Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΜΩΡΟΥ 15ΜΗΝΩΝ


Recommended Posts

αχ ρε κοριτσάκια μου καλά δεν ξέρετε πως με βοηθάτε....Θα πάμε την άλλη εβδομάδα για να τον μετρήσει ξανά και θα σας πω τ'αποτελέσματα...

Δεν σας κρύβω πως εχω μεγάλη αγωνία :?

Τον καημένο όλη μέρα τον μπουκώνω μήπως και βάλει κανένα γραμμάριο.Πραγματικά ομως η προηγούμενη παιδίατρος στον κόσμο της ρε παιδί μου.Ο,τι και να έλεγα,οχι μονο για το θέμα του βάρους,μου έλεγε μην ανησυχεις κυρία μου μια χαρά είναι το παιδάκι σου.Δεν εμπαινε στην διαδικασία να μου εξηγησει και κατ'επέκτασιν να με καθησυχασει η να με ταρακουνήσει για κάτι.Μου έδινε την εντύπωση ενος ζαμανφουτιστα ανθρώπου.Και για να σου απαντήσω Rea_1971 θα σου πω πως ποτε δεν σημείωσε κάτι πίσω.Προφανώς κοιτούσε αν είναι μέσα στις καμπύλες και that's all.Αnyway αυτα ανήκουν στο παρελθον.Να δούμε τωρα τι θα μας πει ο νεος doctor.

Ας είναι καλά τα παιδάκια όλου του κόσμου και να ξεπερνάν ο,τι εμπόδιο βρίσκουν μπροστά τους...

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό είναι να μην δίνουμε ιατρικές συμβουλές με γνώμονα μόνο το δικό μας παιδί.

 

Marija συγνώμη, αλλά εγώ δεν έδωσα σε κανέναν ιατρικές συμβουλές όπως λες. Μάλιστα, της γράφω αν διαβάσεις προσεκτικά την απάντησή μου:

 

Δε σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο, γιατί το κάθε παιδί είναι διαφορετική περίπτωση. Εσύ θα κρίνεις.

 

Γνωρίζω καλά τους κανονισμούς του Forum και δεν θα έκανα κάτι τέτοιο. Το μόνο που κάνω είναι να παραθέτω τη δικιά μου εμπειρία και άποψη, όπως κάνουν όλοι εδώ. Το ότι μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους η αποψή μου δε σημαίνει ότι δεν θα την εκφράζω.

 

Ναι, γιατί δεν έχετε αλλάξει καμπύλη (άσχετα με το αν είσαστε στα κατώτερα ή στα ανώτερα όρια)!!!!

 

Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά αυτά που γράφω θα διαπιστώσεις ότι κι εμείς στις καμπύλες του βιβλιαρίου είχαμε φθίνουσα πορεία. Είμαστε μάλιστα όχι μόνο κάτω από την καμπύλη γέννησης, αλλά κάτω από όλες τις καμπύλες. Στις καμπύλες του ΠΟΥ όμως δεν υπάρχει σημαντική μεταβολή. Για το βιβλιάριο το ίδιο αναφέρει και η chrisa1980 αφού γράφει:

 

...,διαπίστωσε πως η πορεία της καμπλύλης είναι φθίνουσα και μας είπε πως αν συνεχισει έτσι ή ακόμη και αν παραμείνει στάσιμος θα πρέπει να κάνει εξετασεις

 

Δεν λέει ότι έμεινε στάσιμος. Ότι έχει φθίνουσα πορεία λέει.

Το λες κι εσύ:

 

Της Χρύσας όμως το μωρό έχει φθίνουσα πορεία,

 

Μάλιστα, όσον αφορά το ύψος σνσφέρει ότι:

 

Εχει πάρει ενάμιση πόντο απο τον προηγουμενο μηνα και κάθε φορα βέβαια έπαιρνε και απο κάτι...

 

με άλλα λόγια ο γιατρός διαπιστώνει σοβαρή μεταβολή.

 

Το αν είναι σοβαρή ή όχι είναι αυθαίρετη ερμηνεία από τη στιημή που δεν έχουμε δει τις καμπύλες. Είναι απλά μεταβολή.

 

Αυτό που ανησυχεί δεν είναι ότι το μωρό δεν βάζει βάρος με τον ίδιο ρυθμό που έβαζε παλιά (κανένα μωρό 15 μηνών δεν βάζει βάρος όπως όταν ήταν 2 μηνών, γι΄αυτό οι καμπύλες είναι καμπύλες και όχι ευθείες!!!!!), αλλά ότι δεν βάζει βάρος όπως αναμένεται για την ηλικία του, με αποτέλεσμα να έχει πέσει σε χαμηλότερη καμπύλη.

