Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΑΣΩ - ΜΗΤΕΡΑ, ΧΡΕΩΣΗ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ (ΔΩΡΕΑ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ)


lial

Recommended Posts

Θα ήθελα να ζητήσω την προσωπική εμπειρία των μητέρων που συνέλεξαν και δώρισαν βλαστοκύτταρα στην δημόσια τράπεζα της Ακαδημίας Αθηνών, εάν στα μαιευτήρια ΙΑΣΩ ή ΜΗΤΕΡΑ τους χρέωσαν την συλλογή τους. Και εάν γνωρίζουν κάτι περισσότερο πάνω στη νομιμότητα τέτοιας χρέωσης.

 

 

edit admin

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=61749

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ήθελα να ζητήσω την προσωπική εμπειρία των μητέρων που συνέλεξαν και δώρισαν βλαστοκύτταρα στην δημόσια τράπεζα της Ακαδημίας Αθηνών, εάν στα μαιευτήρια ΙΑΣΩ ή ΜΗΤΕΡΑ τους χρέωσαν την συλλογή τους. Και εάν γνωρίζουν κάτι περισσότερο πάνω στη νομιμότητα τέτοιας χρέωσης.

 

Καλησπέρα! αν και απέχω ακόμα από τον τοκετό (είμαι στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης), την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα για εξετάσεις στο Ιασώ ζήτησα έναν τιμοκατάλογο για να ξέρω τι μας περιμένει. Εκεί αναφέρει κάτω κάτω: χρέωση συλλογής ομφαλοπλακουντιακού αίματος σε άσηπτο περιβάλλον: 350 ευρώ. Κάπου μέσα στο forum αυτό (ή σε κάποιο ηλεκτρονικό άρθρο εφημερίδας? Μη σου πω ψέμματα) θυμάμαι κι όλας ότι κάποιος έγραφε ότι τους είχε κάνει γραπτώς διαμαρτυρία και δεν ήθελε να τα πληρώσει με τίποτα αλλά του απάντησαν (γραπτώς επίσης) ότι η κλινική φέρει ευθύνη για το ότι η συλλογή των βλαστοκυτάρρων γίνεται σε δικό τους περιβάλλον και κάτι άλλες τέτοιες εξυπνάδες και να μη στα πολυλογώ τελικά αναγκάστηκαν να τα πληρώσουν. δεν ξέρω κάτι περισσότερο, κι εγώ για δημόσια τράπεζα σκέφτομαι, δυστυχως αν επιλέξω ιασώ θεωρώ δεδομένο ότι μέσα στο "πακετάκι" μας θα είναι και αυτό το κόστος. δυστυχώς. ελπίζω να σε βοήθησα κάπως, δεν ξέρω να σου πω περισσότερα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεννησα τον σεπτεμβρη στο μητερα κ οπως εχω ξαναγραψει χρεωθηκα 350ε για την συλλογη. ευτυχως ειδα το τιμολογιο πριν φυγουμε. Μετα απο πολυ φασαρια κ καβγα μου τα αφαιρεσαν.

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησα στο ιασω το σεπτεμβη, εδωσα βλαστοκυτταρα στη ακαδημια αθηνων και οταν πηγε να πληρωσει ο αντρας μου στο μαιευτηριο την τελευταια μερα, η διπλανη κοπελα μου ειπε οτι αρνηθηκε να πληρωσει για συλλογη βλαστοκυταρων...ετσι πηγε και ο αντρας μου και ενω μας ειχαν χρεωσει κανονικα, αρνηθηκε να δωσει τα χρηματα.

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ. Ζητήσαμε να δούμε το τιμολόγιο πριν την έκδοση, και φυσικά, αρνηθήκαμε την εξτρά χρέωση για το τίποτα, και δεν τους δώσαμε μια (με μανούρα εννοείται) !!!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτήσω και εγώ κάτι βρε κορίτσια???

