Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βουλιάζουν την Ελλάδα! Ιδού τα νέα μέτρα


Recommended Posts

Εννοειται οτι θα κανεις οικογενεια!!Τι κουλα ειναι αυτα?Δηλ στην κατοχη ο κοσμος δεν παντρευοταν,δεν εκανε παιδια?Τι ηττοπαθεια ειναι αυτη???Προχωραμε μπροστα και ......εχει ο Θεος!!!

 

Δε νομίζω πως με ένα μισθό των 500 ευρώ μπορείς να συντήρησεις σπίτι το 2011 . . . ενοίκια, ρεύμα, νερό, σούπερ μάρκετ. Ανοίγεις σπίτι έτσι? Δουλειές δεν υπάρχουν πλεόν, υπάρχει μόνο πολύς κόσμος που θέλει να δουλέψει. Χρειάζεται η αισιοδοξία δε λέω, αλλά όταν δε σου βγαίνουν στην πρόσθεση και ακούς μόνο ότι χρωστάς και ότι θα σου κόψουν και άλλα, και άλλα, και άλλα γιατί μαζί τα φάγαμε η αισιοδοξία καταλήγει σε αυταπάτη.

Η γιαγιά μου έλεγε πως τον τεμπέλη τον φροντίζει ο Θεός για να έχει να φάει να πιεί και να ζήσει τέλος πάντων (αναφερόμενη στους άεργους), τεμπέληδες δεν είμαστε, άρα βασιζόμαστε μόνο στα πόδια μας.

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε νομίζω πως με ένα μισθό των 500 ευρώ μπορείς να συντήρησεις σπίτι το 2011 . . . ενοίκια, ρεύμα, νερό, σούπερ μάρκετ. Ανοίγεις σπίτι έτσι? Δουλειές δεν υπάρχουν πλεόν, υπάρχει μόνο πολύς κόσμος που θέλει να δουλέψει. Χρειάζεται η αισιοδοξία δε λέω, αλλά όταν δε σου βγαίνουν στην πρόσθεση και ακούς μόνο ότι χρωστάς και ότι θα σου κόψουν και άλλα, και άλλα, και άλλα γιατί μαζί τα φάγαμε η αισιοδοξία καταλήγει σε αυταπάτη.

Η γιαγιά μου έλεγε πως τον τεμπέλη τον φροντίζει ο Θεός για να έχει να φάει να πιεί και να ζήσει τέλος πάντων (αναφερόμενη στους άεργους), τεμπέληδες δεν είμαστε, άρα βασιζόμαστε μόνο στα πόδια μας.

 

 

Φυσικα και οι μισθοι εχουν μειωθει κατα πολυ!Οχι,με 500 ευρω δεν μπορεις να συντηρησεις σπιτι....αλλα ολο και κατι υπαρχει να μπορεις να κανεις να μειωσεις λιγο τα εξοδα και γιατι οχι να αυξησεις λιγο τα εσοδα?

Μια φιλη μου πουλαει κερακια ,κοσμηματα και πινακες!Δεν ειναι και λιγα τα 300 ευρω το μηνα!!!

Αν εχεις διαθεση και θεληση,πολλα μπορεις να κανεις!!

Αν καθεσαι και κλαιγεσαι (μιλαω γενικα,οχι για σενα)τι θα καταφερεις ακριβως?Θα πεσεις ακομα πιο χαμηλα απο οτι πραγματικα εισαι!!!

Ξερεις κατι?Ακουω συνεχεια να λενε.....και πως θα ζησουμε,πως το ενα ,πως το αλλο...αλλα οι διακοπες διακοπες,το ποτακι ποτακι και η λουις βιτον λουις βιτον!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και οι μισθοι εχουν μειωθει κατα πολυ!Οχι,με 500 ευρω δεν μπορεις να συντηρησεις σπιτι....αλλα ολο και κατι υπαρχει να μπορεις να κανεις να μειωσεις λιγο τα εξοδα και γιατι οχι να αυξησεις λιγο τα εσοδα?

Μια φιλη μου πουλαει κερακια ,κοσμηματα και πινακες!Δεν ειναι και λιγα τα 300 ευρω το μηνα!!!

Αν εχεις διαθεση και θεληση,πολλα μπορεις να κανεις!!

Αν καθεσαι και κλαιγεσαι (μιλαω γενικα,οχι για σενα)τι θα καταφερεις ακριβως?Θα πεσεις ακομα πιο χαμηλα απο οτι πραγματικα εισαι!!!

Ξερεις κατι?Ακουω συνεχεια να λενε.....και πως θα ζησουμε,πως το ενα ,πως το αλλο...αλλα οι διακοπες διακοπες,το ποτακι ποτακι και η λουις βιτον λουις βιτον!

 

Μessinia προσωπικά είμαι πολύ αισιόδοξος άνθρωπος και είμαι αυτή που διατηρώ την αισιοδοξία στο δικό μου σπιτικό γιατί ο σύζηγος ναι τον πήρε λίγο από κάτω όλο αυτό...

Σε βρήσκω ομως υπερβολική και ολίγον δεν βλέπω τι γίνεται γύρω μου...

Αυτή τη στιγμή ναι μεν περνάμε με πολύ λιγότερα από ότι περνούσαμε αλλά βλέπω και τι γίνεται γύρω μου...Αυτό που γίνεται γύρω μου αργά ή γρήγορα θα χτυπήσει και το δικό μου σπίτι...

Όταν βλέπει ανθρώπους θλιμμένους, προβληματισμένους, καταστήματα και περιοχές που έσφιζαν από ζωή νεκρές, δεν μπορείς να είσαι και τόσο αισιόδοξος ούτε να μην συμμερίζεσαι αυτό που συμβαίνει γύρω σου...

Στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι ότι με το να κάθεσαι και να κλαίγεσαι δεν κερδίζεις τίποτα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και οι μισθοι εχουν μειωθει κατα πολυ!Οχι,με 500 ευρω δεν μπορεις να συντηρησεις σπιτι....αλλα ολο και κατι υπαρχει να μπορεις να κανεις να μειωσεις λιγο τα εξοδα και γιατι οχι να αυξησεις λιγο τα εσοδα?

Μια φιλη μου πουλαει κερακια ,κοσμηματα και πινακες!Δεν ειναι και λιγα τα 300 ευρω το μηνα!!!

Αν εχεις διαθεση και θεληση,πολλα μπορεις να κανεις!!

Αν καθεσαι και κλαιγεσαι (μιλαω γενικα,οχι για σενα)τι θα καταφερεις ακριβως?Θα πεσεις ακομα πιο χαμηλα απο οτι πραγματικα εισαι!!!

Ξερεις κατι?Ακουω συνεχεια να λενε.....και πως θα ζησουμε,πως το ενα ,πως το αλλο...αλλα οι διακοπες διακοπες,το ποτακι ποτακι και η λουις βιτον λουις βιτον!

 

 

να κάνω λίγο χιούμορ;;; Messinia ζούμε στην ίδια χώρα;;;;;;; :P

γιατί σε αυτή που ζω εγώ..η ανεργία φτάνει φανερά το 15% (μαύρη εργασία άγνωστο το ποσοστό...), οι τιμές των προϊόντων αυξάνονται με τρελούς ρυθμούς, το ίδιο και τα τιμολόγια των ΔΕΚΟ (από τώρα σκέφτομαι τον Οκτώβριο την τιμή του πετρελαίου μετά την εξομοίωση του φόρου)..στην Πατησίων το 1/3 των μαγαζιών έκλεισε...

Δεν είναι θέμα ηττοπάθειας είναι καθαρά θέμα πραγματικότητας...

Link to comment
Share on other sites

φιλη καλη επιασε δουλεια σε ξενοδοχειο στην χαλκιδικη (το ονομα του ξενοδοχειου στη διαθεση του admin)και δουλευει 7.30 πρωι ως 12.00 μεσανυχτα συνεχομενα φαγητο της φερνουν οι ιδιοκτητες για 4 μηνες η συμφωνια θα παιρνει 600 ευρω τον μηνα!!!!!!!!!!

γιατι συμφωνησε?γιατι η μητερα ειναι καθηλωμενη απο την μεση της , οαδερφος της σκοτωθηκε στον περιφερειακο εδω και 4 χρονια και ο πατερας που ποτε δεν γνωρισε ξερει οτι πεθανε πριν 2 χρονια αλλα αδιαφορο διοτι ηταν χωρισμενοι οι γονεις και εξαφανιστηκε απο τα 3 τους χρονια.

 

και εγω αισιοδοξη ειμαι γιατι τουλαχιστον ΑΚΟΜΑ δουλευω ανθρωπινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πόλη στην οποία ζω είχε ανέκαθεν το μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας στη χώρα. Τώρα πλέον γίνεται χαμός, πιο πολλοί είναι οι άνεργοι παρά οι μισθωτοί. Κάθε εβδομάδα κλείνουν το λιγότερο 3 επιχειρήσεις και ο πιο κεντρικός δρόμος της πόλης είναι σχεδόν άδειος. Μαγαζιά ανοιχτά ένα παρά ένα. Έχω φίλη που είναι ιδιοκτήκτρια σούπερ μάρκετ σε κωμόπολη, ξέρεις τι μου είπε? Δεν έχασε πελατεία αλλά το καρότσι αντικαταστάθηκε όχι από καλάθι αλλά από χέρια! Ο κόσμος ψωνίζει μόνο τα απαιραίτητα πλέον, και σίγουρα δεν είναι μέσα σε αυτά τα κεριά και οι πίνακες. Κάθε οικογένεια έχει τουλάχιστον έναν άνεργο και οι δουλειές εξαφανίζονται καθημερινά.

Όπως και το κάνουμε ο κύκλος του χρήματος δημιουργεί αλυσίδα και όταν ένας κρίκος από την αλυσίδα σπάει τότε αργά ή γρήγορα χαλάει όλη η αλυσίδα.

Επίσης πρέπει να ξεχωρίζουμε την κλάψα από την παράθεση πραγματικών γεγονότων. Κανείς δεν κλάφτηκε και κανείς δεν περίμενε να φτιάξει τη ζωή του με αυτόν τον τρόπο γιατί απλά δε γίνεται έτσι. Η πραγματικότητα όμως έχει ήδη χτυπήσει την πόρτα πολλών και σε λίγο θα φτάσει σε όλους. Μέσα στο κλίμα τρομοκρατίας και εκφοβισμού που έχει σκοπίμως καλλιεργηθεί είναι δύσκολο να μη σκέφτεσαι αρνητικά έστω και για λίγο.

