Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Κοριτσια εγω που εχω ηδη ραγαδες απο τα φοιτητικα μου χρονια λογω αυξομειωσης βαρους, θα ηταν περιττο να χρησιμοποιησω καποιο σκευασμα για τις ραγαδες? Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια εγω που εχω ηδη ραγαδες απο τα φοιτητικα μου χρονια λογω αυξομειωσης βαρους, θα ηταν περιττο να χρησιμοποιησω καποιο σκευασμα για τις ραγαδες? Τι λετε?

 

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να βάλεις για να μην κάνεις καινούριες. Εγώ χρησιμοποιώ την Synchroelast της Synchroline. Την έβαζα και στην πρώτη εγκυμοσύνη και δεν έκανα καθόλου ραγάδες. Βέβαια μπορεί να είναι και θέμα δέρματος...

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω που εχω ηδη ραγαδες απο τα φοιτητικα μου χρονια λογω αυξομειωσης βαρους, θα ηταν περιττο να χρησιμοποιησω καποιο σκευασμα για τις ραγαδες? Τι λετε?

 

mairy-lou και εγω εχω ραγαδες στους γοφους από τα εφηβικα μου χρονια αλλα στην εγκυμοσυνη δεν εκανα καμμια,,από κρεμες εβαζα μια συνηθισμενη ενυδατικη γιατι ειχα εμφανισει ξηροδερμια ειδικα στην κοιλια

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαι στην 39 εβδομαδα τωρα λιγο αργα το θυμηθηκα το θεμα ραγαδες.. ειδα στο πλαι και μπρωστα στην κοιλια ραγαδες οχι πολλες αλλα πανε να βγουνε.. καποια μου ειπε για βαζελινη.. εαν βαλω τωρα θα φυγουν??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ που έβαζα από τον 3ο μηνα, νομίζετε δεν έβγαλα??? και δεν είχα και καμιά τεράστια κοιλιά! σιγά!!! μετά έρχονται τα μωρά μας και τα ξεχνάμε αυτά!

Παρεπιπτόντως την λύση θα την ψάξω τώρα με κανένα laser όσο είναι ακόμα κοκκινωπές!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

οντως οι ραγαδες δε φευγουν αλλα αν <ασχοληθείς> μαζι τους όταν με το καλο γεννησεις και είναι ακομη στο αρχικο σταδιο δηλαδη κοκκινωπες θα δεις μεγαλη διαφορα καθως θα εξομαλυνθουν παρα πολύ και δε θα φαινονται σχεδόν καθολου,,,εγω δεν εβγαλα στην εγκυμοσυνη αλλα στην εφηβεια σε δυο φασεις,,την πρωτη φορα μολις το αντιληφθηκα εβαζα συνεχεια κρεμες και στο σημειο εκεινο ξεχναω κ εγω ότι εχω ραγαδες αλλα μετα που εβγαλα και σε ένα άλλο σημειο και δεν ασχοληθηκα εμειναν πολύ εντονες

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αγόρασα σήμερα το bio oil (12?). Μου το σύστησε μια γνωστή μου, η οποία είναι επίσης έγγυος αλλά και φαρμακοποιός, οπότε την εμπιστεύτηκα! Το χρησιμοποίησες τελικά? Πώς σου πήγε? :)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το bio oil (12?). Μου το σύστησε μια γνωστή μου, η οποία είναι επίσης έγγυος αλλά και φαρμακοποιός, οπότε την εμπιστεύτηκα! Το χρησιμοποίησες τελικά? Πώς σου πήγε? :)

 

Kαι εγω το bio oil πηρα τελικα αν θελεις την γνωμη μου! :lol: Αν εξαιρεσεις οτι δεν με τρελαινει το αρωμα του, αποροφαται ευκολα και αφηνει μαλακο το δερμα, οποτε μαλλον κανει την δουλεια του ;)

Link to comment
Share on other sites

mairy-lou και εγω εχω ραγαδες στους γοφους από τα εφηβικα μου χρονια αλλα στην εγκυμοσυνη δεν εκανα καμμια,,από κρεμες εβαζα μια συνηθισμενη ενυδατικη γιατι ειχα εμφανισει ξηροδερμια ειδικα στην κοιλια