αφού την λήψη βλαστοκυττάρων την κάνει ο γιατρός μας, και τον γιατρό μας το πληρώνουμε ξεχωριστά από το μιευτήριο, γιατί να δώσουμε 350 € στο μιευτήριο????

επειδή και εγώ ΄θα τα κάνω δωρεά στην ακαδημία (μάλλον) έχω αρχίσει και το ψαχνω το θέμα...

μία κοπέλα μου είπε πως από την ακαδημία σου δίνουν μια απόδειξη δωρεάς την οποία την δίνεις στο μιευτήρια για να αποφύγεις αυτή την χρέωση.

 

γνωρίζει κάποια κάτι να μας πεί???

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

γενναω τον ιουνιο στο λητω.η χρεωση για τη συλλογη ειναι λιγο λιγοτερο απο 300 ευρω.επειδη κι εγω ειμαι ακομα προς αναζητηση τραπεζας εχω να πω το εξης που με κουφανε.πλεον εκτος απο ομφαλιοπλακουντιακο αιμα αν θες και καλο ειναι να το κανεις απο οτι καταλαβα μετα απο συζητηση με τη γιατρο μου γινετε και συλλογη ιστου ομφαλιου λορου ο οποιος ειναι πολυ πλουσιος σε αρχεγοννα κυτταρα και ο οποιος δυστηχως στη δημ τραπεζα χρεωνεται 1250 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!αν βαλεις και τη χρεωση του μαιευτηριου ερχετε στο ιδιο ποσο που χρεωνουν και οι ιδιωτικες.τι ειναι δωρεαν τελικα?:?

Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα χρόνο περίπου που γέννησα στο Μητέρα, μας χρέωσαν κι εμάς τη συλλογή βλαστοκυττάρων παρόλο που τα κάναμε δωρεά στη δημόσια τράπεζα. Από εκεί δεν μας είχαν δώσει κανένα χαρτί για να αποφύγουμε τη χρέωση. Ευτυχώς που ήμουν ενημερωμένη και είχαμε ζητήσει να δούμε το τιμολόγιο. Ζητήσαμε να αφαιρεθεί το ποσό και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια το δέχτηκαν. Είχαμε όμως το εξής πρόβλημα. Το ποσό αυτό ναι μεν δεν το πληρώσαμε, αλλά στο τιμολόγιο υπήρχε. Απλά μας έκοψαν μια απόδειξη είσπραξης 350 ευρώ μικρότερη από το ποσό του τιμολογίου. Όταν πήγα λοιπόν στο ΙΚΑ τα χαρτιά για το επίδομα καισαρικής, δεν με πλήρωναν γιατί φαινόταν κατά ένα μέρος ανεξόφλητο το τιμολόγιο. Επικοινώνησα με το Μητέρα και μου έστειλαν μια βεβαίωση ότι η διαφορά προκύπτει από τη μη πληρωμή της υπηρεσίας συλλογής βλαστοκυττάρων και στο ΙΚΑ έγινε δεκτό. Αλλά όλο αυτό ήταν μεγάλη ταλαιπωρία και ειδικά όταν έχεις ένα νεογέννητο μωράκι. Από την άλλη δεν ξέρω γιατί θα πρέπει να φαίνομαι ότι τους χρωστάω... Προσπάθησα να μιλήσω με κάποιον ανώτερο αλλά δεν κατάφερα να πάρω κάποια λογική απάντηση.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα χρόνο περίπου που γέννησα στο Μητέρα, μας χρέωσαν κι εμάς τη συλλογή βλαστοκυττάρων παρόλο που τα κάναμε δωρεά στη δημόσια τράπεζα. Από εκεί δεν μας είχαν δώσει κανένα χαρτί για να αποφύγουμε τη χρέωση. Ευτυχώς που ήμουν ενημερωμένη και είχαμε ζητήσει να δούμε το τιμολόγιο. Ζητήσαμε να αφαιρεθεί το ποσό και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια το δέχτηκαν. Είχαμε όμως το εξής πρόβλημα. Το ποσό αυτό ναι μεν δεν το πληρώσαμε, αλλά στο τιμολόγιο υπήρχε. Απλά μας έκοψαν μια απόδειξη είσπραξης 350 ευρώ μικρότερη από το ποσό του τιμολογίου. Όταν πήγα λοιπόν στο ΙΚΑ τα χαρτιά για το επίδομα καισαρικής, δεν με πλήρωναν γιατί φαινόταν κατά ένα μέρος ανεξόφλητο το τιμολόγιο. Επικοινώνησα με το Μητέρα και μου έστειλαν μια βεβαίωση ότι η διαφορά προκύπτει από τη μη πληρωμή της υπηρεσίας συλλογής βλαστοκυττάρων και στο ΙΚΑ έγινε δεκτό. Αλλά όλο αυτό ήταν μεγάλη ταλαιπωρία και ειδικά όταν έχεις ένα νεογέννητο μωράκι. Από την άλλη δεν ξέρω γιατί θα πρέπει να φαίνομαι ότι τους χρωστάω... Προσπάθησα να μιλήσω με κάποιον ανώτερο αλλά δεν κατάφερα να πάρω κάποια λογική απάντηση.