Όπως είναι παράλογο να νομίζει κανείς πως όλα είναι στο χέρι του για να διορθωθούν. Καταλαβαίνω πως αν δεν το ζήσεις βλέπεις μόνο αυτούς που κρατάνε λουί βιτόν πάνε για ποτάκια και διακοπές αλλά αν κοιτάξεις καλύτερα γύρω σου θα δεις πως υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. ;)

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

Η πόλη στην οποία ζω είχε ανέκαθεν το μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας στη χώρα. Τώρα πλέον γίνεται χαμός, πιο πολλοί είναι οι άνεργοι παρά οι μισθωτοί. Κάθε εβδομάδα κλείνουν το λιγότερο 3 επιχειρήσεις και ο πιο κεντρικός δρόμος της πόλης είναι σχεδόν άδειος. Μαγαζιά ανοιχτά ένα παρά ένα. Έχω φίλη που είναι ιδιοκτήκτρια σούπερ μάρκετ σε κωμόπολη, ξέρεις τι μου είπε? Δεν έχασε πελατεία αλλά το καρότσι αντικαταστάθηκε όχι από καλάθι αλλά από χέρια! Ο κόσμος ψωνίζει μόνο τα απαιραίτητα πλέον, και σίγουρα δεν είναι μέσα σε αυτά τα κεριά και οι πίνακες. Κάθε οικογένεια έχει τουλάχιστον έναν άνεργο και οι δουλειές εξαφανίζονται καθημερινά.

Όπως και το κάνουμε ο κύκλος του χρήματος δημιουργεί αλυσίδα και όταν ένας κρίκος από την αλυσίδα σπάει τότε αργά ή γρήγορα χαλάει όλη η αλυσίδα.

Επίσης πρέπει να ξεχωρίζουμε την κλάψα από την παράθεση πραγματικών γεγονότων. Κανείς δεν κλάφτηκε και κανείς δεν περίμενε να φτιάξει τη ζωή του με αυτόν τον τρόπο γιατί απλά δε γίνεται έτσι. Η πραγματικότητα όμως έχει ήδη χτυπήσει την πόρτα πολλών και σε λίγο θα φτάσει σε όλους. Μέσα στο κλίμα τρομοκρατίας και εκφοβισμού που έχει σκοπίμως καλλιεργηθεί είναι δύσκολο να μη σκέφτεσαι αρνητικά έστω και για λίγο.

Όπως είναι παράλογο να νομίζει κανείς πως όλα είναι στο χέρι του για να διορθωθούν. Καταλαβαίνω πως αν δεν το ζήσεις βλέπεις μόνο αυτούς που κρατάνε λουί βιτόν πάνε για ποτάκια και διακοπές αλλά αν κοιτάξεις καλύτερα γύρω σου θα δεις πως υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. ;)

 

Μιλας σε μια κοπελα που μεγαλωσε στο χωριο με ενα δυο στερησεις και ηρθε στην Αθηνα μπας και βρει κατι καλυτερο.....και δουλευει με συμβασεις οπου βρει και οτι βρει και τα προσπαθει να τα βγαζει περα με πολυ λιγα και χωρις βοηθεια απο πουθενα!!

Οποτε,δεν χρειαζεται να κοιταξω την αλλη οψη του νομισματος,ειμαι η αλλη οψη!

Ποτε ομως δεν το εβαλα κατω....απλα περιοριζομαι σε αυτα που πραγματικα χρειαζομαι!

Ναι,η οικονομια μας ειναι χαλια...κλεινουν μαγαζια,ανεργια παντου....ωραια....και μετα τι??

Η ζωη συνεχιζεται....ας βρουμε ο καθενας τον τροπο να ζουμε οσο μπορουμε καλυτερα!

Εγω προσωπικα,τα εχω βγαλει περα και με 454 ευρω το μηνα και με ενοικιο 300 ευρω!Δεν ηταν η καλυτερη μου,αλλα ημουν ευτηχισμενη μεσα μου,που μπορεσα και επιβιωσα μονη μου.Χωρις να κλαφτω πουθενα,χωρις να ταλαιπωρησω κανεναν,χωρις να γνωριζει κανεις τιποτα!Χωρις να ανακατευτω με τραπεζες,δανεια ....

Υπαρχει τροπος σε ολα.....

Ο Γ.Παισιος λεει "η γκρινια ελκυει την γκαντεμια!"......αμα καθεσαι και κλαιγεσαι ολη την ωρα......θα μαζεψεις ολη την αρνητικη ενεργεια και ειναι λογικο να μην μπορεις να σηκωσεις κεφαλι!!

Link to comment
Share on other sites

να κάνω λίγο χιούμορ;;; Messinia ζούμε στην ίδια χώρα;;;;;;; :P

γιατί σε αυτή που ζω εγώ..η ανεργία φτάνει φανερά το 15% (μαύρη εργασία άγνωστο το ποσοστό...), οι τιμές των προϊόντων αυξάνονται με τρελούς ρυθμούς, το ίδιο και τα τιμολόγια των ΔΕΚΟ (από τώρα σκέφτομαι τον Οκτώβριο την τιμή του πετρελαίου μετά την εξομοίωση του φόρου)..στην Πατησίων το 1/3 των μαγαζιών έκλεισε...

Δεν είναι θέμα ηττοπάθειας είναι καθαρά θέμα πραγματικότητας...

 

Το προβλημα δεν ειναι που φτασαμε εδω,αλλα το πως φτασαμε εδω!Το προβλημα προ-υπηρχε,αλλα κανεις δεν ενδιαφεροταν!Τωρα απλα βλεπουμε τα πρωτα αποτελεσματα του προβληματος!Το τι θα ακολουθησει,το ξερει μονο ο Θεος...εμεις ας κανουμε το κουμαντο μας,οσο καλυτερα μπορουμε!

Για μενα ηττοπαθεια ειναι να βλεπεις το προβλημα και οχι την λυση του!

