Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατί δε με αφήνουν να γεννήσω;


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Διανύω την 37 εβδομάδα της κύησης ( 36+1 ) και μέχρι την προηγούμενη Κυριακή έπαιρνα τα yutopar λόγω συσπάσεων και κοντού τραχήλου. Η γιατρός μου είχε συστήσει να τα παίρνω μέχρι χθες (36), εγώ όμως τα έκοψα λίγες μέρες νωρίτερα. Το αποτέλεσμα είναι ότι σήμερα το πρωί ξύπνησα με συσπάσεις και πόνους, όχι όμως τακτικές. Θεώρησα ότι πλησιάζει η στιγμή και πήρα πολύ χαρούμενη τη γιατρό μου τηλέφωνο να της το πω, η οποία όμως με γείωσε κανονικά και μου ζήτησε να πάρω αμέσως yutopar για να σταματήσω τις συσπάσεις γιατί είναι λέει πολύ νωρίς για να γεννήσω ακόμη. Να φτάσουμε είπε τις 37 εβδομάδες. Το αποτέλεσμα είναι ότι πήρα το χάπι και σταμάτησαν οι πόνοι περιόδου. Όμως γιατί, γιατί δε με αφήνει να γεννήσω; Γιατί να πρέπει να το κρατάμε μέσα με τα δόντια πια; Θέλω να γεννήσω επιτέλους! Σας έχει τύχει εσάς ή έχετε ακούσει σε τόσο προχωρημένη εβδομάδα να καθυστερούν τον τοκετό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω μεχρι την 37η εβδομαδα επαιρνα μαγνησιο

σκεψου οτι το μωρακι σου ειναι λιγο μικρο ακομα

επισης μην μετρας απο την τελευτεα μερα της περιοδου σου την εγκυμοσυνη αλλα βαλε τουλαχιστον αλλη μια η δυο βδομαδες μεσα οτι εγινε η συλληψη

γεννησα στις 38 εβδομαδες συμφωνα με την τελευτεα μερα της περιοδου και το μωρακι μου ειχε βγει 2500 κιλα αστο να παρει λιγο βαρος ακομα δεν πειραζει

 

Με το καλο να το υποδεκτεις στον κοσμο και με εναν πονο!!!!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριρένα, σε ευχαριστώ για την απάντηση και για τις ευχές σου. Μάλλον έχουν σπάσει τα νεύρα μου γιατί είμαι από τις 29 εβδομάδες με τα χάπια και όλο σήμερα γεννάω - αύριο γεννάω. Αλλά σήμερα πραγματικά πιστεύω πως αν με άφηνε η γιατρός σε μια - δυο μέρες θα γεννούσα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβαινω οτι μπορει να εχουν σπασει τα νευρα σου αλλα σκεψου οτι πανω απο ολα βαζεις την υγεια του παιδιου σου.Περα απο το βαρος που πρεπει να παρει γιατι τωρα ειναι που θα παρει το βαρος,ειναι και οτι χρειαζεται να αναπτυχθουν οι πνευμονες του.Αστο να βγει στην ωρα του και μην βιαζεσαι.Εφαγες τον γαιδαρο,κανε και λιιιιγη υπομονη για την ουριτσα!

3nr2p2.png

 

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβαινω οτι βιαζεσαι να γεννησεις κ γω ετσι ενιωθα αλλα πρεπει να παρεισ τουλαχιστον 1 εβδομαδα απο τον ενατο.το μωρο σου εχει το σωστο βαρος??? εμενα την κουμπαρα μου την κραταει ογιατρος (θα γεννησει με κτ προγραμματισμενα) αλλα θελει το μωρο να παρει λιγο ακομα βαρος..΄΄

 

το οτι μπηκεσ στον ενατο δεν παει να πει οτι γεννας την ιδια μερα.εγω γεννησα 39+2 αλλεσ κλεινουν κ την40η εβδ.αρα καποιο λογω εχει ο γιατρος σου που σου το λεει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε καλη μου εδω κανουμε αμαν να μην γεννηθει ενα μωρο προωρο και εσυ σωνει και καλα θες να βγει νωριτερα???

 

Κανε υπομονη και θα αποζημιωθεις, πιστεψε με δεν θες να μην εχεις το παιδακι σου τις πρωτες ημερες της ζωης του και να το βλεπεις στην θερμοκοιτιδα. Αστο να παρει καλο βαρος και να ειναι τελοιοι οι πνευμονες του. Λιγη υπομονη ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Άκου τη γιατρό σου καλή μου και συνέχισε τα χάπια...για το καλό το δικό σου και του μωρού σου το λέει, λες να έχει κανένα συμφέρον? Δεν είναι ότι θέλει πχ να προλάβει να πάει διακοπές!

