

 

 

 

ΛΗΤΩ μου καλημερα καλα κανεις και δεν αισθανεσαι ασχημα που δεν χτυπαει παλαμακια η κουπεπε ,ουτε εγω ενιωθα χαλια αν και εγω του τα δειχνω δεν θελει προφανως να τα κανει.απλα εκνευριζομαι που ερχονται καποιοι και μου λενε ΤΙ?????ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ????????ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ...τοτε στενοχωριεμαι...πρωτη φορα ειμαι μανα δεν γινεται να μην ανυσηχω...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

όταν κάποια σας λέει.... τιιιιιιιιιιι το παιδί σου δεν κάνει αυτό??????? το δικό μου το κάνει!!!!!

 

εσείς να της απαντάτε ότι το δικό σας παιδί σας ψήνει καφέ και πλένει και τα πιάτα :lol::lol::lol:

 

 

ε μα έλεος πια με την κάθε μία ανταγωνιστική μαμά :P

Link to comment
Share on other sites

Άσε που όλη αυτή η φάση εμένα μου θυμίζει και λίγο τσίρκο...

 

Να μαθει το μωρό γρήγορα να κάνει παλαμάκια, κουπεπέ, να χαιρετάει και άλλα χαριτωμένα, έτσι ώστε στον κόσμο να έχουμε κάτι να δείχνουμε και να γελάνε.... σαν τα μαιμουδάκια του τσίρκου!

 

...ναι, δεν είχα άλλη δουλειά.... :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...