Link to comment
Share on other sites

Μιλας σε μια κοπελα που μεγαλωσε στο χωριο με ενα δυο στερησεις και ηρθε στην Αθηνα μπας και βρει κατι καλυτερο.....και δουλευει με συμβασεις οπου βρει και οτι βρει και τα προσπαθει να τα βγαζει περα με πολυ λιγα και χωρις βοηθεια απο πουθενα!!

Οποτε,δεν χρειαζεται να κοιταξω την αλλη οψη του νομισματος,ειμαι η αλλη οψη!

Ποτε ομως δεν το εβαλα κατω....απλα περιοριζομαι σε αυτα που πραγματικα χρειαζομαι!

Ναι,η οικονομια μας ειναι χαλια...κλεινουν μαγαζια,ανεργια παντου....ωραια....και μετα τι??

Η ζωη συνεχιζεται....ας βρουμε ο καθενας τον τροπο να ζουμε οσο μπορουμε καλυτερα!

Εγω προσωπικα,τα εχω βγαλει περα και με 454 ευρω το μηνα και με ενοικιο 300 ευρω!Δεν ηταν η καλυτερη μου,αλλα ημουν ευτηχισμενη μεσα μου,που μπορεσα και επιβιωσα μονη μου.Χωρις να κλαφτω πουθενα,χωρις να ταλαιπωρησω κανεναν,χωρις να γνωριζει κανεις τιποτα!Χωρις να ανακατευτω με τραπεζες,δανεια ....

Υπαρχει τροπος σε ολα.....

Ο Γ.Παισιος λεει "η γκρινια ελκυει την γκαντεμια!"......αμα καθεσαι και κλαιγεσαι ολη την ωρα......θα μαζεψεις ολη την αρνητικη ενεργεια και ειναι λογικο να μην μπορεις να σηκωσεις κεφαλι!!

 

Οκ αν η παράθεση της πραγματικότητας είναι κλάψα που ελκύει τη γκαντεμιά τότε η υπεραισιοδοξία είναι ένα ροζ σύννεφο :wink:

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ αν η παράθεση της πραγματικότητας είναι κλάψα που ελκύει τη γκαντεμιά τότε η υπεραισιοδοξία είναι ένα ροζ σύννεφο :wink:

 

Ειτε απο θρησκευτικη πλευρα να το δεις,ειτε απο ψυχολογικη,η θετικη σκεψη βοηθαει πολυ!

Προτιμω να ειμαι σε ενα ροζ κοσμο,ευτηχισμενη, παρα σε ενα κοσμο μες την μαυριλα!

Αν διαβασεις το βιβλιο Στοιχεια Βιονομιας,του Πλατωνος Δρακουλη θα καταλαβεις πως η ηρεμια και η ειρηνη στην ψυχη μας,φερνει ευημερια στην ζωη μας!

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινη κατασταση δεν ειναι απλα δυσκολη. Δεν εχουμε μπροστα μας μια απλα λιγο στεναχωρη οικονομικα κατασταση. Εχουν σκοπο να πουλησουν τα παντα, οπως τη ΔΕΗ, να βγουμε ακομα περισσοτεροι απο εμας στην ανεργια και να μειωθουν κι αλλο οι μισθοι. ηδη μιλανε για σταση πληρωμων απο Αυγουστο!

Το αποτελεσμα ειναι οτι εκτος απο μια ελιτ, ολοι οι υπολοιποι θα παιρνουμε πχ μισθο 500 ευρω το μηνα, το σουπερ μαρκετ θα ειναι οσο και τωρα, η τραπεζα δεν θα σε αφηνει να κανεις αναληψη πανω απο 200 ευρω και η ΔΕΗ θα ερχεται οσο θελει ο ιδιωτης που θα την εχει αγορασει.

Με λιγα λογια ολα τα κερδη θα πηγαινουν σε ξενα χερια και εμεις θα ειμαστε με το δελτιο. Παραλληλα θα σε κλεβουν για ενα κομματι ψωμι-κατι που στο κεντρο της αθηνας που εργαζομαι, βλεπω οτι ηδη συμβαινει!

Δεν ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας, δεν ειναι ενας απλος κινδυνος, εχει σχεδον συμβει κι εμεις χαμπαρι δεν πηραμε. Πρεπει να ξυπνησουμε γιατι άλλο το να την βγαζεις και με τα λιγα και άλλο το να μην εχεις ουτε τα στοιχειωδη. Κανενας στην δικη μας γενια δεν εχει ζησει κατι τετοιο.

Πρεπει οχι να πανικοβληθουμε, αλλα να λαβουμε τα μετρα μας και να βοηθησουμε τον εαυτο μας και τους γυρω μας. Δεν πρεπει να γκρινιαζουμε οπως λετε για αυτο, αλλα να κανουμε ο,τι μπορουμε για να το αποτρεψουμε και για να προστατευτουμε απο τα αποτελεσματα-αλλιως, ειμαστε αξιοι της τυχης μας.

Λυπαμαι, αλλα οσο και να μην το θελουμε, πρεπει να δουμε την πραγματικοτητα-αλλιως θα μας προφτασει αυτη.....

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ξυπνησουμε γιατι άλλο το να την βγαζεις και με τα λιγα και άλλο το να μην εχεις ουτε τα στοιχειωδη. Κανενας στην δικη μας γενια δεν εχει ζησει κατι τετοιο.

Πρεπει οχι να πανικοβληθουμε, αλλα να λαβουμε τα μετρα μας και να βοηθησουμε τον εαυτο μας και τους γυρω μας.

Λυπαμαι, αλλα οσο και να μην το θελουμε, πρεπει να δουμε την πραγματικοτητα-αλλιως θα μας προφτασει αυτη.....