Αν γεννήσεις τώρα, το μωράκι σου ουσιαστικά θα είναι πρόωρο...ούτε όλο το βάρος του πήρε ακόμα, πιθανότατα ούτε τα πνευμονάκια του αναπτύχθηκαν 100%, βάλε και όλα τα άλλα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει ένα πρόωρο...έπειτα, κρίμα δεν είναι να σου το βάλουν στη θερμοκοιτίδα και να πάει πίσω και ο θηλασμός? Ξανασκέψου το λίγο! Τον έφαγες το γάιδαρο, κάνε λίγη υπομονή καναδυό βδομαδούλες ακόμα! Κι εμένα που γέννησα με καισαρική, ο γιατρός με έβαλε στις 38+3 για γέννα!

Με το καλό να το κρατήσεις γερό στην αγκαλιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βιαστική σε βρίσκω...

Εμένα με το στανιό "με γέννησε" ο γιατρός μου στις 36+3 ημ. Ήθελε να φύγει για διακοπές, βλέπεις, και με "πείραξε" στην κολπική εξέταση. Άρχισα να έχω συσπάσεις, διαστολή 2 μέχρι την επόμενη ημέρα, και τελικά με έβαλε (χωρίς να με ρωτήσει) για πρόκληση.... Η μικρή μου γεννήθηκε 2830... Αν με άφηνε να γεννήσω φυσικά, θα επαιρνε λίγο βάρος ακόμα...

Άστο το μωράκι σου να πάρει τις μέρες του... και απόλαυσέ το!!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα λιγάκι και κάποιον άλλο γιατρό. (Δε λέω να αλλάξεις γιατρό, μόνο μια διασταύρωση... έτσι ως δεύτερη γνώμη.)

 

Έπερνα τα prepar επίσεις για συσπάσεις αλλά μέχρι την 36η εβδομάδα. Γιατί από τη στιγμή που μπαίνεις στο μήνα σου δε "φοβούνται" πια για προωρότητα.

 

Επισημαίνω... πως δεν είμαι γιατρός .. οκ?! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχετε δίκιο, βιάζομαι. Αλλά σήμερα το πρωί πραγματικά το πίστεψα ότι γεννάω και απογοητεύτηκα λιγάκι με τα yutopar. 'Αντε πάλι από την αρχή! Δεν πειράζει όμως, αν είναι για το καλό του παιδιού. Nicol1981, η μπέμπα την τελευταία φορά που τη μετρήσαμε στις 34+5 ήταν 2550 γρ.. Αύριο θα πάω ξανά στη γιατρό να δούμε πού βρισκόμαστε τώρα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω και κάτι άλλο (γελοίο)?

Σε δυο εβδομάδες αλλάζει και το ζώδιο...χίλιες φορές μια Τοξοτίνα από μια Σκορπίνα μέσα στο σπίτι, κατά τη γνώμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχετε δίκιο, βιάζομαι. Αλλά σήμερα το πρωί πραγματικά το πίστεψα ότι γεννάω και απογοητεύτηκα λιγάκι με τα yutopar. 'Αντε πάλι από την αρχή! Δεν πειράζει όμως, αν είναι για το καλό του παιδιού. Nicol1981, η μπέμπα την τελευταία φορά που τη μετρήσαμε στις 34+5 ήταν 2550 γρ.. Αύριο θα πάω ξανά στη γιατρό να δούμε πού βρισκόμαστε τώρα

 

 

το προγραμμα που εχουν για να ζυγιζουν το μωρο ειναι βαση στατιστικων κ με μετρησεις σε μωρα που γεννηθηκαν στην αμερικη (εκει γεννιουνται μικροτερα) επισης το προγραμμα μπορει να πετυχενει την μετρηση μεχρι τα 3 κιλα μετα εχουν αποκλιση.εμενα στην 39η ζυγιζε 3370 και μετα απο 2 μερες γεννηθηκε 3700. αυτα βεβαια μου τα ειπε η γιατρος μου η οποια ηταν κ γνωστη κ δεν θα μου ελεγε οτι να'ναι.να φανταστεις οτι καισαρικη δεν ηθελε να μου κανει αλλα εγω επεμενα γτ το μωρο τελικα δεν κατεβαινε.

 

μην στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα.....!!!!!!!! <3 <3

Link to comment
Share on other sites

Alcyon, και εμένα αρχικά για μέχρι τις 36 μου είχε πει, όμως τα έκοψα λίγες μέρες νωρίτερα με δική μου πρωτοβουλία και φαίνεται πως δεν το υπολόγιζε πως τόσο σύντομα θα είχαμε συσπάσεις. Μου είπε χαρακτηριστικά πως ό,τι και να συμβεί στο παιδί θα το ρίξουν στην προωρότητα. Ε, αφού μου είπε έτσι, πώς να μην το πάρω το φάρμακο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και κάτι άλλο (γελοίο)?

Σε δυο εβδομάδες αλλάζει και το ζώδιο...χίλιες φορές μια Τοξοτίνα από μια Σκορπίνα μέσα στο σπίτι, κατά τη γνώμη μου!