 

Τυχερη που δεν εκανες κιαλλες! Και γω ακομα δεν εκανα νεες, αλλα εχω ακομα να φουσκωσω κιαλλο !! Οποτε προς το παρον ΒΙΟ OIL :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπερα,εγω καταφερα σε 8 μηνες απο 78 κιλα να παω στα 60 και η αληθεια ειναι οτι φοβηθηκα πολυ με το θεμα των ραγαδων γτ και η μητερα μου εχει οπως εχει κ η αδερφη της. Απευθυνθηκα σε ειδικους και τελικα με μια κρεμα απο το φαρμακειο, νομιζω μαρκα SIMULCIUM καταφερα να εχω πολυ καλο αποτελεσμα. Δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας! Διανυω τη 2 εγκυμοσύνη κ ειμαι στη 10 εβδομαδα. Εδω κ 2 βδομαδες περιπου εχω παρατηρήσει οτι εχει αλλαξει η υφή του δέρματος στη κοιλια μου ειναι πιο τραχύ το δέρμα κ κανει λεπτές γραμμές η ζαρουλες δεν ξερω πως να το πω κ με τραβάει πολυ.κ μπορει να βγάζω κ λιγα κόκκινα σπιθουρακια. Βαζω βαζελίνη κ λαδι καρύδας. Απο την πρωτη εγκυμοσύνη δεν εχω ραγάδες αλλα δεν θυμαμαι να ειχα παρατηρήσει κατι τετοιο οπως τωρα. Επισης έβαζα prevenstria της frezyderm στη πρωτη εγκυμοσύνη. Εχει πάθει καμια κατι παρόμοιο? Ποια ειναι η αποψη σας??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Διανυω τη 2 εγκυμοσύνη κ ειμαι στη 10 εβδομαδα. Εδω κ 2 βδομαδες περιπου εχω παρατηρήσει οτι εχει αλλαξει η υφή του δέρματος στη κοιλια μου ειναι πιο τραχύ το δέρμα κ κανει λεπτές γραμμές η ζαρουλες δεν ξερω πως να το πω κ με τραβάει πολυ.κ μπορει να βγάζω κ λιγα κόκκινα σπιθουρακια. Βαζω βαζελίνη κ λαδι καρύδας. Απο την πρωτη εγκυμοσύνη δεν εχω ραγάδες αλλα δεν θυμαμαι να ειχα παρατηρήσει κατι τετοιο οπως τωρα. Επισης έβαζα prevenstria της frezyderm στη πρωτη εγκυμοσύνη. Εχει πάθει καμια κατι παρόμοιο? Ποια ειναι η αποψη σας??

 

Γειά σου! Εγώ χρησιμοποιούσα μέχρι πρόσφατα αμυγδαλελαιο. Παρατηρούσα κι εγώ σπιθουρακια και πιστεύω ότι τελικά ήταν εξαιτίας της λιπαρότητα του λαδιού. Άλλα σημαδάκια δεν έχω. Πήρα πρόσφατα τη prevenstria και ειμαι πολύ ικανοποιημένη! Αφού τη χρησιμοποίησες και στη πρώτη εγκυμοσυνη και δεν έκανες ραγάδες βουρ για φαρμακείο να την πάρεις!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου! Εγώ χρησιμοποιούσα μέχρι πρόσφατα αμυγδαλελαιο. Παρατηρούσα κι εγώ σπιθουρακια και πιστεύω ότι τελικά ήταν εξαιτίας της λιπαρότητα του λαδιού. Άλλα σημαδάκια δεν έχω. Πήρα πρόσφατα τη prevenstria και ειμαι πολύ ικανοποιημένη! Αφού τη χρησιμοποίησες και στη πρώτη εγκυμοσυνη και δεν έκανες ραγάδες βουρ για φαρμακείο να την πάρεις!