 

Επρεπε να ειχαμε ξυπνησει,χρονια πριν!Οι γιατροι λενε καλυτερα η προληψη απο την αντιμετωπιση!Ο Ελληνας,μια ζωη ηταν στην καλοπεραση!Τωρα αρχιζουν σιγα σιγα καποιοι να ξυπνανε!Τωρα,χαιρω πολυ,ξεπουληθηκαμε!!!

Αλλα βεβαια ποτε δεν ειναι αργα......

Link to comment
Share on other sites

Η πόλη στην οποία ζω είχε ανέκαθεν το μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας στη χώρα. Τώρα πλέον γίνεται χαμός, πιο πολλοί είναι οι άνεργοι παρά οι μισθωτοί. Κάθε εβδομάδα κλείνουν το λιγότερο 3 επιχειρήσεις και ο πιο κεντρικός δρόμος της πόλης είναι σχεδόν άδειος. Μαγαζιά ανοιχτά ένα παρά ένα. Έχω φίλη που είναι ιδιοκτήκτρια σούπερ μάρκετ σε κωμόπολη, ξέρεις τι μου είπε? Δεν έχασε πελατεία αλλά το καρότσι αντικαταστάθηκε όχι από καλάθι αλλά από χέρια! Ο κόσμος ψωνίζει μόνο τα απαιραίτητα πλέον, και σίγουρα δεν είναι μέσα σε αυτά τα κεριά και οι πίνακες. Κάθε οικογένεια έχει τουλάχιστον έναν άνεργο και οι δουλειές εξαφανίζονται καθημερινά.

Όπως και το κάνουμε ο κύκλος του χρήματος δημιουργεί αλυσίδα και όταν ένας κρίκος από την αλυσίδα σπάει τότε αργά ή γρήγορα χαλάει όλη η αλυσίδα.

Επίσης πρέπει να ξεχωρίζουμε την κλάψα από την παράθεση πραγματικών γεγονότων. Κανείς δεν κλάφτηκε και κανείς δεν περίμενε να φτιάξει τη ζωή του με αυτόν τον τρόπο γιατί απλά δε γίνεται έτσι. Η πραγματικότητα όμως έχει ήδη χτυπήσει την πόρτα πολλών και σε λίγο θα φτάσει σε όλους. Μέσα στο κλίμα τρομοκρατίας και εκφοβισμού που έχει σκοπίμως καλλιεργηθεί είναι δύσκολο να μη σκέφτεσαι αρνητικά έστω και για λίγο.

Όπως είναι παράλογο να νομίζει κανείς πως όλα είναι στο χέρι του για να διορθωθούν. Καταλαβαίνω πως αν δεν το ζήσεις βλέπεις μόνο αυτούς που κρατάνε λουί βιτόν πάνε για ποτάκια και διακοπές αλλά αν κοιτάξεις καλύτερα γύρω σου θα δεις πως υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. ;)

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου σε όλα. Ούτε εμένα μ' αρέσει η μιζέρια και πάντα ήμουν αισιόδοξη. Όμως τώρα δεν υπάρχει κάτι ή κάποιος να βασιστείς και να πεις ότι υπάρχει ελπίδα και φως στο τούνελ.

Νατάσσα + Βασίλης =Love forever !

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι που φτασαμε εδω,αλλα το πως φτασαμε εδω!Το προβλημα προ-υπηρχε,αλλα κανεις δεν ενδιαφεροταν!Τωρα απλα βλεπουμε τα πρωτα αποτελεσματα του προβληματος!Το τι θα ακολουθησει,το ξερει μονο ο Θεος...εμεις ας κανουμε το κουμαντο μας,οσο καλυτερα μπορουμε!

Για μενα ηττοπαθεια ειναι να βλεπεις το προβλημα και οχι την λυση του!

 

ποια ακριβώς είναι η λύση;;; γιατί 9 εκατομμύρια Έλληνες την ψάχνουν...

(και μη μου πεις έχει ο Θεός..γιατί πετρέλαιο βάζω μόνη μου χωρίς καμμιά θεία παρέμβαση..)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποια ακριβώς είναι η λύση;;; γιατί 9 εκατομμύρια Έλληνες την ψάχνουν...

(και μη μου πεις έχει ο Θεός..γιατί πετρέλαιο βάζω μόνη μου χωρίς καμμιά θεία παρέμβαση..)

 

 

 

οεοοοο ποια ειναι η λυση;;;;;;;;;

 

και εγω θα ηθελα να μαθω.

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα,τα εχω βγαλει περα και με 454 ευρω το μηνα και με ενοικιο 300 ευρω!Δεν ηταν η καλυτερη μου,αλλα ημουν ευτηχισμενη μεσα μου,που μπορεσα και επιβιωσα μονη μου.Χωρις να κλαφτω πουθενα,χωρις να ταλαιπωρησω κανεναν,χωρις να γνωριζει κανεις τιποτα!Χωρις να ανακατευτω με τραπεζες,δανεια ....

 

Kαι μεις εχουμε περάσει παρόμοια φάση και ίσως αρκετοί άνθρωποι...

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι ότι κάποιοι πέρνουν λιγότερα από όσα έπερναν...έχει ανέβει κατά πολύ το κόστος ζωής τα άκρως ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Messinia έχεις παιδιά ? Αν εμείς είμασταν μόνοι μας ειλικρινά δεν θα μου καιγόταν καρφί. Όμως το "έχει ο Θεός" δεν μπορώ να το πω όταν δεν θα έχω αύριο να ταϊσω τα παιδιά μου.