 

 

τουλάχιστόν όμως γλίτωσες και τα 300 της λήψης βλαστοκυττάρων για την δωρεά και με το ικα δεν είχες πρόβλημα........

τώρα αν φαίνεται ότι χρωστάς στο μητέρα, τι να πώ!!!

 

αύριο θα επικοινωνήσω με την δημόσια τράπεζα και θα συζητήσω το θέμα να δώ και αυτοί τι΄έχουν να μου πούν..

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θέλουν να φαίνεται ότι χρωστάς για να έχουν τη δυνατότητα να τα διεκδικήσουν στο μέλλον στο δικαστήριο. Κράτα φωτοτυπίες τις αποδείξεις καλού-κακού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το γελοίο ήταν που η υπάλληλος του λογιστηρίου προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν φαίνομαι να οφείλω στην καρτέλα τους... Της εξήγησα ότι δουλεύω σε λογιστήριο και αυτό δεν γίνεται και μετά άρχισε να μου λέει ότι και έτσι που είναι, δεν είναι πρόβλημα και αν θέλω να μιλήσω με τον ανώτερό της, τον οποίο δεν βρήκα ποτέ. Εννοείται πάντως ότι φυλάω τις αποδείξεις για παν ενδεχόμενο..

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το οτι υποχρεούμαστε να δώσουμε ένα σεβαστό ποσό στο εκάστοτε μαιευτήριο για τη λήψη βλαστοκυτάρων (π.χ. 350 ευρώ στο ΙΑΣΩ που θα γεννήσω λίαν συντόμως) είναι παράνομο.

Υπάρχει όμως κάποια μέσα στο forum που μπορεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για το παράνομο της ενέργειας; Υπάρχει κάποιος νόμος; κάποιο χαρτί που μπορούμε να έχουμε μαζί μας την ώρα της πληρωμής;