 

Ευχαριστώ για την απαντηση! Εσύ σταμάτησες τελειως το αμυγδαλέλαιο κ βάζεις μονο τη κρέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση! Εσύ σταμάτησες τελειως το αμυγδαλέλαιο κ βάζεις μονο τη κρέμα?

 

Ναι Αντριάννα... Παρά τη βαθιά ενυδάτωση που κάνουν τα λαδάκια, όπως αυτά που βάζεις κι εσύ, θεωρώ ότι προκαλούν τελικά λιπαρότητα σε καθημερινή χρήση....

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Αντριάννα... Παρά τη βαθιά ενυδάτωση που κάνουν τα λαδάκια, όπως αυτά που βάζεις κι εσύ, θεωρώ ότι προκαλούν τελικά λιπαρότητα σε καθημερινή χρήση....

 

Ναι καταλαβα τι λες.. Ισως αυτο ειναι. .Αλλα με προβληματίζει κ οτι εχει αλλαξει κ το δέρμα μου ειναι πιο άγριο στην υφή κ με τραβάει αυτες τις 2 τελευταίες εβδομάδες. δεν το εχω ξαναπαθει κ εχω αγχωθεί λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβα τι λες.. Ισως αυτο ειναι. .Αλλα με προβληματίζει κ οτι εχει αλλαξει κ το δέρμα μου ειναι πιο άγριο στην υφή κ με τραβάει αυτες τις 2 τελευταίες εβδομάδες. δεν το εχω ξαναπαθει κ εχω αγχωθεί λιγο..

 

Ρώτα και τον γιατί σου και άλλαξε τα προιοντα που χρησιμοποιείς να διαπιστώσεις αν υπάρξει διαφορά... Πχ βαζελίνη, που είναι και προϊόν πετρελαίου, δεν θα χρησιμοποιούσα ακόμη και σε περίοδο μη εγκυμοσυνης. Προτιμώ πιό φυσικά προϊόντα! Εχω ας πούμε έχω προσέξει τώρα τελευταία ξηροδερμία στα χέρια μου! Μήπως τελικά να πίνουμε περισσότερο νεράκι για ενυδάτωση εκ των έσω;;

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα και τον γιατί σου και άλλαξε τα προιοντα που χρησιμοποιείς να διαπιστώσεις αν υπάρξει διαφορά... Πχ βαζελίνη, που είναι και προϊόν πετρελαίου, δεν θα χρησιμοποιούσα ακόμη και σε περίοδο μη εγκυμοσυνης. Προτιμώ πιό φυσικά προϊόντα! Εχω ας πούμε έχω προσέξει τώρα τελευταία ξηροδερμία στα χέρια μου! Μήπως τελικά να πίνουμε περισσότερο νεράκι για ενυδάτωση εκ των έσω;;

Ναι αυτο θα κανω κ συγκεκριμενα σε δερματολόγο κανόνισα να παω! Σιγουρα το νερο είναι το πιο σημαντικο κ πινω πολυ γενικώς! Σταμάτησα κ τη βαζελίνη κ θα δουμε.. Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Είμαι καινούριο μέλος στο forum κι αυτό είναι το πρώτο ποστ μου.