Νατάσσα + Βασίλης =Love forever !

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είμαστε σε πόλεμο, το νιώθω με τη λογική μου και με την καρδιά μου.

Αλλά δύο πράγματα θέλω να ρωτήσω:

1. Έχετε καταλάβει ποιός είναι ο ΕΧΘΡΟΣ ?

2. Έχετε καταλάβει γιατί δεν πολεμάμε, γιατί έχουμε δηλώσει ΠΑΡΑΔΟΣΗ άνευ όρων??

 

Με αυτά που άκουσα εχθές το βράδυ έχω πραγματικά τρομοκρατηθεί.. γιατί είναι ότι χειρότερο μπορούσαν να αποφασίσουν.

Πως είναι δυνατόν να τους αφήνουμε να μας πάρουν τα σόβρακα??? Μέχρι και την Ακρόπολη μας λένε να πουλήσουμε και δεν αντιδρούμε!!

Τί περιμένουμε??? Ποιόν περιμένουμε???

Link to comment
Share on other sites

Μυγες ειμαστε...κ πρεπει να γινουμε λιονταρια. Η πορεια μας ειναι προδιαγεγραμμενη απο τους γνωστους... αλλα ηρθε η ωρα να την αλλαξουμε. Βαρεθηκα να αγανακτω στο σπιτι μου κ να αμπελοφιλοσοφω για την καταντια μας. Σκεφτομαι οτι πρεπει οι ανησυχιες μου να αποκτησουν φωνη. Να ακουστω επιτελους ΔΥΝΑΤΑ. Τα πραγματα χειροτερευουν μερα με τη μερα κ εγω κοιμαμαι. Εχω δυο παιδια κ βλεπω οτι θα τους αφησω σε εναν κοσμο αδικο, χωρις ισες ευκαιριες για να παλεψουν στη ζωη. Κατι πρεπει να κανω, να βγω να φωναξω, να δηλωσω την αντιρρηση μου σε οσα αποφασιζονται για μενα, χωρις εμενα. Ειμαι συνυπευθυνη με τα λαμογια αν τους αφησω ανενοχλητους να με καταστρεφουν. Αγαπαω τη χωρα μου κ θεωρω οτι το συναισθημα που πρεπει να με κυριευει ειναι ο πατριωτισμος, ουτε ο πεσσιμισμος ουτε η υπερ-αισιοδοξια. Δεν με νοιαζει αν εγω ακομα εχω να φαω κ δεν με απελυσαν προς το παρον. Πρεπει να συνειδητοποιησω οτι σε λιγο καιρο θα ξεπουλησουν κ εμενα. Οσο για τα παιδια μου... ειναι ηδη υποθηκευμενα. Ψαχνω με μανια καθε μερα στο νετ, να βρω κοσμο που θελει να κανει κατι, θελει να αντισταθει μαζικα χωρις χρωματικες παντιερες. Κ βρηκα μερικους. Δεν ειμαι σιγουρη γιαυτους αλλα ειναι μια αρχη. Θελω κ εγω να διαμαρτυρηθω ειρηνικα για το χαλι μας. Δεν με φοβιζουν οι τραμπουκισμοι, η τρομοκρατια κ η βια που σε λιγο καιρο θα γινει ανεξελεγκτη. Ηδη σκοτωνουν, καινε, τραυματιζουν αθωους ανθρωπους, αλλα δεν θα τους κανω τη χαρη. Πρεπει να σηκωθω απο τον καναπε κ να βγω εξω. Θα βρω κ αλλους σαν κ εμενα.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

ποια ακριβώς είναι η λύση;;; γιατί 9 εκατομμύρια Έλληνες την ψάχνουν...

(και μη μου πεις έχει ο Θεός..γιατί πετρέλαιο βάζω μόνη μου χωρίς καμμιά θεία παρέμβαση..)

 

Θες να μου πεις 9εκ Ελληνες πως ακριβως την ψαχνουν?Εγω δεν βλεπω κανενα Ελληνα να ψαχνεται...το αντιθετο μαλιστα!Κοιτανε πως θα την καλοπερασουν και σημερα!

Η λυση για μενα ειναι πολυπλευρη!Δεν ειναι κανω αυτο και ολα καλα!

 

Για αρχη,θα πρεπει να αντισταθουμε σε οσα μας υποχρεωνουν με το ζορι να υποστουμε και μαλιστα οταν απο το ιδιο το Συνταγμα μας,χαρακτηριζονται ως παρανομα!Το να καθομαστε σε ενα φορουμ και να λεμε ολοι ας ξεσηκωθουμε,ας κανουμε,ας ρανουμε δεν λεει κατι.Καποιος εβαλε ενα ποστ για μια διαμαρτυρια στο Συνταγμα......κανεις δεν πηγε,κανεις δεν ασχοληθηκε!Απο λογια παμε καλα...απο πραξεις λιγο χανουμε-αν καταλαβαινεις τι εννοω!

 

Για συνεχεια,ας κανουμε το κουμαντο μας.Ξερουμε οτι ερχονται δυσκολες μερες και ισως ακομα πιο δυσκολα χρονια.Χρονια τωρα παρακολουθω την νοοτροπια,αγοραζω ρουχα μαρκας....γιατι δεν μπορω να φορεσω κατι αλλο απο μαρκα!Τι εννοω?Να πηγαινουμε μεχρι εκει που φτανει το χερι μας!Αν δεν εχουμε,δεν αγοραζουμε.Δεν περνουμε δανειο να παμε διακοπες!Τοσο απλα!