Έτσι κι αλλιώς όλοι για καυγά ετοιμαζόμαστε!!!!!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα και παρα πανω γενναω τον αλλο μηνα και εψαξα πολυ.λοιπον τη χρεωση αυτη την κανουν τα μαιευτηρια γιατι λεει χρησιμοποιουν δικο τους υλικο για τη συλογη και αυτο δεν εχει να κανει με το γιατρο αλλα με τις παροχες του μαιευτηριου στο υλικο αυτο.η χρεωση δεν ειναι παρανομη νομικα τουλαχιστον γιατι εχει καθε δικαιωμα να χρεωσει οτι θελει και οσο θελει.παντος τελικα δεν θα καταληξω στη δημοσια τραπεζα γιατι για τη συγκεντρωση του ομφαλικου ιστου θελουν που πλεον συλλεγεται μαζι με τα βλαστοκυταρα θελουν 1250 ευρω:shock:και να το δωρισω και να τα σκασω εεε παει πολυ.ασε που απο οτι καταλαβα η δημοσια τραπεζα δεν ειναι δημοσια γιατι τη φυλαξη την εχουν ιδιωτες οι οποιοι επιδοτουντε για ολη αυτη τη διαδικασια:? και για αυτο το λογο δεν συμετεχει στην ομαδα παγκοσμιων δημοσιων τραπεζων.ειναι πολυ μπερδεμενα ολα αυτα.αυτο που καταλαβα ειναι...μακαρι να ειναι το ποιο αχρηστο εξοδο που θα κανω για το μωρο μου και να μη χρειαστουμε τιποτα απο αυτα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ. εγω γεννησα τον σεμπτεμρβη στο ΙΑΣΩ και τα βλαστοκυταρρα τα δωσαμε σε μια αγγλικη τραπεζα. το ΙΑΣΩ οντως μας χρεωσε για τη συλλογη και τα πληρωσαμε (νομιζω), περιπου 300?. παντως για τισ μελλουσες μανουλες που ψαχνουνται η συλλογη του ομφαλικου ιστου ειναι πιο σημαντικη απο τα βλαστοκυτταρα. οποτε καλο ειναι να βρειτε μια τραπεζα που να τα συλλεγει και να τα φυλαει.

PQ4ip3.png

 

KpVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πέρυσι ο Μαρτιο στο Ιασω.

Οταν πηγα να πληρωσω είδα τη χρεωση των 350 ? και αρνηθήκαμε να τα πληρωσουμε, το ειχα ψαξει και πιο πριν και αρκετοι δεν τα πληρώνουν μετα απο μια σχετικη φασαρία! Κατι πηγε να μας πει ο υπευθυνος ότι θα τα χρωσταμε αλλα αυτα ειναι χαζες γενικες απειλες για να μας εκφοβίσουν! Το ιασω δεν προσφέρει τιποτα στη συγκεκριμενη διαδικασία! Τα κάνει όλα ο γιατρος μας και τα υλικα τα πληρωνουμε εμεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... γιατι για τη συγκεντρωση του ομφαλικου ιστου θελουν που πλεον συλλεγεται μαζι με τα βλαστοκυταρα θελουν 1250 ευρω:shock:και να το δωρισω και να τα σκασω εεε παει πολυ...

Στην δημόσια τράπεζα δωρίζεις το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ κάνεις ιδιωτική φύλαξη κομμάτι του ομφάλιου λώρου και πληρώνεις. Αν δεν θέλεις να κάνεις ιδιωτική φύλαξη το δωρίζεις και αυτό και δεν πληρώνεις τίποτα. Τουλάχιστον έτσι ήταν πριν 15 μήνες που γέννησα. Εγώ δώρισα το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και το τμήμα του ομφάλιου λώρου και δεν πλήρωσα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες παρακολούθησα την ενημέρωση της δημόσιας τράπεζας. Δωρίζεις το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και αν θες κρατάς κομμάτι του ομφάλιου λώρου για οικογενειακή χρήση και πληρώνεις 1210 ευρώ. Το τελευταίο έχει χρησιμοποιηθεί σε περιπτώσεις σκλήρυνσης κατά πλάκας επικουρικά, καθώς και σε βαριάς μορφής κατάγματα. Αν δεν τα κρατήσεις δεν δωρίζονται, πετιούνται.

Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα φυλάσσεται στο κτίριο της Ακαδημίας Αθηνών, στου Παπάγου και όχι από ιδιώτες.

Τέλος, αυτό που αποφεύγουν να πουν οι ιδιωτικές τράπεζες είναι οτι το δείγμα του ομφαλοπλακουντιακού αίματος δεν είναι κατάλληλο προς φύλαξη σε ένα ποσοστό 60-70%, όπου και πετιέται μαζί με τα χρήματα που τους έχεις σκάσει!!!