 

 

xaxaxaxa!!!! κ γω τον παρθενο προσπαθουσα να γλιτωσω για δευτερη φορα αλλα τελικα τον λουστηκα.(χριστουλη μου τι θα τραβηξω) η μια 04.09 κ η αλλη 01.09

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς... κι εγώ φοβόμουν πολύ.... Μέχρι τις 36 τα έπαιρνα κανονικά. (Γεμάτες εβδομάδες).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσε, άσε...κι εγώ το δεύτερο είχα μια τρελή χαρά που πρόλαβα και το ΄κανα Ζυγό αντί για Σκορπιό που ήταν η ΠΗΤ μου, και δικαιώθηκα απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα #2, τον τοξότη θέλω να αποφύγω! Ασχολούμαι γενικά με την αστρολογία και προτιμώ τις σκορπίνες. Είσαι τοξότης;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν κατανοώ γιατί να θέλεις να γεννήσεις πρόωρα. Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω λαμβάνοντας υπόψη τα τόσα προβλήματα που μπορεί να εμφανίσει ένα προωρο. Εχθές η αδελφή μου πού είναι τώρα στις 37 εβδομάδες νόμισε ότι έσπασαν τα νερά της και έκλαιγε με μαύρο δάκρυ διότι θέλει ένα τελειόμηνο παιδί. Αυτό φαντάζομαι επιθυμέί η πλειοψηφία των εγκύων. Ηρέμησε και άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα #2, τον τοξότη θέλω να αποφύγω! Ασχολούμαι γενικά με την αστρολογία και προτιμώ τις σκορπίνες. Είσαι τοξότης;

 

Όχι, αλλά είναι μια φίλη μου...ένας άγγελος επί γης! Και γενικά όσους Τοξότες γνώρισα, είναι πολύ θετικά και φιλότιμα πλάσματα, πράγμα που δεν μπορώ να πω για τους Σκορπιούς, που έχουν μια πολύ έντονη τάση υπερβολής, εγωκεντρισμού και, συχνα, πεσσιμιστική έως και αυτοκαταστροφική διάθεση...αυτοί που γνωρίζω τουλάχιστον!

Εγώ είμαι Καρκίνος.

Link to comment
Share on other sites

Μα Τζέιν, στις 37 εβδομάδες το παιδί θεωρείται τελειόμηνο. Άσε που τις τελευταίες εβδομάδες ο πλακούντας γερνάει με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Στις 34 φτάνει στην ακμή του και μετά δίνει ολοένα και λιγότερα. Γιατί να μην γεννήσει η αδελφή σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και κάτι άλλο (γελοίο)?

Σε δυο εβδομάδες αλλάζει και το ζώδιο...χίλιες φορές μια Τοξοτίνα από μια Σκορπίνα μέσα στο σπίτι, κατά τη γνώμη μου!

 

χαχαχααχα!!!!! Κι εγώ είπα στο γιατρό ότι πριν από 22/11 δεν θα γεννήσω, το παιδί θα βγεί τοξότης,σαν τη μαμά του!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρα από την πλάκα για τα ζώδια, κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να συμπληρώσουμε την 37η εβδομάδα. Μάλλον αυτό θέλει να πετύχει και ο δικός σου. Κάνε λιγάκι υπομονή ακόμη, μόνο 6 μερούλες είναι!

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω κι ας θεωρηθώ και γραφική... Η ψυχή διαλέγει την ημέρα που θα γεννηθεί. Γι' αυτό και με ενοχλούν τόσο αυτές οι παρεμβάσεις με τα φάρμακα. Με μουτζώνετε τώρα, το ξέρω

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας με το καλό το μωρό σου. Έπαιρνα prepar μέχρι τον ένατο. Έπαθα θρόμβωσηστις αιμορροίδες δύο φορές, ένιωθα ότι θα σκάσω και ήθελα να γεννήσω. Παρόλα αυτά η γιατρός επέμενε να κλείσω και την 38η εβδομάδα και μετά. Όταν τη ρώτησα γιατί μου εξήγησε ότι πριν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το παιδί να χρειαστεί αναπνευστική υποδτηριξη ίσως και θερμοκοιτίδα επειδή οι πνεύμονες ίσως είναι λίγο αδ΄υναμοι ακόμα, οπότε το βούλωσα κι εγώ. Τελικά μετά τη 2η θρόμβωση με έβαλε για τοκετό μτην 1η μερα της 38ης εβδομάδας με όλους βέβαια σε επιφυλακή για τυχόν αναπνευστική ανεπάρκεια του μωρού. Τελικά δεν χρειάστηκε τίποτα απολύτως. Επειδή όμως δεν κάνει να παίζουμε με τις πιθανότητες καλύτερα να κάνεις ότι σου σύστησε ο γιατρός σου και να περιμένεις. Και μη σκέφτεσαι ότι άμα έρθει η ώρα του και η φύση κανονίζει και τα σχετικά γιατί καμιά φορά χρειάζεται και η ανθρώπινη επέμβαση. Εγώ σκέφτομαι ότι με τις συσπάσεις που είχα αν δεν υπήρχαν τα φάρμακα θα είχα αποβάλλει από τον 3ο μήνα κιόλας και δεν θα είχα τη μικρή αγκαλιά τώρα. Η επιστήμη τις περισσότερες φορές είναι εδώ για να βοηθήσει....Με το καλό και πάλι.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...