 

Ας ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ να πιστευουμε οτι μας σερβιρουν επιτελους!Υπαρχει και αλλη ενημερωση απο αυτη την καθοδηγουμενων ΜΜΕ!!!

 

Και για ακομα πιο συνεχεια...ναι,εμπιστοσυνη στο Θεο,γιατι οχι?!Ναι,ισως σου βαλει πετρελαιο.Που ξερεις?Ζητα και θα λαβεις!!

 

Ξερεις κατι?Ποτε δεν ημουν βολεμενη σε τιποτα!Παντα συμβιβαζομουν με κατι αλλο...αλλα ποτε δεν με εβλαψε!Οι περισσοτεροι κοιτανε να βολευτουν(και καλα κανουν αν μπορουν)αλλα δεν βλεπουν περα απο την μυτη τους!Καθε χρονο στις εκλογες,για μια θεση στην καρεκλα,ψηφιζαν και ξαναψηφιζαν τους πιο ακαταλληλους και τους πιο αχρηστους!!!!!

 

Και στις επομενες,το ιδιο θα πραξουν!!Εδω ειμαι και θα με θυμηθεις.....!!

 

Α,και κατι αλλο(μιας και το φερνει η κουβεντα)η αποχη στις δημοτικες εκλογες δεν δειχνει την αδιαφορια και την αγανακτηση του κοσμου.Δειχνει την βλακεια....!!!

 

Τα αποτελεσματα των εκλογων βγαινουν με το ποσοστο των οσων εχουν ψηφισει.Αν εχουν ψηφισει πχ 100 ατομα απο τα 200,και οι 50 θελουν ΝΔ και οι 20 θελουν ΠΑΣΟΚ αυτο δεν αντιπροσωπευει ολοκληρο τον Ελληνικο λαο,αφου....οι υπολοιποι 100 δεν εχουν ψηφισει!!Οποτε,την αλλη μερα...βγαινει ο ταδε και λεει...ο λαος αποφασισε...ο λαος εκρινε!!!

 

 

Αλλα τετοια ειναι η βλακεια μας,που σου λενε...ρε,ξυπνα ρε,σε ψεκαζουν και συ σκεφτεσαι...καλα πολυ μαλ....ο ταδε!Ολο μαλ....λεει!!Ετσι ειμαστε,δυστυχως!Και παλι περαστικα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

!Κοιτανε πως θα την καλοπερασουν και σημερα!

:lol::lol:

βρε καλά κάνουν, αφού δεν ξέρεις αν αύριο ξημερώσεις με τόσες αρρώστιες που καραδοκούν

 

 

?Να πηγαινουμε μεχρι εκει που φτανει το χερι μας!Αν δεν εχουμε,δεν αγοραζουμε.Δεν περνουμε δανειο να παμε διακοπες!Τοσο απλα!

 

Εγώ το ξέρω αλλιώς...απλώνουμε το πάπλωμα όσο μας πέρνει και συμφωνώ....αλλά σε αυτό συμφωνώ μαζί σου....

Αλλά το να πάρεις ένα δάνειο για να ξεκινήσεις να κάνεις μια δουλειά πχ δεν είναι και τόσο κακό...

 

 

 

Και για ακομα πιο συνεχεια...ναι,εμπιστοσυνη στο Θεο,γιατι οχι?!Ναι,ισως σου βαλει πετρελαιο.Που ξερεις?Ζητα και θα λαβεις!!

 

Και εγώ πιστεύω στο Θεό αλλά προτιμώ να τον αφήνω στην ησυχία του σε τέτοια θέματα.

 

Ξερεις κατι?Ποτε δεν ημουν βολεμενη σε τιποτα!Παντα συμβιβαζομουν με κατι αλλο...

 

Και εμείς ποτέ δεν ήμασταν βολεμένοι και μοχθήσαμε πάαααααρα πολύ έτσι ώστε να καταφέρουμε να μην συμβιβαστούμε...τα καταφέραμε και παρόλλο τον κόπο μας, μας αναγκάζουν να συμβιμβαστούμε χωρίς να φταίμε σε τίποτα...

 

 

Τα αποτελεσματα των εκλογων βγαινουν με το ποσοστο των οσων εχουν ψηφισει.Αν εχουν ψηφισει πχ 100 ατομα απο τα 200,και οι 50 θελουν ΝΔ και οι 20 θελουν ΠΑΣΟΚ αυτο δεν αντιπροσωπευει ολοκληρο τον Ελληνικο λαο,αφου....οι υπολοιποι 100 δεν εχουν ψηφισει!!Οποτε,την αλλη μερα...βγαινει ο ταδε και λεει...ο λαος αποφασισε...ο λαος εκρινε!!!

 

Και εδώ δίκιο έχεις...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι έξυπνοι σε αυτή τη χώρα και θα την σώσουν!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις 9εκ Ελληνες πως ακριβως την ψαχνουν?Εγω δεν βλεπω κανενα Ελληνα να ψαχνεται...το αντιθετο μαλιστα!Κοιτανε πως θα την καλοπερασουν και σημερα!

Η λυση για μενα ειναι πολυπλευρη!Δεν ειναι κανω αυτο και ολα καλα!

 

Για αρχη,θα πρεπει να αντισταθουμε σε οσα μας υποχρεωνουν με το ζορι να υποστουμε και μαλιστα οταν απο το ιδιο το Συνταγμα μας,χαρακτηριζονται ως παρανομα!Το να καθομαστε σε ενα φορουμ και να λεμε ολοι ας ξεσηκωθουμε,ας κανουμε,ας ρανουμε δεν λεει κατι.Καποιος εβαλε ενα ποστ για μια διαμαρτυρια στο Συνταγμα......κανεις δεν πηγε,κανεις δεν ασχοληθηκε!Απο λογια παμε καλα...απο πραξεις λιγο χανουμε-αν καταλαβαινεις τι εννοω!

