Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν παιρνει βαρος


Recommended Posts

Η κορουλα γεννηθηκε 3190 και 50,5 εκ.μεχρι τον 3ο μήνα έπαιρνε κανονικά βάρος και ύψος. Ηταν δηλαδή 60εκ. και 5300, τώρα ένα μήνα μετά ειναι 62 εκ και 5600 δηλαδή σε ένα μήνα πήρε μόνο 300γρ. η παιδίατρος είπε να μην ανησυχώ αφού δεν γκρινιάζει και ύψος πήρε κανονικά. Εδώ και ένα μήνα βγάζει γάλα καμμια φορά αλλά κάναμε υπέρηχο για ΓΟΠ και βγήκε αρνητικός. Την θηλάζω αποκλειστικά και από πάνες καλά πάμε, 2-3 φορές σίγουρα κακάκια και 3-4 πάνες τσισάκια, το βράδυ κοιμάται 12-8 το πρωί συνεχόμενα. Πότε να αρχίσω να ανησυχώ ;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ λέω να ακούσεις την παιδίατρο και να μην ανησυχείς , αφού δεν ανησυχεί εκείνη..

Κάθε παιδάκι έχει δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης...

σκέψου η μικρή μου είναι 9800 και 16 μηνών..πολύ αδύνατη, αλλά ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, πως μπορεί μωρό που θηλάζει να πάρει παραπάνω βάρος, την έχω στο στήθος όποτε θέλει και για όση ώρα θέλει και παρόλα αυτά από τις 29/5 έχει πάρει 200 γρ. η παιδίατρος που είπε ότι ειναι στο φυσιολογικό αλλά κοιτάζει από το βιβλιάριο βάσει κάποιων άλλων καμπουλών που βρήκα εδώ ειναι πολύ πιο κάτω από το φυσιολογικό. Τί να κάνω όσο το σκέφτομαι τρελαίνομαι.. για να κοιμάται όλο το βράδυ δεν σημαίνει ότι χορταίνει ... Αγλάϊα που εισαιιιι;;;; Κοπέλες μια βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να μην ανησυχεις καθόλου και να συμβουλευεσαι πάντα τον -την παιδιατρό σου και να μην ξεχνατε οτι το μητρικο γάλα ειναι το ιδανικό όσο βάρος και να πάιρνουν.Το προβλημα ειναι όταν χάνουν βάρος.Η κόρη μου, που ειναι 8 μηνων τωρα πια,απο την αρχη δεν έπαιρνε πολύ βαρος.Στην αρχη, κοντευα να σκάσω. Κάτι έχει το παιδι και κάτι έχει το παιδί. Ο άντρας μου ,βέβαια μου έλεγε ότι το παιδι δεν έχει τίποτα και ότι εγω έχω τον κάλο στον εγκεφαλο.Μετα , με τη βοηθεια της παιδιατρου,το ξεπερασα.Αμα το παιδι είναι ζωηρό,το χρωμα του είναι καλό και παίρνει-όσο παιρνει βαρος,όλα είναι κλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα σε ολες τις μανουλες!η μικρη μου ειναι 22 μηνων και απο βαρος 9.600 εδω κ 4 μηνες,υψος παιρνει κανονικα!η παιδιατρος λεει οτι δεν εχει καποιο παροβλημα,και οτι ετσι ειναι "το σκαρι"της!ανησυχω πολυ,θεωρω οτι ειναι πολυ χαμηλο το βαρος της για την ηλικια της!ειπα στην παιδιατρο να της κανω εξεταση για ουρολοιμωξη και για θυροειδη,αλλα ειπε οτι δεν χρειαζεται!απο 16 μηνων της εκοψα τα αλεσμενα,στην αρχη ψιλοετρωγε τα μη αλεσμενα.μετα σταματησε ομως..το μεσημεριανο της δηλαδη ηταν 5 κουταλακια κ την υπολοιπη μερα ετρωγε διαφορα αλλα,κριτσινια,τυρι,φρουτα,γιαουρτια κτλ..εδω κ μια βδομαδα ξεκινησα παλι να της αλεθω το φαγητο,κ τρωει κανονικη μεριδα..τι να πω...μηπως φταιω εγω για τη στασιμοτητα του βαρους της(επειδη σταματησα να πολτοποιω το φαγητο της),μηπως τωρα με τα αλεσμενα παρει λιγο τα πανω της?πειτε μου τις γνωμες σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοπελιά μου,

Σου γράφω γιατί κατάλαβαίνω ότι είσαι πολύ αγχωμένη και θα ήθελα να χαλαρώσεις σχετικά με το θέμα του φαγητού.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία ακριβώς σαν την δική σου αλλά έχω ένα σωρό φιλες που τους έχει συμβεί.

Η γνώμη μου είναι ότι το γεγονος ότι δεν τρώει οφήλεται στην αλλαγή του τρόπου διατροφή, /ομως αυτό δεν σημαίνει ότι εσεί θα πρέπει να νιώθεις άσχημα, γιατί αυτό είναι το σωστό.

Το παιδί έχει μεγαλώσει, πρέπει να μάθει να τρώει όλες ιε τροφές. Εσύ θα του μάθεις τι σωστή συνήθεια του φαγητού. Όχι τα παιδιά σε εμάς να επιβάλουν ότι θέλουν.

Νομίζω εκεί πρέπει να συγκεντρωθείς περισσότερο. Ισως αν της δίνει σιγά σιγά και από τα δύο, ή δώσε της στο χέρι φαγητό, όπως ψωμί με τυρί, πιτούλες χειροποίοτες, κοματάκια κρεατάκι μαλακό πολύ!!

Εγώ στα δίδυμα τους το έκανα αυτό από πολύ μικρά.

Και βέβαια άκου και τη γιατρό σου. Μα πάνω από όλα πραγματικά μην αγχώνεσαι για το θεμα βάρος και φαφητό.

Και ακόμα να σου πω ότι εγω όταν ήμουν 24 μηνών ήμουν 7 κιλά!!!!η μάνα μου ε'ιχε τρελαθεί,αλλά τώρα να με δεις πως είμαι!! άστα.

Λοιπόν ηρεμία, και όλα σιγά σιγά βελιωθούν,

Σε φιλω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...