 

Σίγουρα ένα μωρό 15 μηνών δε βάζει βάρος όπως παλιά και αυτό πρέπει να λαμβάνεται υπόψη. Τί είναι όμως το αναμενόμενο για την ηλικία του; Παραθέτω απόσπασμα από το βιβλίο "My baby and child" της Penelope LEACH που θεωρείται από τα πιο αξιόλογα, δεν είναι καθόλου "κολλημένο" και το εμπιστεύονται χιλιάδες γονείς σε όλον τον κόσμο. Δεν το μετφράζω για να μην χαλάσω την ουσία. Στη σελίδα 339 (Κεφάλαιο "The toddler: From one year to two and a half" λοιπόν αναφέρει :

 

"Once past the first birthday your baby's weight gain will probably slow down to around 30-60 g a week, although a faster or slower rate of gain may, of course, be perfectly right for your toddler. As we have said, there is a wide variation around the "average" at all ages."

Επομένως, γι' αυτή την ηλικία το τί θεωρείται "κανονική πρόσληψη βάρους χωράει πολλή συζήτηση.

 

Μάλιστα, όσον αφορά το ζύγισμα παρακάτω λέει:

 

"Unless she has been ill or has had major feeding troubles during the first year, there is not much point in going on with regular weighing now....It is probably best to weigh and measure every three months, so that you can see your toddler getting heavier and taller both at the same time."

 

Δεν παραθέτω πηγή από το διαδίκτυο, αλλά βιβλία για να μη με κατηγορήσετε για "αναξιοπιστία". :)

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τον καημένο όλη μέρα τον μπουκώνω μήπως και βάλει κανένα γραμμάριο.

 

Χρύσα μου δε φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω. Κι εγώ είχα τόσο πολύ άγχος και τη μπούκωνα μήπως παχύνει λιγάκι. Δε φαντάζεσαι πόσο επέμενα να φάει "όλο" το φαγάκι της. Τελικά, έτσι ξαφνικά, άρχισε να το τρώει όλο χωρίς καμμιά προσπάθεια εκ μέρους μου. Να σου πω την αλήθεια, εγώ το μετάνιωσα που την πίεζα γιατί έτσι θα μπορούσε να μισήσει το φαγητό.

 

Πραγματικά ομως η προηγούμενη παιδίατρος στον κόσμο της ρε παιδί μου.Ο,τι και να έλεγα,οχι μονο για το θέμα του βάρους,μου έλεγε μην ανησυχεις κυρία μου μια χαρά είναι το παιδάκι σου.Δεν εμπαινε στην διαδικασία να μου εξηγησει και κατ'επέκτασιν να με καθησυχασει η να με ταρακουνήσει για κάτι.Μου έδινε την εντύπωση ενος ζαμανφουτιστα ανθρώπου.Και για να σου απαντήσω Rea_1971 θα σου πω πως ποτε δεν σημείωσε κάτι πίσω.Προφανώς κοιτούσε αν είναι μέσα στις καμπύλες και that's all.Αnyway αυτα ανήκουν στο παρελθον.Να δούμε τωρα τι θα μας πει ο νεος doctor.

 

Πράγματι, είναι περίεργο που δε σου είχε εξηγήσει τη χρησιμότητα των καμπυλών ανάπτυξης. Κακώς δε σημείωνε κάτι. Μάλλον θεωρούσε ότι εφόσον παραμένει μέσα στις καμπύλες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τί να πω πια; Ο κάθε παιδίατρος κάνει τα δικά του...:)

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσάκια μου!!!!!!!

Ο μικρός σε 20 μέρες έβαλε 200 γραμμάρια,επομένως πάμε καλά.Μου είπε πως θα τον παρακολουθεί στενά και αν συνεχίσει ετσι δεν θα κάνουμε τπτ.Θα δείξει τους επόμενους μηνες επομένως.

Σας ευχαριστώ πολύ ολες....

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!!!!!!!

Ο μικρός σε 20 μέρες έβαλε 200 γραμμάρια,επομένως πάμε καλά.Μου είπε πως θα τον παρακολουθεί στενά και αν συνεχίσει ετσι δεν θα κάνουμε τπτ.Θα δείξει τους επόμενους μηνες επομένως.

Σας ευχαριστώ πολύ ολες....

 

Μια χαρά! Όλα καλά θα πάνε!:)

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...