 

Για συνεχεια,ας κανουμε το κουμαντο μας.Ξερουμε οτι ερχονται δυσκολες μερες και ισως ακομα πιο δυσκολα χρονια.Χρονια τωρα παρακολουθω την νοοτροπια,αγοραζω ρουχα μαρκας....γιατι δεν μπορω να φορεσω κατι αλλο απο μαρκα!Τι εννοω?Να πηγαινουμε μεχρι εκει που φτανει το χερι μας!Αν δεν εχουμε,δεν αγοραζουμε.Δεν περνουμε δανειο να παμε διακοπες!Τοσο απλα!

 

Ας ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ να πιστευουμε οτι μας σερβιρουν επιτελους!Υπαρχει και αλλη ενημερωση απο αυτη την καθοδηγουμενων ΜΜΕ!!!

 

Και για ακομα πιο συνεχεια...ναι,εμπιστοσυνη στο Θεο,γιατι οχι?!Ναι,ισως σου βαλει πετρελαιο.Που ξερεις?Ζητα και θα λαβεις!!

 

Ξερεις κατι?Ποτε δεν ημουν βολεμενη σε τιποτα!Παντα συμβιβαζομουν με κατι αλλο...αλλα ποτε δεν με εβλαψε!Οι περισσοτεροι κοιτανε να βολευτουν(και καλα κανουν αν μπορουν)αλλα δεν βλεπουν περα απο την μυτη τους! !

 

Συμφωνω.

Ιδιως με το τελευταιο, τα ειπες ολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις 9εκ Ελληνες πως ακριβως την ψαχνουν?Εγω δεν βλεπω κανενα Ελληνα να ψαχνεται...το αντιθετο μαλιστα!Κοιτανε πως θα την καλοπερασουν και σημερα!

 

από που προκύπτει αυτό;;

http://archive.enet.gr/online/online_obj?pid=172&tp=T&id=20499680

Η λυση για μενα ειναι πολυπλευρη!Δεν ειναι κανω αυτο και ολα καλα!

 

Για αρχη,θα πρεπει να αντισταθουμε σε οσα μας υποχρεωνουν με το ζορι να υποστουμε και μαλιστα οταν απο το ιδιο το Συνταγμα μας,χαρακτηριζονται ως παρανομα!Το να καθομαστε σε ενα φορουμ και να λεμε ολοι ας ξεσηκωθουμε,ας κανουμε,ας ρανουμε δεν λεει κατι.Καποιος εβαλε ενα ποστ για μια διαμαρτυρια στο Συνταγμα......κανεις δεν πηγε,κανεις δεν ασχοληθηκε!Απο λογια παμε καλα...απο πραξεις λιγο χανουμε-αν καταλαβαινεις τι εννοω!

αν εννοείς αυτό: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=90831 δεν έγινε ακόμα!

Για συνεχεια,ας κανουμε το κουμαντο μας.Ξερουμε οτι ερχονται δυσκολες μερες και ισως ακομα πιο δυσκολα χρονια.Χρονια τωρα παρακολουθω την νοοτροπια,αγοραζω ρουχα μαρκας....γιατι δεν μπορω να φορεσω κατι αλλο απο μαρκα!Τι εννοω?Να πηγαινουμε μεχρι εκει που φτανει το χερι μας!Αν δεν εχουμε,δεν αγοραζουμε.Δεν περνουμε δανειο να παμε διακοπες!Τοσο απλα!

 

εδώ δεν μιλάμε για μάρκες και διακοπές..μιλάμε για επιβίωση οικογενειών με παιδιά..καθημερινή επιβίωση ξέρεις γάλα φαγητό, νοίκι κλπ κλπ

 

Ας ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ να πιστευουμε οτι μας σερβιρουν επιτελους!Υπαρχει και αλλη ενημερωση απο αυτη την καθοδηγουμενων ΜΜΕ!!!

δεν καταλαβαίνω τι δεν πρέπει να πιστεύω;;τα ποσοστά ανεργίας;;;την αύξηση τοπυ κόστους ζωής;;; μα δεν την ακούω την ζω!

 

Και για ακομα πιο συνεχεια...ναι,εμπιστοσυνη στο Θεο,γιατι οχι?!Ναι,ισως σου βαλει πετρελαιο.Που ξερεις?Ζητα και θα λαβεις!!

 

είναι καθαρά πίστης δεν θέλω να υπεισέλθω και να σχολιάσω προσωπικά πιστεύω του καθένα..

 

Αλλα τετοια ειναι η βλακεια μας,που σου λενε...ρε,ξυπνα ρε,σε ψεκαζουν και συ σκεφτεσαι...καλα πολυ μαλ....ο ταδε!Ολο μαλ....λεει!!Ετσι ειμαστε,δυστυχως!Και παλι περαστικα μας!!!

 

:confused::confused::confused::confused::confused: δεν σε καταλαβαίνω........

 

 

 

και για να το ελαφρύνω...αν και καθόλου ελαφρύ δεν είναι:

 

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=6991

 

"Δύο πράγματα μπορούν να συμβαίνουν όταν επιβάλεις φόρο στα αναψυκτικά. Είτε η απελπισία σου αλλάζει δέρμα και γίνεται απόγνωση, είτε η φαντασία σου έχει πνιγεί μέσα στην κατάθλιψη. Στην περίπτωση μας μάλλον ισχύουν και τα δύο."

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...