Βρίσκομαι στην 9η εβδομάδα κύησης και η κοιλίτσα μου έχει αρχίσει ήδη και ξεπροβάλει. Έπίσης έχω ήδη αλλάξει ένα νούμερο στο σουτιέν...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω μετά από πόσο καιρό μπορώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ κρέμα για ραγάδες? Έχω αγοράσει μια απο το φαρμακείο, πολύ ακριβή, ειδική για εγκύους αλλά φοβάμαι να την χρησιμοποιήσω από τώρα μήπως κάνω κακό στο μπεμπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω που ειμαι στη 2 εγκυμοσύνη κ δεν εχω κάνει ραγάδες απο την πρώτη υπαρχει περιπτωση να κανω τωρα? Βάζω κρέμα κ λαδακια απλα τη νιωθω πιο ξηρή κ ευαίσθητη την επιδερμίδα στη κοιλιά μου. Ποια ειναι η αποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο εμενα. Εγω βρισκομαι στην 12η εβδομαδα και ειχα ξεκινησει απο πριν την εγκυμωσυνη να χρησιμοποιω προλυπτικα γτ ξερω οτι το δερμα μου βγαζει ευκολα ραγαδες biooil. Μολις εμεινα εγκυος ξεκινησα την prevenstria η οποια ειναι εκπληκτικη αλλα δυστυχως ενω αγορασα τρεις μαζι ωστε να μου βγουν λιγακι πιο οικονομικες, ξεκινησαν οι αναγουλες και μονο που σκεφτομαι την μοιρωδια της κρεμα ανακατευομαι. Με πειραζει υπερβολικα αυτη η μοιρωδια με αποτελεσμα να μην μπορω να τις χρησιμοποιησω. Τωρα θελω να βρω κατι σχετικα αοσμο και ηδη περιμενω να μ ερθει ενα αμυγδαλελαιο και ενα λαδι αβοκαντο που αγορασα, ελπιζω να μην με πειραζει η μοιρωδια. :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπερα και απο εμενα. Εγω βρισκομαι στην 12η εβδομαδα και ειχα ξεκινησει απο πριν την εγκυμωσυνη να χρησιμοποιω προλυπτικα γτ ξερω οτι το δερμα μου βγαζει ευκολα ραγαδες biooil. Μολις εμεινα εγκυος ξεκινησα την prevenstria η οποια ειναι εκπληκτικη αλλα δυστυχως ενω αγορασα τρεις μαζι ωστε να μου βγουν λιγακι πιο οικονομικες, ξεκινησαν οι αναγουλες και μονο που σκεφτομαι την μοιρωδια της κρεμα ανακατευομαι. Με πειραζει υπερβολικα αυτη η μοιρωδια με αποτελεσμα να μην μπορω να τις χρησιμοποιησω. Τωρα θελω να βρω κατι σχετικα αοσμο και ηδη περιμενω να μ ερθει ενα αμυγδαλελαιο και ενα λαδι αβοκαντο που αγορασα, ελπιζω να μην με πειραζει η μοιρωδια. :-(

 

εγω πηρα ενα τελειωσ φιλικο για το μωρο, τησ Fr3zΥd3rm. μπορεισ να πασ στο φαρμακειο να το μυρισεισ να δεισ αν σου κανει. προσωπικα μαρεσει πολυ κ εχω θεμα κ εγω με ανακατοσουρα.δεσ το μηπωσ σου κανει.

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ χρησιμοποιούσαν το bio oil και το baby oil και δεν έκανα ραγιάδες είμαι πολύ ευχαριστημένη κ από τα δύο το μυστικό είναι να κρατας το δέρμα σ ενυδατωμενο και τουλάχιστον αυτά τα δύο λαδακια εμένα μου πρόσφεραν την ενυδάτωση που χρειαζόταν

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έπαιρνα της frezyderm αλλά δεν είδα αποτέλεσμα έβαζα σε όλη την εγκυμοσύνη έκανα ποδήλατο κάθε μέρα και γιόγκα και πάλι έκανα ραγάδες μετά πήρα πάλι της ίδιας εταιρίας τις ραγάδες που βγήκαν ήδη και πάλι τίποτα. αααα.... και μην ξεχάσω να πω ότι έβαζα και babyoil. Τελικά είμαι της άποψης ότι είναι στην γυναίκα αν είναι να βγάλει θα βγάλει. Και κάτι τελευταίο όταν έβαζα την κρέμα παρατήρησα ότι το μωρό κλωτσούσε πάρα πολύ και δεν νομίζω πως ήταν για καλό αυτό (άποψη μου)

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

αυτο τησ frez λεει οτι πρεπει αν το βαζεισ 2 φορεσ την ημερα. το εκανεσ ετσι κ παρολα αυτα εκανεσ ραγαδεσ?

 

εγω δεν μπορω να εχω ακομα μια ξεακαθαρη αποψη γαιτι πρεπει να δω το αποτελεσμα μεχρι να ερθει το ζαργανακι.

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...