Στη Δημόσια τράπεζα αν για κάποιο λόγο το δείγμα του ομφάλιου λώρου δεν είναι κατάλληλο σου επιστρέφουν τα 1210 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες παρακολούθησα την ενημέρωση της δημόσιας τράπεζας. Δωρίζεις το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και αν θες κρατάς κομμάτι του ομφάλιου λώρου για οικογενειακή χρήση και πληρώνεις 1210 ευρώ. Το τελευταίο έχει χρησιμοποιηθεί σε περιπτώσεις σκλήρυνσης κατά πλάκας επικουρικά, καθώς και σε βαριάς μορφής κατάγματα. Αν δεν τα κρατήσεις δεν δωρίζονται, πετιούνται.

Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα φυλάσσεται στο κτίριο της Ακαδημίας Αθηνών, στου Παπάγου και όχι από ιδιώτες.

Τέλος, αυτό που αποφεύγουν να πουν οι ιδιωτικές τράπεζες είναι οτι το δείγμα του ομφαλοπλακουντιακού αίματος δεν είναι κατάλληλο προς φύλαξη σε ένα ποσοστό 60-70%, όπου και πετιέται μαζί με τα χρήματα που τους έχεις σκάσει!!!

Στη Δημόσια τράπεζα αν για κάποιο λόγο το δείγμα του ομφάλιου λώρου δεν είναι κατάλληλο σου επιστρέφουν τα 1210 ευρώ.

πηγα απο κει πριν 10 μερες.το κοστος ειναι1250 (απο το τηλ μου ειπαν κατι παρα πανω)και δεν μπορεις να το δωρησεις γιατι ειναι μονο για το ιδιο το παιδι και δεν δωριζεται.η επιστροφη γινετε και στο ιδιωτικο που επελεξα εγω με την προιποθεση οτι υπαρχει προβλημα η οτι δεν ειναι καταλληλο για φυλαξη.οσο για το οτι δεν ειναι δημοσιο ειμαι σιγουρη γιατι το συζητησα και με τη γιατρο μου.υπαρχει δημοσιο ενδιαφερον ως προς την εκμεταλευση αλλα ειναι ιδιωτικης πρωτοβουλιας γνωστης οικογενειας στον ιατρικο χωρο (δεν γνωριζω ονομα)ο ιστος του ομφαλιου λορου ειναι ποιο χρησιμος απο το ομφαλοπλακουντιακο αιμα.παντως το σιγουρο ειναι οτι δεν θελω να τα χρειαστει ποτε το παιδι μου ολα αυτα.ολες κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε γι αυτα αλλα σας ευχομαι να ειναι πραγματικα αχρειαστα.
Link to comment
Share on other sites

Στη συνάντηση της δημόσιας τράπεζας μας είχαν πει ότι ζητούν το κομμάτι του ομφάλιου λώρου είτε κάνεις ιδιωτική φύλαξή του είτε όχι. Πιθανόν να το θέλουν για έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Όντας χαζομπαμπάς, έχοντας αποκτήσει κι εγώ τον μικρό μου πέρυσι τον Ιανουάριο στο ΙΑΣΩ, είχα συνειδητά επιλέξει τη δωρεά στη δημόσια τράπεζα φύλαξης βλαστοκυττάρων και χρεώθηκα με το ποσόν των 350 ευρω, το οποίο κι εξόφλησα μαζί με όλο το κόστος του τοκετού, γιατί δεν είχα τη διάθεση να κάνω φασαρία (αν και θα έπρεπε, γιατί είναι ανεπίτρεπτο να χρεωνόμαστε για δωρεές!). Παραθέτω λοιπόν το παρακάτω link, μιας και με ικανοποιεί ηθικά και ίσως αποτελεί ένα καλό έρεισμα σε όποιον ξαναζητηθεί χρέωση για τη λήψη βλαστοκυττάρων: http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1814419.

Θα μπορούσα άραγε να διεκδικήσω την επιστροφή του καταβληθέντος ποσού, ή έστω τη δωρεά του σε κάποιο κοινωφελές ίδρυμα? Είμαι βέβαιος ότι θα υπάρχουν κι άλλοι στη θέση μου, καλό θα ήταν να συντονιστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Yuri για το link της Ναυτεμπορικής. Μέχρι τώρα δεν είχα βρει κάποιο νόμο ή προεδρικό διάταγμα που να ασχολείται με τις δωρεές. Θα το ψάξω καλύτερα και οτι βρω θα ενημερώσω το forum.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το δελτίο τύπου που εξέδωσε το ΙΑΣΩ σε οτι αφορά τη παράνομη χρέωση για τη λήψη βλαστοκυττάρων

 

 

"11/05/2010

 

Η σημερινή απόφαση του Γενικού Γραμματέα Καταναλωτή, αναφορικά με τη χρέωση για τη λήψη των βλαστοκυττάρων, ομφαλοπλακουντιακού αίματος και ομφάλιου λώρου, είναι αναιτιολόγητη, άδικη και πρόχειρη. Ελήφθη χωρίς να αξιολογηθούν τα πραγματικά στοιχεία και δεδομένα, χωρίς ακρόαση παρόλο που υποβάλλαμε σχετικό αίτημα και χωρίς προηγούμενο έλεγχο εκείνων που εξυπηρετούνται από αυτή την απόφαση.

Θα περιμένουμε την παρέμβαση της Υπουργού κας Λ. Κατσέλη πριν προβούμε σε νομικές και άλλες ενέργειες, γιατί θέλουμε να πιστεύουμε ότι η απόφαση αυτή ελήφθη εν αγνοία της.

 

 

 

Για την ΙΑΣΩ Α.Ε."

 

Είναι προφανές οτι δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή προεδρικό διάταγμα πάνω στο οποίο έχουν στηριχθεί για να λαμβάνουν αυτά τα χρήματα.

Συνεπώς, κανείς μας δεν πρέπει να ξαναδεχτεί αυτή την χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ άνοιξα το θέμα, μετά την γέννηση του γιου μου στις 10-5-2010 στο Μητέρα, καταθέτω την δική μου εμπειρία. Είχαμε στα χέρια μας το χαρτί της δωρεάς και είμασταν έτοιμοι για τον προϊστάμενο σύμφωνα με όσα έκανε ένα ζευγάρι που πήρε εξιτήριο μια μέρα πριν (και τελικώς δεν πλήρωσε την συλλογή των βλαστοκυττάρων), αλλά στον δικό μας λογαριασμό δεν το είχαν χρεώσει καν!!! Πιθανώς να έφτασε αυτή η απόφαση του γενικού γραμματέα καταναλωτή. Τουλάχιστον στο Μητέρα λοιπόν μάλλον έληξε το θέμα. Για το Ιασώ, περιμένουμε την εμπειρία άλλων γονέων.

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
γεννησα τον σεπτεμβρη στο μητερα κ οπως εχω ξαναγραψει χρεωθηκα 350ε για την συλλογη. ευτυχως ειδα το τιμολογιο πριν φυγουμε. Μετα απο πολυ φασαρια κ καβγα μου τα αφαιρεσαν.

 

γεννησα στο ιασω το σεπτεμβη, εδωσα βλαστοκυτταρα στη ακαδημια αθηνων και οταν πηγε να πληρωσει ο αντρας μου στο μαιευτηριο την τελευταια μερα, η διπλανη κοπελα μου ειπε οτι αρνηθηκε να πληρωσει για συλλογη βλαστοκυταρων...ετσι πηγε και ο αντρας μου και ενω μας ειχαν χρεωσει κανονικα, αρνηθηκε να δωσει τα χρηματα.

Εγώ γέννησα το Μάιο στο Γαία (Ε. Ντυνάν). Ο γιατρός μου έκανε λήψη ομφαλοπλακουντιακού αίματος, το οποίος δωρίσαμε στη Δημόσια Τράπεζα. Φυσικά και δεν μας χρέωσαν για τη λήψη από το μαιευτήριο (χωρίς φυσικά να τους νοιάζει αν τα βλαστοκύτταρα τα δωρίσαμε ή τα δώσαμε για ιδιωτική φύλαξη)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...